Значението на сраженията при Чанаккале
Един от най-важните фронтове на Първата световна война са военните действия при пролива Чанаккале /Дарданелите/ в годините от 1914 до 1916 между войските на Антантата /Франция, Великобритания / и Централните сили /Османската империя,Австро-Унгария, Германия/.Сраженията се водят по море и по суша и завършват с победата на османците.Най-критичният ден от тази война е 18 март 1915 година, когато офанзивата на корабите на Антантата в пролива Чанаккале е отблъсната .
Тази символична дата всяка година се отбелязва тържествено в Турция.Тържествата провеждани специално в окръг Чанаккале извеждат на преден план както победата на турците, така и значението на тази битка за Турция и целия свят.На тези тържества участват не само турците, но и техните противници по време на войната – гражданите на Австралия и Нова Зеландия, Сенегал и Великобритания.Отправят се послания за мир и братство, изтъкват се пагубните последици за човечеството от войните.
Какво е значението на победата при Чанаккале.Кои са причините резултатите и отражението на тази война? На този въпрос се спира деканът на факултета по политология и международни отношения при университета Чанкая, професор доктор Рамазан Гьозен.
......Сраженията при Чанаккале започват с десанта на френски и британски сили в пролива Чанаккале /Дарданелите/ с цел да превземат Истанбул и да подпомогнат съюзника си Русия.Благодарение на упоритата съпротива на Османската флота и армия по море и суша офанзивата завършва с неуспех.Френската и британски армии претърпяват поражение в Чанаккале и полуостров Гелиболу и са принудени да отстъпят.Този резултат в турската и световна истории се приема като повратен момент.
Една от специфичните черти на тази война е, че тя е последен образец за класическа империалистическа война. През 19 век империалистическите национални държави в Европа се договарят да окупират, разкъсат и поделят помежду си Османската империя. Друга империалистическа черта на тази война е ,че в нея заемаха място колониални войски от Нова Зеландия , Австралия, Сенегал, Индия и други .
Един от най- важните моменти на сраженията при Чанаккале е поражението на силните съюзнически страни Франция и Великобритания.Този резултат показа военната сила на османците и на германците като същевременно и намаляващата империалистическа мощ на Великобритания.Силите на Антантата не успяха да преодолеят Чанаккале,но това не промени съдбата на Първата световна война,от която те пак излязоха като победители, но това поражение доведе до две радикални последствия в регионалната и световна история.
Едното последствие бе,че в замяна на западащата сила на Западна Европа в световната политика се повиши силата на Съветския съюз и САЩ.След поражението при Чанаккале Русия бе лишена от военна и продоволствена помощ и силите и намаляха.Избухна Болшевишката революция след която Русия се оттегли от войната.Създаденият в последствие Съветски съюз изигра влиятелна роля в световната политика.
Последва също много важно събитие- след оттеглянето на Русия във войната се включиха САЩ и равновесието на силите бе променено в полза на страните от Антантата и войната завърши с тяхната победа.Следователно Битката при Чанаккале изигра катализираща роля за влизането на САЩ в Европа и поемането на доминираща роля в световната политика. Битките при Чанаккале стават причина за удължаването с още две години на Първата световна война и същевременно променят равновесието на световните сили.Оформят се нов световен строй и нова световна политика,но преди всичко настъпват съществени промени в Близкия изток и Балканския полуостров.
Германия, Австро-унгария и Османската държава една по една капитулират и на техните територии се очертават нови граници и се създават нови държави.Империалистическите държави вкарват в сила Севърския договор за да изиграят последните си козове в Близкия изток.
Може би най- важният аспект на Битките при Чанаккале, е че това е последната война спечелена от Османците и този резултат придава положителен дух на турския народ и подсилва вярата му ,че все още притежава силата за спечелване на войни. Мустафа Кемал паша ръководи успешно битките при Чанаккале и този успех е повторен малко по- късно в Освободителната война срещу настъплението на империалистическите сили между 1919 и 1922 година.Основана е Република Турция и тя е един вид плод на психологията на триюмфа от фронта при Чанаккале.
Всяка година с тържествени церемонии се отбелязва Победата при Чанаккале,но това не означава че се подхранват чувствата за мощ и победа при войни.Мустафа Кемал Ататюрк винаги е изтъквал на преден план принципа за „мир в страната ,мир в света”,с който се подсилва вярата в мира и братството между народите. Турският народ е преживял много войни в своята история и е загубил милиони свои синове и дъщери, но най- голямата поука извлечена от събития като битките при Чанаккале/Дарданелите/ е, че не трябва да има войни и агресия,а да се укрепват международния мир и сътрудничество.
http://www.zaedno.de/forums/viewtopic.php?f=244&t=11395