Подписано е споразумението за "Набуко" 13.07.2009 13:39
Четири страни от ЕС - Австрия, България, Унгария и Румъния - и Турция подписаха проекта за газопровода, който ще намали зависимостта на Европа от Русия ! Четири страни от Европейския съюз - Австрия, България, Унгария и Румъния - и Турция подписаха днес в турската столица Анкара споразумението за изграждането на газопровода "Набуко" ( nabucco-pipeline.com), който ще намали зависимостта на Европа от Русия, предадоха информационните агенции.
Проектът "Набуко", който се подкрепя от САЩ, е за газопровод с дължина 3300 километра. Ще доставя газ до Европа от Каспийския регион и Централна Азия, преминавайки през Турция и Югоизточна Европа и намалявайки зависимостта на Европейския съюз от руския природен газ. Обемът на пренасяния газ постепенно трябва да нарасне до 31 милиарда кубични метра годишно.
Проектът бе обявен през 2002 г., а се очаква да заработи през 2014-а. Стойността му се оценява на 7,9 млрд. евро.
Една четвърт от природния газ, който Европа използва, в момента, идва от Русия. Спор между Русия и Украйна, която е основно звено за транзита, вече сериозно засегна снабдяването към Европа, напомнят агенциите.
САЩ не се противопоставят Русия да се включи в проекта "Набуко", но Иран не бива да участва, докато не подобри отношенията си със Запада, предаде Асошиейтед прес.
Специалният пратеник на САЩ по енергийните въпроси в Евразия Ричард Морнингстар присъства на подписването и заяви, че САЩ опитват да ангажират Русия по енергийните въпроси. Русия би могла да участва в проекта като клиент или като доставчик.
"Иран трябва да остане извън проекта, докато не подобри отношенията си с Европа и САЩ. Вашингтон протегна ръка на Техеран, но все още не е получил "положителен отговор", посочи Морнингстар.
"Набуко" ще гарантира енергийната сигурност на Турция, на Югоизточна Европа и на Централна Европа. Поради това е един истински европейски проект", заяви председателя на Еврокомисията Жозе Мануел Барозу.
"Мога спокойно да заявя, че това е постижение, с което всички ние можем да сме горди, тъй като ЕС и Турция работиха, заедно, по общо предизвикателство, тоест по сигурността и диверсификацията на енергийните доставки.
Това споразумение може да отвори вратите на нова ера в отношенията между ЕС и Турция", отбеляза той.
Министър-председателят Сергей Станишев подписа от името на България Междуправителственото споразумение, съобщи правителствената информационна служба.
В изказването си Станишев подчертал, че подписването на споразумението за "Набуко" е „реален и отчетлив принос към диверсификацията на енергийните източници, която е в основата на европейската енергийна сигурност".
Според министър-председателя се постига обща законова рамка, която стимулира частната инициатива и предприемачество и подкрепя възможностите за инвестиции в газовия сектор.
Турският премиер Реджеп Тайип Ердоган заяви, че подписването на Междуправителственото споразумение представлява исторически момент за енергийната сигурност в Европа. Проектът "Набуко" показва, че Турция трябва да стане член на ЕС поне заради снабдяването с енергийни ресурси, каза той.
Ердоган заяви, че Турция би искала ирански газ да се транспортира по тръбопровода и изрази надежда с времето по газопровода да може да се транспортира и руски газ.
http://www.vesti.bg/?tid=40&oid=2293311