Сарачество
Сарачеството е един от най-старите кожообработващи занаяти. Той възниква с опитомяването и използването на коня като товарно, ездитно и впрегатно животно. Арабската дума сарач означава седло. Седлото служи за пренасяне на товари и за езда.
Освен седло, майсторите сарачи изработват впрегатни и ездитни конски принадлежности, ремъци, каиши, куфари, чанти, колани, паласки, кобури, щавени цървули и др. Основен материал са кожите от едър рогат добитък, овце, кози, свине. Използват се и допълнителни материали за усраса и декорация - кече, дървета за хамутите, сарашки конци, зебло, ръженица, бои, лепила, катран и други. В украсата на конските принадлежности се отразява обичта и преклонението на българина към конете.
За декорация се използват металически гайки, халки, бурмалии гердани, разноцветни пулове, червени пискюли, металически огледала, звънчета и др., които са били използвани още в древността. Наред с декоративното си предназначение, те имат и защитна функция - предпазват коня от уроки и магии. Три са разновидностите на занаята: седларство-изработване на ездитни и товарни седла (самари); хамутчийство - изработване на ремъчните принадлежности за впрягане на коне, магарета, мулета и камили – юзди, оглавници, хамути и др.; тапицерство - обшиване на седлата с омекотяващи материали - подплънки от слама, вълна или др.
В залата “Станислав Сивриев” в град Златоград, наречена “Златните ръце на златоградските майстори” включва повече от 500 експоната дело на майстори от различни занаяти, един от които е на сарача Румен Меричев. В сараческата работилница в Златоград, Румен Меричев посреща със звън на чанове и дарява със сини мъниста – за здраве и късмет. Днес сарачът изработва и патрондаши за ловджиите и каишки за кучета и други необходими за днешния живот кожени изделия.
--------------------------------------------------------------------------------
http://www.smolyandnes.com/rodopski-zanayati/sarachestvo