"Мирните демонстранти, събрали се в градинката, които четяха стихове, пееха песни и свириха с китари бяха разгонени с груба сила - палки, водни струи и газ, палатките им подпалени, докато спят, а екипите на общината започнаха да изкореняват дърветата с багери. Тъкмо тези "варварски" кадри бяха искрата, подпалила първо социалната мрежа и после цяла Турция. Срещу тази несправедливост надигнаха глас не само "другите 50%" от негласувалите за Партията на справедливостта и развитието (ПСР) на Ердоган, а и голяма част от подкрепилите Ердоган да води страната трети мандат.Само опозиционните тв канали като Халк тв и +1 и някои сайтове от старта на протеста показаха суровите кадри. Чак след това агенцията DHA (медийната група "Доган") започна да предава по сателита нонстоп събитията "без коментар" от "Таксим" и останалите "огнища на бунта". И западни, и арабски медии не се поколебаха да обявят пукването на Турската пролет. И се опитваха да я сравнят с продължаващата от 2 години в района Арабска пролет.
...Пламенните речи на Ердоган от последните два дни след дългото и мъчително мълчание само наляха повече масло в огъня.
Защото въпреки излязлото на четвъртия ден от началото на протестите съдебното решение за спирането на проекта премиерът се закани, че е решен на мястото на Гези парк - връстник на републиката, да издигне разрушените от кемалистите османски казарми. Нямало окончателно решение за мола, но в подземната част можело да има музей на османската култура. Съобщи още, че ще съборят Културния център "Ататюрк" до парка и ще издигнат джамия, 5-звезден хотел, а можело и опера. И заплаши, че "правителството няма да се огъне пред исканията на няколко лумпени и че само да поиска, е в състояние срещу протестиращите 100 000 да събере своите 1 милион симпатизанти".
Опозиционният лидер на социалдемократите Кемал Кълъчдароглу упрекна Ердоган, че разделя страната на лагери. Лидерът на националистите Девлет Бахчели на свой ред го нарече "безмилостен диктатор" и поиска оставка на правителството.
В резултат на премиерския инат новата цел на разбунтувалите се граждани се премести от "Таксим" към премиерския офис в Долмабахче сарай в квартал Бешикташ и министерският съвет в Анкара. Липсата му от страната в твърде взривоопасен момент някои наблюдатели изтълкуваха като бягство, а други - като опит за демонстрация на сила пред света и политическо послание, че в Турция всичко е нормално и под контрол.
...Критично настроените коментатори смятат, че Ердоган сам си е виновен. Те припомнят, че "тихата ислямизация", заради която ПСР преди няколко години без малко щеше да бъде забранена от Конституционния съд. Приетата миналата седмица поправка в закона, ограничаваща продажбата и употребата на алкохол, бе възприета като поредното посегателство върху светския облик на държавата и опит да ликвидира наследството на Ататюрк.
А отдавна е известно желанието на Ердоган да превърне Турция в президентска република чрез промени в конституцията и да стане "избираем султан".
Това изправя на нокти светски мислещите хора. А
площадът "Таксим" винаги е бил символ на революцията на Ататюрк и място за протестите на инакомислещите в Турция. И те го избраха, за да кажат "10 години стигат, Истанбул е наш, Турция е наша!", и да извикат: "Падишахът е гол!" Защото не им стига ръстът в икономиката, а искат наравно с това свобода, демокрация и правова държава."http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=2029277