Pomak.eu

Български => История => Topic started by: Nazmi on November 25, 2010, 08:17

Title: Одрин- Edirne istoriya!
Post by: Nazmi on November 25, 2010, 08:17
О̀дрин (наричан в исторически контекст Адрианопол, на турски: Edirne, Едирне, на гръцки: Αδριανούπολη, Адриануполи, катаревуса: Αδριανούπολις, Адриануполис) е град в турската част на Тракия, близо до границите с България и Гърция. Градът е административен център на едноименния вилает.
                                      История  [редактиране]
Градът е основан от римския император Адриан на мястото на старо тракийско селище и е кръстен на него - Адрианополис, на гръцки Адрианов град. Градът е превзет от османските турци през 1369 г. и служи за тяхна столица до падането на Цариград през 1453 г.
Одрин е столица на съвременна провинция със същото име и има население от около 128 400 души.Градът е известен с джамията на султан Селим II.В областта около Одрин са се провели над 15 големи битки и обсади от античността до днес. Българите са побеждавали край Одрин византийците неколкократно. Първо хан Кардам разбива голяма византийска армия край Одрин. Цар Симеон обсажда Одрин, а цар Самуил го превзема и ограбва. Важна за българската история е битката от 1205 г., в която цар Калоян разгромява кръстоносците.
В Одрин традиционно са живели много българи. Най-компактно българите са живели в кварталите "Барутлук махлеси" (източно от цетъра на стария град) и „Узункалдаръм махлеси“ в югоизточната част на стария град. По тази причина е имало български мъжка и девическа гимназия до 1913 г., както и няколко църкви, от които са запазени 2 - действащата „Свети Георги“ и "Св.Св.Константин и Елена". Голяма част от българите са изселени или убити през 1913 г. когато България губи Междусъюзническата война и после след 1920 г. В днешно време в Одрин няма българско население, но е възстановен българският културен център и функционирането на едната от българските църкви в квартал "Барутлук", разположена на около 500 м. източно от знаменитата джамия "Селимие".

 Население  [редактиране]
В „Етнография на вилаетите Адрианопол, Монастир и Салоника“, издадена в Константинопол в 1878 година и отразяваща статистиката на мъжкото население от 1873, Адрианопол е посочен като град с 16 220 домакинства и 18 000 жители мюсюлмани, 10 000 жители българи, 16 000 гърци, 6 800 евреи, 5 200 арменци и 1 000 други.[1]

Днес Одрин има население от 138 054 (2008) жители.Починали в Одрин :
          Ахмед II (1643 - 1695), османски султан
Валент (328 - 378), император
 Евстатий Пелагонийски (1832 - 1888), български духовник, управляващ Нишавска и Одринска е
 Мехмед IV (1642 - 1693), османски султан
пархия
 М Селим I (1470 - 1520), османски султан
Mехмед I (1382 - 1421), османски султан  Мурад II (1404 - 1451), османски султан
 Сюлейман II (1642 - 1691), османски султан

                     Образование и култура  [редактиране]
Одрин е голям образователен център в европейската част на Република Турция с Тракийския университет, създаден през 80-те години на ХХ век , достигащ до 40 хиляди студенти, известен със своя медицински факултет, болница и симфоничен оркестър.

Градът е богат на исторически и културни паметници от различни епохи. Сред тях е джамията Селимие, построена през 1575 г. по проект на най-големия строител на стара Турция - Синан, който строи и джамията в София. Нейните 70-метрови минарета са изящни, неразделна част от архитектулрния силует на сградата и са най-високи в Турция със своите 70 м. Сградата е от типа ротонда, отлично пропорционирана, без опори във вътрешното пространство. Интересна подробност са 999-те прозорци - специално магическо число.

Архитектурна забележителност от международно значение са и няколкото изящни стари моста на реките Марица, Тунджа и Арда, които функционират до ден-днешен. Интерес представлява и затворническата кула от средновековието, разположена в северната периферия на града ("Одринската кула"), както и старата гара Караач (1890 г.), днес ректорат на Тракийския университет в града. Символ на града е историческата покрита чаршия, пострадала силно от пожар преди 3 десетилетия и външно възстановена, в която се помещават магазини и занаятчийски работилницa

          Побратимени градове  [редактиране]-    Ямбол, България

                               Iztochnik:-↑ „Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г.“ Македонски научен институт, София, 1995, стр.70-71.
  2.↑ Любомиръ Милетичъ. „Разорението на тракийскитѣ българи презъ 1913 година“, Българска Академия на Науките, София, Държавна Печатница, 1918, стр.298.
3.↑ Любомиръ Милетичъ. „Разорението на тракийскитѣ българи презъ 1913 година“, Българска Академия на Науките, София, Държавна Печатница, 1918, стр.303.








             




Title: Re: Одрин- Edirne istoriq!
Post by: Nazmi on November 25, 2010, 08:22
                          Незабравимият ден в Одрин.
         В ранни зори тръгнахме от Кърджали. Благодарение на перфектната организация стигнахме безпроблемно до Одрин.
Двете коли, които се движеха една след друга, пъплеха по моста, където се вливат трите реки: Марица, Арда и Тунджа. Гледката беше много вълнуваща! Реките, като три сестри, бързат да си подадат ръце.

Първото място, което посетихме, беше комплексът на султан Баязид Втори, наричан още Музей на медицината, където през 15 век са били лекувани душевноболни хора.
 В кабинетите е демонстрирано с макети обучението на студентите и лечението на болните.
 Останахме впечатлени от това, че още тогава за лечението на някои болести са използвали музикално лечение (терапия с музика) и течаща вода.
 За 2009 година музеят е посетен от над 128 хиляди туристи и всяка година се увеличава броят на посетителите.


Джамията, построен в чест на султан Селим, е неописуема.
 Според преданието архитектът й изградил сградата с 1000 прозореца, но когато се произнасяло числото 1000, това не будело възхищение у правоверните, тъй като звучало кратко.
 Ето защо той зазидал един прозорец и така, когато всички говорели за джамията, с деветстотин деветдесет и деветте прозорци, всички се прехласвали.


Вътре е истински рай.
 
Побира близо 5 хиляди богомолци наведнъж - със специални балкони за високопоставени лица.
Акустиката вътре е перфектна, а куполът й тежи близо 20 тона.
Великолепният архитект Синан против паяжините е използвал щраусово яйце.
Поради тази причина във високата 43 метра сграда няма паяжини.
 На самата джамия са издигнати четири минарета като небостъргачи с височина 85,45 см и диаметър 3,80 см. Интересното тук е, че отвътре за всяко викало - шерефе, е направено отделно стълбище.
 Ако тръгнат трима души да се изкачват нагоре, всеки ще излезе на различно викало и един друг няма да се виждат. Със съдействието на нашия ръководител имахме удоволствието да се изкачим на едно от минаретата. Някои от групата нямаха необходимия кураж и се отказаха. Тези, които тръгнаха към върха, стигнаха до първото викало - силите им стигнаха дотам - и се отказаха да продължат до върха. Нагоре имаше още две шерефета. За да стигнеш догоре, трябва да имаш много сили или да си каскадьор. Затова експедицията по изкачването приключи на първото викало.


Тепето - най високото място в Одрин. Там са военните погреби - бункери под земята. Там е направен паметник на Шюкрю паша - който спасява турската войска. В бункерите с макети са демонстрирани тактическите военни действия. От видяното заключението е, че за всяко време има умни хора.

Отправяме се към корпуса на Тракийския технически университет. В близост се намира паметник в чест на швейцарския град Лозана. Тук е и първият локомотив, който е обслужвал двете държави - България и Турция. След целия тур из града бяхме поканени на богат обяд, след което пазарувахме и се отправихме към родината си.

Групата от Основно училище “Христо Ботев”, с. Миладиново, от името на директора Байрам Юсеин и наше име благодарим от все сърце на екипа на в. “Заман” и сп. “Юмит” и специално на журналиста Идрис Али - много здраве и успех на екипа и на тяхната издателска дейност. 
15 November 2010, Monday  Info- v-k Zaman.
               
Title: Re: Одрин- Edirne istoriq!
Post by: Hashashin on November 25, 2010, 08:38
Много интересна тема Назми. Благодаря. Искам само да вметна, че във фолклора от Еленския край Одрин се споменава много често, но под името Дряно поле, което очевидно идва от византийското му име Адрианопол. Този град е много добре представен в българския фолклор, както на християните, така и на мюсюлманите, но ми е интересно каква е причината. Ако имаш информация сподели я с нас :)
Title: Re: Одрин- Edirne istoriq!
Post by: Nazmi on November 25, 2010, 08:44
Много интересна тема Назми. Благодаря. Искам само да вметна, че във фолклора от Еленския край Одрин се споменава много често, но под името Дряно поле, което очевидно идва от византийското му име Адрианопол. Този град е много добре представен в българския фолклор, както на християните, така и на мюсюлманите, но ми е интересно каква е причината. Ако имаш информация сподели я с нас :)

Имам, но по късно нека да има дискусия!
Знам само, че Одрин   в миналото и сега  е крепост между помаци,турци българи ,гърци-от времето на Балканската война и преди, и до днес.!
Title: Re: Одрин- Edirne istoriq!
Post by: Nazmi on November 25, 2010, 08:56
Падането на Одрин - 1913г. (http://www.youtube.com/watch?v=r-Bm5u0G06w#)
Title: Re: Одрин- Edirne istoriq!
Post by: ЖАРКО ЖЕГЛЕВ on November 25, 2010, 10:22
Edna hubava galeriq za Edirne v dolniy krai na stranicata.
http://www.kaliteliresimler.com/img2529.htm (http://www.kaliteliresimler.com/img2529.htm)
Title: Re: Одрин- Edirne istoriq!
Post by: Hashashin on November 25, 2010, 10:35
Падането на Одрин - 1913г. (http://www.youtube.com/watch?v=r-Bm5u0G06w#)
Малко известен факт е, че Одрин е покорен основно от 10-ти Родопски полк, в който са служили предимно помаци.
Title: Re: Одрин- Edirne istoriq!
Post by: Nazmi on November 25, 2010, 10:44
 
Тази тема за Одрин Edrine  я отворих с една единствена цел да се покаже историята на Одрин,това че и до днес турци,помаци,гърци живеят заедно.Одрин е една много славна история,там и до днес са запазени джамиите споменати по горе,запазени са църкви,гръцки паметници,други такива не като в нашата България да рушим всичко!  
Title: Re: Одрин- Edirne istoriq!
Post by: Marlboro on November 25, 2010, 11:11
Odrin e edna bitka samo za Imperiqta ,nishto powe4e...zagubili sa Odrin no sa zashitili poziciite si v Chataldja sled kato bulgarskiq car ne priznava kapitulaciqta sa progoneni .
Bulgarite trugvat na vojna bez nikakvi predvaritelni pregovori i ne znaqt za kvo se biqt v tazi vojna i suyznicite gi prekarvat sus zemite v makedoniq i zapadna bulgariq.
Title: Re: Одрин- Edirne istoriq!
Post by: Azim on November 25, 2010, 11:16
   

(https://www.pomak.eu/board/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.atlas-s.com%2F02%2Fimages%2FLINKS_ISTANBUL%2FBULGARIAN_CHURCH.jpg&hash=930e60114f49c91089ed8326f44772a9066b0528)
Българската църква “Св. Георги” се намира в североизточната част на град Одрин, Република Турция, в квартал “Кайък”, махала “Барутлук”, която някога е била населена с българи. Отвътре църквата е просторна, трикорабна базилика с висок таван, облицован с дърво, а стените са украсени с красиви икони. Основите на храма са положени на 23 април 1880 г. и е изграден още същата година. Построен е със съдействието на тогавашния областен управител на Одрин Рауф паша и с разрешението на султан Хамид ІІ. Църквата е изградена на площ от 320 кв. м. като трикорабна базилика в стил, характерен за българското късно Възраждане. Първоначално богослуженията са се извършвали на гръцки език, но в последствие под натиска на българската общественост в областта започва да се служи на български език.
Title: Re: Одрин- Edirne istoriq!
Post by: ЖАРКО ЖЕГЛЕВ on November 25, 2010, 11:18
Kapalı çarşı no tozi pyt na Edirne.
http://www.resimler.tv/resim5138.htm (http://www.resimler.tv/resim5138.htm)
Title: Re: Одрин- Edirne istoriq!
Post by: Azim on November 25, 2010, 11:37
(https://www.pomak.eu/board/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fwww.dnevnik.bg%2Fshimg%2Fzx450gy250_953936.jpg&hash=76f2606db88a29e0e763668b439452feda26724e)

Може би откриването на Европа трябва да започне от нейната граница, от самия край на континента, отвъд разделителната линия на съвременния Европейски съюз? Може би откриването на Европа трябва да започне от Одрин, където от столетия каменни мостове пресичат три реки и свързват и разделят три религии...
Title: Re: Одрин- Edirne istoriq!
Post by: Marlboro on November 25, 2010, 11:45
trite religii sa svurzani mnogo predi  bitkata za Edirne sled tlasuka na renesansa ot Fatih Sultan Murat prez 1453  koga obevqva vsi4ki religii mogat da jiveqt zaedno
Title: Re: Одрин- Edirne istoriq!
Post by: Hashashin on November 25, 2010, 11:46
trite religii sa svurzani mnogo predi  bitkata za Edirne sled tlasuka na renesansa ot Fatih Sultan Murat prez 1453  koga obevqva vsi4ki religii mogat da jiveqt zaedno
Фатих султан Мехмед ;)
Title: Re: Одрин- Edirne istoriq!
Post by: Hashashin on November 25, 2010, 11:56
Снимки от Одрин:

(https://www.pomak.eu/board/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fmedia.snimka.bg%2F7650%2F021555299-big.jpg&hash=8ef7c8df88f158c6d44f7b5e6e23b63f5b314680)

(https://www.pomak.eu/board/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fmedia.snimka.bg%2F7650%2F021555295-big.jpg&hash=95b2cea7277050332e80c2f9e02daff1690f404f)
(https://www.pomak.eu/board/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fmedia.snimka.bg%2F7650%2F021555293-big.jpg&hash=b68fdb8e3105cf4a1cb1093d911cff813b08506a)
(https://www.pomak.eu/board/proxy.php?request=http%3A%2F%2Fmedia.snimka.bg%2F7650%2F021555296-big.jpg&hash=9090900927a82e4ee3cd992237db7067ea0c7ee7)
Title: Re: Одрин- Edirne istoriq!
Post by: Marlboro on November 25, 2010, 12:02
balkandji i ti vednuj v jivota si kaza neshto verno ...moq grshka ....vglavata mi beshe  Mehmed neznam zashto sum pisal Murat...
moje bi zashoto izigrava i toj golqma rolq v imperiqta sus celuvaneto na krakata mu ot kralicata v sredizemno more
Title: Re: Одрин- Edirne istoriq!
Post by: ЖАРКО ЖЕГЛЕВ on November 25, 2010, 12:36
http://e-turkey.net/v/edirne_city/ (http://e-turkey.net/v/edirne_city/)

http://www.turkiye-resimleri.com/k-edirne-27.htm?page=1 (http://www.turkiye-resimleri.com/k-edirne-27.htm?page=1)
Title: Re: Одрин- Edirne istoriq!
Post by: Svetla on November 26, 2010, 19:21
Сайт на българските православни храмове в Одрин:

http://www.hramodrin.com/ (http://www.hramodrin.com/)
Title: Re: Одрин- Edirne istoriq!
Post by: tersid on November 26, 2010, 20:35
Малко известен факт е, че Одрин е покорен основно от 10-ти Родопски полк, в който са служили предимно помаци.
Otvorko , ti sigur imash i spisak  s imenata na tozi polk i koi ot kade Ili prosto taka da si govorim .
Title: Re: Одрин- Edirne istoriya!
Post by: EvroPOMAK on November 26, 2010, 20:55
За съжаление, голяма част от Помаците са избити тук на този връх по-долу, но както винаги - едно помашко име или помен няма за тях.  ???
А и, къде ли не другаде Помаците са си оставили костите във всички войни на Балканите.  >:(
А и, нали , всички са ги използвали, основно за пушечно месо и за битки, като започнеш от Спартак, та стигнеш до Ахмед Ага Барутинлията (и Тъмръшлията) - те все са воювали, но за чужди интереси, не за собствените си, и все в угода на другите!  :(
А и , нали, те са НеВидим Етнос, няма ни един паметник за тях , никъде !  :o

Родопската Шипка - Алами Дере
Паметникът "Родопската Шипка" се намира на връх Средногорец, на 10 км от град Смолян, до село Полковник Серафимово (до 1934 година селото носи името Алами дере, от турски-ябълка). Има голяма отбивка на пътя, на която всеки може да спре и да почете българските герои.
***
Паметникът представлява пресечена вдясно пирамида – пиедестал с изображение на ордeна за храброст и надписи с родолюбиво съдържание, свързана пряко с малък, добре решен естетически мавзолей – костница. Издигнат е в памет на загиналите в епичните боеве на 21 пехотен Средногорски полк през октомври 1912 година, предвождан от полк. Владимир Серафимов и довели до освобождението от турско робство на Средните Родопи по време на Балканската война.

***

http://bulgariaturism.blogspot.com/2009/05/blog-post_23.html (http://bulgariaturism.blogspot.com/2009/05/blog-post_23.html)
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%B8%D1%82%D0%BA%D0%B0_%D0%BF%D1%80%D0%B8_%D0%90%D0%BB%D0%B0%D0%BC%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D1%80%D0%B5 (http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%B8%D1%82%D0%BA%D0%B0_%D0%BF%D1%80%D0%B8_%D0%90%D0%BB%D0%B0%D0%BC%D0%B8%D0%B4%D0%B5%D1%80%D0%B5)
Title: Re: Одрин- Edirne istoriya!
Post by: Hashashin on November 27, 2010, 20:19
Otvorko , ti sigur imash i spisak  s imenata na tozi polk i koi ot kade Ili prosto taka da si govorim .
Tersid що поне веднъж когато не си подготвен не си замълчиш ами отваряш уста по голяма и от Ягодинската пещера?
Title: Re: Одрин- Edirne istoriya!
Post by: isa71 on November 27, 2010, 21:01
Малко известен факт е, че Одрин е покорен основно от 10-ти Родопски полк, в който са служили предимно помаци.

Там ли си отби службата?
Title: Re: Одрин- Edirne istoriya!
Post by: Hashashin on November 27, 2010, 21:05
Там ли си отби службата?
Да, там