Author Topic: Помаците  (Read 259702 times)

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Offline Сидхарта

  • Historian
  • *****
  • Posts: 887
Ynt: Помаците
« Reply #450 on: March 02, 2010, 13:55 »
Ми да, и американските индианци са наследници на българите. Да не говорим за зулусите  ;D
dim56, като оставим настрани шегата има един интересен факт -общи мотиви във везбата по дрехите на някой северо американски индиански племена и български такива в традиционната носия.
Може да е абсолютна случаиност ,а може и да не е ,при положение че според антрополози част от тези племена, преди да преминат в Америка и преди това  в Сибир, имали древен кавказки произход.
Не казвам разбира се че са българи, да не ме разбереш погрешно но това е интересен пример за изследване от историци- етнографи.

Offline Hashashin

  • Defendor of the Truth
  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2013
  • Gender: Male
  • Has odabaşi
Ynt: Помаците
« Reply #451 on: March 02, 2010, 14:01 »
dim56, като оставим настрани шегата има един интересен факт -общи мотиви във везбата по дрехите на някой северо американски индиански племена и български такива в традиционната носия.
Може да е абсолютна случаиност ,а може и да не е ,при положение че според антрополози част от тези племена, преди да преминат в Америка и преди това  в Сибир, имали древен кавказки произход.
Не казвам разбира се че са българи, да не ме разбереш погрешно но това е интересен пример за изследване от историци- етнографи.
Това за мотивите и аз съм го забелязвал. На едно моя приятелка мъжа и е американец и идва у нас и гледа чергите и вика- "Гледай ти имате чак тука неща направени от нашите индиянци". Аз като прихнах да се смея тогава :)))

Offline PNK2003

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 668
  • Gender: Male
  • Ius Est Ars Boni Et Aequi...
Ynt: Помаците
« Reply #452 on: March 02, 2010, 14:40 »
Естествено, всички сме братовчеди след Адам и Ева ;)

Offline tantan

  • Member
  • **
  • Posts: 6
Ynt: Помаците
« Reply #453 on: March 03, 2010, 02:47 »
За индианците се шегувате но ако се заинтересувате ще резберете че при тях е бил бял човек с бяла роба пристегната с колан и им е обещал че ще се върне, та за това толкова лесно Кортес побеждава Моктесума. И още нещо интересно - ето ви страница за сурвачката   http://www.ivanstamenov.com/?p=390  , а това е  http://www.panoramio.com/photo/6966434 снимка от полуостров Паракас - Перу ( трите суровачки в едно ) и хората се чудят това кактус ли е или свещник, та навремето хората също са пътували и това че не са имали авиокомпании не означава че не са могли да обиколят земята. Християнството и инквизицията са изгаряли знаещите че Земята се върти но не се гаси туй що не гасне.

Offline Hat

  • Moderator
  • *****
  • Posts: 1059
  • Gender: Male
Ynt: Помаците
« Reply #454 on: March 09, 2010, 10:00 »
Цитат от книгата на д-р Стамболски озаглавена,като"Автобиография,дневници и спомени на д-р Христо Стамболски".Излязла в София през1927г.
Що за народ са помаците?Може ли да се каже,че са нещо самостоятелно,което един ден при благаприятни условия ще се оформи в отделна националност?
-Да точно така мислехме за помаците ,че са нещо самостоятелно,които при благоприятни условия можеше да се оформят оформят,като нация.Отдени личности са станали от помаци турци но това не се отнася за помаците,като цяло.Отделната личност може да промени националността си но една общност не може и не бива да прерасне от една националност в друга.Дори и самите турски дьржавници не искат това.Биха желали в империята им да има още една националност мюсюлманска,отколкото турците да нараснат с няколко хиляди.Самият свят щял да гледа по благосклонно на повече  национално многообразие.Мнозинството от пьрвенците в инперията мислели така.Така мислел Митхад паша,който най добре познавал бьлгарите тьй като е бил валия на Дунавска област и познавал добре и помаците,които говорели бьлгарски говор но не били бьлгари.Не били и турци.А са нещо самостоятелно.

neru

  • Guest
Ynt: Помаците
« Reply #455 on: March 09, 2010, 11:30 »
 Изследване на Швейцарският институт по генетика  ИГЕНЕА- Така жителите на България, чийто произход обобщено се определя като
славянски, дължат половината от генетичния си профил (без един
процент) на траките, по 15 процента на славяните и елините, на древните
македонци 11 и на финикийците 8 процента.

Offline isa71

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1022
  • Gender: Male
Ynt: Помаците
« Reply #456 on: March 11, 2010, 15:04 »
Мехмед Синап е родопски хайдутин-помак, живял през 18 век. Според изследванията на Васил Дечов, Мехмед Синап е роден в село Бръщен, в семейство на помаци. Като малък останал сирак и бил отгледан от „един гребинар“. По това време гребинари наричали жителите на село Ваклиново и село Дебреджен. Според други източници е роден през 17 век в долната махала на село Алакьой, Драмско (Долно Али Кьой). Първоначално е овчар на местния чорбаджия Метакса Марчовски. По-късно, след като жителите на областта Чеч  умират от глад, а бея си трупа запаси в хамбара, повежда 500 души и взима жито за цялата област. За тази си постъпка е наречен „Спасителят на Чеча“

Мехмед Синап си тръгнал за Чеченско  по пътя Пашмаклъ - Байремери - Шабаница - Машергидик, по билото на гористите планини. На другия ден пристигнал на прохода и планината Машергидик (Хаджиосманското), където смолено-рупските помаци от селата Кестен, Триград и Алъкьой стъкмявали мандри и приготвяли общ предойски (предой е местен празник) курбан. На поляната около казаните, в които вряло месо, седели и се изтягали много помаци - чечлии, смолени и рупци, при което до казаните седнал и Синап. Когато овцете били предоени и месото увряло, кехаите (владетели на големи стада овце) и организаторите на курбана поканили гостите да се приготвят за ядене. На поляната били сложени месо, сирене, извара, и мляко, а хляб и качамак нямало. Един от организаторите рекъл:
„    Каните се и ежте, каквото Аллах е дал, а за хлеб и качамак не питайте. Саква саро е дошла, да правим курбан без троха хлеб. Мислем де може да се найде и ут де можем да зьомим жито и брашно за качамак, ала ни можим да намислим, затова ежте, пак и за хлеб мислите.    “

По време на яденето Санап бил много замислен, обаче, когато се нахранил, изправил се и казал:
„    Я, намислих ка да найдим жито, брашно и хлеб.    “

Хората се позачудили и попитали как може да стане това, а Мехмед отговорил:
„    Да се сберот на сува место бесюскиши (петстотин) силяхлие (въоръжени) челеци. Всек челек да зьоме по четри вретища (чували) и да доведе по две мулета.    “

Местните го попитали какво ще правят, а той отвърнал:
„    Когато се сберат на сува место, челеците и мулетата, туга ше им кажя ков ше правим по-нататък.    “


След 5-10 дни от курбана и мандрите на Машергидик планина се събрали петстотин въоръжени помаци - рупци, смолени и неколцина чечлии, като всеки от тях водел по няколко коне, мулета или магарета. Синап свъртял в кръг хората и конете, влязъл в средата на кръга, развял байрак от зелено-червен плат и гръмко извикал - „На сози керван, керванжибашията сам я! Комуто требва жито и брашно, да варви след мене!“. Въоръжените помаци извикали: „Да живеиш,Синап! Алал ти вера!“ и повели мулетата и конете след керванджибашията и на следващия ден привечер стигнали и се разположили на планината „Санджак“, северно от село Фотиново, между Батак, Пещера, Брацигово и Девин, от който връх се виждала голяма част от Тракийската низина.

След почивка и вечерята, той разделил дружината си на пет части и издал следната устна заповед. „Ще бастисвате (нападате) чифлици, села и царски хамбари (държавни складове), ще молите и плашите, ще грабите и палите, ще бахтете и пребивате, ала всички коне и мулета ще натоварите с жито, брашно и друго каквото може да се яде. Който се ворне с празну муле, ще го обеся с главона надолу!“ След тази заповед, четите започнали по разни странични пътеки тихомълком да се спущат към полето. На развиделяване те започнали нападенията „С рукут, пукут и йокут“ влизайки в селата и нападайки чифлиците, трошейки врати и хамбари и пълнейки чувалите с жито, брашно, фасул и други храни. Нито вземали, нито давали пари и други ценности. След няколкодневно скитане пак се събрали на планината Санджак с натоварени и претоварени коне и мулета на които върху самарите били натоварени и армагани за жените и децата на четниците. Повечето от тези армагани били вълнени и памучни платове и тук-таме бакърени и калайдисани съдове. Този подвиг на Синап и дружината му произвел неописуем възторг у изгладнелите хора и всички помаци от гладните села на Чеченско и Девинско посрещали Синапювия керван с тъпани, зурни, песни и китки с провикване „Аферим (пер.-тур. - браво), Синап! Да живееш, войводо, че ни нахрани и от смърт избави, и армаган ни донесе!“

Подвигът и славата на Синап бързо се разнесла по всички кътове на Родопите. От неговата находчивост и смелост се повдигнал духа на всички голи и гладни родопчани, а особено на разбойниците, бабаитите и славолюбците.



Мехмед Синап се бил установил в покрайнината Чеч, там където се събират Неврокопска, Драмска и Ахъчлебейска каза. В централните и източните Родопи той ходил като завоевател и налагал данъци и такси на селата, докато най-югозападните родопски села били под неговата закрила, а помаците — чечлиите и ахряните от тези региони го подкрепяли.

Offline ivetko

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 187
  • Gender: Female
  • Животът е кратък, изкуството - вечно!
Re: Помаците
« Reply #457 on: May 09, 2010, 10:59 »
  •     Райковци  погубват Мехмед Синап
    [/color]Синап пристига в  Райково с дружината си и поръчва на Тако да събере богаташи и чорбаджии, от  които иска двадесет кесии с акчета, двеста овни, двадесет крави и десет  девойки. Тако му обещава всичко, а когато излиза, запалва взрива, който е  поставил в къщата, приготвена за Синап, и той загива, заедно с дружината си.
    [/color]В Райково хабер  допадна:[/color]
    [/color]Синап на госте  ще дойде.[/color]
    [/color]Тако му конак  постила[/color]
    [/color]край село в  коща голема.[/color]
    [/color]Ага Синапен  допадна,[/color]
    [/color]в конакан го са  фавели,[/color]
    [/color]големи гозби  готвеха,[/color]
    [/color]десет чеверме  печеха.[/color]
    [/color]Синап си дума  Такому:
    [/color]— Таку лю, млад  изметчию,[/color]
    [/color]борже да сбираш  зенгине,[/color]
    [/color]зенгине и  чорбаджие,[/color]
    [/color]доде ти село не  палем,[/color]
    [/color]доде ти люде не  колем! —
    [/color]Тако излезе и  посбра,[/color]
    [/color]врют зенгинине  дойдоха.
    [/color]Всички бледнеет  и влизат,
    [/color]от земе селем  даваха,
    [/color]Синапю крилца  любеха,
    [/color]врют на колена  седеха.
    [/color]Синап хми дума  продума:
    [/color]— Слушайте,  холан, зенгине,
    [/color]зенгине и  чорбаджие!
    [/color]От вас ща откуп  да ищам
    [/color]да ви не палем  селосо,
    [/color]да ви не секам  главите:
    [/color]двадесет кесе  сас акче,
    [/color]до двеста овни  с алоци,
    [/color]до двайсет  крави младочни
    [/color]и десет моми  каматни.
    [/color]До утре всичко  да дойде,
    [/color]до утирна, до  пладнина;
    [/color]ако тва сичко  не стане,
    [/color]вас врютек ща  ва заколе! -
    [/color]Всички малчеха,  кимтеха,
    [/color]Тако му рече  вав очи:
    [/color]— Синапю, агу  прочути,
    [/color]от мене, агу,  го троси!
    [/color]Утре ща рано да  дойда
    [/color]и всичко ща ти  донеса,
    [/color]лю за едно ща  та моля:
    [/color]овнине тамам ща  дойдат,
    [/color]ала с алоци  по-малко.
    [/color]Синап си дума  Такому:
    [/color]— Таку лю,  изметчиину,
    [/color]хубав ми измет  ти правиш,
    [/color]за твой хатор  кандисувам.
    [/color]Утре ща рано да  чекам,
    [/color]ако са, Таку,  забавиш,
    [/color]главота ще ти отсекам![/color][/color]
    [/color]Врют си  станаха, торнаха,
    [/color]от земе селем  правеха.
    [/color]Врют са варвели  най-напреж,
    [/color]Таку си варви  най-сетне.
    [/color]Ага на потен  дойдоха,
    [/color]Таку изтроси  чибукан
    [/color]на лахумови  фитиле,
    [/color]дено бе Тако  нагодил
    [/color]по-напреж в коща  голема.
    [/color]Га са варвели,  миноли
    [/color]до двеста  крачки делече,
    [/color]че са земьона  разтресе
    [/color]и си са срина  конакан,
    [/color]конакан вотре с  Синапен,
    [/color]сас Синап  страшен хайдутин
    [/color]и негована  дружина.
    [/color]Нах небо глави  форкаха,
    [/color]огнени греди  падаха,
    [/color]есни са гласе  рукаха.
    [/color]Тогав са Тако  оборна,
    [/color]та си на Синап  думаше:
    [/color]— Зимай,  Синапю, овнине,
    [/color]зимай, Синапю,  кравине,
    [/color]двадесет кесе  сас акче
    [/color]и десет моми  каматни[/color]!
     
    [/color]Песента е записана от Салих Пчеларя от  Смолян. Той разказва и предание, според което Мехмед Синап е превръщал на два  пъти с. Райково в пепелище; оттогава получила името си и Пепелската махала.  Затова райковци решили да му отмъстят.[/i]
    [/color]Всъщност Мехмед Синап е убит на Машергидик  планина в края на 1803 или 1804 г. в ожесточено сражение с отряда на Кара  Ибрахим, назначен за бюлюкбашия на Рупчоска околия, за да пази Пловдив и  околните села от раз­бойници и разбойнически чети. Според местни сведения на  Кара Ибрахим е било възложено да унищожи дружината на Мехмед Синап и в  споменатото сражение той успява да я разбие (вж. Д е ч е в. Чепеларе. [/i][/color]I[/i][/color].[/i][/color][/i][/color]с.  151 —159).[/i]
    [/color]Мехмед Синап [/i][/color](в  турските държавни документи Синаби —  срв. Ихчиев. Кърджалиите, с. 19) е един от главните водачи на кърджалиите в  Родопската област в продължение на около десет години (1793-1803/1804).  Официални данни за него се съдържат в посочения труд на Ихчиев — преводи на  турски фермани и бюрултии за потушаване на кърджалийското движение.  По-конкретно за дейността му в Средните Родопи вж. Д е ч е в. Чепеларе. [/i][/color]I[/i][/color].[/i][/color][/i][/color]с.  121 —161. Наред с ценни сведения тук се срещат и някои подлежащи на проверка  твърдения и неправилни постановки. В художествената ни литература образът на  Мехмед Синап е подложен на пълна идеализация от Л. Стоянов в повестта Мехмед  Синап. Историята на един бунт (2. изд. С, 1961). В съвършено друга светлина —  не като народен закрилник и водач на „гладните факири" в Родопите, а като  народен мъчител, разбойник кърджалия — е представен М. Синап в цитирания труд  на М. Манолов, Ат. Райчев и М. Манолова за кърджалийското движение и Мехмед  Синап.[/i]
    [/color]Тако [/i][/color]е  по всяка вероятност същият Тако от Устово, който е възпят като бюлюкбашия на  Аджи ага, брат на среднородопския феодал Салих ага, с когото известно време  делил властта.[/i]

Offline Hadj

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 585
Re: Помаците
« Reply #458 on: May 09, 2010, 12:27 »
   Мехмед Синап е действал точно в моя роден край.Конака му е бил в с. Горен Алъкьой /сега е останало в Гърция съвсем близо до границата и от конака са останали руини/.Ето какво са ми разказвали за него:
    Още като е   била бременна майка му го чула да плаче в утробата и /това е поличба,че като порасне  ще разплаква  хората/.Освен това  казваха ,че едното му око било зелено,а другото черно.Бил женен за християнка от Чепеларе.Понеже бил неуловим са подкупили шурея му да го убие.Шуреят  го заколил когато му предложил да го бръсне.За доказателство сложил главата  му в една торба за да я носи в Пловдив  за доказателство.Когато минал през месността Чайра /триградско землище/ легнал да почива под една ела и закачил торбата с глават на елата.На това място сега казват "Синапова ела" дънера си стои и до него има червеникав камък -това било от кръвта която капала от торбата  с главата на Синап.
    А мястото на сръжението местните хора наричат Машадкедик-не гидик.И може би кедик е по- правилон защото "кедик" означва
 "седловина" -"проход"

Offline Hashashin

  • Defendor of the Truth
  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2013
  • Gender: Male
  • Has odabaşi
Re: Помаците
« Reply #459 on: May 09, 2010, 12:39 »
Мехмед Синап е като Робин Худ. Крадял е от богатите и е давал на бедните- както на мюсюлманите така и на християните. Той е един истински родопчанин и народен бранител. Аллах рахмет елейсен. Нека почива в мир!

Offline mechta

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 198
Re: Помаците
« Reply #460 on: May 09, 2010, 14:16 »
За едно сте прави, че Мехмет Синап е бил закрилник на бедните. Всички други истории написани от до са художествена измислица. народа митологизира само истинските, а нашите историци митологозираха хайдуците, дето крадяха, колеха и бесеха, та даже и песни им сътвориха, за което някои получиха научни титли.

Offline ivetko

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 187
  • Gender: Female
  • Животът е кратък, изкуството - вечно!
Re: Помаците
« Reply #461 on: May 09, 2010, 15:14 »
Мисля, че стигнахте до пълния абсурд - да обявявате словесните предания  за достоверни, а документите от турските архиви за легенди. Бунтът на  Синап и първопричините за него са известни. Известна е и кариерата му  на един от най-страшните кърджалийски главатари. Документите са  регистрирали и връзките на Синап с големци от най-висок ранг (визири от  Стамбул), които срещу плата от 10 000 гроша годишно, са му гарантирали  неприкосновеност от изпратената срещу кърджалиите 20000 войска с Хасан  паша начело.  В писмо до султана Хасан паша пише, че след като обградил  Белово, където Синап бил отседнал с хиляда души хаирсъзи, той (Хасан)  разпоредил обсада, защото имало надежда размирниците да се предадат до  някой ден, тъй като привършили храна и джепане. Но на третата нощ от  обсадата се случило нещо внезапно: сеймените, на които много разчитал  Хасан паша, се вдигнали, нападнали сераскера и хазната му,  разграбили  я до пара, убили няколко най-верни пашови слуги и уловили планината. В  това време хаирсъзите се измъкнали от селото, а пашата едва успял да  събере 5 от квоята 20 хилядна войска.
  По-голяма постановка от това - здраве! 

Offline Hashashin

  • Defendor of the Truth
  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2013
  • Gender: Male
  • Has odabaşi
Re: Помаците
« Reply #462 on: May 09, 2010, 15:35 »
Ivetko, за турските власти е бил разбойник и хаирсъзин, а за населението в Родопите е бил закрилник от своеволията на аяните.

Offline ivetko

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 187
  • Gender: Female
  • Животът е кратък, изкуството - вечно!
Re: Помаците
« Reply #463 on: May 09, 2010, 15:44 »
А ето какво пише за края на Мехмед Синап Вера Мутафчиева. А тя, както и Иса71 признава, е специалист по кърджалийските въпроси - защитила е на тази тема докторат.
"През осемстотин и седма година името Синап не говореше вече никому - някогашният главатар на ахряните беше вече забравен. Срамните му пазарлъци с Юсуф ага (везир на Селим ІІІ)  завършиха с най-срамния: Мехмед Синап прие да се оттегли във Влашко срещу добри пари. Така той умря за размирието още преди края на осемнайсетия век; дружината му къде се преля в други кърджалийски дружини, къде се върна в Помаклъка охранена и разбогатяла. Нали ахряните повилняха някога най-вече от глад, редно беше и да мирясат, щом се наядат.
Но не всички. Като се каже, че някой се е хвърлил в размирието отглади, то не бива да се разбира прекалено просто. Гладът е не само глад - да те пие под лъжичката и да ти се вие свят, - гладът е и обида, и злоба, но и прозрение. Той ти отваря очите за корена на бедата...
... Мехмед Синап, озвереното чобанче, поведе помаците на грабеж по Марица. След него и други казваха: " Нека пооскубем перушината на султана! Нека веднъж се наяде тоя народ до насита!" И пооскубваха и се наядоха. После повечето Синаповци се прибираха,доволни по селата си."

Offline isa71

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1022
  • Gender: Male
Re: Помаците
« Reply #464 on: May 09, 2010, 15:53 »
ivetko,много си далече от родопите
за теб мехмет синап може и да е наи големия разбоиник,ама за помаклъка е герои
а случаино да си чувала какви злини е причинил  яворов на помаците?