ДАРИТЕЛСКА КАМПАНИЯ „СЪЛЗИТЕ НА КАРАДЖА ПАША ДЖАМИЯ”От началото на месец януари 2013г. по решение на управителният съвет, „ЕВРОПЕЙСКИ ИНСТИТУТ – ПОМАК” открива Дарителска кампания под надслов „СЪЛЗИТЕ НА КАРАДЖА ПАША ДЖАМИЯ” с която благотворителна инициатива се цели възстановяване, ремонт и реконструкция на разрушеният мюсюлмански храм „Джамия Караджа паша” и съществуващо „Теке” към джамията, намиращи се в гр.Гоце Делчев, област Благоевград.
Една от дейностите на института е да проучва, издирва, съхранява и опазва културно-историческото наследство като запознава мултикултурните общности, българската, европейската и световна общественост с традициите, бита и културата на помаците. Това наследство е част от богатството на България и Европа, което ЕИ-ПОМАК иска да се съхрани, редом с осъществяваните други дейности по провеждане на национални и международни кампании за набиране на средства за реставрация, съхраняване и популяризиране на културно-исторически паметници и забележителности свързани с ислямската култура, като част от културата на мюсюлманите – помаците и турците в България .
Със свое писмо от 07 януари 2013г. „Европейски институт – Помак” са уведомили министъра на културата г-н Вежди Рашидов, кмета на община гр.Гоце Делчев г-н Владимир Москов и главният мюфтия г-н Мустафа Хаджи, за тази инициатива с цел премахване досегашните пречки и за подкрепа на кампанията.
Съобразно прието тяхно решение №17/23.12.2012г. управителният съвет на „ЕВРОПЕЙСКИ ИНСТИТУТ – ПОМАК”, обявяват началото на дарителската кампания с която започват набиране на средства за реконструкция и възстановяване на рушащият се от години културно-исторически обект: „Джамия -Караджа паша” и намиращата се в съседство до нея прилежаща култова религиозна сграда „Теке”, които са част от бивш религиозно-образователен училищен комплекс, находящи се на ул.”Полковник Борис Дрангов”, в гр.Гоце Делчев, обл.Благоевград.
От наличната досегашна предоставена информация, този обект в началото на 70-те години на миналия век е бил обявен за паметник на културата. В период от време са възникнали частични срутвания на конструкцията, като за укрепването й не са били взети никакви своевременни обезопасителни мерки. По спомени на местни жители, джамията е била частично разрушена от хвърлена в нея бомба през 1912г. по времето на „Балканската война” и в този вид, вече 100 години до сега е оставена без стопанин, без надзор и без подръжка, под разрушителното въздействие на ветрове, студ, горещини, дъждове и забрава от хората.
През 1998г. – 2000г. в нея е извършено археологическо проучване, осигурено с финансовата помощ на Фондация „Макс ван Бершем”, Швейцария. Според тези проучвания обекта е бил култова сграда, построена от Мехмед бей през 1480г. – 1490г. в памет на неговия баща, румелийския бейлербег Караджа паша. Смята се, че обекта е един от предкласическите модели на зародилото се преди това и процъфтяващо по това време на Балканите своеобразно и неподражаемо архитектурно изкуство, съчетано с развитие на ислямската култура и архитектура.
През 2000г. след приключване на археологическите проучвания под ръководството на г-жа Бони Петрунова от БАН, швейцарската фондация приема за положително предложение идеята на екипа от археолози, сградата да бъде експонирана и адаптирана като „Музей на ислямската култура и османските изкуства” в България.
След повече от 10-годишно протакане и умуване на отговорните културно-исторически органи и институции, а и според неофициално потвърдена информация, за възстановяването на обекта са били осигурени необходимите средства, но въпреки това, поради неизвестни причини същия е оставен умишлено да се саморазруши, с което пропада и добрата идея за превръщането му в атрактивен исторически музей, което би допринесло за опазване и обогатяване културата на общностите и допълнително за развитието на културно-историческият туризъм в района на гр.Гоце Делчев и Южна България.
ИНСТИТУТ – ПОМАК отбелязват в своето уведомително писмо, че предвид на досегашното отношение и бездействието от страна на държавните власти и обществените институции имащи връзка с опазването и фунционирането на този културно-исторически обект, очакват от тях необходимото съдействие за реализация на тази инициатива, с което отправят молба до тези институтции да им бъдат предоставени копие от намиращите се в тези учреждения документи за да може да реализират тази инициатива в кратки срокове.
Също така за ускоряване стартирането и приключване на инициативата и обявената дарителска кампания за възстановяване на обекта, те искат от ръководителите на тези учреждения да им се окаже пълно съдействие за снабдяване с необходимите технически и други документи намиращи се при тях.
За тази цел са отправили призив към всички хора и организации да популяризират тази идея за привличането на спомоществуватели с което ще да бъде възобновен и възстановен този исторически обект, който може да служи за пример в Европа и пред външният свят, за наличието на цивилизовано отношение към опазването на общото културно-историческото наследство.
ЕВРОПЕЙСКИ ИНСТИТУТ – ПОМАК изразява надеждата, че това добро дело би трябвало да бъде пример за взаимно уважение, толерантност, разбирателство, добруване и мирно съжителствуване между различните култури в общата ни Родина България, еднакво важни и значими неща от живота на всички мюсюлмански и немюсюлмани групи и общности и за хората със щедри сърца.
Партньори в Дарителската кампания „СЪЛЗИТЕ НА КАРАДЖА ПАША ДЖАМИЯ”:
1. „ЕВРОПЕЙСКИ ИНСТИТУТ – ПОМАК”;
2. „РАЙОННО МЮФТИЙСТВО” – гр.Благоевград;
3.
www.eipomak.eu ;
4.
www.facebook.com/european_institute-pomak ;
Банкови набирателни сметки за:
Дарителска Кампания „СЪЛЗИТЕ НА КАРАДЖА ПАША ДЖАМИЯ”,
IBAN номер: BG62STSA93000020779866 , (BGN), BIC код – STSABGSF , Банка ДСК
IBAN номер: BG90STSA93000020779944 , (EUR), BIC код – STSABGSF , Банка ДСК
Основание: Дарение за джамия „Караджа паша”
http://eipomak.eu/