Мариана ,
Освен няколкото зле разчетени надписа,няма преки доказателства,че езикът говорен от т.нар. "прабългари" не е именно този старобългарски,който до оформят Кирил и Методи.Т.е. самият Наум пише,че езикът на който превеждат от гръцки християнските книги е именно този на "прабългарите",още преди в българският кански двор да се заговори за прием на християнското учение.И така през 863 година "Константин" проповядва на български във Великоморавия,а през 866 в Блатненското княжество.
Т.е. този старобългарски език е възприет първо във Великоморавия,а после в Блатненското княжество.
Във второто житие на Наум за св. Кирил Философ се описват събития станали през 867 година в двора на папа Адриан 2,когато той освещава българската писменост,много преди Княз Борис -Михаил да я приеме.Като през 869 година ръкополага Методи като архиепископ на Великоморавия и Панония.
Паралел на тези събития със събитията в България:
В началото на 864 г. кан Борис се покръства и приема името Михаил – на кръстника си, византийския император Михаил 3.
864 г. "Послание до княза на България Михаил – в какво се състои работата на един княз" на патриарх Фотий до княз Борис в отговор на въпросите на княз Борис за новата религия.
865 г. Бунт на 52 български боляри от десет комитата срещу покръстването. Наказани са със смърт, заедно с целите им родове.
866 г. 29 август. Българско пратеничество в Рим при папа Николай I (858–867), начело с кавхан Петър и боилите Йоан и Мартин, със 115 въпроса за устройството на Българската християнска църква. Борис иска от папата книги със светски закони, богослужебни книги и наръчник по църковно право. Един от основните въпроси е за възможността българската църква да получи ранг на независима патриаршия.
866 Българско пратеничество в Регенсбург при Людовик Немски с искане за изпращане на епископи и свещеници.
866 г. 13 ноември. Папа Николай I връчва 106 отговора на изпратените от княз Борис 115 въпроса за устройството на Българската църква. Въпросите обхващат няколко групи питания – църковно-канонични, религиозно-обредни, правно-наказателни, за държавно-административното устройство, битови, като на практика засягат всички страни от живота на едно християнско общество и неговата държава. Главното искане за самостоятелна църква е отхвърлено с обещанието въпросът да се разгледа в бъдеще. Отговорите са подготвени от Анастасий Библиотекар, игумен на манастира "Санта Мария Транстевере”.
866–870 г. Византийските свещеници са изгонени от България. Римските епископи започват ново покръстване, ръкополагат низши български духовници.Полага се началото на църковното устройство на Българската църква.
Т.е. Езикът приет първо във Великоморавия,а после в Блатненското княжетсво е български,а не на племената на "скалвите" и език говорим от онези "прабългари" основали нашата държава.
Съществуват косвени доказателства ,че Лъв-бащата на Константин и Теодор е бил от българският кански род-избягал от Омуртаг или Маламир поради приема на християнската религия подобно на големият Омуртагов син Енравота-
http://www.pravoslavieto.com/life/03.28_sv_Bojan_Enravota_Bulgarski.htmВ Омуртаговите надписи се споменава на гръцки името Склави,населяващи Тракия,а не славяни(Мисля,че е под вариант на името Скити) каквито всъщност са сърбите,хърватите и власите(сърбите са сезонни скотовъдци до края на 19 век)Прием на учениците на Кирил и Методи и новата им писменост в България:
886 г. началото. Климент, Наум и Ангеларий пристигат в българската крепост Белград и оттам са съпроводени до Плиска. Там Ангеларий скоро умира. Други от учениците са продадени в робство във Венеция, откупени и заведени в Константинопол при император Василий I.Част от тях са изпратени от императора в България.
И така скъпа ми Мариана-за езикът като българска се говори още преди създаването на българските книжовни школи- Папа Адриан 2 признава езикът в книгите на Кирил и Методи като български през 867 година,докато българските книжовни школи се създават едва след 885 година.Т.е.
няма как този език да носи името на българската държава,без да създаден от нея или обвързан с нея-казано по друг начин езикът носи името от етническият си характер,а не от държавата.Казано по друг начин това е именно езикът говорен от прабългарите!!!Поздрави