Костадине, още си много новичак тук, по-спокойно бе чадо. На твоите въпроси съм отговарял достатачно тук, но на други. Поразгледай малко темите и ще се увериш. А за знака
IYI е интересно че и Османлиите го използват върху монети и знамена. Тук във форума има материали по всичко което те интересува. Тук спорим не за българи, които са миш-маш, а за булгарите. Проследи синовете на Хан Курт. Най-големият е Бат Баян, а най-малкият е Атилкессе ( Аспарух). Тези неща са ти доста мъгляви, така че ако искаш да спориш, първо трябва да направиш поне малко изследване, иначе често ще изпадaш в позиция of side.
Не спорим за BULGAR-защото е чуждо-повлияно от латините наименование на БЪЛГАРИТЕ.
Както е известно само на производни и повлияни от българите езици има звукът "Ъ"- румънци,руснаци(в меката му форма ьi),македонци и съвременните турци.
Звуковете U,O и пр. се дължат на липсата на подобна фонема в съседните езици,като в тях се използват фонеми доближаващи българската "Ъ".
Затова можеш да срещнеш българското име в съседните езици като bulgars-lat. и производни,Бугари-сръбски,Болгарьi-руски,, Βούλγαροι-гръцки,Bulhaři-чешки и словашки,Bolgari-словенски и украински,Bułgarzy-полски и пр.
А до Аспарух-има се име гравирано върху римски легионен тотем-орелът от Вознесенка(Възнесенка),където е бил погребан.Ясно се чете Еспор-което е вариант на сарматското име Аспар(ездач).Рих(Рейкос,Рекс) е тракийска титла за владетел,описана още от Омир.
Аспаррих е роден в някогошното Боспорско царство и нищо чудно да носи името на митичен Боспорски владетел(Аспарриг).
Бат Баян също е сарматско име (Бат-по голям,Ба-владетел,Ян-първи,млад,нов,врата)-т.е. преведено Велик първи владетел.
Другото тълкование е Бат Боян- Бат-по голям,Бой(Войн) ,Ян-първи- превод-велик войн.
Ян/Янус(Ани) е бог в тракийският пантеон-бог на новата година,на жътвата,на земеделието- първият месец на новата година е кръстен на него Яну/Ари.
Оттук българските имена Яна,Янко,Яне и пр.
Наставката Яне характерна само за българският език и неговите производни- Персиян,Боян,Бояна,Борян,Боряна и т.н.
Освен тези наставки изключителни за българскят и еврейският език е наставката Ил/Ел- Борил,Атил,Ахил,Самуил и т.н.
Надпис „Болгар” на плочка от античността намерена в македонския град Виница отваря тема българин ли е Ахил-и откога са българите на Балканите.
Т.е. възможно е средновековните автор Йоан Цеца да е бил прав :
“И тогава всички пристигнаха в Авлида с кораби, и заедно с тях Ахил, синът на Пелей, и на Тетида, дъщерята на философа Хирон, водейки войска от хуни-българи-мирмидонци, на брой две хиляди и петстотин …”
http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=1211252