Author Topic: ЕС в рецесия. Еврозоната може да се разпадне .  (Read 3028 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Seliam-hodja

  • Avarage member
  • ***
  • Posts: 55
ЕС в рецесия. Българският бизнес отчаян



Еврозоната вече е в лека рецесия и на крачка от дълбока депресия. Положението може да се влоши, ако европейските лидери не предприемат спешни мерки, за да овладеят дълговата криза. Това предупреди Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) в понеделник и рязко свали прогнозите си за ръста на европейската икономика.

От ОИСР очакват свиване на БВП в страните от еврозоната през последните три месеца на 2011 г. и първите три на 2012-а. За цялата 2012 г. прогнозата е за едва 0,2% ръст.

Несигурната икономическа среда и рискът от рецесия тревожат и българските фирми. Предприемачите отчитат намаление на поръчките от чужбина и са песимисти за развитието на компаниите си. За втори месец бизнес климатът, мерен от националната статистика, се влошава. Мениджърите прогнозират още съкращения.

Очакванията на предприемачите за развитието на бизнеса им през следващите шест месеца са все по-песимистични заради несигурната икономическа среда. Нагласите са за свиване на поръчките и освобождаване на служители.

Единствено в продажбите на дребно мениджърите са донякъде оптимисти, докато колегите им от промишлеността, услугите и строителството се подготвят за влошаване. Това показват данните на Националния статистически институт (НСИ) за състоянието на бизнес климата през ноември. Статистиката отчита влошаване на показателя с 2,1 пункта спрямо октомври. Това е понижение за втори пореден месец, след като през септември нямаше промяна, а през август предприемачите не бяха притеснени от сигналите за опасност от навлизане на водещи европейски икономики в нова рецесия и очакваха подобрение.

Най-голямото влошаване на бизнес климата е в промишлеността. Мениджърите от сектора са песимисти за развитието на фирмите си в следващите месеци, вече отчитат намаляване на поръчките от чужбина, а около две трети посочват като основен проблем несигурната икономическа среда.

В строителството се очаква ново свиване на поръчки и съкращения на служители. Освен несигурната икономическа среда, тук се засилват и финансовите проблеми. Все по-резервирани в оценките за състоянието на фирмите са предприемачите от сектора на услугите. Прогнозата и тук е за още съкращения.

Въпреки, че търговците на дребно са оптимисти за бизнеса си, очакванията им за продажбите и поръчките през следващите три месеца са резервирани.


Зорница ЛАТЕВА

Offline Turas

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 640
  • Gender: Male
Така е щото прозводството надхвърля потреблението многократно. Складове и магазини са задръстени със стоки за години напред. Само война би свършила работа, но за война няма причина!

Offline Seliam-hodja

  • Avarage member
  • ***
  • Posts: 55
.

 Еврозоната може да се разпадне до
шест месеца



Допреди месец бях оптимист за еврозоната, сега мисля, че има шанс след шест месеца тя да не съществува.
 
Това каза финансовият министър Симеон Дянков пред Би Ти Ви.
 
Ако това стане, спестяванията на българските граждани няма да пострадат, но не можем да прогнозираме как това ще се отрази на пазарите и износа ни, тъй като не е възможно да се преориентираме толкова бързо, заяви министърът.
 
Той обаче заяви, че при разпад на еврозоната и евентуално сформиране на нов валутен съюз, който Ангела Меркел нарича фискален, България ще бъде в него заедно с още шест държави от еврозоната и Швеция.
 
Ние сме една от осемте най-стабилни фискално държави в Европа, категоричен беше Дянков.
 


 

За един месец много рязко се влоши ситуацията в Европа, което се отразява и на България,
 
добави вицепремиерът. По думите му ако преди няколко месеца се е готвел бюджет за догодина, който се е смятал за консервативен, на фона на последните сътресения той изглежда оптимистичен.
 
По думите му обаче за момента в Бюджет 2012 има достатъчно буфери.
 
За един месец "Дойче банк" понижи прогнозата си за икономиката на еврозоната догодина от 2,5% ръст на минус 0,5%, т.е. рецесия.