Author Topic: Турция по пътя към членство в ЕС  (Read 538348 times)

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Offline Metka

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1696
  • Gender: Male
Русия обръща гръб на Украйна и глава към Турция


Наши енергетици видяха в това спекула, други го смятат за реалистично
Деси Боцева



Руският премиер Владимир Путин обяви, че Турция би могла да замести Украйна като главен транспортен коридор за руския газ към Европа.

През август Путин имаше среща в Анкара, където обсъди енергийни въпроси с колегата си Реджеп Таийп Ердоган. Към момента 80% от руския газ за Европа се транспортира през Украйна. Заради трудности, в това число икономически и политически, Русия търси начини да диверсифицира енергийните трасета.

“Това са приказки от 1001 нощ. Да построиш ново трасе е много сложна работа, не става така лесно. За да направи Русия нов газопровод, трябва да хвърли толкова пари, колкото няма. Трябва да се знае, че газовите възможности на Русия намаляват”, заяви пред “Всеки ден” бившият шеф на “Булгаргаз” Васил Филипов. Според него Туркменистан е обърнал гръб на Москва и иска директно да доставя газ за Европа. “На Русия не й стига газът, те нямат нови находища. Сега страната се готви да се скара и с Беларус и така ще има повод да намали износа”, коментира Филипов.

Той бе категоричен, че България трябва да е готова всеки един момент, че може да спрат доставките и тогава трябва да се обърне към Турция. “Това е страната, на която трябва да разчитаме. Най-големите производители на газ Туркменистан и Казахстан обръщат гръб на Русия и се насочват към Китай и Европа. Руснаците ще останат с пръст в уста и за това сега се говорят тези неща, всичко е спекулация. За това трябва час по-скоро да се свържем с турската газопреносна мрежа”, категоричен бе Васил Филипов.

“Турция е на прага на постигне на тази своя амбиция - да е транзитьор. Но все още преговорите са в задънена улица, защото южната ни съседка, за разлика от Украйна, има много условия и претенции”, коментира пред “Всеки ден” Валентин Кънев, председател на Балканска и Черноморска газова и петролна асоциация.

Според него до сега Украйна транзитираше 120 млрд. кубични метра, в момента доставките са драстично намалели. Като цяло потреблението в Европа е намаляло. Намерението Турция да стане главен транзитьор изважда на преден план изграждането на Син поток 2, смята Кънев.

Той допълни, че Туркменистан вече не продава газ на “Газпром”. Що се отнася до доставките на газ за България, Кънев заяви, че Украйна си плаща редовно на Русия. Проблем може да възникне при договарянето на транзитните такси. Тогава е възможно да се създадат предпоставки за газова криза, допълни той.

вторник, 15 септември 2009

www.vsekiden.com

Isyankar

  • Guest
EUObserver: България поставя цена на членството на Турция в ЕС

България заплашва да блокира членството на Турция в ЕС, ако Анкара не изплати компенсациите за тракийските бежанци, както това е предвидено в договора от 1925 г. Това съобщи днес сайтът за новини от ЕС "ИЮОбзървър" (EUObserver).

Изданието се позовава на интервю на министъра без портфейл Божидар Димитров пред "24 часа" от неделя, където той заявява, че София очаква 14 млрд. евро от Турция като компенсация за отнетите през Балканската война имоти на българите от Беломорска Тракия. Изказването на Димитров е било определено от говорителя от Министерския съвет Веселин Нинов като официалната българска позиция.

До този момент София не е поставяла официално ултиматум на Анкара, въпреки че въпросът за компенсациите се разглежда от години. Според цитирания от EUObserver Нинов обаче налагането на вето върху еврочленството на Турция е една от опциите на България. Според него по договора от 1925 г. Анкара трябва да изплати на страната ни 8 млрд. евро. По думите му въпросът ще бъде обсъден от премиера Бойко Борисов по време на визитата му в Турция през януари или февруари.

Основният аргумент на Турция да не изплаща компенсациите е, че договорът е подписан от Османската империя, която се е разпаднала четири години по-късно, за да се превърне в светска република.

Ако България заложи на вето срещу Турция, тя ще бъде втората страна след Кипър, която използва подобен похват с Анкара, за да решава двустранни въпроси. 

http://www.dnevnik.bg/evropa/novini_ot_es/2010/01/04/837609_euobserver_bulgariia_postavia_cena_na_chlenstvoto_na/

Offline Kaplan

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 752
  • Gender: Male
Когато бг получи сумата, дано поне тя стигне до там където трябва, да не се изгуби по някой голЯм министерски дЖоБ ;)

Offline ЖАРКО ЖЕГЛЕВ

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 1479
  • Gender: Male
Вай бе кой щял да ходатайства за Турция пред Европа вай, вай.

Vai halimize zavallı biz ne hallere düştük.
 

Isyankar

  • Guest
Вчера слушах български министър (Божидар Димитров) в някакво интервю. Това, което той каза накратко е: "Тези обезщетения са само част от условията на Турция за ЕС. Друго условие е решаване на кипърския и кюрдския проблем. Също още някои въпроси свързани с нивото на демокрация в Турция. Между нас си казано, тя няма как да изпълни тези условия в близките 20-30 години и това се знае в голяма част от Европа, така, че Турция скоро няма да стане член на ЕС. Но какво пречи през това време ние да се опитаме да си върнем поне нашите си пари. За Турция не са такава голяма пречка тези пари, при все, че се пъчи все каква голяма икономика са. Но това е само едно и най-лесното условие за изпълнение пред Турция. "

В общи линии ЕС се будалка с Турция и ще увърта и ще имитира преговори и ще дава надежди на Турция и не знам защо една такава голяма горда страна си позволява да бъде унижавана и вече 5 години всеки какви ли не условия за какво ли не да й поставя. Неведнъж европейски политици са им намеквали, че топката е в тяхното поле и сами трябва да се откажат. Мисля, че това ще стане скоро. Общественото мнение в Турция го показва.

Offline ЖАРКО ЖЕГЛЕВ

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 1479
  • Gender: Male
Bir gün Nasrettin Hoca pazara giderken çocuklar etrafını almışlar. Hepsi birer düdük ısmarlamış, ama para veren olmamış.

Hoca çocukların tümüne olumlu cevap vermiş:

- Peki, olur...

Çocuklardan yalnız biri, elinde para olduğu halde, Hoca'ya şunları söylemiş:

- Şu parayla bana bir düdük getirir misin ?

Hoca akşama doğru pazardan dönmüş. Yolunu bekleyen çocuklar hemen

Hoca'nın etrafını sararak düdüklerini istemişler.

Nasrettin Hoca, cebinden bir düdük çıkarıp kendisine para veren çocuğa uzatmış.

Ötekileri bağırmaya başlamışlar:

- Ya bizim düdükler nerede ?

Hoca'nın cevabı kısa ve anlamlı olmuş:

- Parayı veren düdüğü çalar.



Offline ЖАРКО ЖЕГЛЕВ

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 1479
  • Gender: Male
Kойто дава парите той поръчва музиката.
Разбира се че ще пеете според музиката коиято ви свири Европа.

Isyankar

  • Guest
Kойто дава парите той поръчва музиката.
Разбира се че ще играете според музиката коиято ви свири Европа.

Мисля, че много внимателно съм обяснил музиката на Европа (от която е част и България, не забравяй, че ние сме член на ЕС). "Турция и ЕС в следващите 20-30 години - на кукуво лято". Това е неофициалната позиция на Европа. Не виждам защо някой продължава да си се самоубеждава в нещо друго. Имал съм честта преди години да се запозная лично с г-н Хавиер Солана при една негова неофициална визита в Бургас. Дами и Господа, не таете празни надежди - не мисля, че ще доживеем (ние поне в този форум) да видим Турция в ЕС. Съжалявам, това са реалностите. Целият преговорен процес е един театър. Толкова ли сте слепи всички ???

Offline ЖАРКО ЖЕГЛЕВ

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 1479
  • Gender: Male
Ние си го знаем в този театър нашта роля е ясна и за утре и за напред.. Докато вашата не се знае . Ще правите това което ви кажат. За вас това няма значение и без това сте свикнали, ами то все това правите. От трън та на глог стига само да е по висок.

Isyankar

  • Guest
Ние си го знаем в този театър нашта роля е ясна и за утре и за напред.. Докато вашата не се знае . Ще правите това което ви кажат. За вас това няма значение и без това сте свикнали, ами то все това правите. От трън та на глог стига само да е по висок.

Виж тук ролите са 2. Едната е на Турция, а другата на ЕС. България е част от ролята на ЕС. Няма 27 роли в ЕС - има една - тази на ЕС. Толкова ли не разбра, че ние бавно и постепенно ставаме една държава в ЕС. Към момента след Лисабонския договор сме конфедерация. За Турция това е срам и загуба на суверинитет. Защото, ако Турция поиска да стане част от тази конфедерация (а в бъдеще и федерация), нали разбираш, че първото нещо, което ще поиска тази (кон)федерация е да се оттърве от 30-милионен (към момента) Кюрдистан ? Но Турция не иска да губи територии. Защото друг начин за решаване на кюрдския проблем няма, според ЕС. Автономия, а по-късно и независимост. За Кипър - пълно изтегляне и отстъпване на всепризнатата държава Република Кипър. За България - признаване на тракийския геноцид и изплащане на обезщетенията. В мигът в който Турция изпълни това - ние (от ЕС, не в частност от България) ще поставим още няколко условия свързани с демокрацията в страната. Когато и те се изпълнят - "Хошгелдиниз ин ЕУ" !  

Не виждам защо когато говорим за конкретика непрекъснато почваш да ми говориш къде била България в играта. Виж момче, докладите в Брюксел се пишат с 27 химикалки. Смея да кажа, че в последните за Турция има доста българско мастило. За добро или зло. Но не сме в позиция да се пъчим с това. Ние сме в позиция на официално ниво да поддържаме добрите отношения и друг да свърши черната работа и да държи вратите на ЕС залостени за Турция. Ние нямаме интерес първи да излизаме на портата да пазим. На официално ниво. Иначе Турция много добре знае кои държави реално подрекпят и работят (а те са много малко) за нейното членство и кои народи (много по-важното) желаят нейното членство (все по-малко).

Айде малко с факти да се говорим, а не да ми се обяснява къде била България в играта. Ако някой не искаше България в играта - нямаше да я вземат в ЕС. В крайна сметка да не забравяме кой преговаря и кой поставя условията. Да не забравяме как гърци и словенци сега лепят вето на своите съседи. Ако ли Гърция да е провала на Еврозоната, а Словения нов балкански член на съюза. Няма малки и големи - това е проблема пред Турция да осъзнае. Ако влезе в ЕС ще трябва да се съобразява и с малките и с големите. След 20 години може президента на ЕС или ЕК да е българин и да отиде в Анкара и да каже "Искам това, това и това да стане в Турция и то трябва да стане". Ето това мисля, че никога не може да се преглътне в Турция - ти как си го представяш само - всеки ден някъде от 2000 км на запад се спускат разни заповеди за изпълнение ? Не случайно турския народ не желае членство на страната в ЕС. Дано по-скоро и политиците да го осъзнаят. Ние европейците до последно ще увъртаме и ще играем театъра. На нас не ни пречи.



Искам да уловиш много тънкия момент в моя пост. В който се опитам да ти обясня, че само намекването ти, че България е малка страна и никой не я слуша в ЕС, а Турция като влезе в ЕС ще бъде много голяма и всички ще я слушат - е тотално сбъркана и в това се корени фундамента за неприемането на Турция в ЕС. Турция да осъзнае, че няма малки и големи. в ЕС Малта е равна на Турция и обратното. Няма малки и големи. Ако Гърция реши - БЮРМ чака и  не влиза в ЕС. Ако Словения реши - Хърватия седи и чака на входа на ЕС. Нека Германия, САЩ или който си иска "да оказва натиск". Това е ЕС. Жалко, че Турция дори не може да осъзнае къде влиза - когато проумееш, че гласът на всяка страна в ЕС е тежък - тогава можем да започнем да говорим и за т.нар. преговорен процес с Турция. До тогава просто смятам, че не си наясно с това какво е ЕС.

Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
    • Всичко за село Корница
Пак почнахте да си ги мерите.

Isyankar

  • Guest
Мустафа_б, малко е обидно при всяко повдигане  на тази тема, да изскача някой и в общи линии да ми казва "Кои сте вие в тая жалка държавица да поставяте условия на Турция, никой за нищо не ви има в ЕС и пр.".

Ами малко ми е обидно от това, но малко, тъй като знам, че не е истина. Именно, защото сме малка държава имам шанса да съм се докосвал до тази голямата външна политика чрез наши представители тук и в Брюксел и знам, че не само имаме пръст в цялата работа, а цели ръце. :) Ама, ако някой го е грижа повече това, не, че Турция преговаря с ЕС, а че България била никоя в ЕС - нека си живее в илюзорния свят.

Offline Subeyi Kurt

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 3439
  • Gender: Male
isyankyare, vmesto da ti e dert TR i ES, sedni ta pomisli malko i za gladiyata i za bezraboticata i za korupciyata i za vsiçko drugo koeto e svırzano pryako s jivota kakto na teb taka i na sınarodnicite ti.
Ako şte gladuvam bih predpoçel sıyuz s Rusiya,Türkskite strani i Kafkaziya. Za kakvo i e na TR da vliza tam kadeto ima bulgari, rumınci, sırbi i pr. Deredjeto v koeto se namirate e nayave. Ne e li po-vajno standarta na jivota da e po-visok. Poveçeto amerikanci ne sa çuvali dori za ES no si jiveyat mnogo dobre. Na men mi e interesno predskazvaneto na Baba Vangya ( bog da i prosti grehovete ako ima) çe prez 2040 g. musulmanska dırjava şte rakovodi Evropa ;) 

Isyankar

  • Guest
isyankyare, vmesto da ti e dert TR i ES, sedni ta pomisli malko i za gladiyata i za bezraboticata i za korupciyata i za vsiçko drugo koeto e svırzano pryako s jivota kakto na teb taka i na sınarodnicite ti.
Ako şte gladuvam bih predpoçel sıyuz s Rusiya,Türkskite strani i Kafkaziya. Za kakvo i e na TR da vliza tam kadeto ima bulgari, rumınci, sırbi i pr. Deredjeto v koeto se namirate e nayave. Ne e li po-vajno standarta na jivota da e po-visok. Poveçeto amerikanci ne sa çuvali dori za ES no si jiveyat mnogo dobre. Na men mi e interesno predskazvaneto na Baba Vangya ( bog da i prosti grehovete ako ima) çe prez 2040 g. musulmanska dırjava şte rakovodi Evropa ;) 

Първо кажи колко пъти лично си ходил при баба Ванга и тогава ми обяснявай точно на мене какво била предсказала. Жълти измислици не ми се четат.

А иначе си прав колко зле е положението в ЕС. Гладуваме, мизеруваме и т.н. Оти джанъм се натискате да ставате членове ???

Offline isa71

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1022
  • Gender: Male
Защо Истанбул стана европейска културна столица

Истанбул заедно с Печ в Унгария и Есен в Германия е една от трите европейски столици на културата за 2010 година и то преди всичко заради своята вековна история и съвременно изкуство.

“Истанбул, най-вдъхновяващият град в света” - гласи мотото на рекламната кампания на тази европейска столица на културата. Много са нещата, които правят петнайсетмилионната метрополия на Босфора привлекателна. Това са преди всичко историческите забележителности: бившата византийска катедрала Света София, джамията на султан Ахмед, наричана Синята джамия, резиденцията на турските султани от Османския период Топкапъ и кулата Галата, изградена навремето от майстори от Генуа.

Една от атракциите е и мащабният строеж на южния бряг на стария град, известен под името Йеникапъ. Тук се намира пътен възел от голям транспортен проект, включващ подземна железница с дължина 1,4 километра. Тунелът ще минава на дълбочина 56 метра под Босфора, а по линията ще могат да се превозват 150 000 пътници на час, което би освободило Истанбул от сегашните транспортни проблеми.

Още при първите строителни измервания по този проект бяха открити останки от древно византийско пристанище. Строителните работи бяха прекъснати и теренът бе обработен първо от археолозите. Ралф Бекс от университета в Тюбинген в Германия е един от тях. “Новите разкопки в Йеникапъ доказаха човешко присъствие още от ранната желязна епоха, така че можем да кажем, че мястото, където сега е Истанбул, е било населено още тогава. Това разбира се, допълнително подчертава значението на това място”, каза Бекс за радио Дойче веле.

Въпреки че Истанбул се смята за град, отворен към света, тук почти няма малцинства. Например преди 50 години тук са живели 120 000 гърци, а днес има само 3 000. За гръцката патриаршия, чието седалище се намира на брега на Златния рог и която се смята за Вселенска, или оглавяваща православните от целия свят, това представлява сериозен проблем. Както казва говорителят на партриаршията поп Доситей, патриархът и неговите бъдещи наследници трябва да бъдат турски граждани.



http://e-vestnik.bg/8040/zashto-istanbul-stana-evropeyska-kulturna-stolitsa/