Pomaklar "Pomakça" için gösteride

Pomak kültür derneği üyesi bir grup İstanbul Galatasaray Meydanı'nda Pomakça' ya saygı ve kültürlerini yaşatma istediklerini belirten basın açıklaması yaptı. Meydanda toplanan Pomak Kültür Derneği üyesi yaklaşık 20 kişilik bir grup kendi ana dilleri olan Pomakça' yı konuşma ve kültürlerini yaşatmak isteklerini dile getirmek için basın açıklaması yaptı.

Pomak Kültür Derneği kurucu üyesi Nezire Nazan Öztürk kendi dillerinde konuşmak istediklerini belirterek, "Bizler Pomak halkının bireyleri olarak, yüzyılı aşkın bir süredir yaşadığımız topraklarda susuyoruz. Ancak biz sustukça anadilimiz kültürümüz yok oluyor. Yüzyıllardır yaşadığımız ülkeleri yönetenlerin Pomakları yok sayması sonucu günümüzde Pomak dili ve kültürü yok olmaya yüz tuttu. Bizlerde Pomak olarak yaşamak dilimizi serbestçe konuşmak istiyoruz. Yaşadığımız her topluma gösterdiğimiz saygı kadar, bizler de dilimize kimliğimize ve kültürümüze aynı saygının gösterilmesini talep ediyoruz" dedi. Türkçe ve Pomakça "Yaşasın Pomakça" diye slogan atan grup, daha sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

Comments

Benimde ailemde pomak diye

Benimde ailemde pomak diye isimlendirilen buyugumuz vardi. Bu anlamda pomaklari buyuk bir kultur ve halk toplulugu disinda irk diye tanimlamak ,siyasi bir bakis acisidir.

bizlerinde bir etnik grup

bizlerinde bir etnik grup olmaya basladigi andir. artik daha sik takip ediyorum...

Gözlerim yasardi, ait oldugum

Gozlerim yasardi, ait oldugum irkin kenidini fark ettirmesi sevindirici degil de nedir?