Не е вярно, че дружба Родина обхващала Смолянска област. Но дори и да е така, дейноста и е била насочена срещу ПОМАЦИТЕ, а не срещу българите, които по онова време също имали нужда от ограмотяване и модернизация. Но ако погледне по обстойно на нещата ще видим, че освен в този район и в други места в Родопите са били създадени подобни клонове. Такъв например бил открит в с.Лъжене, (дн. част от Велинград) на 17.02.1940 г. В помещението на читалището се събрали: Борис Тодоров Кутрянски, Герасим Попов, Кръстю Панов, Лазар Г. Колчачов, Мустафа Шарков, Георги Стамболов, Мойсей Праматаров, Иван Д. Масларов и представители на читалището “Паисий Хилендарски”, на Ловно-стрелческата организация “Сокол”, с. Лъжене. През 1941 г. били образувани и някои нови дружби в селата Чепеларе, Забърдо, Неврокоп и др. Най-активна сред тях се очаквало да бъде Чепеларската, която още през настоящата есен издала специален позив до населението в района за опомняне и сътрудничество.
В доклад на Ариф Садъков до министъра на МВРНЗ се предлага, след като се приключи със смяната на имената в Родопите, да се създадат БМКПД “Родина” и в останалите български територии, където живеят помаци. Според него до 1942 г. те живеели в следните райони: Девинско – 30 села, Момчилградско – 13 села, Златоградско – 26 села, Смолянско – 32 села, Ардинско – 24 села, Ксантийско – 6 села, Гюмюрджинско – 34 села, Скопско и Тетовско – 9 села, Малешевско и Куманско – 14 села, Битолско – 10 села, Охридско – 8 села, Правешко и Кавалско – 7 села, Драмско – 31 села, Неврокопско – 74 села, Разложко и Горноджумайско – 13 села, Петричко и Мелнишко – 6 села, Демирхисарско и Серско – 2 села, Велешко и Дойранско – 3 села, Тиквешко – 27 села, Воденско и Ениджевардарско – 29 села, Тетевенско, Луковитско и Белослатинско – над 18 хил. души, Голобърдско (Албания), обл. Гора (Косово), Източна Тракия и Анадола – над 100 хил. души.
От доклада на Ариф Садъков става ясно, че в Македония и Ловешко нашенското население не било подложено на насилствените кампании приложени в Родопите, но националистите в Тетевенско имали готовност за това, като помашкото население в района узнало за свещенник от близкото българско село Сопот, че ще дойде за да ги покръсти. За което обаче не достигнало времето, тъй като политиката в България вече за почнала да се променя и новата власт предприела гонения срещу национал-социалистите т.е. фашистите.