Author Topic: Статия на Едуар Селиан за помаците  (Read 17685 times)

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

Offline pomak BG

  • Historian
  • *****
  • Posts: 1280
  • Да си помак звучи гордо.
http://www.americanchronicle.com/articles/view/134152

Помаците: една Islamized Хората на Европа
Едуар Selian25-ти Декември 2009"Миналото не е мъртво. Всъщност, това вече не е минало".

Уилям Фокнър

Историята помашките е свързан с павликяните християнски движение и на арменски националната ни история. Според Webster's 1913 Dictionary павликяни са християнска секта дуалисти, с произход от Армения в седмия век. Други твърдят, че са един Adoptionist, гностиците, или квази манихейството християнска група, която дойде по-рано (1).

През 844 пр. Хр павликяни, построени на брега на Ефрат в Западна Армения крепостта-град Tephrike (дн. Дивриджи в провинция Сивас Турция), която се превръща в столица на своите независими държави павликяните.

В павликяните са във война с Византийската империя за няколко години. Много павликяните са били убити, докато други са били депортирани. През 878 г. пр. Хр (2), с падането на Tephtike, на павликяните държавата престава да съществува.

Депортирането е любим метод на византийските императори в справянето с павликяните. Византийски императори хиляди депортирани на павликяните от Армения към други територии на империята: Балкански полуостров, Сицилия *, и на други места. Първият павликяни са депортирани от Армения в Тракия (географска област в Югоизточна Европа) в 747BC. В повечето случаи, павликяните депортиране на арменците "са в Югоизточна Европа като крайна дестинация.

В павликяните се споменават като нация (народ Paulianista) и хора (Popoli Paolianiati) в ръкописа номер 5305 на Ватиканската апостолическа библиотека. Османските турци, също така, която се отличава от павликяните като население със собствената си идентичност. Регионите, между съвременните български градове Пловдив и Карлово (18 в.) и Свищов и Никопол (19 в.) са били наричани павликяните райони.

В павликяните идентичност е отбелязано в миналото от известния историк и специалист по славянски проучвания, професор на Карловия университет в Прага и Университета на Виена Константин Иречек (1854 - 1918) и български историк, филолог, и първи председател на Българската академия на науките, професор Марин Стоянов Дринов (1838 - 1906), който твърди, че павликяните antropological тип е арменски - Азия (3).

Споменът за павликяните е все още жив. Някои села и градове, като градът Pavlikian (дн. гр. Павликени), в съвременна България, все пак си запазват своята идентичност.

Българските католици от Банат (област в съвременна Румъния), все още твърдят, че те са от павликяните произход и пеят в павликяните език много песни, като популярната стара песен наречена "Palućenska muma" ( "The павликяните Girl").

Едно време павликяни - помаците днес

По време на византийското владичество на Югоизточна Европа много арменци павликяни са превърнати в православната вяра. Други стана католици и мюсюлмани по време на управлението на Османската империя. През 1862 "АД, все още имаше някои не-павликяни превръща в околностите на града Филибе (дн. Пловдив, Южна България).

Помаците са наследници на павликяните - арменци, които са приели исляма по време на османското владичество империя през Югоизточна Европа. Това се подкрепя и от докладите на католическите мисионери изпрати до Рим **. Също така, някои от имената на градовете и селата показват връзката между павликяните, помаци и арменци.

Населението на град Павликени и село мюсюлмански Pavlikian (дн. Горан) в България е помаци и се премества в Турция по време и след 1877/1978 АД (4).

Селото Ermenlii (от 1934 г. Богомил "АД, област Варна в България; му помашко население се премества в Турция през 1937/1938 г.), който се споменава в турски данъчни регистри от 19 век.

В арменски корен-думата "Хур" (вода) е името на селата помаците: Churek (дн. Churukovo), Вранинци, и Churen в съвременната Югоизточна България. Също така, в този географски район е помашко село Дорково кръстен Смотаняк Ankegh - символ от арменски митология.

Населението на с. Торос (типично арменски име) в съвременната Северна България е отчасти помашки.

Езиковата помашките

Бащата на история, Херодот отбелязва: "Арменците са били въоръжени като фриги на които те са колония" (Херодот, VII, 73). Арменците са били само едно племе на мостове или по-късно наречен фриги и след съдбата на цялата нация те емигрират с тях към Мала Азия. След много векове на живот там, някои от арменците се върне в Европа.

Арменци постоянната за пръв път на Балканския полуостров през 5-ти век. Тяхната миграция продължава по време на управлението на различни византийски императори. В 10-ия век "АД сам, 200000 арменците са уредени в близост до град Филипополис (дн. Пловдив, България) (5).

По време на византийското владичество над Югоизточна Европа, на езика на тези арменци (павликяни или не-павликяни), под влияние на езика на славянските племена (Smolenes, Moraci и други), около - най-вече в областта на "Филипополис", Родопите , и "Тракия", е slavonized. По-късно, в границите на Османската турска власт, част от това население, използвани да се говори на турски език като паралелно и официален език.

По време и след освобождението на Югоизточна Европа на турски османско владичество, превърнали павликяните към вярата римската епоха (католиците), използвани техните специфични славянски език, което в днешно време е добре известна "павликяните говорят" на български език. Тази "павликяните диалект" се използва също така в областта Банат в Румъния. Има някои общи елементи между "павликяните диалект" и на арменски език (6).

В "павликяните диалект" също е в основата на помаците, така и някои православни население "език, живеещи в Югоизточна Европа.

Езикът помашките се състои от много клонове в Югоизточна Европа. Например, в България, на езика, помаци има два диалекта: Северна и Южна диалект. Член на Северна диалект са изказванията на Галата, Драгижево, и Върбица област. Член на Южния помашки диалект са много изказвания на района на Родопите и на други места.

В момента, в допълнение към казаното помашки език, някои от помаците са приели български, македонски, гръцки и турски като втори език.

Някои типични арменски думи все още се използват в диалектите помашки език в България. Шампион по отношение на формирането на различни думи е арменски думата "Хур" или "dzhur" ( "вода" на арменски), която е в основата на много думи и имена на диалект (7). "Хур", дори, форми на името на някои помашките села в Югоизточна България: Churen (площ на Родопите), Вранинци (площ на Мадан), Churek или Churekovo (дн. Churukovo) (площ на гр. Девин).

Някои помашките - Гръцки (8) и Горан (Албания и Косово помаци) - албански (9) речници са били публикувани.

Помаците митническа

Има много бит на хората, помашки, свързани със специфични дейности:

Преди брака, жените получават подаръци от бъдещето в законите, които биха могли да включват златни пари. Името на обичая е "Нишан", както е в подобни арменски обичай.

На 14 март, огън и дим се използва за да се пази змии и гущери, както и моля Бог на огъня. Хората прескачат пожари в дворовете си. Това е езически, много стар обичай, тъй като е на арменски обичай "Trndez".

Въпреки това, един от най-старите митнически помаци (село Жижево и Црънча, съвременна България) е свързано с 22 март или Nowruz (първия ден на пролетта).

Също така, най-важните митнически помашко (с. Неделино, съвременна България) са свързани с две важни дати - на 6 май и на 7 ноември. На 6 май е един от най-големите празници помашките име "Adralez". "Adralez" е първия ден на лятото или Нова година. На 7 ноември е друг празник - "Касъм", в първия ден на зимата и края на годината. Годината започва с "Adralez" и завършва с "Касъм".

Тези митнически и техните имена "Nowruz", "Adralez", и "Касъм" са показателни за директен вратовръзка с зороастризма и Армения ***.

В помашките идентичност

Помаците от павликяните от арменски произход са клон на голяма група индо-европейски народи. Тази декларация се вписва с една стара теория, че арменците са племе от Тракия-фригийската група от племена, които са пристъпили към Мала Азия в края на второто хилядолетие пр. Хр.

По време на османското владичество от Югоизточна Европа, там е заселено на област Ловеч с много села в него (модерен Nortern България). Населението помашките е бил обект на периодични принудени Christianisation след освобождението на България от турско робство робство. Комунистическият режим в България организира кампания за промяна на арабски помашки имена, дори през 1989 г. "АД, е имало кампания за премахване на традиционните рокли помаци **** в района на Тетевен, България със сила.

Тези имена и рокли са част от идентичността на помаците ", рамо до рамо с други елементи на своята идентичност като техния език и обичаи, които са живи и до днес.

Помаците са официално признаване в Гърция като религиозен мюсюлманското малцинство в съответствие с Договора от Лозана (1923).

Понастоящем много помаци задръжте твърдото убеждение в мюсюлманското вероизповедание, но са наясно, че произходът им е различен от този на съседите си: българи, гърци, турци и др. Те са помаци със собствена история, език, обичаи, национални рокли, песни, както и много други.

Произходът на названието "помашки"

Името "помашки" е развален от думата "Parik" - тюркски диалект и туркменски дума от Кайзери (днешна Турция), което означава "Човек, който се превръща в друга вяра". Тази дума се записва в арменски корен речник като заемка от арменски език (10).

В момента, името "помашки" се използва за Islamized населението, които живеят предимно в България, Република Македония, Гърция и Турция. На държавните органи и органите на местното население на балканските държави понякога се използват различни имена за описание на помаците: българските мюсюлмани, македонски мюсюлмани, Torbeshi (Република Македония), Pomaklar (Турция), горани (Косово и Албания), босненци (Босна и Херцеговина) , Ahriani (Централна и Източна Родопи). Също така, в различни части на Балканския полуостров, можете да намерите: Apovtsi, Babechani, Dilsazi, Marvatsi и Chechentsi.

В помашките Места

Помаците в момента живеят в различни части на Югоизточна Европа (България, Гърция, Република Македония, Косово, Албания и Турция), Италия, както и редица други региони. Общият брой на помаците се очаква да бъде най-малко един милион.

В помашките област Ловеч, по време на турското робство робство, включена в областите на градовете Свищов, Севлиево, Тетевен, Луковит, Бяла Слатина, Плевен, Ботевград и в съвременна България.

След освобождението на България от турско робство робство, много помаци от област помашките се премества в днешна Турция, но някои са останали в района на град Тетевен, Луковит и Бяла Слатина. Има също така някои помаци в Родопите (площ на Rupchos) в Югоизточна България, в района на гр. Симитли от двете страни на български език - македонски граници, както и на други места.

Потомци на павликяни превръща в римската вяра (католиците) живи до сега в гр. Раковски, някои градове и села в Северна България, и в областта Банат, Румъния. Потомци на павликяните се преобразуват в православната вяра живее в село Дойренци (област Ловеч, България) и на други места.

Има някои добри източници за местоположението на павликяните превръща в римската вяра (3, 4) и помаци (11).

Забележки

"Едно нещо е сигурно, че в Италия, във Франция, и по Рейн, павликяни и албигойци, са открити в една и съща територия, както и не е имало големи разлики между тях на практика и доктрини. Писатели стигне дотам, че да се твърди, че е налице наследяване на църквите и на интереси. Това е и удостоверява, че в средата на единадесети век, са били многобройни в Ломбардия и Isurbia, но най-вече в Милано, в Италия, и то не е толкова сигурно, че те пътували през Франция, Германия и други страни, както и от техните светостта те спечели голям брой на обикновените хора към техния начин на мислене. В Италия те са били наричани Paternes и катарите, и в Германия, Gazari. Във Франция те са били наричани албигойци. Те се наричат българи , особено във Франция, тъй като някои от тях идват от България, и те също са известни с името на Бони Homines (Mosheim, Институт за история Църковния, II. п. 200-202). " (John T. християнин. Глава 4, в: www.trailofblood.com / История на Baptists.htm)

"През 1160 дружество на павликяни (баптисти) влезе Оксфорд. Хенри II им заповяда да се изписва на челото с горещи ютии, публично ги разбита по улиците на града, за да са дрехите си съкращавам в пояси, както и да се завърти в открито страната. села не трябваше да си ги позволят всяка подслон или храна и те загинал един продължителен смърт от студ и глад. " (Мур, по-рано и по-късно несъответствие в Оксфорд, стр. 12.)

Евсевий Fermendzin. Acta Bulgariae ecclesiastica AB a.1565 горе към рекламата a.1799. Zagrabiae, 1887. Също така, в превод на български език: сп. "Архив и поселищни проучвания", год.II, кн. 2, стр. 174 - 210.

"Nowruz" е зороастриец почивка. Зороастризъм в момента е еволюирал от монотеистичните да ди-теистични вяра. Една от нейните изключителни практики, е почитането на Слънцето. В столицата на Армения - Armavira, основател на династията Arsacide (2-ри век пр.н.е.) издигнат храмове, където той създава статуи на Слънцето и Луната. Най-старите арменски календар запознанства беше първата, свързани с март 21. Той се празнува в деня на пролетното равноденствие, астрономически, което обикновено се случва на 21 март или на предишната / следващия ден. Името "Nowruz" (което означава "нов ден"), в наши дни, е първият ден на пролетта и началото на годината в Иран и други страни, календари.

"Adralez" се състоят от две арменски корен-думите: "ADR" (огън) и "LEZ" ( "език") (10). Буквата "а" се присъединява към тези две думи-корен. Значението на "Adralez" е "на пожар" език (пламък). Очевидно е, че това е стар езически обичай, посветена на "Бог на огъня".

"Касъм" се получава от арменски корен-думата "Кас" ( "да спре", "да спре", или "да изостави") (10).

В павликяни превръща в римската вяра (католиците) бяха принудени да променят своята народна носия и обичаи в 19 век (3).

Източници

1. http://en.wikipedia.org/wiki/Paulicianism

2. Гилбърт Dagron, Pierre Riche et André Vauchez (респ.), Histoire Du christianisme Des origines à номера jours, Tome IV, Évêques, Moines et empereurs (610-1054), Desclée, Париж, 1993, стр. 229.

3. Нено Неделчев. Диалект на българите - католици. (Нено Неделчев. Диалект на български език - католици) Велико Търново, 1994 г., С. 12, 18.

4. Милчо Йовков. Павликяни и павликянски селища в българските земи XV-XVIII в. (Милчо Йовков. В Pavlikians и Pavlikian Градове и Vilages по българските земи през 15 - 18-ти в.) Университетско издателство "Св. Климент Охридски", София, 1991, C. 140112.

5. Йован Цвиич. Ла полуостров Balkanique, Librairie Armand Colin, Paris, 1918, с. 476.

6. Selian, Едуар: Le Paulicien диалект. В: Известия на Петата международна конференция по арменски лингвистика, университета Макгил, Монреал, Квебек.

7. Селян, Е. Коренът "джур" в българска езикова среда. (Selian, Д. Rooth-Word "Dzhur" на български Лингвална Околна среда) В: сп. Филология, Изд. СУ "Св. Кл. Охридски", София, 1983, бр. 12 -13, с.137 - 139.

8. "ΠΟΜΑΚΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΛΕΞΙΚΟ του Πέτρου Δ. Θεοχαρίδη (Θεσσαλονίκη 1996)", Pomakian - гръцки речник с 6500 думи.

9. Назиф Докле. Горанско - Албански речник. София, 2007. (Назиф Докле. Goranian - албански речник. София).

10. Хр. Acharian. Hayeren armatakan bararan (Rout арменски речник). Ереван държавен университет, Ереван, 1971, v. 1, стр. 424; 289; 1073, v. 2, стр. 271, 277, 531.

11. Хюсеин Мехмед. Помаците и торбешите в Мизия, Тракия и Македония. (Хюсеин Мехмед. Помаците и Torbeshes в Мизия, Тракия и Македония), София, 2007. Също така, вижте "Списък на помашките селища (Списък на населените места помаци) в: http://bg.wikipedia.org/.
Няма нищо реално на този свят.
Dünyada her şey gerçek değildir.

Offline pomak BG

  • Historian
  • *****
  • Posts: 1280
  • Да си помак звучи гордо.
Доц. Д-р. Едуард Селян

Чрез статията ми мисля, че след 2-3 месеца доста народ ще знае за тракийско (фригийско) – арменската ви история, за павликянско – ислямската ви религия, за славянско-павликянския ви помашки език с диалекти и говори в няколко държави, за специфичните ви древни обичаи..., които ви определят като самостоятелна общност, народ.
Няма нищо реално на този свят.
Dünyada her şey gerçek değildir.

Offline Hat

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 1059
  • Gender: Male
Не мога да се сьглася сьс тази статия по никакьв начин.Някак си неестествено ми звучи всичко написано в нея.
pomak

Регистриран

  • Guest
Абе щом оджата-историк го дава като информация, трябва да го приемаме за чиста монета. Pomak_BG е нашият Божидар Димитров :) хахах. Интересно дали самият той си вярва на приказките?

Offline tersid

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 874
Никой не ви кара да вярвате или да разбирате. Статията може да не е цялата монета ,но съм сигурен ,че е поне поне ези.

Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
    • Всичко за село Корница
pomak BG представя на нашето внимание още една алтернативна теория за произхода на помаците. За което мога само да го приветствам.
Онзи, който има нужда да се възбужда, когато
говори за своята родина, обича своята възбуда
повече от своята родина
.
(Tagore)

Offline Hat

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 1059
  • Gender: Male
Разбирам,че това е една алтенативна теория за произхода на помаците,но си мисля,че е крайно време да престанем да тьрсим все алтернативи и да се обединим около нещо обединяващо ни всички помаци.Дори си мисля,че би било добре да се сьсредоточим на сегашното си положение и да вьрвим такива каквито сме напред а не да тьрсим все алтернативи.
pomak

Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
    • Всичко за село Корница
Наличието на алтернативи говори, че определено има нещо куцо в "официалната" теория, около която ни "обединяват" вече повече от 100 години. Алтернативите не ни пречат да вървим напред, пречи ни асимилацията, която ни обезличава като уникална общност (народ) на Балканите.
Онзи, който има нужда да се възбужда, когато
говори за своята родина, обича своята възбуда
повече от своята родина
.
(Tagore)

Регистриран

  • Guest
Мустафа, самата дума ТЕОРИЯ, няма как да има доказателствено-обективен характер за да се съгласят всички хора с нея. Теория не означава теорема. Ето затова всеки си има собствен прочит.

Offline Metka

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1696
  • Gender: Male
Аз също не съм съгласен с някой неща в книгата на Хусейн или в тази статия на арменецът Едуард.
Но ми са симпатични заради това че не злоупотребяват както го правеха възродителите и неовъзродителите днес.
Мисля че това е правилният път.

Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
    • Всичко за село Корница
Мустафа, самата дума ТЕОРИЯ, няма как да има доказателствено-обективен характер за да се съгласят всички хора с нея. Теория не означава теорема. Ето затова всеки си има собствен прочит.

Така е. Само че възродителите превърнаха тази теория в история.
Онзи, който има нужда да се възбужда, когато
говори за своята родина, обича своята възбуда
повече от своята родина
.
(Tagore)

Регистриран

  • Guest
Quote
Така е. Само че възродителите превърнаха тази теория в история.
Същите тези възродители в историята казваха, че Народната власт е дошла след всенародно въстание, но едва ли някой някога в България ще се съгласи с това.

Offline PETER

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1028
  • Gender: Male
Хихи, Метка и ерменец би станал, само булгарин да не е. :)
Истината е въпрос на гледна точка, или на точна гледка.

Offline Metka

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1696
  • Gender: Male
Хаха, ПЕТЕР, проблемът си е твой.
Тази хватка в тъй наречените от Османско време - "Мазни борби", се казва - "Курт-капан" - "Вълчи капан".
Ти сам си се вкарал в него.
И да ти кажа че имам български произход ти няма да ми повярваш.
И виновника си си ти не аз.
Аз съм достатъчно свободен , от гледна точка на артикулацията която употребяваш ти , именно като жертва на Българо-Руската Пропагандна историческа митология.

Offline pomak BG

  • Historian
  • *****
  • Posts: 1280
  • Да си помак звучи гордо.
Да спрем да си даваме мненията и да започнем една научна дейност, колкото ни е по силите. Според горепосочения научен работник (който като такъв израстнал в България) арменците и траките били близки и роствени народи. А павликяните на които голяма част от помаците са потомци (в Тиквешко, Мегленско, Малешевско, Чепинско, Смолянско и Северна България) са славянизирали се арменски поселения. Останалата част са потомци на богомилите, които възприели учението си пак от павликяните. Той между другото много добре се справя и в тълкуването на някой помашки наименования като Хадрелез, Касъм и някой от обичаите характерни за помаците. Но за това ако е нужно.

Звучи някак по приемливо от вашия сарматко-хамадски произход хахаха на бългрите или славяните не стана ясно.
Няма нищо реално на този свят.
Dünyada her şey gerçek değildir.