Г-н Пасков извинявай, че последно време не обръщам достатъчно внимание на форума и на теб специално, но по дискусионната тема имам мнение и аз. Тъй като Османската империя не е била едновековна, както се изрази един от участниците в дискусията, последния век прави едно ислючително внимание с неговите реформи, чрез които се дали изключително странни за мен права на немюсюлманите.
Съгласен.
Последният век, а още по-точно - последните десетилетия, са белязани именно с реформи, които по места са били и спазвани, и игнорирани.
Но в сравнение с първите 250-300 години направо са си демократична революция.
Само че това не отменя факта на продажба на роби на пазара в Истанбул даже и към края на 19 век.
Казвам странни, тъй като такива и до днес не се давани на малцинствата в страната ни. Така че каквото и да пишат западните патешествиници за османлиите, те отодавна са са реванширали, за невярната им информация.
Чия информация е невярна?
На пътешественниците, или на реформите?
Защото пътешественниците са писали независимо един от друг, те са от различни държави, през различни години идват, но пишат общо взето едно и също.
Кой медиен център тогава според вас е "синхронизирал" техните данни?
Ето например един пример е музеят в гр. Тетевен, там основателите му неволно са пропуснали тази грешка като са посочили какви права били давани от областната османска управа на града. Посочени са близа 10 правни точки. Да не влиза турчин в града яздеш подкован кон. Да не се заселва в него освен ако не се е родил. Можело да осъмва ако е поканен от жител на града и пр. Друк е въпроса, че в района турци почти е нямало, а помаците били мнозинство но това е друг въпрос. като цяло свички тези точки бяха в този дух.
Вие как мислите: защо са издадени тези заповеди и дали са спазвани пунктуално, или - дали въобще са спазвани?
Освен това там прочетох и видях снимков материал, на който бяха посочени, българско читалище, девическо училище в село Сопот, село в общината намиращо на главния път за Варна, килийни училища към църкви и манастир в Гложене. Чудя се каде е това днес.
Къде според вас трябва да е това днес?
За правата няма какво да кажа. Мюсюлмански читалища в БГ днес няма,
Не е вярно, и вие много добре го знаете.
В Родопите (а и не само) и в Кърджали има даже вече преименувани читалища - първото, за което се сещам, е "Кадрие Лятифова". Гарантирам ви, че не е православно.
Друг е въпросът - в какъв точно формат вие бихте искали да видите "мюсюлмански" читалища: суни, шиит, шафии, уахаби или в друг от вариантите.
Имаше едно религиозно училище в Сърница, което може да се сравни с килийно, ама за него се чу и в парламента. Да не говорим за джамиите, които се сриваха през отделните режими.
Джамии са сривани, и това е лошо.
Църкви са сривани, през същите режими, или са превръщани в музеи или в кръчми, и това също е лошо
Църкви са сривани без остатък (ако не броим 50 см каменни основи), "трансформирани" в джамии от дъното на Мала Азия до цяла България и Балканите като цяло. Това също е лошо.
Откъде предлагате да почнем?
Кой е започнал първи?
Византийците ли са ходили в Багдад и в Средна Азия да рушат джамии и да ги правят на църкви, или селджуките с превземането на Манзикерт през 1071 година (а впоследствие - и на Багдад, където приемат исляма) дават тон за песен на тази порочна практика?