Author Topic: Интернет радио на турски тръгва в България!  (Read 3214 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3894
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!

   Брой 4580 (3) 04 Януари 2013.

   Интернет радио на турски език ще стартира официално на 11 януари, съобщи пред "Сега" лидерът на федерация "Справедливост-България" Сезгин Мюмюн.
 Инициативата е на федерацията. Интернет радиото ще е част от медийната група "Ажанс", която вече издава вестник и има свой новинарски сайт.

 Заедно с радиото ще бъде открит и офис на "Ажанс" в Кърджали. Медийната група гледа и към сателитна телевизия.
Мюмюн обясни, че финансирането на проекта идва от фондацията, както и от изселнически организации в Турция, но за интернет радио не били необходими сериозни вложения.

 Вестникът се издава в малък тираж, а за телевизията се търсят пари от бизнесмени от Турция, чиито корени са български.

 Преди няколко месеца "Справедливост-България" подаде искане до СЕМ за ефирно радио на турски и се чака
становище от регулатора и КРС дали има свободни честоти. Искането е радиото да се излъчва в 57 общини в 14 области, подбрани според данни от последното преброяване.
Депутатът от ГЕРБ Цвета Караянчева отказа да коментира темата за радиото. Лидерът на БСП в Кърджали Милко Багдасаров пък заяви пред "Сега", че е напълно възможно дейността на "Ажанс" да създаде недоволство сред хората в града. Според него безспорно гражданите от турски произход имат своите права, но трябва да се внимава доколко те не поставят разделителни линии в обществото.

Преди време "Справедливост-България" организира подписка в смесените райони и сред изселниците в Турция, с която поиска обезщетения за пострадалите от възродителния процес, премахване от архивите на българските имена, насилствено дадени на мюсюлманите, задължително изучаване на турски в училищата в смесените региони.

Федерацията подаде и жалба срещу българската държава в Международния наказателен съд в Хага за съдебно разследване за геноцид.
Към жалбата са приложени 117 страници документи, издадени от държавни институции.

 Според жалбоподателите от тях е видно, че "от времето на възродителния процес от 50-те и особено от 70-те и 80-те години досега в България се провежда политически и етнически мотивирана систематична геноцидна престъпна държавна стратегия, насочена срещу повече от 1 500 000 български граждани с турско етническо самосъзнание и мюсюлманско вероизповедание".

Специалисти по международно право обаче обясниха, че в Хага могат да бъдат съдени физически лица, а не държави, и международният съд няма пълномощия срещу престъпления, извършени преди 1 юли 2002 г.

     Източник:-  http://www.segabg.com/article.php?id=630772  4.01.2013г.