Bulgaristanda "Pomak partisi" kuruldu

Bulgaristan’da yayımlanan Türkçe gazete Kırcaali Haberin internet sitesinde yer alan habere göre, Smolyan iline bağlı Trigrad kasabasında toplanan 51 kurucu üye  “Barış için birlik, otantiklik ve kültür” (POMAK) adında yeni bir siyasi parti kurduklarını açıkladı.

Smolyan iline bağlı Trigrad kasabasında toplanan 51 kurucu üye  “Barış için birlik, otantiklik ve kültür” (POMAK) adında yeni bir siyasi parti kurduklarını açıkladı. Basına ve kamuoyuna gönderilen bildiride, partinin Bulgar ulusunun ve devletinin gelişmesi için çalışacağı belirtiliyor. Amaçlarının, Bulgar etnik modelinin gelişmesi ve ülkedeki etnik barışın korunması olduğu da kaydedilen bildiride, çeşitli siyasi oluşumların etnik grupları karşı karşıya bıraktıkları savunuluyor.

Bildiride ayrıca, (POMAK) Partisinin, etnik ve dini azınlık haklarıyla ilgili Bulgaristan’ın imzaladığı tüm uluslararası anlaşmaların uygulanması ve zenginleştirmesi için çalışacağı belirtiliyor.

Pomak Partisi kurucularından , Mehmed Dursunski, Kadri Ulanov ve Arif Alov  ülkedeki etnik ve dini azınlıklara karşı uygulanacak her türlü siyasete ve baskılara karşı olduklarını beyan ettiler.

 

Comments

mnogu ubav haber! cestitam.

mnogu ubav haber! cestitam.

Hiç Hayırlı Olacağını

Hic Hayirli Olacagini Sanmiyorum ,Nedenine Gelecek Olursak boyle bir olusumun sadece tuzaktan ibaret oldugunu herkesin anlamasi lazim.Nedeni eger haberi okuduysaniz ,asimilasyonla alakali oldugunu hemen farkedersiniz.Su paragraf ALINTI BU ''partinin Bulgar ulusunun ve devletinin gelismesi icin calisacagi belirtiliyor. EN ONEMLI ACIKLAMA OKUYUN :((Amaclarinin, Bulgar etnik modelinin gelismesi ))'' Bu ne demek oluyor ,Bulgar etnik modeli de nedemek oluyor ? Pomak veya baska topluluklarin olmadigini one surmekten baska birsey degildir ki ,Zaten boyle bir partinin kurulmasi ile bulgar milletinin ayaklanmasi an meselesidir.Boyle bir ayaklanma yoksa bilinen su ki yine entrikalar donuyor,yalan ruzgarlari esiyor ...Hemen kapilmamak lazim bu tur seylere bekleyelim ve gorelim.Ama sonucu vahim de olabilir.Nitekim zamaninda da buna benzer acilar cekilmistir.

Pomak partisinin kurulması

Guzel bir sey hayirlisi olsun ancak Bulgaristanda boyle bir partinin kurulmasi DPS nin yani Hak ve Ozgurlukler Partisinin oylarini bolmek icin olabilir mi diyede dusunmuyor degilim aralarinda irk ve din birligi olan topluluklarin kendi icinde bolunmeleri baskalarina yarayabilir.Umarim dusunduklerim olmaz

biz pomaklar için hayırlı

biz pomaklar icin hayirli olur insallah

re:

hayirli olsun

hayirlisi olsun kutluyorum .

hayirlisi olsun kutluyorum .

Tebrik ediyorum

Tebrik ediyorum