Пряка дискриминацияПряката дискриминация е факт, когато дадено лице получава по-неблагоприятно отношение в сравнение с друго при аналогична ситуация поради неговата расова или етническа принадлежност, религия или вяра, увреждане, възраст или сексуална ориентация.
Пример за пряка дискриминация е обява за работа, в която се казва: "Обявата не важи за хора с увреждания." Но на практика дискриминацията често приема по-трудни за установяване форми. Поради тази причина тук сме разгледали и непряката дискриминация.
Непряка дискриминацияНепряката дискриминация се изразява в прилагането на привидно неутрално условие, критерий или практика, които биха поставили в неравнопоставено положение лица на основата на тяхната расова, религиозна, верска или етническа принадлежност, увреждане, възраст или сексуална ориентация, освен в случаите, когато тяхното прилагане може да бъде обективно обосновано със законосъобразни причини.
Пример за непряка дискриминация е изискването всички кандидати за определена работа да положат тест по определен език, въпреки че този език не е необходим за целите на работата. Този тест може да изключи доста от хората, за които този език не е майчин.
Религиозна принадлежност Религиозни вярвания Религиозна принадлежностГражданството в ЕС дава право на защита от дискриминация, основаваща се (наред с други признаци) на религиозните вярвания. Това право е залегнало в Хартата на основните права.
Тормоз Възраст, Етнически произход, Инвалидност, Общи положения, Религиозна принадлежност, Сексуална ориентацияПод „тормоз” следва да се разбира накърняването на достойнството на дадено лице въз основа на неговия расов или етнически произход, религиозна принадлежност или вярвания, инвалидност, възраст, полова принадлежност или сексуална ориентация. От правна гледна точка тормозът се разглежда като поведение, което е заплашително или тревожно. Среда, в която доминира такова поведение, се счита за смущаваща, враждебна, унизителна и обидна. Такъв тип поведение се забранява от Хартата на основните права на Европейския Съюз, Договорите за ЕС, Европейските директиви и съдебната практика на Европейския Съд. То противоречи и на правата, свързани с гражданството в ЕС.
Ислямофобия Религиозна принадлежностИслямофобията е ирационален страх или предразсъдък към Исляма или мюсюлманите. В западния свят този процес се разрастна значително след терористичните атаки в Ню Йорк от 11 септември 2001г.
Религия Религиозна принадлежностВсички лица, живеещи в ЕС, са свободни да практикуват своето вероизповедание. Тази свобода е залегнала в Договорите за ЕС, Европейската Конвенция по човешките права и Хартата на основните права на ЕС.
Етнически произход Етническа група Етнически произходПод „етническа група” следва да се разбира население, споделящо общо генеалогично или родово наследство. Етническите групи с един и същ исторически произход са свързани с общи културни практики и език, а понякога и с обща религия, вярвания или традиции.
Етнически произход Етнически произходГражданството в ЕС дава право на защита от дискриминация, основаваща се (наред с други признаци) на етническия произход. Това право е залегнало в Хартата на основните права.
Расова принадлежност Етнически произходЕС твърдо се противопоставя на всякаква дискриминация, основаваща се на расовата принадлежност. Чл. 13 на Договора позволява на ЕС да приема закони срещу всички форми на расова дискриминация.
Расизъм Етнически произходРасизмът е пряко нарушение на основните Европейски ценности. ЕС предприема както превантивни, така и репресивни действия с цел противопоставяне на всички негови форми.
Бежанец Етнически произход, Общи положенияЛице, отговарящо на описанието в чл. 1 (А) от Женевската Конвенция. Член 1 (А) определя бежанецът като всяко лице, което поради основателен страх от преследване по причина на неговата расова принадлежност, религия, националност, членство в определена социална група или политически убеждения, се намира извън страната, чиито гражданин се явява, което не може или поради своя страх от преследване не желае да се ползва от защитата на тази страна или което, нямайки гражданство и бидейки извън страната в която досега е живяло, в резултат на тези събития не може или поради страха си от преследване не желае да се завърне в нея.
Сегрегация Етнически произход, Общи положенияСегрегацията представлява отделяне на хора от различни раси или социални класи. Обикновено тази практика се прилага в училища и други институции от публичния сектор. Сегрегацията се приема за форма на дискриминация.
http://www.stop-discrimination.info/6470.0.html