Author Topic: Ние сме просто - Помаци!  (Read 861101 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Offline Mariana

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1078
Re: Ние сме просто - Помаци!
« Reply #1515 on: May 11, 2012, 19:05 »

Част от идентичността на помаците се заключава разбира се и в това, че са се обособили като отделна общност точно по времето на Османската империя. И затова дали днес съченини, дали преди време, може да има песни, в които да става дума за това как Осман паша пишел до султана ("ти, наш царю", забележи думата "цар"). Българи християни разбира се не биха създали някаква песен с подобен сюжет.

Но още преди да се създадат помаците като отделна общност, ритмиката и звученето на народните песни (тази по-дълбока основа, която не знам дали можеш да усетиш и разбереш, или да сравниш, и която не се дели по верска принадлежност), се е формирала като специфика.

Разбира се могат да се открият, от друга страна, и някакви общи нюанси в ритмиката или звученето между народните песни на балканските народи въобще, но те са само нюанси. А в случая, за който говорим, не става дума за нюанси, а за едно и също звучене, една и съща ритмика, една и съща специфика на по-дълбоката основа.




Offline Rasate

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2173
  • Gender: Male
  • Българите носят произходът си- в своето име.
Re: Ние сме просто - Помаци!
« Reply #1517 on: May 11, 2012, 20:40 »
Турски историк скандализира българските учени с изказване за произхода за помаците



Турски историк скандализира български учени за произхода на помаците по време на конференция в Смолян, която приключи днес, предаде КРОСС.

По време на изнасянето на доклади проф. д-р Ахмед Гюншен от Балканския изследователски институт в Одрин заяви в своя доклад, че помаците са турци по произход, като разбиранията им за раждане, смърт и сватба били еднакви като в Турция и затова да се наричали българи или гърци или други не било доказуемо, като не може да се говори, че турските общности са изчезнали.

В стремежа си да потуши страстите областният управител на Смолян инж. Стефан Стайков взе думата и посочи, че разбира изказването на Гюнеш, като негово лично, а не като определена позиция. „Ние трябва да живеем в новата реалност и с Турция да бъдем приятели и добри съседи“, посочи Стайков и допълни,че не трябва да се изостря напрежение, а трябва да се преодоляват различията.

Областният управител на Смолян покани организацията на конференцията поради огромния интерес от страна на много хора, да направят още една такава в Смолян. Академик Георги Марков заяви на Гюнеш ,че не трябва да търси памашки турци в България.

„Трябва да се позоваваме на историята, за да сме добри съседи“, посочи Марков. Академик Георги Марков посочи,че е тревожно сформирането на помашки етнос, защото всички трябва да се обединяват, като българи, а не да се делят на етноси.

При засилен интерес протече международната конференция„Помаците: версии за произход и съвременна идентичност“, която се провежда в Смолян. Тя е посвещава на 40-годишнината от смяната на имената в Родопите. Организатори са Нов български университет, Институт за изследване на близкото минало, Фондация за свободата „Фридрих Науман“.

На конференцията присъства областният управител на Смолян инж. Стефан Стайков, депутатите от ДПС Ариф Агуш, Алиосман Имамов,духовници, лектори от Сърбия, Турция и др. Доц. Д-р Михаил Груев от Софиийския университет обясни, че тази конференция няма за цел да създава провокации, а да представи развитието на науката по тази проблематика. Петер Бохман , ръководител на проектите на фондация“Фридрик Науман“ за Югоизточна Европа посочи,че България е страна за пример по какъв начин са интегрирани малцинствата, като този процес трябва да продължи.

Идеята конференцията да се проведе в Смолян е, че в областта живеят най-голям процент от т. нар. помаци или българи-мюсюлмани, както предпочитам да ги наричам, заяви при откриването проф. Евгения Иванова от Нов Български университет и добави, че по данни от изследване на университетът около 35 % от тази общност се определят като помаци.

По думите на Иванова, българските мюсюлмани в Родопите са наясно, че гражданство и етнос са две различни неща.“Говори се за помашки етнос, защото самите хора се обособяват, като такива“, посочи Иванова и допълни, че тенденциите за помашки етнос ги е имало и през 90-те години, но те са били много по-откъсващи, отколкото сега, като започват да се масовизират и модернизират.

„Тези задълбочаващи се тенденции не са вследствие от никаква чужда пропаганда, измислени етноси, като турски, арабски и др. „Те са вследствие единствено от продължаващата маргинизация, продължаващото отхвърляне на тези хора и от двете страни-от българите -християни и от турците“, обясни Иванова и допълни, че нито една от двете големи общности не припознава, като свои помаците.

В общините от Смолянско най-масово хората от Мадан и Рудозем се определят като българи-мюсюлмани. Проф. Евгения Иванова каза още, че Възродителният процес е върнал доброволната интеграция с българите много назад и хора, които никога през живота си не са носили шалвари са ги обули напук.

Хора, които никога през живота са си не са идентифицирали като турци, започнаха да се идентифицират напук като такива. Наблюдава се и процес на двойните паспорти – един на български, друг с мюсюлманско име.  Наблюдава се и трети процес - иначе абсолютни светски жени, когато тръгнат на село, си слагат забрадката, каза още Иванова

http://www.eurochicago.com/2012/05/turski-istorik-skandalizira-balgarskite-utcheni-s-izkazvane-za-proizhoda-za-pomatsite/

Offline ibrahim65

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 3000
  • Gender: Male

Offline ibrahim65

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 3000
  • Gender: Male
Re: Ние сме просто - Помаци!
« Reply #1519 on: May 14, 2012, 07:55 »
Ние сме просто - Помаци
в България в Турция в Гърция и т. н.


Offline Rasate

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2173
  • Gender: Male
  • Българите носят произходът си- в своето име.
Re: Ние сме просто - Помаци!
« Reply #1520 on: May 14, 2012, 11:03 »
Без коментар.  ;)

http://pomaknews.com/bg/?p=803



http://www.desebg.com/v-/452-2011-10-29-10-09-22



Ти бе ли на тази конференция-не си.
Лошото е,че на тази конференция бяха доста некомпетентни и неподготвени лица с български и не български произход и от двете страни на барикадата.Включвам в това не само чуждият ни гост,но и наши националисти.

Имах няколко въпроса към проф. д-р Ахмед Гюншен,които той видимо пренебрегна:
Първият-как ще обясни българският език и фолклор на помаците.
Вторият- да обясни различията между отделните помашки групи.

Ако приемем твърдението на турският гост,че помаците са наследници на различните турски групи поселили се в България-пренебрегвайки османските архиви,как да обясним запазеният български език и фолклор.

Видимо турският гост не бе запознат адекватно с българската действителност на помашката група-поради факта,че наблягаше само за тези от Западните Родопи,пренебрегвайки,че има помашки общности в Балкана и Източните Родопи.
От друга страна турският ни гост не си бе направил опит да проучи подобни паралели в Северна България с гагаузите и техните братовчеди делиорманските турци.Като гагаузите погребват близките си по българският християнски обичай. ;D

Ако помаците са наследници на турски групи като гагаузите и делиорманските турци,те трябва да са запазили своят турски говор.Да ,но те говорят български.

Да приемем,че българската средновековна държава е повлияла на техният говор за 100 годишното си управление на куманите и 300 за печенегите,защо тогава не се е наблюдавал обратният процес по време на над 500 си годишно османо-турско управление.

Ето Османската империя е имала власт повече над районите с поселено "куманско или печенешко" население отколкото България или отделните българо-сръбски държавици.Т.е. помаците по пътя на тази логика трябва да говорят най-чистият огузо или кипчатски език,но това не се наблюдава.

От друга страна как да обясним огузкият говор на гагаузите с това "българско" влияние,при условие ,че техните села са в равнината,а не в трудно проходимият Балкан.

Има и друг паралел-Каракачаните-техният ареал е подобен на помашкият,но те не говорят български.

И накрая как така помаците са се запазили в Източните Родопи сред турското население там.Ако са тюрки-е трябвало лесно да се асимилират,връщайки се към техните "турски" корени според професора.

Проф. д-р Ахмед Гюншен бе видимо затруднен с подобни отговори- наблягайки на еднаквостта в ритуални практики на помаци и турци пренебрегвайки факта,че те са религиозно унаследени.

Т.е. както тюрките гагаузи практикуват християнските ритуални практики,практически не различаващи се с  тези на българите,така и помаците практикуват ислямски такива не различаващи се с тези на турците.

Цялата теза на професора бе едно не научно излагане на "пропагандното" мнение на турската държава относно помаците базирано на Неоосманиската политика.

Поздрави.

Offline ibrahim65

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 3000
  • Gender: Male
Re: Ние сме просто - Помаци!
« Reply #1521 on: May 15, 2012, 21:28 »
Дискусиите са хубаво нещо но на някой хора ударите са под кръста.

Разделяй на изток и запад и владей.


Offline Mariana

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1078
Re: Ние сме просто - Помаци!
« Reply #1522 on: May 16, 2012, 14:48 »
„От самото начало докладчиците бяха прекъсвани с просташки подвиквания. Особено грозно бе отношението към проф. д-р Ахмет Гюншен от Тракийския университет в Одрин.”

Из http://pomaknews.com/bg/?p=803


„По време на изнасянето на доклади проф. д-р Ахмед Гюншен от Балканския изследователски институт в Одрин заяви в своя доклад, че помаците са турци по произход, като разбиранията им за раждане, смърт и сватба били еднакви като в Турция и затова да се наричали българи или гърци или други не било доказуемо, като не може да се говори, че турските общности са изчезнали.”

Из http://society.actualno.com/news_385573.html


Не бих се учудила на който и да било обикновен човек, който вземе да каже, че помаците са турци като етнически произход. Може така да смята човекът, така да е чул, така да са му казали или да му харесва да вярва. Но когато един проф. д-р, един учен историк твърди подобни неща, това вече е нещо съвсем друго...

Не знам как така изведнъж се оказа, че сватбите в Рибново например са точно като турските сватби... И как така може да си различен, и толкова много да се стремиш да опазиш своята естествена културна различност, и в същото време да се правиш на нещо, което не си като етнически произход?

Ако помаците са турци, защо въобще се наричат помаци?
Какъв е проблемът – понеже вярата е еднаква /и даже помаците в Гърция например учат турски език като свой майчин език (?!)/, най-добре е въобще да смятат за турци, независимо дали живеят в България, в Гърция или в Турция.

При това – колкото и някои текстове, претендиращи за безпристрастност и обективност, да се опитват да експлоатират отново и отново раните от този т.нар. възродителен процес – „възраждането” на помаците тече (не, че е отсега) но особено сега, от съвсем друга посока. Бившата империя, която благодарение на Кемал Ататюрк и на някакви исторически натрупвания и обстоятелства, се превърна преди вече почти век в република, се опитва по някакъв начин да приобщи помаците до степен, че да заличи част от идентичността им.

И защо?

Защото те трябва отново и отново да бъдат дърпани да се смятат за нещо, което не са?
Преди заради вярата си – от страна на българската държава; а и преди, но сега най-вече заради етническия си произход – от страна на турската (и даже не само на турската) държава?

Нашата съседка Р. Турция, както е добре известно, е регионална суперсила. Тя може да си позволи да дава достатъчно средства за каузи, за които не винаги си струва да се бори човек, защото не приличат нито на научни, нито на добросъседски.

Аз лично имам, впрочем, ако не приятели, то добри познати турци. Знам, че ако остана без нещо много важно – без хляб например – ако им поискам, веднага ще ми дадат. Както и аз без всякакво колебание бих направила за тях всичко, което бих направила и за другите си съграждани, независимо каква вяра имат, как се казват, от какъв етнос са и пр. И хич не ми пречи, че са турци. Защо въобще да ми пречи? Само че те не се правят на нещо, което не са. Те са това, което са.

Вярно е, разбира се, напълно е вярно, че турската общност не е изчезнала в България. Но какво трябва да кажем сега, ако се съгласим с тезите на учени като споменатия д-р Гюншен? Че в България няма помаци, има само турци? Че в Гърция няма помаци сред гръцките граждани, изповядващи исляма, има само турци? Че в Турция няма помаци разбира се, има само турци?

Това ли искате?


Offline BG POMAK

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 239
Re: Ние сме просто - Помаци!
« Reply #1523 on: May 16, 2012, 15:42 »
Кой както иска да определя помаците. Важното е, че ние  помаците се определяме от незапомнени времена като помаци и никакви други.
От незапомнени времена ние помаците в област Кърджали наричаме българите "кавури", а турците "койнаре" и никога не сме се определяли като такива, напротив строго се разграничаваме от тях. Изключения са бракове с тези групи.

Offline Mariana

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1078
Re: Ние сме просто - Помаци!
« Reply #1524 on: May 16, 2012, 18:33 »

Кой както иска да определя помаците. Важното е, че ние  помаците се определяме от незапомнени времена като помаци и никакви други.
От незапомнени времена ние помаците в област Кърджали наричаме българите "кавури", а турците "койнаре" и никога не сме се определяли като такива, напротив строго се разграничаваме от тях. Изключения са бракове с тези групи.


Какви са тия "кавури", гяури или неверници, докога ще използвате това, в кой век сме все пак?

Да, има българи, които са атеисти.
Сигурно има такива не само сред тях, но и сред всички или почти всички етноси.

Но като наричате българите кавури, гяури или не знам какво, вие, първо обиждате по някакъв начин всички вярващи българи християни. Второ, обиждате всички българи, понеже това определение има негативна конотация, натоварено е със съдържание от миналото, когато българите не мюсюлмани са били смятани за втора ръка хора. Трето, проявате се като мюсюлмани, които не могат да допуснат въбоще, макар и живеещи в този век, че не само изповядващите исляма са деца на Бога.

Колкото до определението "койнаре", не знам какво значи, не мога да го коментирам.

Но едва ли някой човек, който и да било човек, е по-добър или по-лош от друг, само защото единият е турчин, другият - българин, третият еди какъв си.

Ничие изкушение към грандоманщина - от който и да било етнос или общонст да идва, не е симпатичен.

"Ние сме най-велики, понеже сме еди какви си" - това изкушение се е случвало неведнъж и продължава да се случва сред много народи, етноси, групи.

Зад това "ние" обаче обикновено се крие един или друг "аз" с някакъв личен комплекс за малоценност, заради който му трябва, за баланс, прокламирането на "общо величие".




Offline tersid

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 874
Re: Ние сме просто - Помаци!
« Reply #1525 on: May 16, 2012, 19:35 »
http://www.pomak.eu/board/index.php/topic,4749.0.html
Защо не трябва да се употребяват думите кяфир,каур и кавур? И въобще защо не трябва да се употребяват обидни думи.Най малкото защото Корана казва ,че добрия християнин ще  влезне в рая ,а  лошия мюсюлманин е под дълбоко съмнение.
Ако трябва да бъдем реалисти ,обръщенията и на етнически принцип - българин,турчин, китаец т.н. са грешни от етична гледна точка ,защото по този начин се изтъква едно несвойствено за човешката природа качество което кара хората  да се чувстват различни от другите, а всъщност човешката природа е еднаква дори и за различните раси  , а не само на различните  нации от една раса. Така е и според Корана, който казва ,че сме създадени еднакви ,само че с различни езици ,за да се видим докъде може да стигнем с глупостта ,гордостта и самонадеяността си. 
Що се касае до нас като общност ,няма никакво значение дали сме с турски ,български ,албански,гръцки ,арабски, полски или  какъвто там произход друг беше.За мен лично ,важно е да се мислим с глобални мащаби защото само по тоя начин целия свят ще е наш ,в противен случай и ние ще мислим  като националистите и ще си останем на ниво провинция.  За наша радост глобализацията работи в наша полза и в най скоро време целия свят ще се помакизира.

Offline Mariana

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1078
Re: Ние сме просто - Помаци!
« Reply #1526 on: May 17, 2012, 13:16 »
http://www.pomak.eu/board/index.php/topic,4749.0.html
Защо не трябва да се употребяват думите кяфир,каур и кавур? И въобще защо не трябва да се употребяват обидни думи.Най малкото защото Корана казва ,че добрия християнин ще  влезне в рая ,а  лошия мюсюлманин е под дълбоко съмнение.
Ако трябва да бъдем реалисти ,обръщенията и на етнически принцип - българин,турчин, китаец т.н. са грешни от етична гледна точка ,защото по този начин се изтъква едно несвойствено за човешката природа качество което кара хората  да се чувстват различни от другите, а всъщност човешката природа е еднаква дори и за различните раси  , а не само на различните  нации от една раса. Така е и според Корана, който казва ,че сме създадени еднакви ,само че с различни езици ,за да се видим докъде може да стигнем с глупостта ,гордостта и самонадеяността си. 
Що се касае до нас като общност ,няма никакво значение дали сме с турски ,български ,албански,гръцки ,арабски, полски или  какъвто там произход друг беше.За мен лично ,важно е да се мислим с глобални мащаби защото само по тоя начин целия свят ще е наш ,в противен случай и ние ще мислим  като националистите и ще си останем на ниво провинция.  За наша радост глобализацията работи в наша полза и в най скоро време целия свят ще се помакизира.


В много отношения бих се съгласила с този коментар, макар и не във всички.
Защото и в глобалния свят човек влиза със своята собствена култура, със своята езикова, етническа и пр. специфика. И както не бива да парадира с нея, така и не бива да се срамува от нея. Или пък, по-зле, да не я познава добре, да не знае точно каква е. Защото има неща, които си струва да запази и помни, където и да се намира. Примерно народните песни, които негови предци са измисляли и пели, и носят част от живата история на корените му. Как би изглеждал и светът, ако никой народ или етнос не държеше особено на фолклора, на песните или танците, специфични за него? Достав по-сив, много по-скучен. Другото, което човек би могъл да запази, да не го забравя, където и да отиде (особено ако така го чувства вътре в себе си), е езикът, с който е пораснал, на който за първи път е започнал да опознава света и пр. Ако човек не познава добре корените си, той не може нито да ги запази, нито да ги преосмисля, нито да се държи за тях, когато му потрябват по един или друг начин в голямото, глобално село.


Offline BG POMAK

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 239
Re: Ние сме просто - Помаци!
« Reply #1527 on: May 17, 2012, 16:03 »
До Терсит и Марияна

РАДА И ЦИГАНЧЕ
Българска народна песен (панагюрище)

Хубава Радо, Радо ле!
Дето слънцето заходи,
там има, Радо, зелен бор
и под бора си седеха
Радини брате троица,
червено вино пиеха,
между себе си думаха:
- Кой ще ми ся юнак нае,
да си префарли зелен бор,
листето да му преброи,
да земе Рада сестра ни.
Редом ся юнаци фъргали,
не можи да го прехфърлят,
на листе да му преброят.
Од долу иде циганче
и в ръка носи бял камик,
та си прехвърли зелен бор;
очи метна, лист преброи,
та зело Рада хубава.
Рада викнала, що могла:
- Боже ли, мили боже ле!
Така ли Рада мислила,
бяла промяна готвила,
черно циганче да земе,
на дарба Рада да ходи
по село и по друмове?
Циганче Рада продумва:
- Я мълчи, Радо, не плачи,
ако съм азе циганче,
а майка ми йе кавурка,
кавурски ще те посрещни.
Не щем тя пуща, Радо ле,
из село, Радо, да ходиш,
доде дарове содереш.
Пристала Рада хубава,
та я циганче завело.
А майка му йе излязла;
та не йе била кавурка,
ами йе била циганка,
та я цигнски посрещна
и и цигански продума.
Ка виде Рада хубава,
че на циганче говори:
- Циганче, черно катунче!
Я дай ми златна чакия,
да разрежеме яболка
и с тебе да я изядем.
Не сетило ся циганче,
но и дало чакия,
не разрезала яболка,
но се в сърцето удари,
черни съ кърви заляха
и тя си трепно думаше:
- Циганче, черно катунче!
Да съ находи майка ми
по циганските гробища.


НАБЕДЕН  ВЛАДИКА

Том ІІІ: Хайдушки и исторически песни

Та чуло ли са, разбрало,
какво са йе чудо сторили?
Да е за нещо, ни защо:
владика беда бедило,
че либи булче емирче...
Из черкови го извеле,
във джамия го вовеле.
Синьо му джубе саблекле,
а зелено му облекле;
златна корона свалиле,
шарена чалма завиле
и ходжата си викале,
владика да кимбиняса
за пусто булче емирче.
Дето си булче стоеше,
земя се на две препукна
и булче в земя потъба;
дето владика стоеше,
сини огньове гореха.
Ка го видяха турците,
тие се турски кланяха
и по турски са молеха;
и владика са турски кланяше,
кавурски Бога молеше
- Стори ма, Боже, стори ма,
стори ма и направи ма
на какво годе пиленце,
далеко да си захвръкна,
вов светогорски манастир,
та прядна слуга да стана!
Де стоя Господ, та слуша,
та си го стори, направи,
на сиво пъстро пиленце,
та си далеко захвръкна,
на светогорски манастир,
та прядна слуга йе станал.


Дрън, дрън добрия християнин и лошия мюсюлманин/думи на Терсит/, собствена култура, езикова, етническа и пр. специфика,голямото глобално село/думи на Марияна/ .
Това горе са Български народни песни в които се използва думата "кавури". Така я ползват и помаците. Защо трябва да ме обвинявате в "несвойствено за човешката природа качество което кара хората  да се чувстват различни от другите"
А определението, което Марияна не познава "койари" е нарицателно за турците, който с превземането  на  България дошли от гр. Коня -Анадола

 

Offline asparuh7777

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 120
Re: Ние сме просто - Помаци!
« Reply #1528 on: May 17, 2012, 19:00 »
Кой каквото ще да си казва, никога родопския помак няма да е нещо различно от ТРАК! ;)

Offline ibrahim65

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 3000
  • Gender: Male
Re: Ние сме просто - Помаци!
« Reply #1529 on: May 17, 2012, 19:28 »
Тракиските племена на брой са сто и пет, ние от кое сме,
за мен болният въпрос е това. О т кое племе сме.