Author Topic: Политика - къде е бъдещето на България?  (Read 638061 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Mariana

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1078
Re: Политика - къде е бъдещето на България?
« Reply #1785 on: September 01, 2012, 13:53 »
Уважаема Мариана, предполагах че всеки който следи сайта ще разбере че С.Д. е уважаемият господин Стоян Динков, който беше гост за определено време тук но напусна поради научните  катаклизми на някои други форумци относно произхода на Булгарите. Аз никога не бих се осмелил да пиша както него, защото вече не живея в БГ. Мисля че г. Динков има това правo, защото народa в дадена държава сам си кове съдбата. Винаги съм се възхищавал на радикални и смели хора като него , които не се плашат да казват самата истина та макар тя да предизвиква скръб и болка. Това са хора родени да бъдат лидери и колкото много са те в обществото толкова по-бързо се постига развитие във всяка сфера.
Фактът че пиша на български и общувам с вас показва че не мразя БГ и българския народ. Винаги съм уважавал нарадите, но това не означава че трябва да уважавам някои фанатици, политици, възродители, ксенофоби, мафиоти и пр.
А критиката си е нещо друго и трябва да я има навсякаде, защото без критика няма и напредък. Трябва вече да навикнете с демократичните принципи от които бяхте лишени за дълги години. ;) Pozdravi!!!

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%82%D0%BE%D1%8F%D0%BD_%D0%94%D0%B8%D0%BD%D0%BA%D0%BE%D0%B2

На мене тези инициали С.Д. нищо не ми говореха, когато видях предишния ти постинг.
И ако този Стоян Динков има, както разбирам, интереси към древната история, тогава под "дунавски българи" би трябвало да се разбират българите в единствената оцеляла до днес българска държава.

Колкото до това, че народът сам си ковял съдбата, това само донякъде е вярно.

Никакъв народ не участва нито при подписването на предварителния Сан-Стефански мирен договор от 1878 г., нито на Берлинския конгрес от същата година, само че лятото, където се взимат решения, крайно несправедливи, но угодни за интересите на някои тогавашни т.нар. велики сили. Никакъв народ не участва, също така, при подписването на т.нар. Ньойски договор и въобще на всички т.нар. Версайски договори /понеже са подписани във Версай, Париж/, сложили края на Първата световна война. И понеже тези договори също са несправедливи и подписани спрямо интересите или амбициите на алчни политици, стоящи начало на т.нар. велики държави, тези договори от Версай в известен смисъл слагат предпоставки за случването и на Втора световна война. /Това не съм го измислила аз, това още някои много прозорливи съвременници на края на Първата световна война го казват и пишат, но няма кой да ги чуе.../ Никакъв народ не участва, също така, и на срещата в Ялта през 1943 г., когато Сталин и Чърчил си разменят бележчици - колко процента от малките страни да са едната зона, колко в другата. Чърчил предпочита Гърция, в частност, Сталин - България. Затова след края на Втората световна война България става сателит на Москва и там идват на власт комунистите, а в Гърция примерно - не. Нищо, че и в Гръция е имало партизани, даже повече от България, и т.нар. леви сили в Гърция са били много силни. Така или иначе не това е решило съдбата на тези две малки страни, и далеч не само тяхната.

Така че, драги курт, не бива хора, които имат интерес към древната история - една разбира се много интересна и все още не добре проучена история - да наслагват своите представи така волно и елементарно за българите днес в тази страна, или, ако щеш за т.нар. волжски българи, които са потомци също на древни българи, но чиято страна не доживява до днес на политическата карта.

И не бива да се забравя, освен всичко друго, че ако древните българи са били тюрки, както май смята цитираният по горе от тебе Стоян Динков, и в този смисъл техните наследници в основаната през VII век България на Дунав, също имат нещо тюркско в обичаите, кръвта си и пр. - това никак не е спрямо няколко века по късно османските турци, завладявайки Балканския полуостров, да ги колят и бесят, както се казва, като истински завоеватели. Да не различават българи от сърби от гърци от румънци - всички да са т.нар. рум миллиет и някаква християнска рая.

Нещата са достатъчно сложни и не бива да се опростяват.

Впрочем, що се отнася до критиката - тя е нужна разбира се - и в българската държава днес има много за какво да се критикува. Но аз не съм видяла например никъде нито един твой постинг, в който да критикуваш примерно турската държава. Нито един. Нито пък постинг - ако има такъв, извини ме, но наистина не съм попадала - в който да критикуваш някого другиго, освен българите.

Така че това не е критика за мен, това си е пропаганда, съзнателна или несъзнателна.
Нищо безпристрастно няма в нея, нищо неедностранчиво.





Offline Seiko

  • Global moderator
  • ****
  • Posts: 847
  • Gender: Male
Re: Политика - къде е бъдещето на България?
« Reply #1786 on: September 05, 2012, 10:40 »

Отворено писмо от български журналисти до Заместник-председателя на Европейската комисия г-жа Нели Крус
4 Септември 2012
   


До Заместник-председателя

на Европейската комисия

г-жа Нели Крус

 Отворено писмо от български журналисти

Уважаема, г-жо Крус,

ние, група български журналисти, очакваме с надежда Вашето посещение в София. Приехме с надежда и думите ви, че свободата на медиите в България е личен приоритет за Вас, както и заявлението Ви, че внимателно ще следите ситуацията у нас. Смятаме, че е изключително важно да получите информация от първа ръка за истинските условия, при които работят българските журналисти. Затова искаме публична среща с вас и се надяваме да успеете да вместите в натоварената си програма такъв ангажимент.

Смятаме, че от срещите ви с представители на институциите или на двата издателски съюза, няма да научите достатъчно за политическата зависимост, корпоративния и политически контрол над информацията, както и за случаите на физическо насилие над журналисти, които властите на практика не разследват.

Българският печат е заложник на войната между двата издателски съюза. Голяма част от анализите, коментарите и разследванията целят единствено да разобличат другата страна и не служат на интересите на читателите. Епизодичните случаи на смели позиции също често са в контекста на тази война. Независими гласове извън тази схема пък попадат под ударите и на двете страни. В същото време концентрацията на собственост в медиите чрез поставени лица заема застрашителни размери.

И това не е просто субективно усещане на журналистите. През 2011 и 2012 г. редица авторитетни международни институции и организации отправиха изключително сериозни критики към медийната среда у нас: IREX, Freedom  House, Репортери без граници, SEEMO, Организацията за сигурност и  сътрудничество в Европа, Парламентарната асамблея на Съвета на Европа, Държавният департамент на САЩ, Прозрачност без граници. В доклада „Застрашените свобода и плурализъм на медиите” фондация „Медийна демокрация” картографира проблемите на българските медии като постави политическата зависимост на първо място, следвана от ограничен плурализъм, икономически зависимости, насилие над журналисти, влошаване на качеството на медийното съдържание и наличие на твърде ниски професионални стандарти.

Това не е просто проблем на българското общество, а на целия Европейски съюз, защото са поставени под въпрос не само европейските ценности, а и европейските пари. Последният пример е случаят с 25-годишна бивша служителка на Министерството на земеделието, която получава 50 хил.евро, за да създаде Facebook и Twitter профили на Програмата за развитие на селските райони. Обичайна практика не само на това ведомство е да използват парите за популяризиране на оперативните програми като начин да си купят медиен комфорт, тъй като в условията на криза и намаляващи приходи от реклама, институционалните рекламодатели са основен източник на приходи за големите медии.

 Уважаема, г-жо Крус,

ние, група утвърдени български журналисти, искаме да се срещнем с Вас, за да получите достоверна информация за положението на журналистите в България, да предложим решения и да чуем Вашата позиция. Ситуацията на медиите у нас е заплаха не само за българското общество, но и за целия Европейски съюз. Ситуацията в България заслужава не по малко внимание от тази в Унгария, когато ЕС (и лично Вие) се намеси и изрази позиция против опитите за ограничаване на медийната свобода. Разчитаме това да се случи и у нас.

 

С уважение:

(по азбучен ред)

Аделина Марини

Антоанета Цонева

Асен Генов

Асен Йорданов

Асоциация на европейските журналисти – България

Атанас Чобанов

Владимир Йончев

Даниела Горчева

Едвин Сугарев

Иван Бакалов

Иван Бедров

Иво Инджев

Ирен Филева

Ирина Недева

Константин Павлов

Лидия Павлова

Лили Маринкова

Мирела Веселинова

Петьо Цеков

Пламен Даракчиев

Полина Паунова

Ралица Ковачева

Росен Босев

Румяна Червенкова

Силвия Великова

Стояна Георгиева

Тони Филипов, Д-р

Цветозар Томов

Център за развитие на медиите

Юлияна Методиева

Ясен Бояджиев

 

Offline Subeyi Kurt

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 3439
  • Gender: Male
Re: Политика - къде е бъдещето на България?
« Reply #1787 on: September 05, 2012, 13:11 »
Добре че има и хора които се упълчват срещу властимащите на които им утърва да се лумпенизират колкото се може повече хора за да са си по-рахат по службите и да няма кой да им държи сметка. Поздравявам тези журналисти и им пожелавам успех.

Offline sultan selim

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 707
Re: Политика - къде е бъдещето на България?
« Reply #1788 on: September 05, 2012, 16:38 »
 ;D

Offline havaika

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 880
  • "Изчистването на мюсюлманите по икономически причи
    • http://www.temanews.com/index.php?p=tema&iid=229&aid=5676
Re: Политика - къде е бъдещето на България?
« Reply #1789 on: September 06, 2012, 16:22 »
Да бъде проклета оная минута, когато е стъпил руски крак в нашата земя, когато се е произнесла за първи път думата освободителка и покровителка!Честит 6.09 на независима България :)
http://www.rodopismolian.blogspot.com/2012/09/blog-post_1307.html
наете ли какво е станало през есента на 1885 г. в родината ни? И да не знаем, изgoogляме отговора: Княжество България и Източна Румелия стават едно.

23 окръга, 84 околии, 70 града и 4684 села - общо 96 345 кв. км.

Великите сили признават тая несъгласувана с тях дързост едва през пролетта на следващата година с Топханенския акт, подписан през април 1886 г. След като Сърбия, подсторена от Русия и подкрепена от Австро-Унгария, напада България, след като Русия изтегля всичките си висши офицери от армията ни - тъй като всячески се стреми да попречи на Съединението, след като руският представител отказва в Пловдив на Иван Ст. Гешов, който прави консултации с него, ако ни подкрепят, самите руси да обявят Съединението. Но Русия категорично отказва.

И следва какво? Че войските ни, ръководени от млади капитани, разбиват сърбите при Сливница и Драгоман и превземат Пирот. Така, с оръжие в ръка, си издействаме Съединението. Сами, неподкрепени. Всъщност този национален празник е истински национален празник, далеч по-велик от 3 март... За да е празник - и всъщност за да стане Съединението, голяма роля изиграва един друг българин - двигател и идеолог на дръзкия бунт, Захари Стоянов.

Да го почетем с откъс от неговата известна статия: Кой?

"...Кой въстана срещу нашето свещено дело - съединението на Южна със Северна България? Кой караше турците да навля­зат в България и да пуснат малко кръвчица на братушките?

Кой отчисли българския княз от редовете на армията си, за да го опозори и омаскари, когато той се намираше на границата сре­щу неприятеля? Кой си дръпна от нашата войска офицерите, които хрантутехме като просяци с единствена адска цел да ни съсипе войската, когато тя се намираше в път за бойното поле?

Кой насъска сърбите да ни нападнат откъм гърба, когато ние бяхме въз друга страна? Кой настояваше най-много да се пратят турските комисари в Южна България? Ами я кажете, кой ни открадна княза от Софийския палат в това време, когато на него­вата глава не бяха изсъхнали още лавровите венци от Слив­ница?

Кой даваше честно и благородно слово, че ако си отиде тоя княз, то и съединението ще бъде пълно, и правата на Бълга­рия ще да си останат непокътнати, и конституцията ще си бъде всила, с една реч, България ще да цъфти и вирее? Така ли излезе?

Кой изпрати подир няколко дена подлия Генерал Каулбарс да развращава, подкупва, лъже, бунтува и беснее? Кой поду­чи пичовите и вагабонтите да вдигат бунтове в Бургас, Сливен, Силистра и Русе, да леят кръв и въвеждат анархия, щото по тоя начин да се отвори път за чужда окупация?

Кой унизи и се поди­гра с България като й препоръчваше за княз един развратен черкезин - Мингрели? Кой прибра под свое крило всичките чапкъни в България, а законните власти, в това число и В. Н. Събра­ние, за незаконни с единствена цел, да се продължи още в Бълга­рия безредицата, да се отчая и омаломощи българският народ и да каже: "Дойдете и ни спасете" - Русия, нашата фатална освободителка, покровителка, славянската, братската, христи­янската и великата Русия, с която сме една вяра и една кръв!

Да бъде проклета оная минута, когато е стъпил руски крак в нашата земя, когато се е произнесла за първи път думата освободителка и покровителка! Лошо нещо било московлука... То не прилича ни на даалии, ни на кърджалии, ни на фанариоти!...

Цял свят, хора, които не ни бяха ни в клин, ни в ръкав, припознаха нашата висока култура и благородните ни борби, само московците стоят настрана и викат: "Стрижено е !" - Необяснимо.

Царуванието на нагайката, монголското иго, татарщината и крепостното право може би да са едни от най-силните фактори, които са направили от руските държавни мъже зверове и идиоти. От друга страна пък, твърде е обяснимо тяхното подло поведение, защото хората искат да ни направят московци, прочее, правят ни всичките злини и пакости, които може да измисли развратният човек.

Малко ли други държави има, които също така се стремят да владеят над чужди земи и народи. Между това, ние не виждаме тая подлост в техните стремления, тия адски и гнусни средства, каквито руската дипломация употребява над България.

И подир всички тия върволици жестокости и злини, които ни една държава не е направила над България, възможно ли ще да бъде да се намерят помежду ни такива идиоти и изменници даже, които да клеветят, че Русия е наша освободителка, покровителка и доброжелателка!..."

Къде остана единението, обединило малкото народ, скромният следосвобожденски елит и младите офицери в едно, дързостта им, вдигнала ги срещу "освободителката"? Ето за такава независимост днес можем само да си мечтаем.

 

От Уеб кафе

 

 

 

Защо 6 септември

 

Защо точно 6 септември? Защото през нощта срещу 6 септември частите, командвани от Данаил Николаев, установяват контрол над Пловдив - център на Източна Румелия, и отстраняват правителството и генерал-губернатора Гаврил Кръстевич. Съставено е временно правителство, начело с Георги Странски, което малко по-късно е заменено от Комисарството в Южна България, и е обявена обща мобилизация.

 

 

Споразумението

 

След като княз Александър I подкрепя Съединението и след края на последвалата Сръбско-българскавойна, България и Османската империя постигат споразумение, според което Княжество България и Източна Румелия имат общо правителство, парламент, администрация, армия. Единственото разграничение между двете части на страната, запазено до Обявяването на независимостта на България през 1908-а, е това, че българският княз е формално назначаван от султана за генерал-губернатор на Източна Румелия.

Offline Mariana

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1078
Re: Политика - къде е бъдещето на България?
« Reply #1790 on: September 06, 2012, 17:56 »

Така правят империите, гледат собствените си интереси.

Но Войната на капитаните, чрез която е бил защитен актът на Съединението, наистина си е само българска.

А за онези, които загиват в боевете при Сливница, дядо Вазов (който тогава въобще не е още дядо) пише "Новото гробище на Сливница":


Покойници, вий в други полк минахте,

де няма отпуск, ни зов за борба,

вий братски се прегърнахте, легнахте

и "Лека нощ" навеки си казахте -

до втората тръба.


Но що паднахте тук, деца бурливи?

За трон ли злат, за някой ли кумир?

Да беше то - остали бихте живи,

не бихте срещали тъй горделиви

куршума... Спете в мир.


Българио, за тебе те умряха,

една бе ти достойна зарад тях,

и те за теб достойни, майко, бяха

И твойто име само кат мълвяха,

умираха без страх.




Offline sultan selim

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 707


Offline skoti3

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 565
Re: Политика - къде е бъдещето на България?
« Reply #1794 on: September 11, 2012, 00:26 »
Абе тука като гледам има доста, които са против Бойко Борисов и аз не харесвам много неща, които прави той. Но вместо да оплюваме премиера, която е абсолютно гяурска черта кажете алтернатива. Бате не щем те, но кой може да го замести ? Нито СерГЕЯ, нито оня апаш Костов, нито Доганчо, нито никой. Хубаво плюете, но дайте алтернатива ? Име, човек и т.н.

Offline sultan selim

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 707

Offline sultan selim

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 707
Re: Политика - къде е бъдещето на България?
« Reply #1796 on: September 11, 2012, 08:48 »
 ;D

Offline sultan selim

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 707
Re: Политика - къде е бъдещето на България?
« Reply #1797 on: September 11, 2012, 08:49 »
 ;D


Offline botev

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 643
    • Истинските майни!