Европейската история и турците-43
Рухването на Османската империя...
Отстъплението на Османската империя на Балканите, предизвика разгорещяването на борбата за влияние на полуострова между Русия и Австроунгарската империя. Същевременно, Западна Европа също бе арена на борба за влияние и надмощие между Германия и Франция. Страни като Германия и Италия, които късно приключиха с процесите си на национално обединяване, искаха да вземат активно участие в борбата за икономическо и политическо надмощие в света.
Великобритания, Франция и отчасти Русия бяха постигнали съществен напредък в сферата на индустриализацията и бяха поделили света на сфери на влияние. Германия, която с много бързи темпове постигна силен индустриален напредък, също искаше да получи дял от тази подялба на света и да получи свои задморски колонии. Тази конфронтация и борба за надмощие между европейските държави доведе и до избухването на Първата Световна Война. Светът бе разделен на два лагера и бойните действия се водиха от 1914 до 1918 година. Първата Световна Война по своя обхват се окачествява като най-голямата и кървава война в историята на човечеството.
Разделянето на блокове в Европа започна с подписването през 1879 година на договор между Германия и Австроунгарската империя. Към тези две страни през 1882 година се присъедини и Италия. Този блок получи името Централните сили. Обезпокоените от действията на Германия, Франция и Русия подписаха през 1893 година съюзнически договор. През 1904 година към този съюз се присъедини и Великобритания. Този съюз получи името Антантата. Първоначално Османската империя не се включи към нито един от тези блокове. В периода на управление на султан Абдулхамид, Германия спечели търга за строежа на железопътната линия от Хайдарпаша в Истанбул до Багдат и с това бяха поставени основите на разгръщането на икономическите и политически отношения с тази страна.
Принос за сближаването на тези две страни даде и визитата на германския император Вилхелм Втори в Ерусалим и Истанбул. Партията Единение и Прогрес, която свали през 1908 година султан Абдулхамид Втори от престола, придаде тласък на развитието на отношенията с Германия. Тази партия смяташе да се възползва от съюза с Германия за да осигури запазването на единството на империята и за да възвърне изгубените земи.
Голяма роля за възприемането на тази прогерманска политика изигра началникът на генералния щаб Енвер Паша.Очакванията бяха че войната между двата блока ще избухне поради търканията между Германия и Франция във връзка с областите Елзас и Лорен окупирани от Германия по време на френско-пруската война. На атентатът от 28 юни 1914 година в Сараево, по време на който бе убит от сръбски екстремист престолонаследникът на Австроунгарската империя принц Фердинанд, стана поводът за избухването на Първата Световна Война.
Австро-Унгария обяви след един месец война на Сърбия. Русия оповести че ще се включи на страната на Сърбия. Германия, която бе в съюз с Австроунгария обяви война на Франция, Русия и Великобритания. По-късно се присъединиха към различните блокове и Япония, Османската империя, Италия, България, Румъния, Гърция и САЩ. С включването на Османската Империя във войната на страната на Германия, започнаха бойни действия и в Кавказ, Чанаккале, Арабския полуостров и Египет. Първоначално Германия постигна редица победи срещу Франция, Русия и Великобритания. Но австроунгарските войски не успяха да постигнат успех в сраженията в Галиция и в края на 1914 година сръбските войски превзеха Белград.
Тогава Германия предприе инициативи за убеждаването на Османската империя да се включи във войната. За да принуди Османската империя да влезе във войната, Германия прибягна към една хитра маневра. Два германски броненосеца намериха приют в Истанбул бягайки от британския флот и бе обявено че те са били предадени на османската империя. След известно време тези два броненосеца плаващи под османски флаг подложиха на артилерийски огън руските пристанища по брега на Черно Море.
По този начин Османската държава бе въвлечена във война с Русия. Командваните от Енвер Паша османски сили започнаха настъпателни операции срещу руските сили в Кавказ. Срещу британските сили, в Суец бяха дислоцирани османски войски командвани от Джемал Паша. И двете операции се провалиха и османската армия понесе много тежки загуби. В отговор Великобритания реши да открие нов фронт в Чанаккале. Англо-френските и австралийско-новозеландските сили предприеха опит за преминаване на протока Чанаккале по море, и след провала на този опит осъществиха десант в Чанаккале. Османските войски съумяха да отблъснат този десант.
След сраженията при Чанаккале Италия обяви че преминава на страната на Антантата и обяви война на бившия си съюзник Австроунгария. Това доведе до промяна в равновесието на силите. Германия привлече на своя страна България, която се включи във войната на 14 октомври 1915 година. Обединените германски, български и австрийски сили разгромиха сръбската армия. Голяма роля за тази победа изигра българската армия. С тази победа бе осигурена и сухопътна връзка между Германия и Османската империя. Въпреки огромните загуби в човешка сила, руската армия съумя с голяма трудност да спре напредването на австроунгарските войски на руска територия и Русия привлече на своя страна във войната Румъния. Румънските сили бяха разгромени от германските сили и Германия окупира Букурещ.
Огромните човешки загуби и икономическите трудности предизвикаха вълнения в Русия, които през ноември 1917 година прераснаха в революция. Болшевишкото правителство подписа договор с Германия и Русия се оттегли от войната. Породи се надеждата че Германия и съюзниците й ще спечелят войната, но тогава на страната на Антантата се присъединиха САЩ. Това доведе до силна промяна на равновесието на силите.
През 1918 година германската армия понесе тежки поражения от американската, британската и френската армии. Българската армия също бе победена и Македония премина в ръцете на армиите на Антантата. Най-напред Австроунгария а след нея и Германия обявиха капитулацията си. Но подписаният с Германия Версайски договор стана причина за избухването на Втората Световна Война. В края на Първата Световна Война се разпаднаха двете съюзнически империи-Османската и австроунгарската. Великобритания нложи контрол над близкоизточните провинции на османската държава и нейните действия станаха причина за възникването на проблемния днес Близък Изток.
САЩ излязоха от Първата Световна Война като новата суперсила на света. Общите загуби на двата блока във войната надминаха 8 милиона души и предизвикаха сътресение в целия свят.