Author Topic: Да опознаем "Исляма"-Теми,които ни вълнуват  (Read 104870 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline tersid

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 874
.......че не употребвяш алкохол, но да те попитам в Шираз правят ли още вино от онова известното?
Колкото в Еленския Балкан още правят филе от елен ,толкова и в Шираз правят вино от онова неизвестното и като се  комбинират двете ,стават рекорди по празнословие .

Offline Gelina

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1487
  • Gender: Female

Offline EvroPOMAK

  • Global moderator
  • ****
  • Posts: 1410
  • Gender: Male
  • POMAK - POMAKY
Една интересна лекция от Али Хайреддин Ходжа,който има регистрация в нашия сайт.
Поздравления за записа и направената проповед, както и за лектора, който е поднесъл по един прекрасен и разбираем начин за Помаците, тази лекция с интересна тематика!  ::)
Също и за по-горните три части от филма на "NG", за разяснения и тълкувания по прилагане и спазване на Корана и обичаите в Ислямският свят!  ::)

Offline Hashashin

  • Defendor of the Truth
  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2013
  • Gender: Male
  • Has odabaşi
Колкото в Еленския Балкан още правят филе от елен ,толкова и в Шираз правят вино от онова неизвестното и като се  комбинират двете ,стават рекорди по празнословие .
В Еленския Балкан никога не са правили филе от елен, а филе и сушени бутове от едно животно забранено за консумиране от исляма. А и тези филета и бутове се правят и до днес и то в големи количества. И Шираз винаги е бил известен с вината си, ама нали малко трябав да се прочете, а не само да се опонира на сините извънземни.

Offline Hadj

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 585
  Някога Шираз го наричали "града на поезята,цветята,любовта и винато.Днес е много карсив град и е "града на поезията,цветята,любовта и......няколко вида безалкохолна бира"

Offline Hashashin

  • Defendor of the Truth
  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2013
  • Gender: Male
  • Has odabaşi
  Някога Шираз го наричали "града на поезята,цветята,любовта и винато.Днес е много карсив град и е "града на поезията,цветята,любовта и......няколсо вида безалкохолна бира"
Ясно, благодаря за информацията и за доброто отношение Хадж.

Offline muti6

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 927
Земята и Отвъдното

 

Разкрасена е за хората любовта към страстите към жените и децата, и струпаните купища от злато и сребро, и към отбраните коне, и добитъка, и посевите. Това е насладата на земния живот, но най-прекрасният пристан е завръщането при Аллах. Кажи: “Да ви известя ли за по-добро от това?” За богобоязливите при техния Господ има градини, сред които реки текат там ще пребивават вечно, и пречисти съпруги, и благоволение от Аллах. Аллах съзира рабите (Сура Ал-Имран, 14-15)

В действителност всички изкривени вярвания са резултат от това, че човек не може да възприеме истината за отвъдния живот. Според това, което е съобщено в Корана, Аллах е сътворил земята като временен дом за хората - за да може там вярващите да бъдат изпитвани, да се пречистят от порочното и да достигнат до състояние, с което да бъдат достойни за рая, както и да бъдат разобличени злините на неверниците.

Най-съществената от характерните черти на членовете на “невежото” общество е, че те пренебрегват тази истина и се привързват към земния живот, като че ли той никога няма да свърши. Именно от тази концепция се заражда “невежият” морал, за който говорим още от началото на книгата. Според тази гледна точка, изразена с едно изречение: “Човек идва на този свят веднъж“, смъртта означава край. Ето защо, още докато си жив, трябва “да се насладиш на живота” и за да постигнеш това, можеш да използваш всякакви методи. Това е така, защото в “невежото” общество всичко, което би облагодетелствало човека, е разрешено.

Но хората от “невежото” общество, които следват тази логика, не използват дори и малка част от мозъка си. Ясно е, че смъртта е неизбежен край за всеки, но въпреки това те се опитват да държат този въпрос колкото е възможно по-далеч от обществеността. Да говориш за смърт е все едно да предизвикваш “злата участ”. Всички живеят с мисълта, че никога няма да умрат, а в действителност голяма част от тях приемат съществуването на Аллах. Именно поради тази причина твърдят, че вярват и в отвъдния живот, но когато погледнем по-внимателно, ще видим, че в действителност това не е истинската вяра в отвъдното. В айятите този начин на мислене е подчертан по следния начин:

Тези обичат преходността и нехаят за тежкия Ден пред тях. (Сура Инсан, 27)

... Всеки от тях желае да би векувал хиляда години. Ала няма той да се отдалечи от мъчението, дори да векува. Аллах съзира техните дела (Сура Бакара, 96)

Съмняват се в срещата със своя Господ. А Той всяко нещо обгръща. (Сура Фуссилат, 54)

Желанието за вечен живот, което е предизвикано от това, че не се мисли за отвъдния такъв, има голямо въздействие върху културата на “невежите”. Повечето хора се стремят да оставят някакво “произведение”, което да “продължи споменаването им”, след като умрат. Това няма да донесе никаква полза на човека, но поради някаква изкривена нагласа да не бъде забравен той се стреми да остави или голямо богатство, или някакво произведение.

http://znameniazasadniaden.com/articles_hereafter.html

sirrio

  • Guest

Offline muti6

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 927
На много места от Курани-Керим и в много хадиси се описва Дженнета и Джехеннема, и какво ще бъде полужението на обитателите им. В айетите-6, 7 и 8 на сура “Ел-Бейине” Аллах казва:
„Онези от хората на писанието и езичниците, който не повярваха, ще бъдат в огъня на Джехеннема, там ще пребивават вечно. Те са най-лошите от създанията. Онези, които вярват и вършат праведни дела, те са най-добрите от творенията. Въздеянията при техния Господар ще са градините на Адън, сред който реки текът, там ще пребивават вечно и завинаги. Аллах ще е доволен от тях и те ще са доволни от Него. Това е за всеки, който се страхува от своя Господар.”
Думата “дженнет” буквално означава градина в която има дръвчета, цветя и реки. Но истинското значение на дженнета е благодатта, която АллахY е подготвил за Своите покорни кулове, който се боят от Него и Му се подчиняват. В Дженнета ще има изобилие от всякакви храни и деликатеси, в него не се яде от глад, а за удоволствие и също така в Дженнета не се ходи, нито по малка, нито по голяма нужда. Първите хора, който ще влезнат в дженнета ще са с ръзмерите на Адемu и с възраста на Исаu. В Дженнета няма да има остаряване, нито разболяване, нито пък умиране, който влезне в него той ще остане вечно там. Хората в Дженнета ще живеят в дворци и палати, на който стените ще бъдат прозрачни.В Дженнета има момичета- хурий, за техното описание има много изречени хадиси, а и АллахI на няколко места в Курана говори за хурийте. За тях се казва, че ако една от тези хурий се покаже на земята навсякаде ще се разнесе аромат на миск и ще заслепи слънчевата светлина.Дженнетите са осем, които са на сто етажа, а растоянието от един етаж до друг е колкото растоянието между небето и земята. Всеки човек ще бъде на такава степен от Дженнета на каквато му отговарят делата, които е извършил по пътя на Аллах.
И ще имат хубавици с големи очи”
/Ел-Уаки’а,56:22/

Y. Като в най хубавия Дженнет ще бъде Расулюллахe. Семейства, които ще са в Дженнета ще бъдат на степента на най-добрия от семейството.Уважаеми братя мюсюлмани! Най-прекрасния дар за обитателите на Дженнета е виждането лика на АллахI. Също така трябва да знаем, че пътя към Дженнета не е лесен, за да се стигне до там трябва да се мине по моста “Сират”, а този мост се намира над Джехеннема и много от хората ще паднат от него заради лошите си деяния.Уважаеми братя! Трябва дълбоко от сърце да сме убедени, че Дженнета не се печели с пари и рушвети, а със силна вяра, добри дела, много търпение и най-вече с милостта на Аллах.
Всичи тези блага са за хората (мъже,жени и деца) спечелили благоволението(рахмета) на Аллах.По принцип се знаят не мого неща за Дженнета,въпреки че се споменава или ни се дават определени моменти и картини в Корана или хадиси на нашият Пейгамбер(с.а.с.).Приемеме го като едно от скритите неща. Сега за жените в Дженнета.
Праведните жени в Дженнета ще бъдат Хурии(чернооки красавици), идва от арабската дума“хур,ейн“ и означава черно око в буквален смисъл.Ако едно семейство мъж и жена са спечелили  милоста на Аллах и са в Дженнета ,то жената ще бъде царица(господарка на хуриите на мъжа си) и ще се възползва от всички блага,както е упоменато по горе.
 В Корана в 3/7. ''Той е, Който низпосла на теб Книгата. В нея има понятни знамения, те са основата на Книгата, и други ­ неясни. А онези, в чиито сърца има изкривяване, следват неясното в нея, стремейки се към смут и стремейки се към тълкуването му. Ала никой освен Аллах не знае тълкуването му. И утвърдените в знанието казват: “Повярвахме в нея. Всичко е от нашия Господ.” Но само разумните се поучават''.

sirrio

  • Guest
Иран се отказа да пребива с камъни невярна жена
09.07.2010 07:39

Ислямската република обаче не се уточнява дали тя ще бъде помилвана или вместо това ще бъде намерен друг начин за екзекуцията й

След възмущението, което предизвика по света, иранското правосъдие се отказа от плановете си да организира пребиването с камъни на жена, осъдена за изневяра.

Според информацията от съответните съдебни власти в Иран, Сакинех Маохамади Ащияни няма да бъде екзекутирана чрез пребиване с камъни, гласи съобщението на посолството на Ислямската република в Лондон.

В съобщението не се уточнява дали 43-годишната жена ще бъде помилвана или вместо това ще бъде намерен друг начин за екзекуцията й.

Правозащитната организация "Амнети Интернешънъл" съобщи, че Ащияни е била осъдена през 2006 г. и вече е получила наказание от 99 камшика.

САЩ и Великобритания поведоха глобалният отзвук срещу планираната екзекуция, като я определиха като средновековна и предупредиха, че тя ще отврати и изуми останалата част от света.

Сред известните личности, обявили се против наказанието, са бившият държавен секретар на САЩ Кондълиза Райс, трима бивши британски външни министри, американските актьори Робърт де Ниро и Робърт Редфорд, както и френската актриса Жулиет Бинош.

Те, заедно с други известни личности, призовават за преразглеждане на случая.

http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=3113071

Offline Gelina

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1487
  • Gender: Female
Наистина това наказание е отвратително. Живато си е неин, както иска така ще го живее. >:(

Offline deniz7

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 201
Наистина това наказание е отвратително. Живато си е неин, както иска така ще го живее. >:(
???

Offline Шали

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 487
  • Gender: Female
...за разяснения и тълкувания по прилагане и спазване на Корана и обичаите в Ислямският свят!  ::)

Ne razbiram zashto vi e neobhodimo nqkoj drug da vi tylkuva Kurana i da vi vnushava kakvo tochno se e imalo predvid. Ako Kurana e ot Allah, to Toj kazva:
Quote
И сторихме Корана лесен за поучение, но има ли кой да се поучи?
. A dnes kak e? - specializirani obucheniq v Iztoka..bla-bla i da vi obqsnqvat  i prepodavat "znaeshtite" veche, koe kak e. Tova si e seriozna choveshka namesa i izopachavane.

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3895
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!
    Не е необходимо да се прави избор между модернизма или това да бъдеш мюсюлманин.

“Не е необходимо да се прави избор между това да си представител на Запада или да бъдеш мюсюлманин. Както ислямът и демокрацията могат да съществуват заедно, така и модернизмът и мюсюлманинът могат да битуват съвместно“, заяви за в. „Заман“ Фарах Пандит Их и добави, че мюсюлманите са част от Запада.

След избирането си американският президент Барак Обама обеща да затвърди и увеличи диалога с ислямския свят.

Фарах Пандит Их е специалният представител, назначен от президента за тази цел, а именно - да се занимава с ефективния комуникативен обмен между САЩ и ислямския свят. Пандит Их е родена в Кашмир в мюсюлманско семейство и е пълноправен американски гражданин. От юни 2009 работи в американското Министерство на външните работи - като представител на ислямската общност.
 Това назначение е вследствие миналогодишното изказване на президента Обама в Кайро, Египет. По думите му тогава, в отношенията между американския управленчески елит и ислямския свят ще се установи нов модел на поведение. Пандит Их е първото американско назначение в тази посока. Откакто е поела този пост, е обиколила 23 държави, провеждайки многобройни срещи с ислямски лидери и неправителствени организации.

Според данните от изследването на Изследователския институт за хората - PEW, посредством проекта за „Световно сближаване“ мюсюлманите по света по принцип подкрепят инициативите на американската страна за борба с тероризма и икономическата криза. Но изказванията на Обама, свързани с мюсюлманите, не вдъхват същото доверие в сравнение с по-предишни изявления. Анкетата е проведена сред мюсюлманите, живеещи в Съединените американски щати и още 21 страни, сред които 7 ислямски, през април и май тази година. По този повод  Фарах Пандит Их държи да отбележи, че отношението на президента спрямо мюсюлманите коренно се е променило. „Това да си различен предполага диалог и съвместно сътрудничество с цел двустранно уважение, разбирателство с положителни дивиденти. За да може обаче да се установи това, са необходими постоянни, качествени и лоялни усилия“, предава думите на Обама Пандит Их.

   Развитието на съвместния диалог изисква време
Американският представител Фарах Пандит Их акцентира върху това, че отрича да използва понятието „Ислямски свят“
. „Аз не използвам понятието „Ислямски свят“.
 По време на изказването си в Кайро президентът Обама обърна внимание на сътрудничеството между отделните ислямски общности.
 Този акцент изисква коренната промяна на речниковото значение на гореспоменатото понятие“, споделя американката.
 По думите й, при взаимоотношенията на Обама с различните ислямски общности той е променил обичайния си стил и тон на говорене.
Този нов ракурс символизирал толерантността на американския държавен глава, осъзнал отношението на исляма към различния. „В тази връзка ние не гледаме на исляма като на притурка.
 Стремим се да разберем различната структура, използвайки своеобразни механизми, но, разбира се, правейки това, ние знаем, че не съществува универсална формула“, споделя Пандит Их. Относно мнението й по отношение на изследването на PEW Пандит Их казва, че подетата от Обама инициатива е дългосрочна и за това е необходимо време.
„Преди управлението на Обама нито един американски президент не е приоритизирал отношенията си с мюсюлманите по този начин“, казва представителката. По думите й, този ангажимент е включен в политическия план на президента с цел създаване на нови контакти, увеличаване на взаимното уважение, откриване на нови пътища за ускоряване на диалога и популяризиране на толерантността. Но това отнема време. „Не може да променим всичко изведнъж, натискайки бутон. Но Обама изисква от всички нас усърдна работа по време на този процес“, изтъква американският ислямски отговорник.

Обръщайки специално внимание на дискусиите за това дали модерният свят и ислямът са съвместими, Пандит Их казва: „Не е необходимо да се прави избор между това да си представител на Запада или да бъдеш мюсюлманин. Както ислямът и демокрацията могат да съществуват заедно, така и модернизмът и мюсюлманинът могат да битуват съвместно.
“ По думите й, мюсюлманите са част от Запада. Местните управници трябва да обръщат сериозно внимание на интересите и терзанията на подрастващите с ислямско самосъзнание.
 Защото според нея съвместно положеният труд в посока намиране на правдоподобни отговори на споменатите интересите и терзанията е ключът към дългосрочен диалог и сътрудничество между общностите на дадена държава.

„Осъществяването на този предполагаем диалог и сътрудничество ще накара хората да осъзнаят, че могат да работят съвместно за общото си благоденствие“, смята Пандит Их.


                               Диалог с Facebook поколението


Знаем, че ислямът и демокрацията са съвместими, също така и разполагаме с примери за това в световен мащаб.
 Между Запада и исляма няма никаква война, мюсюлманите са част от него“, казва Фарах Пандит Их.
По думите й, относно връзката между модернизма и исляма в Европа, Южна Азия и навсякъде по света младото поколение активно се интересува от тази тематика.
 „Подрастващите се борят с много трудни въпроси, а те включват равносметката и на нашето поколение, която ние не сме направили.

 Как биха могли да бъдат модерни и в същото време мюсюлмани? Или каква е разликата между културата и религията?
Това са само част от въпросите, възникващи в стремежа да се изгради личността“, заявява американският специалист.
Тя смята още, че трябва да съпътстваме развитието и подкрепяме изграждането като достойни личности на Facebook поколението. Трябвало да подхранваме инициативния дух на под 30-годишните, предоставяйки им ясни и коректни възможности за развитие. Това според Пандит Их е един от важните методи, защото по този начин им се дава възможност да се изразяват подобаващо и, изграждайки своето бъдеще, да не прекъсват комуникацията с останалата част на света.   
12 July 2010, Monday в-к Заман/ Zaman/                                                                                                    
                                                           


Offline muti6

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 927
Ne razbiram zashto vi e neobhodimo nqkoj drug da vi tylkuva Kurana i da vi vnushava kakvo tochno se e imalo predvid. Ako Kurana e ot Allah, to Toj kazva: . A dnes kak e? - specializirani obucheniq v Iztoka..bla-bla i da vi obqsnqvat  i prepodavat "znaeshtite" veche, koe kak e. Tova si e seriozna choveshka namesa i izopachavane.
Pepito,Доста опростяваш нещата.Тълкованията на Курана очевидно са  доста по тънка част, както сама се досещаш. Не всеки човек може да тълкува правилно( не може да си имаш лично виждане за значението на всяка дума), а от там насетне  може да влезне в неверие(поради липса на знание-общо казано).Има си наука на която е най-добре да се облегне всеки един мюсюлманин,казва се "Тефсир".А как е при християните,всеки сам за себе ли си тълкува Библията?