Огромен наплив от хора се наблюдава по лечебните извори в община Смолян
06 май 2009 | 09:11 | радио "Фокус" - Смолян
Смолян. Над 15 хил. души се очакват да посетят днес известната „Балиева вода” в смолянския квартал Средок, предаде репортер на радио „Фокус” – Смолян. От незапомнени времена хора от всички краища на страната посещават извора, с надеждата за изцеление. Хората се измиват на една от трите чешми, пълнят вода за вкъщи и берат здравец по склоновете над чешмите, който поставят над вратите си. Обичаят се спазва от всички етноси и религии в Родопите. При пълненето на водата, хората мятат стотинки за здраве около чешмата, а други оставят част от дрехи, по дърветата с надеждата, че оставят болестта от която страдат. Заради огромният поток от хора, е затруднено движението по пътя Смолян – кв. Средок – село Мугла, като множество паркирани автомобили има по пътното платно в района до входа за извора. Мюсюлмани и християни от смолянските села Могилица и Буката ще отбележат заедно празника на извора „Лъджата”, край село Буката. Жителите и гостите на Моглилица, организират шествие до Буката, което е на около 3км. Там, на специално изградени беседки ще бъде организиран пикник и с кратка програма ще бъде отбелязан празникът. Голям приток от хора се очаква и на минералния извор „Банята”, край смолянското село Влахово, по пътя за Мадан. По традиция жителите на кв. Устово и съседните села се събират при чешмата, където се къпят и мият за здраве. Други популярни извори в община Смолян са „Дупката”, край село Смилян, „Аязмото” в махала „Гудевица” в смолянското село Арда, „Аязмото” до параклиса „Св. Илия” в село Гела, изворът в село Стойките, Момчиловското аязмо и др. Смята се, че всички води днес имат лечебна и магична сила. Традициите за Гергьовден в Родопите включват още, миене с роса и люлеене на дрян и др.
Здравко БЕШЕНДЖИЕВ
http://www.focus-radio.net/?s=2&do=n255246&PHPSESSID=s9hcqdbbrfr3qsohirufgi8uk6Има предание че името Балиева вода идва от помак открил извора и носи фамилия Бобали /днес живее в турция/Изворна вода в околностите на Смолян има свойствата да подквасва кисело мляко на Гергьовден
06 май 2009 | 11:45 | радио "Фокус" - Смолян
Смолян. Изворна вода в околностите на Смолян има свойствата да подквасва кисело мляко на Гергьовден, предаде радио „Фокус” – Смолян. Изворът, който е каптиран и превърнат в чешма преди много години е наречен от местните хора „Лявата вода”, заради не характерното завъртане на водата на ляво при падане от чучура и се намира над смолянското езеро „Милушевия гьол”. Жителите от съседният квартал „Каптажа”, разказват, че точно на 6 май, ако се вземе вода от извора и се подкваси мляко с нея се получава качествено кисело мляко, досущ като от магазин. Хората обясниха, че за 5 литра прясно мляко са необходими 5-6 лъжици вода, за да се получи ферментацията. Десетки са жителите от квартала, които твърдят, че са правили опита и се е получавало вкусно кисело мляко. Същите свойства има и „Балиевата вода”, от която също може да се подкваси мляко в празника на свети Георги. Според директорът на Регионалният исторически музей Таня Марева до днешен хората твърдят, че на Гергьовден с гергьовска роса без проблеми също се подквасва мляко, преди всичко овче, но може и краве. Обяснението на феномена, историкът свързва с това, че росата е една от най-чистите води, а и тревите в Родопите са екологично чисти, затова е нормално да протичат киселини процеси в млякото и да се получи уникалният млечен продукт, с който са известни Родопите.