РАЯТ НАРЕЧЕН ЗАТВОР
Както винаги бях пак с нея, а тя засмяна толкова пъстра толкова нежна, докосниш ли я сякаш ще полети тъй игриво и високо че ще те остави сами със спомените си, да се ядосваш на това че си я докоснал, затова си я само гледам и се наслъждавам на това сътворение от всевишният което успя да ми обземе всички мисли в него. Във хола на стената имах закачена голяма снимка, от която та
ка и не можех да си отръгна погледа, беше един миг от живота ми за който бих дал всичко да се повтори. Всяка вечер влизах в този миг, омагйосан от фейте на любовта, времето там беше спряло, и това всяка вечер, дори и утрото ми започваше с него, след това си го носих и със мене. Но не смеех да кажа и дума на никого за него, беше ме страх че ще се развали магията на този миг или времето ще заличи всичко от снимката която излъчваше пъстрота и нежност.
Бях директор на предприятието и не трябваше да закъснявам за работа, не исках да бия на очи, и без това всички погледи бяха върху мене, който ме чакаха още от самата вратата. На събранието взехме решение да отида да сключа нов договор със друго предприятие което щеше да е подиспълнител на продукцията ни която произвеждах ме, това означаваше ще ще пътувам доста път.
Когато събранието свърши, всички взеха да ми се извиняват и да ми съчустват че щяли да ме изпратят на талкова лошо място което преличало на “затвор”.Не можах да се стърпя и попитах .
- Защо така мислите, какво лошо има по тези места. Да не би там да ядат живи хора. Всички избухнаха в смях.
- Не не разбира се, но тези хора там са някакси откъснати от света, затворени от себе си, не обичат чужди, когато отидиш ще видиш за какво ти говорим, и когато се върнеш ще имаш доста спомени да ни обесняваш за този “ затвор” кадето е невъзможно да се живее....
- Когато се завърна непремено ше споделя спомените си със вас.
Събрах си багажа и потеглих със автобус който криволичеше между възвишенията на тази местична планина Родопи, която в зеленината си беше забулела тайните на живота, който опираха чак в древноста на траките та до днес. Когато пристигнах на мястото ме чакаше мой колега който беше подготвил всичко, трябваше само да се подпиша, така ми остана доста свободно време реших да се поразходя из градът да намеря нещо за спомен едва ли друк път щях да идвам тук. Беше петък и на Помаците който преобладаваха в този град беше почивният ден, имено затова днес имаше пазар и беше голяма бъркотия слушаха се гласове от всякаде по който се съдеше че животът тук кипи. Пред мен застана доста едър мъж който в ръцете си носише няколко чанти и не ми отстъпваше да премина, като постояно ме зяпаше сякаш бях някакъв вестник, от който икаше да прочете някаква новина.
- Гошо, Георги, ти ли си, Гошо това си ти, вала това си ти. Засмя се от все сърце. - Хей братко да те видя тук а и то баш днес. Гласът му се разнасяше из пазара сякаш си беше в неговият двор.
- Да аз се казвам Георги, Гошо, да, а вие извинявайте не ви познах, вие кой сте, как се казваш, извинявай. В мен настъпи голяма обърканост, откаде ме познава този човек, колко съм глупав.
- Редник Георгиев, миирно, равнение наааа дясно, хей момченце как така ма си забравил абе хей, не могга да повярвам, аз ви помня всичките до един.
Да това беше младсрежанта ни Бялев, от който бях останал толкова доволен, как можах да не го позная.
- Младсержант Бялев, дявол да го вземе същият си си, няма грам промяна в теб, ела ела. Той остави чантите на земята и така здраво ме прегърна че ми спря въздуха.
- Знаеш ли точно на време престигаш, утре и в другият ден ще правя свадба на дъщеря ми, много държа да присъстваш, няма да те пусна тъй лесно, хайде тръгваме хайде. Нямах друг избор спомените ми напомняха че на този човек не е невъзможно да му се откаже, той не познаваше думите като няма, не може, не искам, и т.п.
- Да но искам да взема нещо на младоженците, така не става с празни ръце нали.
- Абе няма нужда имат си всичко, важното е ти да присъстваш, ще ги зарадваш много това им стига.
- Не, карай ме сега в някакъв магазин, иначе няма да дойда, срамота е така с празни ръце.
Влезнахме в един златарски магазин и взех една гривна за младоженката, а той все ми повтаряше че няма нужда от това.
- Сега сме вече готови за свадба. Казах го с усмивка защото бях задоволен от покупката която бях направил, пък и от това че ще ходя на свадба, пък и си видях приятелят от казармата деляхме хляба повече от две години.
Приятелят ми се спря пред едно муле, взе да го милва по главата и да му говори нещо което не се дочуваше.
- Хайде ще му се качиш ли или те е страх.
- До сега не съм се качвал на животно, пък и нямам желание.
- Хайде хайде признай си че те е страх, ти там в София кога си видял муле.
- Защо муле а не кон, не е ли по добре кон.
- Мулетата са като Помаците товар носят колкото им сложиш, пък и не ядат много, и когато те ядоса жената можиш да си искараш ядът от него и нищо няма да ти каже. Това доста ме расмя едно животно толкова много функции да испълнява.
- Нашето село е хей тука зад този хълм за по малко от час и ще сме у дома. Подхвана синджира на мулето и тръгнахме на път, а аз гледах да съм по настрани от това интересно животно.
По пътят се спуснахме в спомените си за казармата кой беше крив кой беше прав все още не можехме да решим. Пътят взе да става доста стръмен, и младсержанта заповяда да яхна на мулето, беше ме страх но нямаше на каде с негова помощ се качих и се зграпчих със все сила за самара, а той беше толкова твърд и неудобен пък и похотката на това животно, абе жива мизерия.
Когато стигнахме на хълмът вече се виждаше тяхното село, младсержанта взе да обеснява че от това място в света по хубаво няма, че тук иска да живее до края на живота си, а когато стигнахме покрай село имаше доста старо гробе и показваше мястото каде иска да бъде погребан. Вече стигнахме до селото и реших да слезна от мулето но и това се оказа че не е толкова лесно, но с негова помощ слезнах, но краката толкова ме боляха че не можех да стоя на тях.
- Ще ти мине защото ти е за пръв път, пък и самара е удобен като софийските трамвай. И взе да се смее с глас. - Само някой да те беше видил, ще каже че от градът до тук си тичал. И продължаваше да се смее колкото го глас държи.
Къщата му беше доста масивна на три етажа, пред къщата имаше столетен орех, а под него се беше згушила едно етажна къштичка която сякаш беше взета от приказките, пред къштичката имаше широка тераса на която беше седнал белобрад старец и пушише лула тютюн. Като ни видя стана и със бавни крачки се приблежи към нас, главата му стоеше доста високо а веждите леко събрани а погледът му беше като на ястреп. И със твърд но уравновесен тон.
- Пристинахте ли, добре дошъл чедо, това кой е. Погледът му беше закован върху мене сякаш му бях плячка.
- Това е приятел от казармата, видяхме се в града, и го поканих на свадбата, живее в София. На младсержанта гласът беше толкова изменен че не можех да повярвам че той говори а изобображението му беше като на чернобял тилевизор.
- Хубаво си направил, да се настани при мен, при теб има доста деца и жинории, докара ли това за което те бях пратил. Младсержанта искара едн кесия и я даде на баща му, той я развърза видя какво има в нея и кимна задоволително с глава. След това сложи лулата в устата и си отиде на мястото от кадето беше дошъл.
- Какво имаше в кесията. Попитах любопитно.
- ,,Ядигер,, на свадбата ще видиш какво е, хайде идвай да хапним нещо че огладнях като вълк.
Къщата на младсержанта беше препълнена от роднини и кумшии който си правеха план за свадбата кой какво ще прави, кой ще готви кой ще сервира кой ще посреща изпраща и т.н. Когато влезнахме набора ме представяше на всички, и силно подчертаваше че сме като братя. След като ни нагостиха тръгнахме да ходим на някакво място, аз излезнах в коридора който се пукаше се по шевовете както се казваше, не можеше да се размине човек, а набора продължаваше да даваше постояните негови наставления, Стоях в коридора и го чаках да дойде, някой ме докосна леко по рамото, целият се разтреперих , сякаш някой ме погали по сърцето. Когато се обърнах да видя кой е, видях едно сътворение на всевишният, което за да го сътвори беше работил със месеци. Това лице с тези руси къдрици, тези пъстри очи, а тези устни който ми се леко усмихнаха сякаш искаха да ми кажат ,,здравей “ или ,,добре дошъл” но каквото и да беше не беше важно, важното беше че видях любовта си, за която вече бях готов на всичко, заслужаваше си да се преборя със целият свят. Ревноста веднага нахлу като северният вятър и взе да се разпорежда кого и как да убивам.
-Ще може ли да мина. Гласът и беше толкова мек толкова лек, все още звъни в ушите ми. Искаше ми се да и кажа не не минавай , не заминавай остани , но от каде тази смелост в мен. Като премина покрай мен се размириса на лавандула , миризмата на боговете, сътворили този цвят и миризма само за себе си, да, да, това беше богиня.
Младсержанта ми се появи от някаде и ми махна с ръка.
– Хайде да тръгваме че стана късно чакат ни сигорно са почнали и без нас. Искаше ми се да му кажа че не искам да ходя никаде да изчакаме още малко, за да я видя още един път, но той вече беше подел и трябваше да го последвам.Когато го настигнах му се ропнах доста сърдито.
– Ти все така ли се разпореждаш както в казармата.
- Защо бе какво е станало, не гледаш ли всички питат мен, а тази вечер се събираме.
– Каде са събирате и защо така бързаш все и едно някой те гони, или бягаш, бягаш бягаш.
– Ще видиш каде, ще ти хареса, ще се повеселим сега, че на свадбата няма да можим.
Вленах ме в стара къща която беше цялата от дърво и сигорно не си знаеше годините, на хвода и имаше доста обувки а от вътре идаха доста гласове който преличаха на врява. Когато влезнахме всички станаха и в почти един глас – Каде останахте бе. Здрависах се със всички като приятелят ми продължавашеда ме представяше като негов брат. Къщата беше доста обширна от всички страни имаше прозорци , беше застлана с дебели цветни черги. Покрай стените и имаше нещо подобно на канапета кадето бяха насядали мъжете от селото, всеки и един ме канише да седна при него, но младсержанта пак се разпореди и седнахме на централното място кадето имаше една печка от ковано желязо , върху нея имаше медни чайници от който излизаше доста пара. Когато вече се настаних видях че в центара на стаята имаше шадраван от който течеше вода, а точно срещу мен имаше няколко човека който имаха маленки дрънки на който им казваха ,,тамбури” на които им сверяваха звукът, имаше и едно доста пълно момче което държеше таранбука.
- Хайде наливайте вече че ми се пие какво още чакате, се провикна пак този до мен младсержант. Едно младо момче стана и взе един от чайниците и взе да разлива течноста от която излизаше пара, пред всеки имаше специялни чаши без дръшки и всеки и един я държеше в ръката си когато момчето престигнеше с чайника. Така направих и аз, когато ми сипа в чашата течноста ухаеше на гроздова ракия.
– Каво е това. Попитах младсержанта а той се засмя и ми каза че - Това е ,,греена ракия “ пробвай ще ти хареса , но пии бавно че боли глава после от нея, прави се от ракия и захар, слага се на огана да заври и се пие и се пее . - Хайде бе какво стана с песните, се провикна пак младсержанта. А те сякаш това бяха чакали, понесе се толкова мелодична песен пята на три гласа ,,Жени ме майко женен да ходя....” Стига си ходил бе сине стига си шетал... “ ,,Кадето и да ходя нея виждам дори и съня ми “ така се редяха един по един и вдигаха наздравица а момчето с чайника сякаш беше раждан за тази работа тичаше от човек на човек и разливаше от тази вълшебна течност , която на мен доста ми хареса и взех и аз да вдигам наздравица със всеки, затова приятелят ми ме подканваше да не бързам че ноща е дълга. По едно време всички млъкнаха и гледаха към мен, а аз се оглеждах наляво и на дясно и не доумявах за какво става въпрос, младсержанта пак се провикна.
- Хайде твой ред е какво чакаш, изпей една песен. След това всички го последваха хайде, хайде де,недей се срамувай тук няма жени и се смеят със глас. До сега не бях пял, как да пея сега изобщо не си бях чул гласът на какво прелича, а само това ли не бях яхал животно , не се бях влюбвал, не бях пил ракия, и аз съм директор що за живот съм живял, слушах само хайде хайде и се пресраших и взех да пея ,,Шуми Марицаааа” .Всички се шокираха дали от гласът ми, дали от песента не знам, но избухна такъв смях който до тогава не бях чувал, Аз също се смеех може би обстановката или това вълшебно питие беше пречината. От дясна та ми страна подхвана приятелят ми една много тъжна песен и така продължи до края.
Вторият тур на обиколката беше отговора на ,,Какво е това любовта” редяха се всички запомнил съм няколко от тях ,,Песен която трябва да се изпее дори и да плачиш от нея “ Като връх по който се катериш за да докажиш че можиш “ . Когато дойде моят ред всички се бяха подготвили пак да се смеят ,,Любовта е като свеща, за да свети трябва да гори “ настъпи овации и ръкопляскания сякаш бях на някакво събрание.Хората един по един си разотиваха като пожелаваха приятно изкарване на ноща, но вънка слънцето вече беше започнало да поздравява ранобудните. Младсержанта стана и ми заповяда да стана но аз бях закован за мястото с и не мърдах, имах желание но силите ме бяха напуснали, беше ги отнело това питие което беше топло и сладко .
На сутринта всички бяха забързани всеки даваше акъл кое как трябва да бъде да се спазва най-вече традицията която опира чак до хилядолетия. Младсержанта ми го нямаше и аз реших да се порастъпча малко из двора за да осетя вкусът на този ден ,,канъта” за който всички се стараеха толкова много ,пък и исках да си видя ,, богината” знаех много добре че е някаде тук.
Но вместо ,,богинята „ видях този белобрад старец който беше седнал на терасата ,,трезицки,, и пиеше кафе придружено с лула тютюн, а в ръцете си имаше златисто жълта броеница ,,теспих” който прехвърляше между пръстите си, и казваше на глас молитва.
Сърцето ми може да приеме всяка форма:
за монаха то би станало манастир,
за животните - пасбище, за правоверния - Кааба,
то би могло да стане свитък от Айет или Корана.
Моята вяра е любов любовта в Корана и в себе си.
Аллаше, направи ме инструмент на Твоя покой;
при омразата нека посея любов;
при обидата - прошка;
при съмнението - вяра;
при отчаянието - надежда;
при мрака - светлина;
при тъгата - радост.
О, Всемогъщи Аллаше, благослови ме
не да търся утешение, а да утешавам;
не да бъда разбиран, а да разбирам;
не да бъда обичан, а да обичам;
защото давайки получаваме,
защото като прощаваме, биваме опростени,
и защото умирайки се раждаме за Вечен Живот.
Амин.
Преближих се и реших да го претегля колко тежи. поздравих го доста очтиво, потърсих разрешение и след като ме покани, седнах до него и пред мен се разкри страхотна гледка която колкото и да я гледаш не може да избледнее.
– Какво виждаш, какво чустваш, не си прост човек дошъл си от далече и от високо, има ли някаква разлика от високото и ниското. Попита ме старият Исмаил ага като се беше взрял в далечината.
- Всеки сам решава за съдбата си. Разликата е че можиш да пипнеш със ръката и да погалиш снагата на тревата, да я помиришеш след като е покосена.Друго е вечер да седиш на терасата да отпиваш от чашата кафе, да слушаш как жабите пеят своите летни песни.А на щуреца песента сякаш тук е друга сякаш те кани за любов.Със цялото си семейство да вечеряш под асмата и Ласко да се излежава на двора усетил миризмата на топлата баница.А котарака нахалника се мотае из краката ти и те гледа сякаш си му длъжник Звездният небесклон осветява и засвидетелства всичко случило се със присъствието на цялото ти семейство като включвам във тях и овцете,козите ,кравата,мулето,кучето и котката, душата ти се отпуща и е благородна.Там при нас горе има интернет, от него можеш да научиш всичко но да усетиш селската красота и вдишаш миризмата на окосената трева, това само селянина може да я усети.Та със една дума прекрасна е душата на селянина.Селската душа е много по романтична, селската душа обича и страда за всички свои животинчета,които има във двора си. Градското дете се ражда със компютъра и със интернет.Модерен е но, като му кажеш кое е яре и кое агне,няма да познае.Селското дете много добре познава природата.На село рано се ляга и рано се става, особено да те събуди петел е най приятното нещо. Сутрин да храниш животните всеки като дете иска дажбата си и се ритат и се блъскат, бързат като малки децата.Кокошките пеят, петела гордо се разкарва между тях брой ги да не би да има по една на комшията в двора.
- Да така е, ние живеем за природата и тя ни се отплаща щедро за кето и благодарим от сърце.А ти от каде познаваш толкова добре селският живот, от приказките на родителите ти, или си живял на село.
- Не аз съм раждан на село, това е най-хубавата страница от животът ми.На лицето му се появи лека усмивка като чу че съм раждан на село.
– Каква ти е философията, живял си толкова време и то на такова място, какво си разбрал от живота. Много исках да науча неговата философия върху това ,,Да бъда или да не бъда”. През това време и на мен пристигна чаша турско кафе на което му се носеше миризмата навсякаде.
- Знам едно че живота влезна през тази врата и през нея ще излезе , но си заслужава да влезеш и да излезеш. Философията ми е ,, Когато си се родил ти си плакал, а света се е радвал. Изживей живота си по такъв начин, че когато умреш света да плаче, а ти да се радваш." .Промълви белобрадият Исмаил ага.
Това ме потресе и ме накара да се замисля от каде идвам и каде отивам.
От някаде се появи младсержанта , поздрави ни и той отседна да пие чаша кафе и през това време да даде отчет как върви приготовлението на свадбата.
– Всичко е готово и за днес и за утре, телето го заклахме и го предадох на готвачите, музиката също е готова четири тъпани и четири свирки, ще престигнат днес на обяд ,остава само да посрещаме гостите.
- Добре, знаех си че ще се справиш, дано да не са пропуснали някого калесарите, че след това ще ме е срам да ги гледам в очите .Промълви агата, а младсержанта го успокояваше че всичко е наред.
– Какво е това ,,ядигер” погрешно не ме разбирайте моля, просто от любопитсво питам. Но за това че попитах веднага започнах да съжелявам.
– Това е нещо което се предава от поколение на поколение, Може да се поработи върху него за да се увеличи стоиноста му както направих аз, но никога не се продава или заменя, а се предава на най знатният от поколението, който със гордост ще го носи и съхранява. След това извади от джоба си кесията която беше получил от приятелят ми и ми я подаде да я видя. Когато я развързах видях едно изящно колие със зелени камани, изящната му изработка грабваше очите на човек.
– Защо не си я дал на синът ти а я даваш на внуката, нямаше ли му доверие. Исмаил ага се подсмя под мустак и каза гордо.
– На него му дадох песента на Родопите, от това по гордо и скъпо няма, иди и му я покажи че за този глас съм се затъжил, пък и искам хей тъй да ми олекне на душата нека да я чуем на този знатен ден за нас. Толкова бях озадачен че горях от нетърпение да я чуя и аз тази мелодия която означаваше Родопите.
Със младсержанта се покатерихме на тавана на неговата къща, там имаше специялно помещение което го държеше заключено, когато влезнахме в него на тавана имаше десетки звънци ,,чанове „ бяха в отлична форма излъскани от всякаде и подредени по големина.
– Това са ,,тюмбилечки,, за малките животни, а тези са за по големите. Но тези са ,,тюмбилеци,, те са всичко за мен, и са седемнадесет на брой, всъщност са петнадесет защото три от тях има вдянати един в друк, но са броят за три броя, този всеки не може да го носи тежи шест килограма и го носи само водача на стадото доста отгледан пръч или овен. Ляти са със специялен калъп от пра пра дядо ми, във тях има злато и сребро за да дават по добър звук. След това взе да ги докосва, но сякаш докосваше душата им, от тях излизаше звук който не можех да опиша, сякаш те караха да политиш в небесата. Видях че моят младсержант плаче и доста се озадачих, аз исках да летя а той плачеше просто не доумявах на това.
– Какво става, защо така се разчуства да знаех нямаше да дойда.
– Не е лесно брат да даваш най скъпото си нещо, остава още една вечер да е с нас после, после, чакай някой да ти отвори вратата , а когато дойде или ще е разтроена или ще бърза да се прибере при семейството си, ние за нея вече няма да сме семейство а чужди.
– Защо така говориш та тя винаги ще си остане твоя дъщеря, пък и не се жени някаде далече а във вашето село. Но това не стигаше да го успокой изглежда имаше нужда да си поплаче затова го оставих сами със песента на Родопите.
На другата сутрин се разбудих от врявата на двора беше доста рано но хората се бяха вече събрали, и се слушаше само гласът на готвача който распореждаше дайте това, дайте онова. Като ме видя се провикна така че да го чуят всички
- Хайде бе софиянец много спиш, вие там в София си проспахте младините, знам ви аз вас, служил съм в София и гледам софиянки са толкова слаби че да ги дуйниш ще паднат.
– Е-ее, там няма толкова вкусни гожби като твойте, де да видим ти какво ще ни приготвиш. Му отвърнах аз, но си знаех че този няма да ме остави така лесно на мира.
– Е-ее ще направя ама трябва и ти да помогнеш, не е лесно ще храним цяло село. Продължи да се заяжда готвача, приближих се към него и го попитах със какво мога да му помогна, а той ме изпрати при три здрави момчета и им се провикна.
– Дайте и на него да побърка така ще е по сладка ,, хълвата” и хайде бъркайте, бъркайте, гледайте да не загори че..... Приближих се до момчетата който се бяха навъртяли покрай един доста голям казан, в който имаше брашно от царевица и го пържеха в масло, като я бъркаха постояно със една голяма дървена лъжица за да не загори от силната жарава под него. Подадоха ми и на мен тази голяма лъжица която беше предназначена за това нещо, взех и аз да бъркам ту на ляво ту на дясно а от казана идваше невероятна миризма.Готвача се приближи до мен и взе да ми обеснява че това ястие се е готвело по една и съща рецепта от столетия насам.
– Както е сладка ,,хълвата” така да е сладка любовта на младоженците а както гори жаравата под нея така да горят тяхните страсти. Нареждаше готвача а останалите се смеяха на устроумията му, който нареждаше като стара жена. През това време беше дошъл човек който имаше два фотоапарата на шията и един държеше в ръцете, чакаше да дойдат младоженците за да ги снима. Тъпаните и те дойдоха предвождани за това назначен човек който в ръцете си държеше червено знаме, преминаха покрай нас и се спряха при Исмаил ага, който стоеше пак на терасата и наблюдаваше всичко дали върви във вред, като ги видя стана и здрависа всички един по един и ги покани да седнат при него.
– Хайде искарайте сега един ,,небет” нека да да чуе мало и голямо че си имаме свадба. Понесе се мелодия която бе присъщна само за това място, Исмаил ага раздаваше банкноти на музикантите който ги пребираха със задоволство. А фотоджията снимаше всичко за да го запамети на тези хартики който щяха да говорят за тези моменти и след дълги години.
Младсержанта ми се появи от някаде, след него караше булката и всички блиски да се снимат, като ме видя се провикна и аз да отида да се снимам със него и булката.
Но когато се приближих видях че булката е момичето от коридора което ми докосна сърцето, което го търсих навсякаде да го зърна за да му кажа че........Но вече беше късно дори и за една дума, ако щеше да е тя най прекрасната, щеше да остане като глас в постиня. Приближих се към тях , булката ме хвана под ръка и се усмихна на фотоапарата със усмивка която цеше да ме пленява цял живот със своята чистота и пъстрота. Сърцето ми су развълнува както преди, а умът ми заповядаше върви си в София какво правиш тук , тук не ти е мястото, но вече не слушах нищо, просто исках да отмине този мик в който щях да живея цял живот.
Свадбата протече в доста голям шум гледах как хората се веселят до насита, а аз очаквах да дойде момента да си тръна от този за вас ,,затвор а за мене ,,рай,,.
След този спомен разказан от мен никой от подчинените ми не смя да каже нито дума, всеки и един напусна залата като носиха в себе си спомените, кой за затвор, кой за рай.
Разказ от Ибрахим Бялев