skoti3 да бе беше написано някаде че арменци се заселвали по Родопите 1-2-3-4-5-6-7-8-9 и т.н. век, даже още преди новата ера.
Даже по това време са имали и република даже даже и т.н. Но като са ги посмели турците та са ги........ стана ли, ха сега си вземи хапченцето.
Нещо фактологията не ти е съвсем на място.
Арменци са се заселвали по-масово на Балканския полуостров от 5 век. От 8 век до 10 век византийските императори заселват в Тракия, Родопите и Македония няколко стотин хиляди арменци - павликяни и тондракити. Арменците - халкидонити по вероизповедание основават Бачковския манастир. Споменатите арменци, както и арменците от апостолическата църква в България от далечното минало - са се деарменизирали. Някои историци считат, че родът на цар Самуил или на неговата майка има арменски корен. Жената на цар Петър I - Мария (Ирина) Лакапина е внучка на византийския император от арменски произход Роман I Лакапин и майка на цар Борис II и цар Роман.
[17] Цар Симеоновия син - Иван е женен също за арменка.
През периода на Отоманските завоевания (1363 г. – 1693 г.), последователни вълни от арменци-преселници от Армения, Крим, Полско-литовската държава (Жечпосполита) и Мала Азия достигат до територията на днешна България.
20 000 арменци, спасявайки се от турските насилия по времето на султан Абдул Хамид II, се установяват в България през 1894 г. - 1896 г. През Балканската война (1912 г. – 1913 г.), числото на арменците в България достига 35 000 и продължава да расте. След геноцида на арменците в Турция (1915 г. – 1922 г.), през 1922 г., по времето на управлението на Александър Стамболийски, 22 000 арменци, намират подслон в България. Техните потомци и емигрантите от Армения, след разпадането на Съветския съюз, са повечето от днешните арменци в България.
Е не са били чак много, но не и пък да кажеш, че не е имало въобще арменци.
Колкото до 1912 година никой не е тръгнал да отхвърля, че не е имало насилие. Нима, когато Османците са атакували българите- те не са давали жертви, нима през войните селското население дори и християни не са страдали от това. Но през цялото време не е имало атаки спрямо помаците, пък как видя, че те продължават и до днес ?
И друго колкото до темата, тука може само раздуваме локуми и да предполагаме някои тези, но най-добре би отговорил някой не историк, а политолог.