Хайде първо да прочетем думите на Черноризец Храбър и после да обсъждаме що са славяните и имат ли те почва у нас. Според него очевидно са имали и то доста солидна и плодородна
"Прѣжде ѹбѡ словѣне не имѣхѫ книгъ. нѫ чрътами и рѣзами чьтѣхѫ и гатаахѫ погани сѫще. кръстивше же ся, рим’сками и гръчьскыми писмены нѫждаахѫ ся [писати] словѣнскы рѣчь безь ѹстроєниа"
Да много добре, че спомена Черноризец Храбър,защото точно тук лесно се виждат много неща.Това, което си цитирал е от "За буквите", което е писано в края на 9-ти век някъде не на кирилица, а на глаголица.Има запазени около 100 преписа всички с руски произход,като най-ранният е чак от 14-ти век.
Разпространява се през цялото Средновековие и до ново време из обширната територия от южно до северно Бяло море. Многозаслужилият изследвач на Сказанието проф. К. М. Куев обнародва през 1967 г. два среднобългарски, два българо-руски, един българо-молдавски, един българо-сръбски, два неиздържано ресавски и шестдесет и три руски преписа на творбата от XIV до XIX в.
Сега да разгледаме по-подробно сказанието в "За буквите",където е преведено на съвременен език.Забележете думите оцветени в червено:
"Прочее преди славяните нямаха книги, но бидейки езичници, четяха и гадаеха с черти и резки.
Когато се кръстиха, бяха принудени [да пишат] славянската реч с римски и с гръцки букви без устроение. Но как може да се пише добре с гръцки букви: Богъ или животъ, или дзьло, или црькы, или YAIANНIЕ, или широта, или iадь, или ждоу или ЮNOСТЬ, или iaзыкъ и други тям подобни. И така беше много години."
Сега да видим как е в някой от оригиналите преписи:
Кирило-Белозерски препис от XVIIв.
Анонимен препис XVIIв.
Ръкописа датира от XIXв.
Много ясно се вижда разликата в думите славяни(славянски) и как е в оригинал словене(словенски).Разликата съвсем не е случайна ,а е целенасочена и измислена.
Да те нарекът по него време "словен" е било невероятен комплимент.
Едно от Евангелията започва така:
"1. В начало беше Словото, и Словото беше у Бога, и Бог беше Словото.
2. То беше в начало у Бога.
3. Всичко чрез Него стана, и без Него не стана нито едно от онова, което е станало.
4. В Него имаше живот, и животът беше светлината на човеците."
Някога се е смятало,че е имало само три езика разрешени да се пише и чете на тях Библията.Езика на българите не е спадал към тези езици.Кирил и Методий успяват да докажат правото на четвърти език и с това преобръщат тогавашното статукво.Периода когато е писано "За буквите" от Черноризец храбър е бил ,когато Константин Кирил Философ създава и се популяризира кирилицата.
Думата "слово" в българският език има както се вижда и от Библията свещен смисъл и се използва единственно след Християнизирането.
Виждаме и думите на Черноризец Храбър, където казва:
"Прочее преди славяните(истинското е слобените) нямаха книги, но бидейки езичници, четяха и гадаеха с черти и резки."
Под нямаха книги се разбира,нямаха Библия и свещенни книги.
Под четяха и гадаеха с черти и резки се разбира точно за българите,защото те се знае,че са пишели с черти и резки.
Затова, ако говорим днес за "славяни" трябва да говорим точно за българите и техният език,който се е говорил от много племена и народи.
Точно панславизма е разпространител на тези лъжи, където се опита да ни се наложи, че е имало народ "славяни" , а българите са били конна орда от няколко хилядни монголчета претопили се в "славянското" море .....