Уважаема,Силвия.
Хайде да си говорим тук пред нашите съфорумници без Copy/ Paste/ .
Значи след Сан Стефанския мирен договор сключен след Руско Турската война следва Берлинския конгрес,който отменя този договор.
Какво става?- северна България остава като " Княжество България",южната част си остава Източна Румелия до педи Балканската война когато става разделение на тези народи днес един народ но с различни имена- Торбеши в Македония,помаци в България,Горанци,Албанци,Бошнаци,....ВСЕ ЕДИН НАРОД,идете в тези страни за да се убедите всичко е еднакво с нас помаците.
Какво значи това.?
Значи да се намери обединител след като този народ умишлено е разделен да има различни имена в държавите си!
Това е Румелия!
Погледнете картите за да разберете този народ как е трансформиран на Балканите с граници и имена в държавите където живеят!
Източна Румелия е автономна провинция на Османската империя, създадена според условията на Берлинския договор от 13 юли 1878 година, който обезсилва и заменя Санстефанския мирен договор. Главен град на Източна Румелия е Пловдив.
Стига с тази Източна Румелия, Назми. Тази т.нар. Източна Румелия, вярваш или не, наистина е била изкуствено създадена. Ако не беше така, нямаше да просъществува само 7 години. (Не слагай, впрочем, знак за равенство между т.нар. Източна Румелия, с това, че това название е било използвано, за да се подчертае, че българите на юг от Стара Планина остават османски поданици след Берлинския договор, за разлика от тези на север от Стара Планина; и общото название Румелия, Страната на ромеите, откъдето идва общата етимология.)
Колкото до това, че помаците били умишлено разделени да имат различни имена в различни държави, нищо подобно няма. Всички тези названия – помаци, торбеши, горани, имат местна, региона етимология, никой не ги създавал организирано и нарочно. Дали за едни от названията това идва от торба – за торбешите, както гласи една от версиите, че носели торби и били потомци на български богомили, които презирани материалното; или за други – за гораните например – от гора, планина, от това, че са живели и живеят на по-високо; или за трети, като например названието „помаци”, дали това идва от помагачи или от него друго като първоначален повод за оформяне на назнание - е отделен въпрос или са отделни въпроси. Така или иначе все пак ако всички онези потомци на християни и богомили в Османската империя, които приемат исляма, са били един отделен народ, щяха да имат свой общ, отделен език, свое собствено общо название, преди Османската империя да дойде и да завладее няколко балкански народа.
Не знам, впрочем, дали е обединителен, но оразличителният момент е в това, че помаци, торбеши, горани и пр., предците на всички тях са приели исляма по време на османския период; и че езика, диалектите на които са говорили и говорят, идва от българския език. (Разбира се има и други мюсюлмани, потомци на хора, приели исляма по време на Османската империя – които говорят примерно на сръбски – това са бошняците или т.нар. сръбски помаци (те сами себе си едва ли наричат така, с второто название), гръцки помаци (валадихи) и др. Ако потомците на гърци, които са приели исляма, биха искали да имат свой отделен език, той нямаше да е особено по-различен от гръцкия. Или ако бошняците биха искали да имат отделен език, той няма как да е особено различен от сръбския. Колкото до торбешите, те разбира се говорят на македонски - един език, който само преди няколко десетилетия не е съществувал като книжовна форма и отделен вариант за азбука, съществувал е преди това само като диалект/диалекти на българския. (Когато предците на торбешите са приели исляма, не е имало разбира се никакъв отделен македонски език, но дали въобще торбешите знаят това и се интересуват от него...) Не знам дали си струва да казвам, че и да наречем, албанските помаци, няма как да имат друг майчин език, освен албанския.
Това, впрочем, че има такива специфичи групи, общности от хора, които изповядват исляма и се намират на различни места на Балканите, е свързано с факта, че Османската империя завладява целите Балкани и не само тях, и османският период на управление на тези земи не е бил никак кратък. В тази империя в един или друг район, по една или друга причина, основната религия в тази империя, ислямът, е била приета от хора, които преди това са имали друга вяра. Тези хора са били с различен етнически произход, не са говорили на един и същи език, по все пак доста от тях са били българи (затова и техните диалекти са диалекти не на някакъв друг, а на българския език). Общото в крайна сметка между всички тези групи е това, че изповядват исляма, но не са дошли с него на Балканите, преди османските турци да завладеят този полуостров, предците им са изповядвали друга вяра в голямата си част.