Мечки и хора в борба за територияНа 14 юли мечка нападна и рани тежко жена, докато беряла гъби в община Баните.
Около два месеца по-рано мечка нападна и уби мъж в района на смолянското село Кутела.
Проблемът стигна и до световните агенции. АФП публикува материал със заглавие „Проблемът с мечките в България разделя население и власти“.
И двете злополуки в Родопите най-вероятно са причинени от една-единствена свръхагресивна мечка, твърдят природозащитници.
Възможната причина тя да е станала агресивна е предоставянето на храна от хора – сметища около селата, достъпни градини с храна и др. Така мечките свикват с човешкото присъствие и не изпитват страх.
Тя може да е млада мечка, чиято майка е убита от бракониери и не е научена да се пази от хората или пък да е ранена от бракониери, предполагат още еколозите.
Природозащитниците са категорични, че „няма данни мечата популация да е нараснала драстично в последните 10 години, както твърдят местни политици“.
През 2007-2008 година имаше богата реколта от жълъди, затова по-висок процент малки мечета са оцелели и сега търсят място за заселване. Това обаче е естествена ситуация, която се повтаря на няколко години и инцидентите в Родопите нямат нищо общо се нея, обясняват еколозите.
„Никой не знае колко мечки има у нас. Едни казват 300, други 700 и това е големият проблем след поредния инцидент в Смолянско“, заяви преди дни министърът на околната среда и водите Нона Караджова.
Тя съобщи, че през есента започва ново преброяване на мечките в региона чрез фотозаснемане и наблюдение на място.
„Ако преброяването установи, че броят им е по-голям от възможностите, които дава районът за тяхното изхранване, ще се предприемат мерки за разселване в други региони, включително в Европа, или за увеличаване на разрешените отстрели“, каза Нона Караджова. По думите й е възможна и комбинация от двете мерки.
Поне два сезона са необходими, за да е точно преброяването, посочи екоминистърът.
Въпреки това още първите резултати ще бъдат взети предвид, за да се решат по-скоро проблемите.На 21 юли МОСВ издаде разрешително на Държавно ловно стопанство „Славейно”, област Смолян, да отстреля една мечка в района.
Екоминистерството даде съгласие и за разселване на 8 мечки от областта.
Те ще бъдат улавяни чрез ненараняващи стъпни капани, ще бъдат маркирани с нашийници с радиопредаватели и GPS устройства за проследяване.
Годишно се разрешава отстрел на до 10 мечки, от началото на годината са дадени седем разрешителни за отстрел, съобщи министър Караджова.
В Смолянско има поставени електропастири в районите с пчелини и животновъдни стопанства, които да ги защитават от мечки. Ускорена е и процедурата за обезщетения на пострадалите стопани, съобщи още Караджова.
По думите й има сигнали, че малки мечета са изхранвани от хората в селата. Това е неправилно, отбеляза екомиснистърът, тъй като така животните ще загубят страх и е възможно да създават проблеми в бъдеще.
Жителите на родопски села вече са получили брошури със съвети как да съжителстват безконфликтно с мечките в планинският район.
http://www.dnes.bg/video/2010/07/24/mechki-i-hora-v-borba-za-teritoriia.95123,play