Author Topic: Ние сме просто - Помаци!  (Read 860126 times)

0 Members and 13 Guests are viewing this topic.

Offline Rasate

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2173
  • Gender: Male
  • Българите носят произходът си- в своето име.
Re: Ние сме просто - Помаци!
« Reply #840 on: November 06, 2011, 16:45 »
За съдбата на Помаците, май пак са виновни некви си там Ахмаци, решили да се сбират как така свободно на неква си полууговорена полулегална конферентна среща-завера в Мадан, и отгоре на това, май пак така своеволно решили да земват отгоре на това и да се обявяват като Помаци !?!     ;) :) ;)

Български учени в Мадан: Помашка нация няма!

3 ноември, 2011
Български учени от страната се събраха по спешност в Мадан днес, след като разбрали, че в града ще се провежда симпозиум с учени от Турция, Ксанти и Македония,  по темата за помашки етнос и „нация“.

Съобщение от уеб портал Турция – „Кърджаалъ хабер“, цитиращо председателят на Дружеството за турска култура и изкуство Мюзекки Ахмед преди няколко дни посочваше че на 2 и 3 ноември т.г. Кърджаалъ/!?/ ще бъде домакин на Международен симпозиум „Среща на турската култура от Тракия и Родопите” и Дни на турската култура и изкуство, като част от програмата му ще се проведе в Мадан, съвместно с Родопското Дружество за етнокултурно взаимодействие на Салих Бозов. В симпозиума щели да участват 12 учени от Турция и България, за да изнесат доклади, свързани с турската култура в страната. Сред турските учени са посочени проф. д-р. Рефик Туран, ръководител катедра по история в Университета Гаази, д-р. Сабри Алагьоз, председател на Турски културен център в София, историкът проф. Юмер Туран, изследователят писател-поет Абдуллах Сатоглу, художничката Айнур Ачъкгьоз, председател на Дружество на балканските жени, турколозите проф. Ахмет Гюншен и Иса Джебеджи, изследователят писател от Кърджаалъ Мехмет Алев и други.

Провокирани от съобщение, че в Мадан турските учени ще разискват наличието на помашка нация българските учени решили да дойдат в миньорския град, за да участват в симпозиума. Такъв обаче не се състоя, обяснението на Салих Бозов бе, че се отменя от програмата в Мадан, без да е ясна причината за това.

Българските учени обаче дадоха извънредна пресконференция, на която заявиха категорично, че опити за такива „полулегални“ форуми целят опасна тенденция, като идеята е да се създава идентичност за помашка нация, която е несъстоятелна.

Според историкът краевед, бивш депутат и автор на книгата „Българите мохамедани“ Стоян Райчевски, от нашите политици е тръгнала кардиналната грешка да позволим думата“ етнос“ да се употребява за българите.  „Устата ми се изприщи да потварям, че не трябва да допускаме да се говори за българите като етнос, това е ерозиране на българската нация като народност. Но това стана факт – държавници използват думата етнос. А като говориш за етнос, лесно се минава говоренето за помашки етнос , което обаче е деструктивно, враждебно, и като понятие, и като употреба. Голямата тенденция е наистина да се опитват да го въведат, допускахме да се говори за етнос, вместо народ и резултатът е, че някой го използва“, коментира Райчевски.
„Помашки етнос не може да има. Това дори не е етнографска група, защото мюсюлманите, които говорят български език в страната са различни етнографски групи. Може да ги обединим като хора по съдба, но мюсюлмански етнос и някаква такава етнографска група няма“, заяви Райчевски. Според него изобщо думата „етнос“ се промънкала в обществото наложена от фолклористи и траколози, но те я употребявали първоначално за епохи, в които нациите не са били създадени. След като имаме народ, сами българите да си наричаме себе си етнос и да се съгласим да го използваме за части от народа е невежество, съсипително за България“, заяви Райчевски.

Според Димитър Димитров от фондация „Тангра ТанНакРа“ посещението им в Мадан е, за да посочат пред турските си колеги своята гледна точка, и в диспута да се види къде е истината, тъй като има елемент, че научната истина може да бъде субективна, но обективното надделява, а от фактите не може да се избяга. Той посочи за фундаментален факт, че са неоспорими границите на българското езиково землище, които правят недостоверни всякакви теории за делене на етноси, а още повече говорене за различни нации.

„Може ли да съществува отделен помашки език, който според турските учени бил турски, а според гръцките – гръцки. И какъв е този полунелегален характер на проявата?“, попитаха риторично учените. Според доц. д-р Христо Гиневски тази проява смущава, тъй като „мирише на провокативно мероприятие, замислено с други цели“. От своя страна журналистът от Кърджали Георги Кулов, който е автор на изследване по темата за произхода на българомохамеданите, проблема не е научен, а е политически, затова и турските колеги нямат смелостта да излязат срещу българските учени. По думите му има активизиране на претенции от определени политически среди в Турция към границите на старата Румелия, като вече се говори открито за помашки етнос и помашка нация и се правят и опити за влияние. Според него опасната тенденция грози пренасяне на кюрдския модел на българска територия. А у нас се спекулира и с т.нар. помашки партии с цел това население да се обособи като отделна част на българския народ. „Няма да се учудя след време да се заговори за прекрояване на бъдеща помашка държава по подобие на Косово, проблема е много опасен, надявам се тези турски учени да не са свързани с тези националистически кръгове, но начина, по който идват е съмнителен“, предупреди Кулов.

Смолян прес
http://smolyanpress.net/?p=15951

Наистина се чудя защо не се състоя-но все пак друго е да говориш на непросветени и не знаещи историята хора-друго е да се срещнеш очи в очи с просветени опоненти.
Това ми заприлича като с македонистите- нито един техен професор не желае да се включи в открит диспут с наш колега.А сред тяхното общество говорят ли говорят.

Историческите източници-документални,археологически и пр. вече са достъпни-всеки обичащ да чете може да си ги намери-просто е нужно да бъдат прочетени,за да бъдат възприети.

За сега в този форум чета само мнения или съвременен изказ на този или онзи-хора дайте да вникнем в историческите следи-никой от защитаващите в този форум помашка идентичност като различна от българската не е дал нито едно смислено доказателство от какъвто и да е аспект-а само техни думи или думи на някакви други драскачи,без и грам познания.

Хора дайте да говорим с езикът на историческите източници-документалните,археологията и пр,да говорим с езикът на културулогията- фолклорът,обичайте,диалектите-дайте да говорим с езикът на доказателствен материал-а не да бръщолевим празнословие.

Поздрави.

Offline EvroPOMAK

  • Global moderator
  • ****
  • Posts: 1410
  • Gender: Male
  • POMAK - POMAKY
Re: Ние сме просто - Помаци!
« Reply #841 on: November 06, 2011, 19:56 »
Шовинистически страх "Помашко лозе" пази !  ;D :) ;)
Гръцката Нова тв ражда,,помашка''нация и език

Offline teo

  • Advanced member
  • *****
  • Posts: 481
  • ПОМАК -ЕДНО ДОСТОЙНСТВО !
Re: Ние сме просто - Помаци!
« Reply #842 on: November 07, 2011, 04:03 »
Честит Байрам,
на целия Помашки народ!Винаги съм се прекланял пред вас!Не можете току така да бъдете истрити въпреки цялата пропаганда.Вие сте народ оставил следа в историята.Издържали на нечовешките асимилационни процеси....дали свидни синове и дъщери в името на вярата че,сте хора на честа и достойнството.Вие имахте Република!Никога не забравяйте самите себе си и предците които ви дадоха духа на един неповторим народ!Това е цяло богатство!Малко са такива народи по света!

Offline Rasate

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2173
  • Gender: Male
  • Българите носят произходът си- в своето име.
Re: Ние сме просто - Помаци!
« Reply #843 on: November 07, 2011, 16:33 »
Шовинистически страх "Помашко лозе" пази !  ;D :) ;)
Гръцката Нова тв ражда,,помашка''нация и език

Честит байрам,

Сега-интересно ми е според теб този език помашки ли е,както учат в Турция и Гърция или български.
Ако е помашки-по какво се различава от българският?
А  диалектите на отделните помашки общности?

Остани сос здраве

Offline EvroPOMAK

  • Global moderator
  • ****
  • Posts: 1410
  • Gender: Male
  • POMAK - POMAKY
Re: Ние сме просто - Помаци!
« Reply #844 on: November 09, 2011, 15:31 »
Пак ли, тези Помаци ?!?  8)  ;D :) ;)

За помаците, измислици, реалности и политическата им експлоатация.
Без категорияon ноември 8th, 2011 by hayri - No Comments
За помаците се говори още от османско време, едни говорят за тях, като за хора изтормозени и подтискани в следствие, на което бива променена тяхната религия, други говорят, че това е местен отколешен народ, който е приел исляма от арабски и османски търговци, емисари. Говори се за тезата, че една част от това население е приело исляма от войниците араби, които са останали на балканите след обсадата на Константинопол. Говори се за около 70 000 войници, останали  и разпръснали се по целия южен балкански полуостров. Тези хора, вероятно са създавали семейства и са се обособявали като общности. Различните държави на балканите, интерпретират това население по различен начин. Всяка държава си държи на тезата, която я устройва, разбира се Турция поддържа тезата, че помаците са население, което е заселено на балканите след тяхното нашествие, България държи на тезата, че това е чисто българско население, което е приело исляма от османците, Гърция пък напоследък заговори за чисто отделна етническа група с различен език и писменност, разбира се всички тези интерпретации, устройват само интересите на всяка една държава. Всъщност помаците са меснто население, според разните му обичаи е видно влиянието на древни тракийски и славянски ритуали, които са в затихващо положение. Видно е че исляма е дълбоко вкоренен в живота и вярванията на това население. Сред самите помаци има различно мнение по въпроса от къде идват и как са се формирали като етно-религиозна общоност. Като изключим, отделните исторически данни, за частична автономност от османската държава и самобитния характер на живота в отделни периоди, самото население, никога не е имало претенция за нация и държава. Живота на този народ е винаги тежък и затруднен от чисто географските и икономически особености в които живее това население, винаги третирано, като различна група от основното население на държавата,  в която се намира отделния контингент от помашкото население, което има и няколко различни названия поради същите особености, а именно Помаци, Ахрени, Бошняци и т.н. Това население се различава от нацията формираща държавата по това, че имат различна религия, те изповядват исляма. Говорят на езика, на който винаги е говорило местното население, живеят в отделни и добре сплотени общности. Помашкото население, никога не е имало териториални претенции и претенции за самоуправление или създаване на помашка държава. Тъй като това население, живее в почти всички балкански държави и в общи линии през териториите населявани от помаците минават повечето държавни граници на Сърбия, Македония, Гърция, България и Турция всяка една държава е изградила защитни тези за характера на тези общности и винаги конюнктурата в тези държави е използала това население за най-различни пропагандни цели. Гърците измислиха помашкия език и дори се появи буквар. Турция използва не далновидното отношение към помаците на държави, като Сърбия, Македония и България и създава свое лоби срад населението. Най-интересно е положението на помаците в България. Подлагани на неколкократни преименувания, покръствания, това население добива статута на вечно заподозрения виновник за така наречената на времето турска опасност. Подхода обаче на властите в България винаги е бил различен към помаците и турците. Създаваните уж патриотични движения с държавна протекция сред помашкото население  с цел,  да бъде отцепено това население от турското влияние си дава своя отпечатък, но не заради натиска, който е осъществен върху помаците а поради самия факт, че етническите турци също подлагат на натиск това население с цел да го приобщават на тяхна страна. Днес наблюдаваме странни действия от страна на държавата по отношение на помашкото население. От една страна поради своята религия и съхранената набожност, като цяло на помаците  те са обект на подпомагане и ухажване от арабски фондации и религиозни организации, от друга страна, за да запази влиянието си сред помашкото население, лидерите на етническите турци, използвайки влиянието си сред българските власти всячески се опитват да прогонят арабските религиозни организации и фондации, фрапиращото в случая е, че дори и безобидни организации биват сочени, като подозрителни  и подривни формации. Забелязва се странен синхрон в действията на партийните водачи и лидери на етническите турци и службите за сигурност в България. Всички мероприятия свързани с националната сигурност на България по отношение на така наречения ислямски фундаментализъм са белязани от един търсен преднамерено ефект, а именно принуждаването на помашкото население да се страхува от държавата България и от евентуалното християнско въздействие върху мюсюлманите . Тъжно е, че днес в 21 ви век, когато сме страна от европейската общност, определени кръгове в държавата ни продължават да мачкат съзнанието на това изстрадало население и веднъж да го сочат, като виновник а друг път, като жертва и по този начин го експлоатират в определена посока, като електорат, електорат, който ако бъде толериран да работи и да създава блага би изкарал държавата ни на доста по престижно равнище в Европа. Общностния характер на това население и патриархалния все още начин на жвот,  го прави по защитен от обществените бедствия, което пък бива използвано, като аргумент от националфашистките елементи за да плашат християните, че видите ли тези хора се събират заедно за да са срещу вас и за да изядът благата на държавата. Всъщност благата ги изядоха онези, които направиха възродителния процес срещу помаците , срещу турците , срещу мюсюлманите и християнте  в тази държава. Виновниците за тежкото положение на държавата са създателите на Мултигруп и обрачите от фирми, тези които използваха влиянието на монархията за да излъжат хората, тези които използват носталгията по тоталитарното и безгрижно (животинско) битие от комунистическото минало. Това са тези, които владеят лостовете за управление на медиите  и пропагандата в България.  Аз като един представител на мюсюлманското помашко население в България искам да заявя на нашите сънародници и съграждани от република България, че ние обичаме родината си и сънародниците ни християни и проблем с розличните нямаме, проблема идва от дерзаещте за властта, отваряйте си очите уважаеми сънародници. За нас помаците е важно това да има ред в държавата и правилата да са еднакви за всички и да бъдат опазвани правата на всички граждани , да имат право и реален достъп до здравеопазване, образование, право на труд и право на свободно изповядване на религиозните си вярвания и ритуали. Ние искаме да бъдем част от една модерна европейска България.

http://www.milezimov.rudozemdnes.eu/archives/196

Offline Rasate

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2173
  • Gender: Male
  • Българите носят произходът си- в своето име.
Re: Ние сме просто - Помаци!
« Reply #845 on: November 09, 2011, 19:32 »
Пак ли, тези Помаци ?!?  8)  ;D :) ;)

За помаците, измислици, реалности и политическата им експлоатация.
Без категорияon ноември 8th, 2011 by hayri - No Comments
За помаците се говори още от османско време, едни говорят за тях, като за хора изтормозени и подтискани в следствие, на което бива променена тяхната религия, други говорят, че това е местен отколешен народ, който е приел исляма от арабски и османски търговци, емисари. Говори се за тезата, че една част от това население е приело исляма от войниците араби, които са останали на балканите след обсадата на Константинопол. Говори се за около 70 000 войници, останали  и разпръснали се по целия южен балкански полуостров. Тези хора, вероятно са създавали семейства и са се обособявали като общности. Различните държави на балканите, интерпретират това население по различен начин. Всяка държава си държи на тезата, която я устройва, разбира се Турция поддържа тезата, че помаците са население, което е заселено на балканите след тяхното нашествие, България държи на тезата, че това е чисто българско население, което е приело исляма от османците, Гърция пък напоследък заговори за чисто отделна етническа група с различен език и писменност, разбира се всички тези интерпретации, устройват само интересите на всяка една държава. Всъщност помаците са меснто население, според разните му обичаи е видно влиянието на древни тракийски и славянски ритуали, които са в затихващо положение. Видно е че исляма е дълбоко вкоренен в живота и вярванията на това население. Сред самите помаци има различно мнение по въпроса от къде идват и как са се формирали като етно-религиозна общоност. Като изключим, отделните исторически данни, за частична автономност от османската държава и самобитния характер на живота в отделни периоди, самото население, никога не е имало претенция за нация и държава. Живота на този народ е винаги тежък и затруднен от чисто географските и икономически особености в които живее това население, винаги третирано, като различна група от основното население на държавата,  в която се намира отделния контингент от помашкото население, което има и няколко различни названия поради същите особености, а именно Помаци, Ахрени, Бошняци и т.н. Това население се различава от нацията формираща държавата по това, че имат различна религия, те изповядват исляма. Говорят на езика, на който винаги е говорило местното население, живеят в отделни и добре сплотени общности. Помашкото население, никога не е имало териториални претенции и претенции за самоуправление или създаване на помашка държава. Тъй като това население, живее в почти всички балкански държави и в общи линии през териториите населявани от помаците минават повечето държавни граници на Сърбия, Македония, Гърция, България и Турция всяка една държава е изградила защитни тези за характера на тези общности и винаги конюнктурата в тези държави е използала това население за най-различни пропагандни цели. Гърците измислиха помашкия език и дори се появи буквар. Турция използва не далновидното отношение към помаците на държави, като Сърбия, Македония и България и създава свое лоби срад населението. Най-интересно е положението на помаците в България. Подлагани на неколкократни преименувания, покръствания, това население добива статута на вечно заподозрения виновник за така наречената на времето турска опасност. Подхода обаче на властите в България винаги е бил различен към помаците и турците. Създаваните уж патриотични движения с държавна протекция сред помашкото население  с цел,  да бъде отцепено това население от турското влияние си дава своя отпечатък, но не заради натиска, който е осъществен върху помаците а поради самия факт, че етническите турци също подлагат на натиск това население с цел да го приобщават на тяхна страна. Днес наблюдаваме странни действия от страна на държавата по отношение на помашкото население. От една страна поради своята религия и съхранената набожност, като цяло на помаците  те са обект на подпомагане и ухажване от арабски фондации и религиозни организации, от друга страна, за да запази влиянието си сред помашкото население, лидерите на етническите турци, използвайки влиянието си сред българските власти всячески се опитват да прогонят арабските религиозни организации и фондации, фрапиращото в случая е, че дори и безобидни организации биват сочени, като подозрителни  и подривни формации. Забелязва се странен синхрон в действията на партийните водачи и лидери на етническите турци и службите за сигурност в България. Всички мероприятия свързани с националната сигурност на България по отношение на така наречения ислямски фундаментализъм са белязани от един търсен преднамерено ефект, а именно принуждаването на помашкото население да се страхува от държавата България и от евентуалното християнско въздействие върху мюсюлманите . Тъжно е, че днес в 21 ви век, когато сме страна от европейската общност, определени кръгове в държавата ни продължават да мачкат съзнанието на това изстрадало население и веднъж да го сочат, като виновник а друг път, като жертва и по този начин го експлоатират в определена посока, като електорат, електорат, който ако бъде толериран да работи и да създава блага би изкарал държавата ни на доста по престижно равнище в Европа. Общностния характер на това население и патриархалния все още начин на жвот,  го прави по защитен от обществените бедствия, което пък бива използвано, като аргумент от националфашистките елементи за да плашат християните, че видите ли тези хора се събират заедно за да са срещу вас и за да изядът благата на държавата. Всъщност благата ги изядоха онези, които направиха възродителния процес срещу помаците , срещу турците , срещу мюсюлманите и християнте  в тази държава. Виновниците за тежкото положение на държавата са създателите на Мултигруп и обрачите от фирми, тези които използваха влиянието на монархията за да излъжат хората, тези които използват носталгията по тоталитарното и безгрижно (животинско) битие от комунистическото минало. Това са тези, които владеят лостовете за управление на медиите  и пропагандата в България.  Аз като един представител на мюсюлманското помашко население в България искам да заявя на нашите сънародници и съграждани от република България, че ние обичаме родината си и сънародниците ни християни и проблем с розличните нямаме, проблема идва от дерзаещте за властта, отваряйте си очите уважаеми сънародници. За нас помаците е важно това да има ред в държавата и правилата да са еднакви за всички и да бъдат опазвани правата на всички граждани , да имат право и реален достъп до здравеопазване, образование, право на труд и право на свободно изповядване на религиозните си вярвания и ритуали. Ние искаме да бъдем част от една модерна европейска България.

http://www.milezimov.rudozemdnes.eu/archives/196

Много добре казано-преминава се през различните версии на етимология,различните държавни теории-и най правилното е заключението.

Аз само ще допълня

В зависимост от районите в които живеят помаците по различен начин са предразположени към различен вид манипулация-тези,които са разположението по границата -Родопите са подложени на различен тип ухажване от активизиралите се външни разузнавателни служби-Т.е. те са подложени на силен пропагандаторски натиск от страна на турските,гръцките служби,както и на Уахабитите саудитци.

По този начин сред родопските помаци се раждат различни митове визиращи техният етногенезис подклаждани от тези вмешателства,макар и повечето от тях да нямат исторически обоснован изказ.
Визирам изказаният от нашият съфорумник Дорсумски арабски мит-за 70 000 останали араби.Известно ни е,че арабите са разбити от княз Тривелии(Тервел)-по различни исторически данни арабите пред Константинопол няма как да превишават 70-100 хил.Предполага се ,че конницата на българите е била в размер 10-30 хил. и се сражава с подобен брой араби.Т.е. дори след разбиването си и оттеглянето на арабите те няма как да са били 70 000.Дори и по границата да са останали араби то техният брой е бил незначителен.
От друга страна няма археологически данни за заселването на арабите в Родопите.
Поддържаната от турците  Куманската теория също е доста противоречива и няма данни ,които да я потвърждават.За гръцките помакой-просто нямам думи.

Какво се знае всъщност за Родопските помаци:
Това е общност от хора говорещи различни български родопски диалекти-рупски,мървашки,македонски и техните преходни форми.
Това е общност изповядващи исляма
Това е общност,чийто песенни и пр. фолклорни традиции с незначителни разлики принадлежат към българските.

След обстойно изследване на тази родопска общност и нейното сравняване със съседните им християнски се стига до изводът,че помаците се различават от своите съседи само по религиозен признак.

Тогава стигаме до въпросът защо част от Родопските помаци се подават на подобни манипулации.Причините са много и комплексни и се надявам вие сами да ги откриете.

Поздрави
Поздрави.

Offline Hat

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 1059
  • Gender: Male
Re: Ние сме просто - Помаци!
« Reply #846 on: November 10, 2011, 14:27 »


Това е общност,чийто песенни и пр. фолклорни традиции с незначителни разлики принадлежат към българските.

След обстойно изследване на тази родопска общност и нейното сравняване със съседните им християнски се стига до изводът,че помаците се различават от своите съседи само по религиозен признак.



След,какво обстойно изследване извършено от кого от коя институция се стига до това заключение,като за малоумници. Долни и нагли лъжи на вманиачени полуидиоти.Помаците са общност,която се е запазила от векове,съществува и до днес ако беше така както казваш ти до сега нямаше да ни има  а щяхме отдавна да сме едно цяло.Защо не обясниш на хората,като историк,каква сила,каква воля ни е съхранила години наред а бълваш само долни измислици.На такива,като теб които получават пари за да висят пред копютъра и бръщолевят глупост след глупост трябва някой рано или късно да запуши устата сигурен съм рано или късно ще се намери.Стоя и се чудя как не ти омръзна да повтаряш една и съща лъжа непрекъснато това не е присъщо на един нормален човек с каква ли помия не ни заливаш само и само някой да клъвне на пропагандата ти.Крайно време е да разбереш,че помака си е Помак въпреки всичко брулен,хулен,гонен и какво ли още не той е достоен за преклон пред силата и твърдостта му.

Offline Rasate

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2173
  • Gender: Male
  • Българите носят произходът си- в своето име.
Re: Ние сме просто - Помаци!
« Reply #847 on: November 10, 2011, 15:40 »
След,какво обстойно изследване извършено от кого от коя институция се стига до това заключение,като за малоумници. Долни и нагли лъжи на вманиачени полуидиоти.Помаците са общност,която се е запазила от векове,съществува и до днес ако беше така както казваш ти до сега нямаше да ни има  а щяхме отдавна да сме едно цяло.Защо не обясниш на хората,като историк,каква сила,каква воля ни е съхранила години наред а бълваш само долни измислици.На такива,като теб които получават пари за да висят пред копютъра и бръщолевят глупост след глупост трябва някой рано или късно да запуши устата сигурен съм рано или късно ще се намери.Стоя и се чудя как не ти омръзна да повтаряш една и съща лъжа непрекъснато това не е присъщо на един нормален човек с каква ли помия не ни заливаш само и само някой да клъвне на пропагандата ти.Крайно време е да разбереш,че помака си е Помак въпреки всичко брулен,хулен,гонен и какво ли още не той е достоен за преклон пред силата и твърдостта му.

Hat виждам,че при теб нихилизмът и отричането е с пълна сила-сега вместо да "хулиш" обори всичко по горе казано или отговори на следните въпроси.

Помаците на какви диалекти говорят и тези диалекти принадлежат ли към българският език?
Фолклорът на различните помашки общности към кой фолклор принадлежат и могат ли да се отделят от българският характерен за даденият етнографски район в които има и помаци?
Има ли сред помаците празници и ритуали присъщи и за съседите им християни?

На тези въпроси може да отговори всеки човек независимо от познанията си,затова чакам вашите отговори,особено на Хат.

Поздрави.

Offline ЖАРКО ЖЕГЛЕВ

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 1479
  • Gender: Male
Ynt: Ние сме просто - Помаци!
« Reply #848 on: November 10, 2011, 15:43 »
Zamislql li se e nqkoi za6to nai visokiq vrah na Balgariq (vrah MUSALA) e s arabski proizhod i kakvo ozzna4ava.

Offline Rasate

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2173
  • Gender: Male
  • Българите носят произходът си- в своето име.
Re: Ние сме просто - Помаци!
« Reply #849 on: November 10, 2011, 16:16 »
Zamislql li se e nqkoi za6to nai visokiq vrah na Balgariq (vrah MUSALA) e s arabski proizhod i kakvo ozzna4ava.

Добре ми е известно-семантиката и етимологията на името Мусала-от арабското мусаллах, което е термин в исляма, означаващ място, където се отправя молитва или където се събира конгрегацията (паството, религиозната община), за да се моли. Мусалата е още такова място, за което все още не е направено дарение или все още не е замислена като постоянен масджид (свещено място, където наградата за отправените от молещите се молитви се увеличава от 25 до 27 пъти и милостта на Бог слиза на земята). Мусалата е различна от масджида и въпреки че много хора днес наричат своята мусала масджид, според шериат това е неправилно. Ако действително името на българския връх произлиза от тая дума, то най-вероятно е кръстен така не по-рано от 15 век.

Трябва да се отбележи обаче и друг любопитен факт. С името Мусала в хиндуизма се назовава боздуганът на Баларама (Баладеви), по-големият брат на Кришна.

В тая насока са много любопитни наблюденията на арх. Слави Дончев, публикувани в сп. „Усури“.

А ето и статията от списание "Усури": http://www.usuri-bg.net/index.php?option=com_content&task=view&id=260&Itemid=47&lang=bg

Offline Hat

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 1059
  • Gender: Male
Re: Ние сме просто - Помаци!
« Reply #850 on: November 11, 2011, 09:17 »
Hat виждам,че при теб нихилизмът и отричането е с пълна сила-сега вместо да "хулиш" обори всичко по горе казано или отговори на следните въпроси.

Помаците на какви диалекти говорят и тези диалекти принадлежат ли към българският език?


Няма нищо нихилистично в мисленето ми напротив радувам за по силна икономически и по свободна политически родна моя страна България.Аз не съм историк нито фиолог но ще се опитам да дам отговор на провокационните ти въпроси с които спекулирате надлъж и на шир.Много по  добри отговори на тези въпроси са давани тук в сайта ни на тези въпроси от наши съфорумници.
Помаците говорят на помашки език,който вече е официално признат в съседни нам държави това ,че е близък до българският е обяснявано на дълго и широко тук в сайта ни.Можеш да се поразровиш ако имаш желание все пак за това ти плащат хората и трябва да дадеш отчет.

Фолклорът на различните помашки общности към кой фолклор принадлежат и могат ли да се отделят от българският характерен за даденият етнографски район в които има и помаци?

Помашкият фолклор е силно автентичен от него има много заемки в българският,както и обратно.

Има ли сред помаците празници и ритуали присъщи и за съседите им християни?


В моят роден край няма такива в някои други части на страната може би да но те са общобалкански,какъвто е гергьовден с различните му наименования.
Поздрави

Offline Hat

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 1059
  • Gender: Male
Re: Ние сме просто - Помаци!
« Reply #851 on: November 11, 2011, 09:24 »
Zamislql li se e nqkoi za6to nai visokiq vrah na Balgariq (vrah MUSALA) e s arabski proizhod i kakvo ozzna4ava.
Без да претендирам за каквото и да било само съм чувал,че означавало "По близо до Аллах" което много ме зарадва  но  наскоро някаква група от националисти бяха подели кампания за смяна на името на връх Мусала но не бе уточнено,как точно ще се казва,което разбира се ме натъжи.Това с разните боздугани няма нищо общо ама нейсе постарал се човека изровил го само и само да не е с арабски произход.

Offline Rasate

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2173
  • Gender: Male
  • Българите носят произходът си- в своето име.
Re: Ние сме просто - Помаци!
« Reply #852 on: November 12, 2011, 18:17 »
Няма нищо нихилистично в мисленето ми напротив радувам за по силна икономически и по свободна политически родна моя страна България.Аз не съм историк нито фиолог но ще се опитам да дам отговор на провокационните ти въпроси с които спекулирате надлъж и на шир.Много по  добри отговори на тези въпроси са давани тук в сайта ни на тези въпроси от наши съфорумници.
Помаците говорят на помашки език,който вече е официално признат в съседни нам държави това ,че е близък до българският е обяснявано на дълго и широко тук в сайта ни.Можеш да се поразровиш ако имаш желание все пак за това ти плащат хората и трябва да дадеш отчет.Помашкият фолклор е силно автентичен от него има много заемки в българският,както и обратно.В моят роден край няма такива в някои други части на страната може би да но те са общобалкански,какъвто е гергьовден с различните му наименования.
Поздрави

От този ти пост Хат излиза,че не познаваш собствената си група.

"..Помаците говорят на помашки език,който вече е официално признат в съседни нам държави това ,че е близък до българският е обяснявано на дълго и широко тук в сайта ни.."
Помаците не говорят свой обособен диалект,а няколко диалекта принадлежащи към определените райони в които живеят.А те са:
Македонски,Мървашки,Рупски и техните преходни говори характерни за  Родопите и няколко балкански характерни за Ловешкият,Великотърновският и тетевенският край.Най характерната особеност на ловешките говори е заместването на звукът "Х" с "Й"-примери-правих-правий,бях-бей,ходих-одий,търсих-търсий и т.н.

Признаването на помашки език в Турция и Гърция е политически,а не научно обоснован акт.Никоя друга страна няма да признаят такъв език,при условие,че помаците, принадлежат към отделни диалектни групи говори-югозападните и северняшките централни говори.

"...Помашкият фолклор е силно автентичен от него има много заемки в българският,както и обратно...."
Тук пак ще те опонирам-помашкият фолклор принадлежи към различни етнографски райони -т.е. и той като и езикът не е обособен.

.В моят роден край няма такива в някои други части на страната може би да но те са общобалкански,какъвто е гергьовден с различните му наименования.
Гергьов ден е български празник пренесъл се върху останалите общности-но в случая говоря и за божик,димитровден и пр. празници,които по ритуалният си състав са индентични както при християни,така и при помаците принадлежащи към даденият етнографски район.

Един съвет Хат- обиколи всички помашки райони,виж как говорят хората,виж как празнуват-разпитай ги за ритуалите,запиши песните им и ще разбереш истината.Защото помаците не са съсредоточени само в един район,а са пръснати из България,говорят на различни диалекти,имат различен фолклор принадлежащ към района в който живеят и имат празници,които са със същият ритуален състав както и при съседите им-християните.
Надявам се да ме послушаш-може на божик да идеш до Балкана и да видиш как се празнува.

Поздрави.


Offline ibrahim65

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 3000
  • Gender: Male
Ynt: Ние сме просто - Помаци!
« Reply #853 on: November 12, 2011, 20:29 »
 Rasate възхищавам ти се на ината който имаш рядко срещнато явление и те разбирам изщяло защото до някаде и в мен е породено това чуство.
Оспорваш със всички сили крещиш до небесата къцаш си душата......... но нафиле..........успокой се брат успокой се.
Постояно даваш препоръки по рано и мен ме пращаше по баирите но не знаеш че не съм ги напускал и се чуствам перфектно там.
Според мен ти изобщо не познаваш..що е това ПОМАК..никога не са си опитвал да погледнеш от тяхното място за себе си и заобикалящият ги свят.
Тук в този сайт нещата са отседнали до някаде ти трябва да ги си почуствал какви ли не писари са минали през него но ПОМАКА си е ПОМАК и такъв ще си остане дали ти ще промениш това....а.....но все пак продължавай да опитваш докато един ден видиш истината и станеш един от нас.
 

Offline EvroPOMAK

  • Global moderator
  • ****
  • Posts: 1410
  • Gender: Male
  • POMAK - POMAKY
Re: Ние сме просто - Помаци!
« Reply #854 on: November 14, 2011, 23:56 »
Като изтече кръвта, тогава се губи името        ::)
Написано от Таня Мангалакова     
Петък, 06 Ноември 2009 10:58 

През месец май 1989 започват щафетни гладни стачки на турците и помаците в България срещу смяната на имената. Всеки ден български мюсюлмани дават интервюта за западните радиостанции „Би Би Си“, „Дойче веле“, „Свободна Европа“, „Гласът на Америка“. Към съпротивата на българските мюсюлмани срещу режима на Тодор Живков се присъединяват и интелектуалци и дисиденти. На 11 май 1989 е създаден Мюсюлманският стачен комитет в къщата на семейство Рунтови в село Долно Изворово, Казанлъшко. „Осерваторио суи Балкани“ представя живота на политическия затворник Рамадан Рунтов, един от лидерите на съпротивата на мюсюлманите, влязъл в затвора още при първата вълна на преименуване през 1973 г. Бай Рамадан не се съгласява да сменят името му на Радан. Днес той е на 80 години, живее в Истанбул, казва се Рамазан Коруджу. Мъжете от семейство Рунтови участват в съпротивата още от 60-те години, когато започва „културната революция“ на премахване на фереджетата от облеклото на мюсюлманските жени в България. Рамадан Рунтов трябвало да напусне родното си планинско село Корница (в подножието на Пирин), за да не го интернират. Заселва се в село Долно Изворово, край град Казанлък, където научава турски от местните турци. Работи като строител в местното ТКЗС. Всички семейства от селото решават да не си сменят имената, но идват милиционери, военни, танкове. Рамадан е от най-непокорните. Арестуван е от Държавна сигурност.

Когато привършва следствието, моите съселяни в Корница се събрали и разбунтували. Протестът бил потушен, но са убити 4 души, 50–60 са ранени. Започнаха да ме притискат за Корница, търсеха оправдание за това насилие. Преместиха ме в следствието на ул. „Развигор“ в София и няколко пъти през нощта ме изкарваха в някакви тунели, където ме държаха по 2 часа. Връзваха ми ръцете отзад, мислех, ще ме карат на разстрел в тунелите. Казваха ми да не се обръщам назад, и така ме държаха няколко часа. После дойде някой и каже, че тази вечер ми се е разминало, друга вечер ще е. Така ме плашеха.

Преместиха ме в Благоевград като прокурорски свидетел. Още като влязох, съдията каза „Ти ли подпали нашия окръг?“. Попита дали познавам 10 момчета на подсъдимата скамейка. „Да, това са мои селски“. После попита: „Ти какъв си?“, „Турчин съм“, отвърнах.

Осъдиха ме на 6 години за противодържавна дейност, че сме искали да избиваме държавни мъже, да правим република. Лежах в затвора в Стара Загора, не ме изкарваха на работа, за да ме направят „техен човек“, да подпиша протокол да помагам, за да не лежа в затвора, демек да стана доносник. Аз отказах.

След една година, на 25 септември 1974 г. ме пратиха „в разряда“, където стояха затворниците, спрени от работа. Чудех се какво става, а то било подготовка за смяна на имената. По-опасните бяхме „в разряда“. Балабанов от Държавна сигурност ми каза: „Бай Рамадане, викаме те, защото и жена ти, и децата ти си смениха имената. Сега ти си избери едно име, подпиши тук, да оформим документите.“ Попитах го: „Кой смени имената на децата?“. А той: „Аз ги смених“. „Хубаво, ще ти дойдем на гости някога, ако съм жив и здрав, нали си кръстник на децата“. Отказах да подпиша „Сбъркали сте човека, няма да подпиша. Нашите имена не се слагат така, те са в Корана опяти и с кръвта слети. Когато изтече кръвта, тогава се губи и името.“ Изкараха ме с юмруци и ритници. Балабанов каза, че ми пишат името Радан …

Всеки ден от септември идваха в килията да ни четат тия нови имена, но ние не се обаждаме. През декември последва карцер – метър на два килия, заледено. Изкарах там 2 месеца и 8 дни само с по един комат хляб на ден. Имаше момчета, които заспиваха вечер и на сутринта ги извличаха заледени. Аз вечер не спях, по цяла нощ тъпчех на едно място. По едно време понеча да се унеса и усещам, че замръзвам. Почвам пак да тъпча. Взех найлон, с който увивах краката си, преди да обуя гумените галоши. Така се спасих.

Като ме изкараха от карцера, разбрах, че в съседната килия е Хасан Сапунджи от Якоруда и че в моя край много говорят за мен.

Така карах година и осем месеца. Накрая, като видяха, че понасям всичко това, ми казаха да напиша молба да ме изкарат на работа. Но пък в молбата трябваше да пиша новото име и аз не пожелах. Бях станал кожа и кости, краката ми бяха като отсечени, нищо не усещах, нямах сили. Излязох от затвора 1977 година, след 4 години и 9 месеца.

Големият ми син Рамадан беше избягал в Турция, като го изключили от техникума. Другите ми двама сина тръгнали с едно момче от Перник да бягат през Сърбия. Хванали ги, задържаха ме и мен. Синът ми получи година и осем месеца, на другите – година и половина, а на мен – три години затвор. Изкарах още три години в Централния софийски затвор за бягство зад границата.

Излязох от затвора през 1982. Една вечер по телефона се обади Петър Бояжиев (политически затворник във Франция, сътрудник на радио „Свободна Европа“ – бел. авт.) и ме пита как съм. „Без документи съм и нямам работа. Реших да не се унижавам, станах говедар, за да си изкарвам прехраната. Ходя и по строежи да изкарам някой лев.“ През 1984–1985 започнаха да сменят имената на мюсюлманите и Бояджиев поиска всяка вечер след полунощ да предавам какво става. Имаше сателитни телефони за връзка със „Свободна Европа“. От нашите села имаше 17 души осъдени за обрязване на деца, ние дадохме имената и ги излъчиха по радио „Дойче веле“, „Свободна Европа“. И така всяка вечер предаваме информация.

Така карахме до 18–19 март 1989. Един ден на обекта, на който работех, дойдоха милиционери и ме заведоха в Държавна сигурност, заканваха ми се, но не смееха да ме бият. Държаха ме до към 20:30 часа. Казаха ни, че утре пак ще ме приберат. Аз говорих с Петър Бояджиев, разказах му, а той ми даде голям кураж: „Бай Рамадане, те си отиват вече“. Каза ми, че нямат право да ме задържат, защото съм в списък на дисидентите.

Петър Бояджиев каза да организираме групи от мюсюлмани, които да правят гладни стачки всеки ден от 20 май до края на месеца, за да се чуе по света, че протестираме срещу смяната на имената. Започнахме гладни стачки в цялата страна – Джебел, Кърджалийско, Делиормана. Това беше Мюсюлманският стачен комитет. Моите синове, заедно с д-р Константин Тренчев (дисидент антикомунист – бел. авт.), Илия Минев (антикомунист, дисидент, лежал 33 години в затвори и концлагери, през 1988 основал Независимо дружество за правата на човека – бел. авт.) организираха сбирка в Хасково, но тя се провали и решили да се съберем вкъщи в Долно Изворово. Беше времето на Байряма. На 11 срещу 12 май в полунощ се събрахме и основахме Мюсюлманския стачен комитет. На сутринта дойде милицията и взе да разпитва. Казах, че сме имали гости за празника.

На 17–18 май подготвихме отворени писма до прокуратурата, областната прокуратура, против смяната на имената. На 18 май дойдоха милиционери, казаха ми да взема 80 лева и ме закараха в една банка в Стара Загора, където обмених 50 долара. Разбрах, че ще ни гонят от България. Казаха ми да си събера 30 кг багаж и че ще ме вземат в полунощ. Дадоха ни паспортите, отидохме у дома, а там идват хора от Мюсюлманския стачен комитет от цяла България. Качиха ни на влака от Пловдив за Германия. Като спряха влака, Ибряма даде телефон, на който да се обадят на Петър Бояджиев. В Белград ни посрещнаха хора от турското посолство. За 8 дни се събраха към 170 души. Лично Тургут Йозал прати самолета си и ни закараха в Истанбул. Там ме посрещна синът ми Рамадан, той вече беше избягал в Турция, там беше завършил право – хем работил, хем учил.

От моето село към 1150 души живеят в Турция, 120 семейства са в Истанбул. Всички са добре, построиха си къщи на 2–3 ката, няма човек с по-малко от 20.000 в банката... На старини сега се радвам на хубав живот.
 
http://www.librev.com/component/content/article/730