Author Topic: Ние сме просто - Помаци!  (Read 860277 times)

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

Offline Turas

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 640
  • Gender: Male
Re: Ние сме просто - Помаци!
« Reply #1020 on: December 23, 2011, 21:07 »
червените фашисти.  :D
Червените фашисти прекараха, пътища, ток, комуникации до най-затънтените помашки села. Толкова много, че съвременните толерантници немогат им запушат дупките! :) :) :) да не говорим за работни места и поминък......

Offline KaraIbrahim

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 1282
  • Gender: Male
Re: Ние сме просто - Помаци!
« Reply #1021 on: December 23, 2011, 21:18 »
Червените фашисти прекараха, пътища, ток, комуникации до най-затънтените помашки села. Толкова много, че съвременните толерантници немогат им запушат дупките! :) :) :) да не говорим за работни места и поминък......

   По същият начин един премиер в момента обича да казва с тупване в гърдите:"Аз давам парите!".

Пътищата,тока и всички останали неща са направени от обикновените хора без цвят,при това почти безплатно.А за тока даже и не съм сигурен,защото германците са го пуснали още когато червените фашисти са се криели в горите.По нашия край металните стълбове все още ги наричат "германски".

Offline Turas

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 640
  • Gender: Male
Re: Ние сме просто - Помаци!
« Reply #1022 on: December 23, 2011, 21:52 »
По нашия край металните стълбове все още ги наричат "германски".
Явно живеем в различни краища.

Offline Hasan Ismail

  • Avarage member
  • ***
  • Posts: 79
  • Gender: Male
  • И въпреки всичко,аз съм помак.
Re: Ние сме просто - Помаци!
« Reply #1023 on: December 23, 2011, 23:34 »
          И в различни времена.

Offline ibrahim65

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 3000
  • Gender: Male
Re: Ние сме просто - Помаци!
« Reply #1024 on: December 24, 2011, 00:10 »
ПОМАЦИТЕ В ТУРЦИЯ

Темата за помаците неизменно присъства в българската научна литература и публицистика от последните сто и тридесет години. Стотици са авторите, които са оставили по-сериозна или по-скромна диря в изследователския процес. Обемът от натрупани знания е впечатляващ, което би трябвало да означава, че липсват бели петна в цялостната картина на историята и етнографията на помаците, и да ограничи ролята на бъдещите изследователи само до дребни фактологически приноси. В действителност обаче в историографската проекция на тази обширна тема зее огромна празнота, наречена помашко присъствие в Турция.
Помашката общност в Турция може да се раздели по териториален признак на две големи групи европейска и азиатска. Това деление, колкото и да е условно, съдържа своя вътрешна логика. Във всяка една от двете територии доминират определени етнографски групи помаци, въпреки че не липсват и изключения. В Европейска Турция помашките села са по-малко отколкото в Азиатска като абсолютен брой (малко над 80), но са по-компактни. Разпределени са върху една сравнително малка територия, което предполага по-висок относителен дял на помашкото население. Близостта с България означава наличие на повече възможностти за контакти и взаимни влияния. Помаците в Източна Тракия са малко по-добре познати на българските учени, въпреки че и за тях все още липсват каквито и да е научни изследвания.
В Азиатска Турция има повече от 120 чисто помашки или преобладаващо помашки села, както и отделни махали в близките им окръжни и областни центрове. В необятните анадолски простори обаче помаците са пръснати на огромни разстояния помежду си, които ограничават до минимум възможността за възникване и поддържане на чувство за общност. Въпреки това помаклъкът в Мала Азия е изключително интересен със своето културно разнообразие. В настоящата научна разработка ще се концентрирам върху помашката общност в Анадола, върху която съм провел няколко теренни проучвания, като член на изследователски екип и самостоятелно. За помашкото присъствие в Тракия ще разкажа в кратка констативна форма.
Поне засега на български език няма нито едно съчинение, посветено на значителната на численост помашка популация в Турция. В научните трудове върху помаците често се споменава мимоходом за наличието на такова население без ни най-малка подробност. Такива фрагменти рядко съдържат нещо повече от констатация или носят напълно погрешна информация. Най-необяснимото е, че никой от авторите, които декларират, че са специалисти по помашката проблематика, не проявява ни най-малък интерес към огромното мнозинство от тази общност, което населява Турция. Сякаш с напускането на България изчезва и изследователската стойност това население.
Първият, който дава някаква минимална информация за помашки села в Европейска Турция, е Стою Шишков. Той споменава имената на трийсетина села в районите на Узункьопрю, Кешан, Енос, Бабаески и Хайраболу, заселени с ловчански помаци след 1877 г. След него в научната и краеведска литература има само няколко споменавания на отделни села.
Първият българин, който посещава Мала Азия с научноизследователска цел е Васил Кънчов. През 1899 г. той прави кратка разходка из няколко града, в чиито околности се намират селата на т. нар. малоазийски българи. По същото време броят на помаците в тези райони е вече по-голям от този на малоазийските българи, но това никак не впечатлява изследователя. Кънчов се задоволява само да констатира, че след многобройните бежанци от България помашкият елемент е силно застъпен. Опитът му да локализира помашките села в Гьоненската каза е абсолютно неуспешен, въпреки че най-голямото от тях е само на 2 километра от окръжния град.
За наличие на помашки преселници в Мала Азия споменават и други автори, които изследват помаците като Стою Шишков, Ангел Вълчев, Боян Гюзелев, Владимир Арденски и други. В повечето случаи информацията, която дават е съвсем анемична и неточна. В изследванията върху малоазийските българи също има отделни намеци, че на мястото на последните са заселени помаци от Балканите. За подобна трансформация споменава Димитър Шишманов.
Гюзелев също пише, че помаци са настанявани и в опразнените от българите села и дава за пример Тойбелен, Балъкесирско.[5] Всъщност, в половината български села, а именно Чаталтепе, Урумче, Стенгел кьой, Коджа бунар, Чатак, Сьоют, Ново село, Таш кесии, Тойбелен и Симавла, са настанени помаци след изселването на българите. В някои от тези села дори българи и помаци живеят няколко месеца заедно. В останалите са заселени муаджири от България – турци, черкези и юруци.
Всички тези констатации са направени напълно неангажиращо, сякаш не става дума за ядрото на помашката общност, а за някаква нейна незначителна периферия. Те не дават ни най-малка представа за мащабите на помашкото присъствие в Турция. Изследователите, подобно на политиците, смятат, че това население е безвъзвратно изгубено за българската нация и не заслужава специално внимание.
Проблемът е далеч по-сериозно разработен в турската историография и преди всичко в краеведската литература, отнасяща се за районите, населени с помаци. Нейните постижения са напълно непознати у нас. У турските автори обаче се наблюдава не достатъчно добро познаване на Балканите и по специално на районите, откъдето идват помаците, както и на изворите от български произход, а това поражда известна непълнота на техните изводи. Изключение от това правило е Кемал Гьозлер, които през 90-те години на миналия век прави теренни проучвания в районите, обитавани някога от ловчанските помаци.
 
Непознаването на проблема от страна на българските автори води до безконтролно тиражиране на измислени твърдения, които създават някои погрешни представи. Първото такова твърдение е, че помаците са напълно асимилирани от турската държава, че са изгубили напълно езика и другите си етнически характеристики. Твърдението може да се приеме за вярно до известна степен само по отношение на онези помаци, които са се откъснали от селската среда и са се издигнали по-високо в йерархията на турското общество. Но дори и представителите на тази група хора знаят твърде много за своя произход и го изтъкват като своя вторична идентичност. В много от чисто помашките и в преобладаващо помашките села обаче езикът не само се помни, но и се употребява в ежедневното общуване между съселяните.
 
Още по темата

Помаците и наследството на българите християни в селата на Северозападен Анадол.
Теренни проучвания 2009.

https://docs.google.com/View?id=dggx853h_141rdbmfpws&hgd=1&pageview=1&pli=1

Offline KaraIbrahim

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 1282
  • Gender: Male
Re: Ние сме просто - Помаци!
« Reply #1025 on: December 24, 2011, 16:21 »
Етнокултурни паралели между Родопите и Лазистан:

http://www.lazuri.com/lazuri_birapa/tulum_rize_iki_ayak.html

   

Offline EvroPOMAK

  • Global moderator
  • ****
  • Posts: 1410
  • Gender: Male
  • POMAK - POMAKY
Re: Ние сме просто - Помаци!
« Reply #1026 on: December 24, 2011, 17:42 »
ПОМАЦИТЕ В ТУРЦИЯ -2-  :)

By редактор– 24 December 2011
Друго невярно твърдение, изказвано произволно от почти всички, които са импровизирали по темата, е, че турската власт не позволявала на помаците да образуват чисто помашки села, а ги разселвала на малки групички сред компактно турско население. Истината е малко по-различна. Повече от 200 са чисто помашките села в Турция. В някои райони, като например в окръзите Узункьопрю, Кешан, Пехливанкьой, между градовете Бига и Гьонен или на полуостров Капъдаа, имаме налице не просто чисто помашки села, но и чисто помашки масиви от села. Именно в тези анклави помаклъкът е най-силно консервиран.
Никак не са малко и градовете със силно помашко присъствие. Такива се Чанаккале, Бига, Чан, Йенидже, Гьонен, Ердек, Караджабей и други. Кметовете на Гьонен Хюсеин Якар и на Чан са помаци. Малко по на юг в районите на Измир и Маниса също се наблюдава силно помашко присъствие. Почти всички досегашни кметове на голямото измирско предградие Газиемир са помаци, произхождащи от Тъмръш. Сегашният кмет Халил Ибрахим Шенол също. Няколко помашки села в окръзите Байъндър и Кемалпаша също образуват един малък, но много добре запазен помашки анклав. В област Ескишехир има два малки помашки анклава, единият от които се състои от белослатински помаци, а другият от чепински. Разбира се, има и много смесени села и помашки групи, изолирани от своите сънародници, който са загубили основните си етнически характеристики, но това не е резултат от някаква целенасочена политика на турската държава.
Особено несъстоятелно е третото произволно твърдение на българските автори, отнасящо се за тежките климатични условия, лошите почви, липсата на вода и т.н. Както в Одринска Тракия, така и в Северозападен Анадол, природните условия твърде много наподобяват тези на Балканите. Средните температури и количеството валежи са почти същите, флората и фауната в двете територии имат едва доловими разлики, гори има в изобилие, а богатството на минерални извори в някои райони е дори по-голямо. Малко по-навътре в Анадола различията вече са съществени, но там са заселени незначителен брой помаци.
Изтъквайки предимствата на българската пред турската природа и позовавайки се на мними разкази на завърнали се бежанци, някои български автори категорично заявяват, че повечето избягали помаци измрели скоро след стъпването си на турска земя. Демографската информация, с която разполагаме за отделните помашки села в Анадола, не дава никакви основания за подобни преувеличения. Трудният живот на бежанците не подлежи на съмнение. Наличието на жертви към момента на преселването също. Но това се дължи в много по-малка степен на обстоятелството, че приемащата страна не може да осигури за тях по-висок стандарт, отколкото на това, че държавата, от която идват, ги е поставила в такова незавидно положение.
Истината обаче е, че мнозинството от помашките изселници напускат родните си места в началния етап на т. нар. демографски преход. Следователно в рамките на две три десетилетия тяхната популация чувствително нараства. Точно обратен е ефектът от това изселване за България. Статистиката показва, че преобладаващата част от помашките бежанци са хора в подтрудоспособна и ранна трудоспособна възраст, т.е. в подвъзпроизводствена и възпроизводствена възраст. Възрастовата структура на останалите в България помаци е далеч по-тънка в долната си част. Войните, които води Турция между 1911 и 1922 г., естествено, повлияват негативно и върху динамиката на помашкото население, но следващите три-четири десетилетия бележат истински демографски бум при помаците в Турция. Преди да представим цялостната картина на помашкото присъствие в Източна Тракия и в Анадола, нека да разгледаме неговото формиране, т.е. да проследим хронологията на изселническия процес.
 
ХРОНОЛОГИЯ НА ЕТНИЧЕСКОТО ПРОЧИСТВАНЕ

Изселването на помаците в Турция е продължителен процес, започнал в хода на Руско-турската война и приключил в средата на 90-те години на ХХ век. В резултат на тази етнодемографска промяна днес преобладаващата част от помаците живеят в Турция. Насилственият характер на този процес ни дава основания да го определим като етническо прочистване. Този аспект от помашката проблематика също не е сред най-добре проучените. В много от трудовете той е частично засегнат, но само в два от тях е основен предмет на изследване: статията на Боян Гюзелев „Българомохамеданите в Турция” и книгата на Владимир Арденски „Загаснали огнища”. И двата труда проследяват задълбочено изселническия процес. Слабостите са в използването на статистическия материал и в оценъчната част, по което не се различават съществено от останалите представители на българската националистическа историография. Но нека да разгледаме етапите на процеса на етническото прочистване на помаците.
Изселванията на помаци по време на Руско-турската война и непосредствено след нея (1877-1885)
Руско-турската война поставя началото не само на българската държавност, но и на системното етническо прочистване на помаците. Етнодемографските размествания на Балканите, настъпили в резултат на войната, са грандиозни. Трудно е да се изразят в конкретни цифрови стойности, поради различията в статистическите методи преди и след 1878 г. Загубите при мюсюлманите на територията на бъдещото Княжество България и Източна Румелия се изчисляват на 729 хиляди души т.е. около половината от мюсюлманите в двете територии или около 1/5 от цялото население.
Тази картина, очертана в проценти, показва истинската същност на извършената промяна. В навечерието на войната в онези територии на Дунавския вилает, върху които впоследствие се образува княжество България, около 41% от населението са мюсюлмани, а 59 % са немюсюлмани. Българите съставляват най-голям дял от немюсюлманското население на областта, но като цяло са по-малко от половината жители на вилаета. Сред немюсюлманите има голям брой власи, гърци, арменци, евреи и т.н. Сред мюсюлманите пък мнозинството са турци, но освен тях има помаци, татари, черкези и цигани.
Тези проценти, съпоставени с данните от първото преброяване в княжество България, проведено към 1 януари 1881 г., могат да ни дадат приблизителна представа за промяната в съотношението на етноси и религии, настъпило в резултат на войната. Немюсюлманите са вече 71,2 %, а мюсюлманите 28,8 %. Промяната на съотношението е 12 % и се дължи в много по-голяма степен на изселване на мюсюлмани от България, отколкото на заселване на българи от съседните държави. Следователно Руско-турската война освен национално освобождение или буржоазно-демократична революция изиграва и ролята на етнодемографска революция.
Едни от първите жертви на започналото етническо прочистване са помаците от Северна България. Тяхната съдба е предопределена от нещастието да се намират в хинтерланда на най-кръвопролитното сражение от войната Плевенската битка. Продължителната обсада и трите неуспешни опита за превземането на крепостта допълнително изнервят бъдещите победители. Гневът им се стоварва върху местното помашко население. Подложено на терор и безконтролни реквизиции, то намира единствения разумен изход – да избяга колкото се може по-далеч от театъра на бойните действия.
Според Милетич по време на обсадата на Плевен всички помаци с изключение на жителите на село Тлачене, Белослатинско, избягват в Македония, откъдето през 1880 г. започват да се завръщат по родните си места, но понеже заварват повечето села опустошени, отново потеглят към Турция[6]. Едно от първите села, от които помаците изцяло се изселват е Драголин дол, Тетевенско. До войната там е имало около 300 помашки къщи. В хода на бойните действия цялото население на Драголин дол бяга на юг. След войната помаците се завръщат, но за кратко. Преброяването на 1 януари 1881 г. отчита само 39 жители, а при следващото преброяване селото е напълно обезлюдено.
Изселването на помаците от Драголин дол е ускорено и от натиска, на който те са

подложени от страна на гложенския депутат Иван Диков. Последният прави всичко възможно, за да се сдобие на безценица с имотите на помаците. Съ щият тероризира и мюсюлманите от Турски извор, най-голямото помашко село в Северна България до освобождението, като използва за тяхното прогонване услугите на административния апарат. Изселниците от Драголин дол и Турски извор, както и мнозинството от ловчанските помаци, се заселват в Одринска Тракия, където образуват нови чисто помашки села.# Само една част от белослатинските помаци се прехвърлят в Мала Азия и се настаняват в районите на Бига, Гьонен и Ескишехир.
 да продължи…………….
 
Георги Зеленгора / Pomak News Agency
http://pomaknews.com/bg/?p=531


Offline Turas

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 640
  • Gender: Male
Re: Ние сме просто - Помаци!
« Reply #1028 on: December 25, 2011, 13:05 »
Ама то от километри си личи, че помаците са араби. А пък помакините си са чисти арабки! хахахахаха

Offline ibrahim65

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 3000
  • Gender: Male
Re: Ние сме просто - Помаци!
« Reply #1029 on: December 26, 2011, 19:41 »
ПОМАЦИТЕ В ТУРЦИЯ

От българските автори пръв Михаил Сарафов прави опит за установяване на броя и имената на помашките села в региона и на числеността на помаците в тях. Той определя общият им брой на 10 220 души по време на първото преброяване на населението на 1 януари 1881 г. От тях 4 784 души живеят в околия Дерманци, 4 080 в околия Бяла Слатина, 780 в околия Плевен и 636 в околия Тетевен. Тези данни обаче са непълни, тъй като от списъкът на Сарафов липсват няколко села, като например чисто помашкото село Галата. Това се обяснява и с факта, че в първата преброителна кампания помаците са отчитани като турци. (Сарафов, 1884, 55-56)
Руско-турската война поставя и началото на изселването на помаци от Родопите. Този процес засяга една сравнително малка част от родопските помаци, която обаче образува немалко села в Азиатска Турция. Повечето български автори определят тези първи изселници, като хора, които са „изцапали ръцете си с българска кръв” по време на кланетата в Батак и Перущица. Това обяснение отразява само една малка част от истината. По-скоро в случая става дума за жертви на първите осъзнати симптоми на страха от отмъщение.
В началото на февруари 1878 г. жителите на Тъмръш бягат на юг, след като селото им е опожарено. Все още не е изяснен въпросът дали този акт е дело на руски части или на четата на поп Тодор от село Сотир. Така или иначе тъмръшлии се пръскат по околните помашки села или се настаняват временно в Беломорието. По-голямата част от тях се завръшат през лятото на 1879 г. и възстановяват селото, в което при преброяването през 1880 г. има 120 къщи, 144 семейства и 732 жители, по 364 и от двата пола. Отделни хора
и семейства остават в местата, където се установяват след опожаряването, а една малка част от тъмръшлиите се изселват в Северозападна Мала Азия.
В село Добралък, Асеновградско, след 15 януари 1878 г. заедно с отстъпващите турски войски бягат и „най-фанатизираните мюсюлмани, приближени на Ходжата”. До този момент опора на властта в селото е фамилията Ходжоолу, която произхожда от село Дряново. Съотношението между българи и помаци и 1:1. Първото изселване не е масово, но макар и с малко променя тази пропорция в полза на християните. При първото преброяване през 1884 г. те са 495 срещу 345 мюсюлмани. (Панайотов, 1994, 53-56)
Съвсем скоро след края на войната и на првата изселническа вълна родопските помаци отново са поставени в ситуация, при която мнозина избират да емигрират в Турция. Това се случва след бунта на Сенклер през пролетта на 1878 г., в който активно се включват и помаците от Рупчос. Поражението на бунтовниците принуждава оцелелите да търсят спасение далеч от размирния район. Заедно с тях родните си места напускат и членовете на техните семейства, както и част от населението.
Селата Борово и Белица са сред най-активно участващите във въстанието. Те са разположени сред хомогенен помашки масив, но повечето автори ги определят като читаци, т.е. помюсюлманчени българи, които възприемат турския език. Въпросът е дискусионен.  Повечето жители на двете села се изселват в Турция след Сенклеровия бунт. Заедно с тях бягат над сто семейства от Лъкавица, Дряново и някои от околните махали. Според краеведа Игнат Бедров последните основават в Анадола села, носещи имената Борово, Лъкавица, Султарийско и т.н. Разбира се, села с такива имена липсват на картата на Мала Азия, но не е изключено самите изселници да са наричали помежду си новите си села с имената на старите, без това да е официално признато от властите. Подобен феномен се наблюдава при много от помашките села в Турция.
Една част от боровци се заселва в района на Ескишехир, а друга основава село Дикмен, окръг Бига, през същата 1878 г. Част от тези, които се настаняват около Ескишехир, скоро се завръщат в България. Когато пристигат в Борово, те заварват само три читашки семейства. Друга част се заселва в селата Табанкьой, окръг Йенидже, Асмалъ, окръг Чан, и в околностите на село Данишменд, окръг Бига, където през 1886 г. възниква село Саръсъват. Сред бегълците от погромите над сенклеристите има и помаци от Савтъще, Богутево и Дряново.  През май 1878 г. при разгрома на сенклеровите въстаници 150 помашки семейства от Чепеларе побягват към неокупираните от руснаците територии.
Въпреки че през следващите месеци страстите се поуспокояват, изселванията на помаци от Родопите продължават и по румелийско време. Те не са много интензивни и засягат предимно населени места, в които помаците са малцинство. През 1879-1882 г. за Турция потеглят много семейства от Павелско и Хвойна. През 1882 г. помашкото село Чилингирово (или Чилингиркьой), Борисовградско, което българските статистически източници и изследователи погрешно определят като турско, изцяло се изселва в Мала Азия.
 Изселванията на помаци след Съединението
Съединението на Източна Румелия с Княжество България се оказва сигнал за нов тласък на изселническия процес при помаците. Засегнати са както ловчанските помаци, така и обитателите на северните части на Родопите. Кампанията стартира още в края на същата 1885 г. и в продължение на две десетилетия е твърде интензивна. Тук статистиката дава възможност за приблизително точно установяване на демографските загуби. Резултатите от пет поредни преброявания на населението ясно показват постепенното изтичане на помашко население от България към Турция.
През 1895 г. Стою Шишков публикува първите статистически данни за броя на изселените помаци от околия Рупчос. Сведенията са взети от околийското управление и се отнасят за изселванията през периода 1879-1 януари 1995 г. Общият брой на помаците от Източен Рупчос, напуснали страната през посочения период е 3576 души.

През този период авторът Стою Шишков все още заема разумна позиция по помашкия въпрос. За разлика от други автори, които абсолютизират ролята на турската пропаганда, Шишков не пропуска да отбележи арогантното отношение на местната администрация и на някои самозвани общественици към помаците, както и мераците на някои духовници за покръстването им.
 Едно от най-засегнатите от емиграцията села Рупчоска околия е Орехово. От преобладаващо помашко то се българизира почти изцяло за по-малко от едно десетилетие. През 1888 г. Най-знатният жител на селото Хаджи Асан Чолаков се изселва в Турция с още 130 семейства. Поводът е неуспешен опит за покушение срещу него, извършен от промъкнали се през границата тъмръшлии. Така поне твърдят някои краеведи. Колкото и смешна и нереалистична да е тази версия, резултатът е налице.

Offline ibrahim65

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 3000
  • Gender: Male

Offline omega2

  • Banned
  • **
  • Posts: 42
Re: Ние сме просто - Помаци!
« Reply #1031 on: December 31, 2011, 09:19 »
50-100 000   pomatsi    prisnati  v  razli4ni  raioni  na  BG  ,TR    i GR     te  postepenno  6te  se asimilirat [  pretopqt]    v  ob6testvoto kıde to   sa . Te   sa osıdeni  na  tozi  protses  da  iz4eznat  kato malsenstvo  .İli  ne6to  kato  kapka  voda  v  Litar    CocaCola .  ne  moje  das e izbegne  tova.

Offline ЖАРКО ЖЕГЛЕВ

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 1479
  • Gender: Male
Re: Ние сме просто - Помаци!
« Reply #1032 on: December 31, 2011, 10:30 »
Quote
.İli  ne6to  kato  kapka  voda  v  Litar    CocaCola .  ne  moje  das e izbegne  tova.
Primera deto go dava6 e malko sa4ma za6toto vodata v sveta e mnogo i ne e satvorenie na 4oveka  a coca-cola e ....
Uverqvam te 4e vodata e sa6testvuvala predi coca-cola i 6te sa6testvuva vo veki vekov kakto i nie kolkoto i da ne ti
iznasq.

Kapka po kapka vir pravi.
"DAMLAYA DAMLAYA GöL OLUR, DAMLACIKTAN SEL OLUR." - Kapka po kapka vir pravi, ot kapite navodnenie stava (dajdovni kapki). Tova e prevoda na turskata pogovorka.
Asimelaciq ili asociacq. :) :) ;)

Offline ibrahim65

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 3000
  • Gender: Male
Re: Ние сме просто - Помаци!
« Reply #1033 on: December 31, 2011, 11:46 »
Гледам че някой хора вече са са хванали за голямите ПАЛЦИ на краката на човек какво му остава освен да.......
Винаги е имало индивиди които са дърпали чергата към оганя винаги са проклинали и изменяли завиждали.......
Съжелявам някой хорица които са се продали тъи лесничко простичко за едно нищичко като поп Събев.
Някой хора кръвта я определят като кока-кола а освен кръв имаме бит култура традиции........
Но най вече имаме желание и АКЪЛ на пук на душмане бъдещето е наше а той е толкова светло.

Offline omega2

  • Banned
  • **
  • Posts: 42
Re: Ние сме просто - Помаци!
« Reply #1034 on: January 03, 2012, 15:43 »
Гледам че някой хора вече са са хванали за голямите ПАЛЦИ на краката на човек какво му остава освен да.......İbrahim65  tvoite    vnutsi  kato   kakvi 6te  se opredelqt   ?  İli  po  daleko  ot  nosa  si ne  vijda6.