Защо за изказването на Михад Паша се изписа цяла книга, а за изказването на Густав Вайганд нищо не се споменава:
Почти цялата македонска област Меглен е населена с говорещи български помаци, които вероятно са от кумански произход. Голямата част от тях живее в триъгълника, образуван от Вардар и десния му приток Черна, южно от Неготин, и по течението на Места, а също и в близост до Скопие (южно) и Кичево (южно), в областта около Дебър, в и около Добрище (северозападно от Прилеп).
И двамата са живели горе долу в един и същи период. Кажете сега на кой да вярваме - на Вайганд или на Митхад? Нещо повече - Митхад Паша е живял през 19 век, а помаци имало дори и през 15 век. Илюстрирам го с един османски документ, отнасящ се за село Мустафчово, което и до днес е населено с помаци:
Обърнете внимание, че гореизброените не са "син на Абдуллах", което означава, че не са първо поколение мюсюлмани. Там ислямаът е още по-стар. За село Шахин има и още по-стари данни, просто за Мустафчово ми се намира сканиран документ под ръка.
На Митхад паша не може да се разчита като надежден източник, когато става дума за събития, станали преди повече от 4 века преди той да се роди. Освен това Митхад Паша е бил склонен да пише антитурски неща, като се има предвид житието му:
"След като прекарва известно време в чужбина, най-вече в Лондон, през 1878 Мидхат паша е върнат като губернатор на Сирия, а малко по-късно на Измир. През май 1879 султанът отново нарежда той да бъде арестуван. Мидхат паша се укрива и призовава Великите сили да се застъпят за него, но малко след това се предава, настоявайки за справедлив процес. През юни, заедно с други обвиняеми, той е осъден на смърт за убийството на султан Абдул Азис. Присъдата не е приета сериозно и, след намеса на британското правителство, е заменена с изгнание. Последните три години от живота си Мидхат паша прекарва в изгнание в Таиф, край Мека, Арабия, където умира през 1883, вероятно от насилствена смърт." - http://bg.wikipedia.org/wiki/Мидхад_паша
Поздрави,
Чечлията
Чечлия, резюмирам накратко:
Става дума за Ксантийско, нали така? Бившото царство на Момчил войвода, загубил и битката, и живота, и царството си (част от България) през
1395 година. Губи ги, напомням: в полза на
настъпващите османлии и техните ислямизирани васали.
Вие извеждате данни за
1491 година, почти век след тези събития.
Ксанти е на пътя на Виа Игнация, най-оживената търговска магистрала от хилядолетия на Балканите, заедно с Вия Милитарис. Не е трудно-достъпните Родопи, Пирин или Рила.
Мюсюлманските домакинства по изведените от вас данни са точно
18.66% (14 от 75 общо)
Християнските са
58,66% (44 от 75 общо).
Какво ненормално има да се наблюдава
18.66% ислямизация
цял век след завладяването на региона (и то - пак повтарям - важната и експлоатирана търговска магистрала Виа Игнация)?
Вашите данни, даже и да бяха съотнесени към
1395 година, пак нямаше да са нещо чак толкова сензационно.
И какво доказателственно (предположително) за не-българският или ранно-ислямският произход на помаците виждате в тези 18.66%?
Пак подчертавам:
100 години след загубата на района и на живота на легендарният Момчил Юнак? Като е известно, че цената за васалитета е била и задължителната ислямизация на владетелите, а може би и не само на тях!
----
Няма нужда от оригиналните арабски документи - приемам на доверие, че всичко е вярно.
Важният въпрос е:
какво според вас доказва това?
Според мен - нищо противоречещо на това, което аз писах многократно вече тук и по други форуми.