Author Topic: Сан Стефано договор- загадка и до днес? !  (Read 10377 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline onegavon

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 636
Vse poveche se ubejdavam che Turcia e nai dobronamerenata strana kam Balgaria , kakto i che  oshte predi Ruskoturskata voina Turcia ne e imala nishto protiv sazdavaneto na tretoto balgarsko carstvo i ako triabva da se blagodari za oslobojdenieto na niakogo to tozi niakoi e samo TR .Demek dobria komsia vinagi e po polezen ot  loshite rodnini kakto se e polu4ilo i polu4ava na praktika.

Ти подиграваш ли се с това цинично изказване? Турция нямала нищо против създаването на независима българска държава.А за това , че трябва да сме благодарни за освобождението.Да благодарни сме на късогледата и недалновидна политика и на турския инат които отхвърлиха решенията на Цариградската котнференция.С което избраха пътя на войната" като не щеш мира на ти секира"Секирата в ръцете на руси,финландци,румънци и българските опълченци донесе свободата на България.

Offline tersid

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 874
Подразбира се , че не се подигравам. Това ,че на теб моето изказване ти звучи цинично, не означава ,че се подигравам , защото в повечето случаи истината звучи цинично. Продължавам да смятам,че Турция не е имала нищо против създаването на  автономно българско управление по времето на Цариградската конференция .Проблема на Цариградската конференция е ,че решенията са взети без да се има предвид мнението на Империята за  бъдещите автономии.Иначе ако беше се взело предвид мнението на Империята , по един мирен и що годе демократичен начин за онова време , след 20-30-40 години България щеше да е цела ,както се казва. В случая Велеките сили съвместно решават да пратят Империята в историята ,тъй като в света вече не се воюва за територии , а за влияние и новите ресурси , в случая - нефта.

Offline onegavon

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 636
Решения взети по Българския въпрос
1. Земите населени с Българи се разделят на две области: Източна с център
Търново, която обхваща санджаците Русенски, Търновски, Тулчански, Варненски,
Сливенски, Пловдивски (без Султанер и Ахъчелеби) и казите Кърклисийска
(Лозенградска), Мустафа паша (Свиленградска) и Казълагачка (Елховско); и
Западна област с център София, обхващаща санджаците Софийски, Видински,
Нишки, Скопски, Битолски (без двете южни кази), трите северни кази на Серския
санджак (Неврокоп, Демирхисар и Мелник), както и казите Струмишка, Тиквешка,
Велешка и Костурска.
- 10 -
2. Кантонът съставлява отделна административна единица, като християни и
мохамедани бъдат групирани по възможност в отделни общини.
3. Няколко кантона, групирани заедно съставляват санджак, който се
управлява от мютесариф или каймакамин – християнин или мохамеданин, според
населението. Окръжните управители се назначават от Портата.
4. Главният управител се назначава от Портата със съгласието на силите
гаранти. Той следи за изпълнението на имперските закони. Той трябва да бъде
християнин. Избиратели и избираеми са всички жители на областта над 25 години,
които имат недвижим имот или плащат данъци.
5. Областното събрание се занимава с бюджета на областта и данъците.
Неизплатените до 1 януари 1877 данъци не се събират.
6. Учредява се пълна верска свобода. Промяна на религията се допуска.

Това е бил последният вариант.Турският представител Сафет паша прочел дълго изложение, с което отхвърлял съставения
от пълномощниците на силите гарантки проект. Създадената турска конституция
постановявала въвеждането на гражданско и политическо равенство и се давала
гаранция за живота, имота и честта на всеки един гражданин. Оттук според
турските представители следвало, че изготвените планове на предварителната
конференция стават ненужни.

Това е истината въобще не са имали намерение да ни предоставят самоуправление.Последващите събития го доказват.Всички народи които са се отделили  от Османската империя са го направили след война и нищо друго.Така, че басните за мирния преход може да ги разправяте на някой който не ви е ял попарата.Самият факт , че братята ви по вяра са вдигнали оръжие срещу султана е достатъчно показателен. Бошнаци,араби,албанци и кюрди всички са водели въоръжена борба  за свободата си , а кюрдите продължават и до днес.

Offline tersid

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 874
Ти сериозно ли говориш , че в центъра на Цариграда някой може да вземе решение по мирен начин да се създадат автономни държави с огромни територии с граници на 40 км от столицата ,и Империята веднага да се съгласи безусловно .  Самият факт , че тази Конференция е проведена в Цариград ,трябва да ти говори нещо, а то е че Империята е била получила уверения от Англия и др-. страни ,че решенията на Конференцията ще бъдат сведени до даване на частична автономност на българите и то само в рамките на Империята.Тоест ,Империята е била съгласна да направи стъпки за даване на автономия на българите по мирен път.Впоследствие  маркиз Солзбъри демек Англия се отмята от първоначалните уговорки с османците и подкрепя руската програма безрезервно. Тъй като Империята е знаела за английското предателство, междувременно е била подготвила и Конституция която гарантира пълно равенство на всички граждани. Само че ,"Великите сили" вече са били взели решение кой къде да си загради нефтените полета.И както виждаш резултата къде се водят войните за петрол - все още се водят в територии които са били под османско владения цели векове визирам Ирак, Саудитска Арабия, Египет и др. .

Offline tersid

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 874




http://humaig.blogspot.com/2011/07/blog-post_27.html

Най-близък приятел на България е Турция

http://poblizo.com/?p=20136

Ататюрк има много заслуги за Турция- реформатор, военен деец и политик, писател, основател на Република Турция и неин пръв председател на Парламента (1920-1923), министър-председател (1920-1921) и президент (1923- до смъртта си в 1938). Бил е военно аташе в София, голям приятел на България. Негови са думите, поместени в българската преса в 1931 г.: „Няма да забравя приятните моменти, които съм преживял в България. Бил съм, съм и винаги ще бъда приятел на българския народ. Обичам безпределно българския народ още от детинство. В Солун съм другарувал през всичкото време само с българи. Винаги съм правил всичко възможно да помогна на България. Турция и България трябва да бъдат приятели. Който е против България, той е и против Турция”.

Offline Rasate

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2173
  • Gender: Male
  • Българите носят произходът си- в своето име.
Сан Стефанският договор като цяло е бил предварителен договор-което си го пише в него.
Този договор даже не е включвал в България цялата етническа територия на България,но все пак нейният център.

Наистина Русия има големи амбиции особено спрямо протоците и затова са желаел ли по дълга окупация за да си гарантират про-руската ориентация на новата държава.Желаели са да имат свой човек на българският престол.

От друга страна Руският двор е много виновен за поделянето на България при Берлинският конгрес поради лакомията си-отхвърлят по благоприятното Австрийско предложение за сметка на про-османското английско.

Самото австрийско предложение е поделяне на България по оста Изток-Запад някъде по ятовата граница,като източното княжество е с руски протекторат,а западното с австрийски.
Стремежът на австрийците е по голям излаз на Бяло море и близост до суетите.


"Между Сан Стефано и Берлин"



...и завършва победоносно с подписването на прелиминарния мирен договор с Османската империя. Драмата е там, че когато го е подготвял и подписвал, руският представител граф Игнатиев изобщо е нямал понятие за предварителните договорки с Австро-Унгария. ЗАтова той е изработил такъв документ, който първи ужасява турците, които решили че Европа е решила веднъж за винаги да приключи с тях, но и пшо-лошо - разсърдва Виена, понеже всичко, което е било предварително договорено в Райхщад и Будапеща сега го няма.

 Основните положения са две и те са много ясни и прости
 1. Босна и Херцеговина минават към Австро-Унгария
 2. България се освобождава в две автономни части (както е по решенията на Цариградската конференция, в чието име се води войната).
 Граф Игнатиев прави точно обратното - максимално голяма България, неопределено дълъг срок на руска военна окупация.

 Русия се е ангажирала прекалено много преди войната с волята на останалите Велики сили при уреждане въпроса за Балканите. Съвсем правилно, след Цариградската конференция, Бисмарк съветва посланика Убри, че „руският двор напразно се позовава толкова много на Европа и поставя в зависимост от нея изхода на несъгласията си с Турция. Какво е това Европа? Това е едно неопределено и отвлечено понятие”, смята канцлера и при това с пълно основание, защото ако самият той се беше поставил в зависимост от мнението на Европа, Германия никога нямаше да се обедини от Прусия!

 В Лондон наричат Сан-Стефанска България „гротестна”. Тя заплашвала съществуването на Европейска Турция. Според лорд Дерби, дори и възникването на каквато и да е България е неприемливо за Англия, тъй като заплашвала целостта на Турция.
 В Париж са загрижени най-вече за съдбата на гърците.
 Във Виена, Андраши е раздразнен, че Сан-Стефанския договор не му поднася на тепсия Босна и Херцеговина и нарушава предварителните спорзумения, затова той е за неговото ревизиране. По-този повод, по-късно на конгреса, Бисмарк казва на италианския представител Корти, че Босна и Херцеговина е печено гълъбче, което Австия иска да глътне, но чака само да подхвръкне към устата и.
 В Берлин, едниствена от всички европейски столици, средите около Бисмарк, го приемат без възражение.

 Русия принципно се съгласява договорът да бъде преразгледан на европейски конгрес, но първоначлано заявява, че не ще се съгласи за промяна на постигнатите граници, а само с други принципни изменения.
 В Англия категорично отказват такива условия и Дизраели показва, че е готов и да се стигне до война с Русия. Започва усилване на гарнизоните в Гибралтар и в Малта и прехвърляне на колониални сили от Индия.

Граф Андраши също проявява отстъпчивост, като се съгласява за една по-голяма България в границите определени в Сан-Стефано, но на запад до линията Враня-Орфанто (устието на Струма) с излаз на Бяло море. Под натиска на Бисмарк той склонява границата да се измести още по на запад, до река Вардар. За сметка на това обаче австро-унгарските контрапретенции са максимално да се намали териториално разширение за Сърбия и Черна Гора и не подлежащото на коментар заемане на Босна и Херцеговина, плюс Новопазарския санджак до Косовска Митровица.
 Граф Игнатиев от своя страна предлага разделяне на България по начин подобен на определения от Цариградската конференция, със запазване на западната граница непроменена. Това не се приема от Андраши. Той иска България до Вардар, без Лозенградско, което да се върне на Турция и автономна област, която да включва останалата част от Българска Македония със Солун като център. В тази автономна област, да се назначи християнин за генерал-губернатор. Андраши вижда в този план, създаването на област в Западните Балкани, които след анексията на Босна и Херцеговина, ще попаднат под влиянието на Виена, а Солун ще се превърне в пристанище използвано най-вече от Австро-Унгария.
 Но за Игнатиев подобно съглашение е неприемливо, тъй като се ощетяват интересите на Сърбия и Черна Гора, както и изобщо на славянството, предвид окупацията на Босна и Херцеговина."
Отцѣпленията и разцѣпленията никак да не ни плашат.
Действително жалко е, но що можемъ да правимъ, когато синца сме българи и всички страдаме отъ една обща болѣсть!
<<Гоце Делчев>>