Author Topic: На 23(29) октомври 2011 г. - избори в Република България.  (Read 6151 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Seiko

  • Global moderator
  • ****
  • Posts: 847
  • Gender: Male

На 23 октомври 2011 г. предстои провеждането на избори в Република България.

Българите в чужбина могат да изпращат и по електронна поща сканирани заявления за участие в изборите за президент и вицепрезидент.

Българските дипломатически представителства приемат и по електронна поща сканирани заявления за участие в предстоящите избори за президент и вицепрезидент на Републиката. Всяко дипломатическо представителство предоставя електронен адрес на който заявителите могат да изпращат попълненото и подписано от тях заявление за регистрация (заявление може да изтеглите оттук). МВнР предоставя и допълнителен: izbori2011@mfa.bg на който можете да се обръщате за подробна информация или да задавате въпроси, свързана с изборите в чужбина.

ЧЕСТО ЗАДАВАНИ ВЪПРОСИ

I.Кой има право да гласува?

Всеки български гражданин, който е навършил 18 години към изборния ден, не е поставен под запрещение и не изтърпява наказание лишаване от свобода.

II.Как да заявите своето желание за гласуване на изборите за президент и вицепрезидент на Република България при гласуване извън страната?

Можете да заявите желанието си да гласувате извън страната пред дипломатическото или консулското представителство на Република България в съответната държава, в която се намирате. Това става в писмена форма чрез заявление по образец не по-късно от 27.09.2011 г. включително (25 дни преди изборния ден), подписано саморъчно и подадено лично или чрез писмо. Възможно е заявлението да бъде изпратено и в електронна форма, като сканираното изображение се изпраща на e-mail адреса на българското дипломатическо или консулско представителство на файл в -pdf  формат.

В едно заявление може да е вписано само едно лице. В заявлението задължително се посочват имената по паспорт, лична карта или военна карта (само за военнослужещите), единният граждански номер, адресът на пребиваване в съответната държава, постоянният адрес в Република България и населеното място, в което желаете да гласувате.

ІІ. Задължителна ли е предварителната регистрация?

Регистрацията чрез писменото заявление не е задължителна, Вие може да упражните правото си на глас и когато името Ви не фигурира в избирателния списък.

ІІІ. Къде може да упражните правото си на глас - избирателни секции извън страната?

Предварително условие за провеждането на избори извън страната и за образуването на избирателни секции в чужбина е получаването на съгласие от съответната държава, като дипломатическите или консулските представителства на Република България задължително официално се обръщат с молба за получаване на това съгласие, освен ако местното законодателство не го позволява.

ІV. Как се образува избирателна секция ?

1. В населените места, където има дипломатическо или консулско представителство, избирателни секции се образуват при наличие на не по- малко от 20 избиратели, заявили желание да гласуват не по-късно от 27.09.2011г.

2. В населените места, където Република България няма дипломатическо или консулско представителство, избирателни секции се образуват при наличие на съгласие на приемащата държава и на не по-малко от 100 избиратели, подали заявления до 27.09.2011г.

3. Когато броят на желаещите да гласуват е повече от 1000, се образува нова избирателна секция в съответното населено място, като ръководителят на дипломатическото или консулското представителство съобразява адресите на секциите според местопребиваването на подалите заявление избиратели.

4. Централната избирателна комисия определя в срок до 01.10.2011 г. населените места, в които ще се образуват избирателните секции, като решението за това се публикува на интернет страниците на Министерството на външните работи и на дипломатическото или консулското представителство в съответната държава. В изпълнение на решението на ЦИК ръководителите на дипломатическите и консулските представителства образуват избирателни секции в съответните населени места не по-късно от 3 октомври 2011 г. и определят техните адреси.

V. Как се съставят избирателните списъци в чужбина?

Списъците на лицата, заявили желание да гласуват извън страната, се публикуват от министъра на външните работи и от ръководителите на дипломатическите и консулските представителства на Република България не по-късно от 18 дни /04.10.2011г./ преди изборния ден на интернет страницата на Министерството на външните работи и на дипломатическото и консулското представителство. Те съдържат имената на избирателя, номера и адреса на избирателната секция. Ръководителите на дипломатическите и консулските представителства на Република България осигуряват възможност всеки избирател да може да прави справка в списъка по единен граждански номер. Допълнително постъпилите заявления и настъпилите промени в списъците се публикуват незабавно и се отразяват на интернет страницата.

VІ. В кой списък фигурирам?

Всеки избирател се вписва само в един избирателен списък. Министерството на външните работи изпраща данните на  подалите заявления за гласуване български граждани на Главна дирекция „Гражданска регистрация и административно обслужване” (ГРАО) в Министерството на регионалното развитие и благоустройството, за да бъдат заявителите заличени от избирателните списъци за гласуване в Република България.

VІІ. Как протича гласуването в изборния ден?

Изборният ден извън страната започва в 6,00 ч. местно време и приключва в 19,00 ч. местно време.

Ако не сте включен в избирателните списъци предварително и имате избирателни права, може да бъдете вписан от секционната избирателна комисия в избирателния списък.

За да гласувате, трябва да  представите документ за самоличност (паспорт, лична карта или военна карта (само за военнослужещите) и декларация по образец. Образец на декларация можете на изтеглите от тук … (линк към образеца).

Ако в документа за самоличност не фигурира постоянният адрес на избирателя в Република България, той се вписва в избирателния списък въз основа на подадената декларация по образец.

Когато в 19,00 ч. пред изборното помещение има негласували избиратели, председателят и секретарят на секционната избирателна комисия установяват техния брой и самоличност и събират документите им за самоличност. Само тези избиратели се допускат до гласуване след 19,00 часа, но не по-късно от 20,00 часа.

VІІІ. Срокът на личния ми документ е изтекъл?

Когато срокът за валидност на паспорта или личната карта на избирателя е изтекъл, той се допуска до гласуване, ако представи удостоверение, издадено от дипломатическо или консулско представителство на Република България, че е подал заявление за продължаване на срока на валидност или за издаване на нов паспорт или лична карта. Удостоверението се предава на секционната избирателна комисия и се прилага към избирателния списък.

Допълнителна информация бихте могли да намерите на Интернет страницата на Централната избирателна комисия – www.cik.bg. и

www.mfa.bg/bg/pages/menu/91

Offline Gelina

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1487
  • Gender: Female
Кой кой е на предстоящите избори

Общо 36 души претендират да бъдат начело на България, в ролята си на президент и вицепрезидент през следващите четири години. Кой ще спечели надпреварата ще стане ясно на 23 октомври.       

Справка на редакция "Справочна информация" на БТА сочи, че 22 кандидатпрезидентски двойки са участвали на изборите на 12 и 19 януари 1992 г., спечелени от Желю Желев и Блага Димитрова. 

13 кандидатпрезидентски двойки са участвали на изборите на 27 октомври и 3 ноември 1996 г., когато Петър Стоянов и Тодор Кавалджиев печелят изборите.

6  кандидатпрезидентски двойки са участвали на изборите на 11 и 18 ноември 2001 г., когато Георги Първанов и Ангел Марин печелят първи мандат.

7 кандидатпрезидентски двойки са участвали на изборите на 22 и 29 октомври 2006 г., когато Георги Първанов и Ангел Марин печелят втори мандат.       

За настоящата надпревара:

- партия "ГЕРБ" издигнат Росен Плевнелиев и Маргарита Попова.  Плевнелиев е роден на 14 май 1964 г. На 27 юли 2009 г. бе е избран за министър на регионалното развитие и благоустройството в правителството на Бойко Борисов. Маргарита Попова е родена на 15 май 1956 г.  От 27 юли 2009 г. тя е министър на правосъдието в правителството на Бойко Борисов.       

- кандидатите в президентската надпревара на БСП са Ивайло Калфин и Стефан Данаилов. Ивайло Калфин е роден на 30 май 1964 г. От 2001 г. е преподавател, а и бе вицепремиер и министър на външните работи (2005 - 2009). Стефан Данаилов е роден на 9 декември 1942 г. По професия актьор, той бе  министър на културата в периода 16 август 2005-27 юли 2009.                           

- Волен Сидеров и Павел Шопов са кандидатите на "Атака" за президент и вицепрезидент на страната. Сидеров е роден на 19 април 1956 г. От 14 юли 2009 г. е депутат в 41-ото Народно събрание. Шопов е роден на 13 септември 1955 г. Павел Шопов е сред учредителите на 17  април 2005 г. на партия "Атака".           

- политическа партия "Ред, законност и справедливост" номинира за надпреварата Атанас Семов и Поля Станчева. Той е роден на 23 март 1970 г. Депутат в 41-ото Народно събрание от партия "Ред, законност и справедливост", а  от 10 декември 2009 г. е независим депутат. Поля Станчева е родена на 22 юли 1961 г. Тя е генерален директор на БНР (2001- 2007), както и общински съветник в Столичен общински съвет от партия ГЕРБ.

- Коалиция "Съюз на десните сили  - СДС, Обединени земеделци, Демократическа партия, Движение "Гергьовден", Съюз на свободните демократи (ССД), Български демократичен съюз (БДС) "Радикали", Български демократичен форум (БДФ)" издигнаха Румен Христов и Емануил Йорданов. Христов е роден на 27 декември 1955 г. От 2002 г. той е управител и собственик на частна консултантска компания и търговски дружества. Йорданов е роден на 10 август 1960 г. От 22 февруари 2004 г. до 1 октомври 2005 г. е заместник-председател  на партията, а след това се връща към своята професия на адвокат.       

- Меглена Кунева и Любомир Христов са кандидати за президент и вицепрезидент, издигнати от инициативен комитет. Кунева е родена на 22 юни 1957 г. От 2010 г. е политически съветник на еврокомисаря по транспорта Сийм Калас и политически съветник на заместник-председателя на Европейската комисия Нели Крус по дигитална икономика. Христов е роден на 3 май 1955 г. От 2004 г. до момента е председател на Управителния съвет на неправителственото сдружение "Институт на дипломираните финансови консултанти".               

- двойката на ВМРО - Българско национално движение за изборите на 23 октомври са Красимир Каракачанов и Даниела Симидчиева. Каракачанов е роден е на 29 март 1965 г. Депутат в 38-ото и в 40-ото Народно събрание. Даниела Симидчиева-Димитрова е родена на 2 май 1960 г. Директор е на Центъра за професионално обучение към Българската стопанска камара. Председател e на МЕНСА-България.               

- издигнати от инициативен комитет са Алексей Петров и доц. Николай Георгиев. Петров е роден на 23 април 1962 г. Бивш съветник на председателя на ДАНС Петко Сертов. Георгиев е роден на 6 ноември 1953 г. Доцент е по технически науки и военен аташе на България във Франция в периода 2004-2007 г.

- Андрей Чобанов и Ангел Мирчев са издигнати от Българската демократична общност. Чобанов е роден на 1 юни 1967 г., занимава се с художествена фотография, участва в различни изложби. Мирчев е роден на 11 октомври 1931 г. Като ученик участва в конспиративна младежка група за съпротива срещу комунизма. През 1951 г. той е осъден на 8 г., които излежава в Пазарджишкия затвор.                 

- Венцислав Йосифов и Емилиян Димитров са издигнати от инициативен комитет. Йосифов е роден на 7 февруари 1947 г. Бил е председател на на съвета на директорите на "България холдинг".  Димитров е роден на 22 януари 1948 г. Занимава се с частен бизнес.     

- инициативен комитет издига Димитър Куцаров и Камелия Тодорова за кандидат-президент и кандидат-вицепрезидент.  Куцаров е роден е на 23 май 1958 г. Работил е като чaстен детектив над 20 години. Камелия Тодорова е родена на 21 януари 1954 г. Тя е певица, като предимно залага на соул, фънк и рок звученето.     

- Единната народна партия издигна Мария Капон и Николай Кисьов. Тя е родена на 8 април 1969 г. Председател на Единната народна партия от нейното учредяване на 16 февруари 2008 г.  Кисьов е роден на 13 март 1959 г.   Работил е в Министерството на отбраната и в Българската армия.             

- издигнати от инициативен комитет са и двойката Николай Василев и Владимир Савов. Василев е роден на 21 юни 1946 г. Той бе заместник министър-председател и министър на образованието и науката (8 ноември 1991-30 декември 1992). Савов е роден на 17 април 1954 г. От 20 години е издател на видинския вестник "Ние".

- кандидатите на Българския земеделски народен съюз са Николай Ненчев и Жеко Иванов. Ненчев е роден на 11 август 1966 г. От 6 декември 2008 г. е главен секретар на партия БЗНС. Иванов е роден на 4 май 1939 г. Депутат в 38-то Народно събрание (1997-2001).   

- Павел Чернев и Анелия Делчева са издигнати от Партия за хората от народа. Той е роден на 10 юли 1969 г. Съучредител и секретар е на партия "Партия за хората от народа" от 11 юли 2010 г. Делчева е родена на 16 юли 1969 г. От началото на 2011 г. е журналист на свободна практика.

- Националното движение "Единство" издигна Сали Шабан Ибрям и Валентина Гоцева. Той е роден на 13 декември 1945 г. Доцент е на Московската славянска академия. Бил е втори секретар в посолството на България в Русия, кмет на Момчилград (16 октомври 1999-2003). Тя е родена на 20 май 1962 г.     

- Светослав Витков и Венцислав Мицов са кандидати, издигнати от инициативен комитет. Той е роден на 26 януари 1971 г. Вокалист е и на групата "Светльо & The Legends". Има издадени три книги. Бил е и телевизионен водещ. Мицов е роден на 18 април 1971 г. Член е на Съюза на българските композитори.   

- Национален фронт за спасение на България издигна Стефан Солаков и Галина Асенова Василева. Той е роден на 16 декември 1942 г. Над 40 години работи в български, френски и турски средства за информация. Има издадени Тя е родена на 11 януари 1957 г. Преподава актьорско майсторство в читалище "Христо Смирненски" в София. 

http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=4144431

Offline havaika

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 880
  • "Изчистването на мюсюлманите по икономически причи
    • http://www.temanews.com/index.php?p=tema&iid=229&aid=5676
http://rodopismolian.blogspot.com/2011/09/blog-post_4074.html
Доган в нощта на номинациите:" , за да не ме изядете, а после да се самоизядете!"
А пък аз все като "Разтръсквам чувала"   все хора на ДС от БКП ;) :D

Offline Gelina

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1487
  • Gender: Female
НА КОЙ ,КОЕ ЧИСЛО СЕ ПАДНА

1 - Меглена Кунева
2 - ГЕРБ
3 - Национално движение Единство
4 - СДС
5 - ЕНП
6 - Национален фронт за спасение на България
7 - ДПС
8 - БСП
9 - Атака
10 - Другата България
11 - ДСБ
12 - Алексей Петров
13 - БЗНС
14 - РЗС
15 - Политическа сила "За хората от народа"
16 - Димитър Куцаров
17 - ВМРО
18 - Българска демократична общност
19 - Инициативен комитет Николай Василев
20 - Светльо Витков
21 - Венцислав Йосифов


Offline Rahmie

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 1981
  • Gender: Female
Нашенското неверие



Защо българите не вярват в честните избори? - пита Мирела Иванова в коментара си и си отговаря сама: заради липсата на почтеност, заради безобразното партийно номадство, заради Байганьовския модел на правене на избори...

Коментар на Мирела Иванова:

Вече сме в същинска предизборна хватка: мисля си дали животът не е отложен през този месец, за да текат кампанията, компроматните войни, срещите с избиратели и прочие прояви. Прогнозите за победители и избирателната активност калейдоскопно се сменят, свръхинформацията е от всякакъв десен. И всичко това на фона на констатацията, че българите не вярват в честните избори. Защо се получава така? Защо скептицизмът наш трае от самото начало на промените та до ден-днешен? Всъщност вярваха ли българите по време на комунизма в честните избори и победите с 99,99% на единствената тогава партия?

Къде го чукаш - къде се пука
 
За да не изпадам в народопсихологически патоси, ще си позволя да се спра само на няколко от основните аспекта в нашенското неверие. Още от първите свободни избори след 10 ноември ни остана горчив привкус на измама, утайка, която не само не се разпръсна, но и се напласти с времето.
 
Сенките на Държавна сигурност, подставени като важни политически пионки в многобройните по-големи и по-малки тогава партии, от една страна, и неунищожимостта на Байганьовския модел на правене на избори от друга и досега ни държат в шах, държат ни влага, държат ни нащрек. Не е само игра на думи, а страшна и съдбовна задкулисна политическа игра, която не поведе България по правилния път от самото начало.
 
Днес, двайсет и повече години след онова начало, виждаме едно безобразно и осъдимо от морална гледна точка партийно номадство, което отвращава мислещите хора. Предполагам, че мнозина нереализирани люде, разнасящи посредствеността си и тягата си към апетитна властова позиция от партия в партия, разчитат на националното късопаметство и масовата апатия.
 
Скелетите в политическия гардероб
 
Позабравени персони поотупват прахта и вчерашните си убеждения, позабърсват провалите си и се явяват с уж нови лица и в уж нови роли. Един царски министър, за когото парламентът гласува специална поправка, отменяйки задължителното за поста висше образование, вече е, с извинение, интелектуален фен на кандидатпрезидентската двойка на БСП.


А напориста дама, служила ревностно на СДС, попрехвърлила се после със съмнителна скорострелност в ГЕРБ  и попребивавала безуспешно там, днес е кандидат за вицепрезидент от РЗС. Това са само два отблъскващи примера от всичките 20, 200, 2000 или Бог знае колко.
 
Българите не вярват в честните избори, защото не вярват в почтеността, добрите намерения и фигурите от политическата класа. Разминаването между програми и обещания преди избори и делата подир тях сякаш изчерпаха и последните ни кредити на доверие. Предполагам, че това е причината избирателите да се фокусират върху определени личности, да съсредоточават и обвързват очакванията си около техните фигури, да им възлагат дори надежди, а после бързо да се разочароват. Може пък българите да не вярват в честните избори, защото не вярват достатъчно в самите себе си… За това ми допускане само бъдещето има думата.

Автор: Мирела Иванова Редактор: Александър Андреев/DW

Offline Seiko

  • Global moderator
  • ****
  • Posts: 847
  • Gender: Male


Валидният вот: "Х", изписан със синя химикалка

Всички останали знаци ще направят бюлетината недействителна



Гласуването на предстоящите избори ще бъде валидно само когато е със знак "Х", изписан със синя химикалка върху квадратчето на избрания от гласоподавателя. Това са правилата, валидни за изборите на 23 октомври както за президент и вицепрезидент, така и за местни органи на властта. Всички останали знаци ще направят бюлетината недействителна.
 
Урните утре ще бъдат две - в едната ще се пускат бюлетините за избор на президент и вицепрезидент, а в другата ще бъдат останалите бюлетин, с които ще се гласува за местни органи на властта. Те ще имат надпис за кой вот са предназначени. Бюлетините за избор на президент и за местните избори се различават по своите гърбове, които са с различна цветна полиграфическа защита.
 
На изборите за президент и вицепрезидент ще се гласува с една интегрална бюлетина. Интегрални са и бюлетините за общински съветници и кметове. В бюлетината за общинските съветници е посочена политическата сила, от която са издигнати кандидатите, а когато е инициативен комитет или коалиция от партии, са посочени имената на първите трима от съответната листа. Другите два вида бюлетини са за избор на кмет на община и за кмет на кметство, допълва БТА.
 
Трите бюлетини за местните избори са с различна големина и размери в зависимост от регистрираните кандидати.
 На всяка дълга бюлетина за общински съветници има сгъвки за по-голямо удобство на гласоподавателите. Преди пускането им в съответните урни на бюлетините се поставят два печата, след което гласоподавателите се подписват в два отделни избирателни списъка.
 


Още по темата



Ден за размисъл преди вота 2 в 1
 Ако гласоподавател покаже демонстративно за кого е гласувал, бюлетината се унищожава и не му се разрешава повторно гласуване. При грешка СИК може да предостави само още една допълнителна бюлетина, без обаче да провери как е гласувано на старата.
 
Общо 11 382 са избирателните секции в страната. Ще се гласува в 264 общини. В чужбина секциите са 161. Съответните поделения на МВР ще работят и в изборния ден, за да издават удостоверения за тези, които нямат документи за самоличност.
 
Студентите могат да гласуват по постоянен адрес, а ако той се се различава от мястото на учебното им заведение, ще могат да гласуват само за президент.
 







Offline Seiko

  • Global moderator
  • ****
  • Posts: 847
  • Gender: Male
Петьо Цеков


Всички срещу ГЕРБ

Само заедно леви и десни могат да спрат маргинализацията си. А с тези резултати в управлението животът на Борисов като вълк единак ще бъде временен. После ще трябва да се търси политическа глутница



Цяла нощ слушах разни хора, които четат изборните резултати, както Дяволът чете евангелието.

Така и не разбрах защо, като се издъниш на избори, трябва да дадеш пресконференция в национален ефир, вместо да виеш жално на лунна светлина. Явно Бисмарк е прав: "Най-много се лъже преди избори, по време на война и след лов".

ГЕРБ е първа политическа сила, партията постигна блестяща победа в София. Йорданка Фандъкова направи това, което малко политолози, социолози и обикновени анализатори са очаквали - това е факт, с който ГЕРБ заслужено трябва да се гордее. Разбира се, безспорен успех е победата на бургаския кмет Димитър Николов - феноменални 71%. Това е. Друго няма.

Кой му каза на Цветан Цветанов, че ГЕРБ върви във възходяща линия, след като очевидно губят 300 000 гласа в сравнение с последните избори? На кого не му е ясно, че още една такава победа, и ГЕРБ ще се пусне шус по пистата, по която летят отдавна СДС и БСП? Кой го би през устата Цветанов да обяснява как ГЕРБ отива на балотаж в Кърджалийско, където ДПС спечели 7 от 7 общини на първи тур?

ГЕРБ масово класира свои кандидати за балотажите в големите общини, но със своята политика "Сам срещу всички" може да се окаже, че партията взе, каквото можеше да вземе, на първи тур и


на втория само ще вади топката от вратата


София и Бургас - ок! Нещо друго? Друго няма. Славчо Атанасов в Пловдив, Веселин Марешки във Варна, Найден Зеленогорски в Плевен - всички те стартират от втори позиции, но с много добри шансове за краен успех. ГЕРБ ще вземе без проблем други два големи града - Русе и Стара Загора. Това е.

А кой накара Сергей Станишев да се държи толкова нелепо в изборната нощ? БСП излиза от този вот като малка провинциална партия, която има шанс да оцелее единствено в онези райони, които правителството на ГЕРБ тенденциозно е отписало. В 7-те големи български града БСП няма да има нито един кмет, като само в Стара Загора отива на балотаж (без никакъв шанс за успех). На много места в тези големи общини БСП е трета политическа партия - Пловдив, Варна, Бургас, Плевен. Задълбочава се тенденцията, която е видима от времето на тройната коалиция насам -


БСП е превърната в зависима партия


- за да се докопа до реално управление, тя трябва да живее в компромиси.

ДПС няма абсолютно никакъв повод за радост. В партията започна процес на разпадане, който само Аллах знае как и кога ще свърши. ЕНП на Касим Дал проби в смесените райони, като засега открадна около 10 процента от електората на ДПС. ЕНП взе в Алфатар - 15%, в Главиница - 37%, в Завет - 7%, Антоново - 10%, Самуил - 17%, Цар Калоян - 21%. ГЕРБ може и да не проби в Кърджалийско, но партията се позиционира и има свое стабилно представителство. НДПС отдавна има своите 5-6% в смесените райони. На практика 1/4 от електората на Доган в неделя не гласува за ДПС. Стигна се даже до обединение на Анти-ДПС силите - в Дулово, където те отиват на балотаж с 47%.


Това трябва да притеснява Доган, а не да му дава крила


Въобще не ми се говори за другите. За маргиналите. Десните са толкова зле и слава богу, че имат успешни кметове в Монтана, Пазарджик, Кюстендил, Хасково, иначе съвсем щяхме да ги погребем. Сигурно на "Раковски" и на "Кърниградска" цяла седмица ще се хвалят, че имат повече избрани на първи тур кметове от ГЕРБ, но тези кметове са резултат от чист мажоритарен избор и по никакъв начин Партията не е допринесла за техните успехи. По никакъв.

Подобно на БСП, СДС се превръща в малка провинциална партия, и то от четвърта величина. С две думи - някогашните колоси, които събираха по половин - един милион на митинг в София, сега са се окопали в бастиони като Монтана и Шумен. И в Две могили, разбира се - там на балотаж отиват синият и червеният кандидат, които победиха категорично ГЕРБ. Това е за сведение на Станишев.

А какво да кажем за онзи, дето като че ли трябва да е закачен на халоперидол? Дето има претенции да говори от името на нацията, а в същото време избирателите му намаляха с половин милион за 5 години? За Сидеров говоря. Оня, дето си ходи с вибратор в НДК . Неговите избиратели в национален мащаб са колкото половин "Люлин" . С толкова избиратели може да имаш претенции единствено за цвета на пердетата вкъщи, не за управлението на страната.

Яне има силен глас - като за около половин милион, но неговият кандидат взе... Абе, нищо не взе. Стефан Солаков и Светльо Витков взеха колкото него. И той щял да ми уволнява Бойко...

Да кажа и истината за Стефан Софиянски - резил - 2658 го извикаха в София.

Така. Това е картинката.

Истината е, че единствено съюзявайки се под лозунга "Всички срещу ГЕРБ", тези маргинали и полумаргинали имат някакъв шанс да изплуват.

БСП има прекрасна възможност


да си оправи вкуса в устата, ако Ивайло Калфин стане президент.


Засега червените изостават с 350 000 гласа, но тази разлика наистина не е фатална. БСП има поне три резерви и първите са собствени - партията може да мобилизира още гласове - на хора, които не харесват ГЕРБ, но не гласуваха на първи тур. 350 000 гласуваха за Кунева и повечето от тях предпочитат Калфин пред човека на Борисов. Третият резерв на червените се крие в ДПС - партията на Доган не мобилизира за президентските избори достатъчно хората си в Южна България.

При победа на Калфин Доган със сигурност ще заостри перчема и ще провъзгласи, че за пореден път той е определил президента на България. При победа на Калфин Кунева най-накрая може да членораздели, че партията на безпартийните ще си стане истинска партия, защото тя е определила държавния глава. При победа на Калфин само от СДС, ДСБ, "Атака" и РЗС нищо няма да кажат, щото ще са нагълтали още вода.

Интересно е дали заради "Всички срещу ГЕРБ" БСП ще помогне на десните кандидати в Плевен, Пловдив и Варна. Дали ДПС ще помогне на ВМРО в Пловдив...?

Разбира се, формулата "Всички срещу ГЕРБ" устройва засега все още и Бойко Борисов. Младата му партия имаше нужда от себедоказване на местни избори, а не от нищо неносещи коалиции с нищо незначещи десни партии. С тези резултати в управлението обаче животът на вълк единак ще бъде временен. После ще трябва да се търси политическа глутница