По повод на всичко, което се изговори за помаците в последния месец- за произхода им и за това като какви се самоопределят, решихме да направим един малък експеримент. Проведохме проучване сред мюсюлманите в нашата община. В него участваха 25 човека (13 жени и 12 мъже), които са жители на община Рудозем. Най-младият участник в анкетата е 19-годишен, а най-възрастният е на 68 години. Хората отговаряха на три въпроса: Как смятате, че се е случила ислямизацията?; Кое от понятията използвате- ислямизация, приемане на исляма, потурчване или помохамеданчване?; Като какъв се самоопределяте?
Ето и обобщените резултати: Според повечето от запитаните ислямът по нашите земи е приет доброволно, само един човек посочи, че е насилствено, а двама отговориха, че ислямизацията се е случила едва по време на османското владичество. Повечето от запитаните посочиха с категоричност, че ислямът не е наложен насилствено. "Никой насила не ни е правил такива. Доброволно сме приели вярата и сме българи. Ядосвам се на това защо когато се отвори въпроса за помаците, все в Рибново ходят. Защо един път не дойдат тук, да говорят с хората в нашия край?"- заяви един от анкетираните.
Само един участник в проучването избра да посочи термина "потурчване", двама предпочетоха "ислямизация", всички останали бяха категорични в избора си на "приемане на ислям". С още по-голяма категоричност беше отречен терминът помохамеданчване, като голяма част от анкетираните започнаха да обясняват как това название е изкуствено създадено. 100% от запитаните посочиха, че се самоопределят като българи.
Вериятно за никого няма да бъде чудно, че за по-възрастните участници в анкетата темата се оказа изключително емоционална. В техните съзнания изплуваха спомени от възродителните процеси, поне петима от тях започнаха да разказват как не са позволявали на жените да влизат с кърпи в магазините, как са поругавани мюсюлманските гробища. Задължавали са ги да си сменят имената, защото в противен случай не са ги назначавали на работа, или са ги гонели, ако вече са работили някъде. Доста жени отговаряха през сълзи. Очаквахме някой от по-възрастните да се определи като турчин, защото нашите баби и дядовци доскоро смятаха, че българин е еквивалентно на християнин, но за наша изненада не попаднахме на нито един такъв случай. С категоричност може да се заяви, че понятието българин не е равнозначно на християнин според анкетирани и е крайно време хората в България да свикнат с тази мисъл, че българинът може да е християнин, мюсюлманин и какъвто там си прецени, заявяват анкетирани граждани.
rudozemdnes.bg