Български > Хоби и Развлечения

Траките - The Thracians

<< < (6/6)

botev:
Симоката : "Когато ромеите се доближиха до Гетите, сиреч склавените (това им беше старото име на тия варвари), загубиха смелост за борба" (стр.246, кн.7, 2, т.5)

или "А гетите, сиреч пълчищата на склавените, силно опустошавали земите в Тракия."

или пак той на стр.233, кн.6, 6 т,14 от неговата история, изданието е Theophylacti Simocattae Historiae. Carlos De Boor. Stutgardiae 1972: "Без да отвърне на дръзкия тон, той (Приск) каза, че ще тръгне да се бие срещу склавените. Заради съюза и съглашението с аварите, войната срещу Гетите (сиреч склавените) не била свършила".

Дуклянецът пък казва: " И тия хора започнаха много да се обичат, т.е Готите, които са склави и българите, но най-вече затова, защото те бяха езичници и имаха общ език" (извадката е от книгата на Федро Шишич: Летопис попа Дукльанина, гл 5, стр. 298)
Примерите в тази насока могат да продължат. А ако към това добавим и старопруския речник, нещата почват да стават особено интересни.


http://www.archaeology.archbg.net/e_library_10.html

botev:
Проф. Александър Фол: ЗА ЗНАНИЕТО И ПОЗНАНИЕТО
http://milenakatosheva.wordpress.com/2011/10/26/%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%84-%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%81%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D1%8A%D1%80-%D1%84%D0%BE%D0%BB-%D0%B7%D0%B0-%D0%B7%D0%BD%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%B5%D1%82%D0%BE-%D0%B8-%D0%BF%D0%BE%D0%B7%D0%BD/

Seiko:
Мистичен тракийски комплекс  край гърменското село Долно Дряново  очаква посетители.
 

До 2008 година никой не знаел какво се крие в горичката, откъдето се виждат гигантските глави
градището

Местността удивлява с уникалните си форми

Местността Градището край гърменското село Долно Дряново е известна с това, че крие в себе си много тайни от времето, когато нашите земи били населявани от траките. Обвити в мистика, чудните скали, наподобяващи човешки глави, очакват да бъдат намерени от туристите.

Мястото се намира в седловината между три съседни върха, близо до пътя, свързващ Гоце Делчев със Сатовча и Доспат. Величествени каменни глави, високи няколко човешки ръста, заемат площ от 500 дка. В други огромни камъни можем да открием образите на различни животни, като костенурка, змия, вълк, патица и други.

Според учените, това е древно селище и халколитно светилище. Величествени са и огромните образи на мъж, жена и дете и всичко това е дело на човек, който издялал скалите по перфектен начин.

От изследвания на археолози става ясно, че между населението по долината на река Места и Югоизточна Тракия са съществували културни и икономически връзки отпреди 7 000 години (късен халколит).  Първите данни за него дава местният учител по история Хасан Хаджийски. Следва археологическо проучване, което показва, че това е най-старото светилище в Югозападна Тракия и има много по-голямо значение от Перперикон.

Според историци, траките създали формите, сред които и дялан трон и жертвеник, за да извършват своите свещени ритуали.

Сега жителите на родопското село се надяват, че ще могат да привлекат туристи, които искат да се потопят в мистиката на древните исторически обекти.


Eдна хубава родопска песен.Клипа на песента е заснет близо до село Долно Дряново (местността "Градище" - най старото праисторическо и тракийско светилище

Николай Славеев Плачи, горо,плачи

Navigation

[0] Message Index

[*] Previous page

Go to full version