След петвековно Османско робство и съпътстващите събития, като хайдушкото движение, различните въстания, баташките събития и Помашката Република. Аз си задавам въпроса и питам, живота в България не продължи ли? След освобождението и двете световни войни, придружени с национални катастрофи, животът продължи ли? След 1912г. и последвалите събития по смяна на имената на помаците, живота продължи ли. След деветосептемврийския период на 1944г. и възродителния процес, провел се при помаците, живота продължи ли? След Възродителния процес, провел се при българските турци, живота продължи ли? След ноемврийските събития на 1989г. и възвръщане на имената на част от българските мюсюлмани /български турци и помаци/, живота продължи ли? И станахме ли по добри помаци?
Много, много въпроси на които ние трябва да си отговорим честно, без да се оправдаваме и да търсим вината в другите.
Прави се опит в сайта да се наложат мнения на определена група от хора, които населяват или са населявали западните Родопи и част от Рила. А това не са всички помаци в България. По голямата част от тях живеят на изток от същите помаци.
Предварително искам да подчертая, че нямам нищо напротив "западно мислящите помаци", но само тяхното мнение за развитието ни като етническа група не е меродавно за всички помаци в България .
Ако се прояви интерес към горе написаното мога да отговоря на всеки, който ми зададе въпрос свързан с тези разсъждения.
Шефкет е правилно поставя въпроса със събитията в с. Диамандово, област Кърджали