Има много такива документи ,но те касаят основно единични случаи, и то главно в райони извън Родопите и Пирин.Тези документи са издадени от турските власти и удостоверяват доброволността на акта.За масовата ислямизация ,все още не е публукуван нито един достоверен документ.Надявам се някога на бял свят да излезне такъв.Относно, така наречената Латинска империя и кръстоносците за които Метка смело и хипотетично разбира се говори ,без да ангажира никого, а пък нашия многоуважаван Целестилвиш го напада сякаш Метка твърди ,че това е така,бих казал следното:
- факт е че ,Родопите и Пирин са били в близки взаимотношения със Солунското кралство на Бонифаций, който е убит при опита си да сплаши местното родопско население.
-Факт е ,че Жофроа де Вилардуен си е живял спокойно в Комотини и е писал своите истории, а къде е Комотини.
-Факт са ,роднинските и военно -административни връзки на Алекси Слав с дворовете на латинците, както и двойствената му роля към Българското царство и към Латинската империя.
-Факт е че , и в оня период Родопите и Пирин са били условно свободна зона от държавно влияние, зона в която са намирали убежище всички угнетени . Макар и хипотетично ,може да се предположи ,че е вероятно части от разбитите латинци да са намерили спасение тук.
-Факт е че, жителите на нашите райони ,поради своята независимост,са участвали във военните действия и на страната на византийците и на страната на латинците и на страната на българите.
Тази волнонаемност на родопското население по време на война ,същестуваща в нашите райони,води традициите още от времето на троянската война,описана е и в "Историята на Тукидид, описана е в съчиненията за Александър Македонски,Римската империя и т. н.
-факт е ,че връзките на нашите планини с Латинската империя са намерили отражения и в народни поверия ,които все още витаят сред нас, като напр. легендата за Ерим папа, разбирай Рим Папа. и др.
-факт е разбира се, че след поредното разбиване на който и поред да е кръстоносен поход, разбитите части в болшинството си са оставали по места и са възприемали език,начина на живот и манталитета на местните хора ,без значение какви са.