Български > Религия и мистика

За религиите.

<< < (92/96) > >>

Marlboro:


Why are we Muslims and not Christians? - Dr. Laurence Brown



https://www.youtube.com/watch?v=GAuXTTyW5f4&spfreload=10

Marlboro:



ИЗРАЕЛСКИ УЧЕНИ СЪС СЕНЗАЦИОННИ РАЗКРИТИЯ ЗА ХРИСТОС! БИЛ Е ЖЕНЕН И Е ИМАЛ ДЕЦА




http://bradva.bg/bg/article/article-41571#.VScnnRPF-TV









Subeyi Kurt:

Най-кървавата секта в Русия - Скопци

Противно на общоприетото мнение немалка част от бившите водачи на Съветския съюз са били силно религиозни. Сред тях е имало и все още има дълбоко посветени християни. Дори те мислят, че са единствените истински християни.
Скопците пазят в тайна извършването на кастрирането - първо, защото в някои времена е било забранено и строго наказуемо, и второ, защото всеки член е давал клетва пред братството, че няма да говори по тези въпроси. По-големи подробности за ритуалите на кастрирането са останали писанията на Селиванов, които са от златната ера на сектата Скопци при царуването на Александър I. Главната подбуда на скопците за кастриране е нареждането на Исус Христос, цитирано в Евангелие от Матея 5:28-30 и 19:12. Кастриране е ставало както на мъже, на жени, на момчета, така и на момичета.
http://bradva.bg/bg/article/article-37177#.VUkIaY7tmkp

pemben:
От епохата на камилите до епохата на ракетите

Някои съвременни просветители и образователи не мислят нищо друго,освен следното:
Ислямът е дошъл в епохата на камилите,и може да отговаря на нуждите само на онова време.
Не може да отговори на днешните актуални въпроси в епохата на ракетите.
Не може да даде отговор и на днешните предизвикателства, затова днес трябвало да изберем нови понятия.
Между другото те забравят,разбира се, една малка подробност.
И тя е, че ислямът не е дошъл за камилите,а за човечеството.
 Защото човекът във всяка епоха остава човек,а основните му нужди не се променят.
Било време на арабски недоимък в Медина.
Обществото изпитвало затруднения.
Като управител по това време халифа Юмер,Аллах да бъде доволен от него,се натъжавал,дори виждал причината за глада в себе си и отправял следната молитва:
- Създателю мой,не наказвай обществото с глад,заради моите грехове!
Тогава той забранил на трапезата му,да слагат храна,ако няма и за населението.
"Когато на трапезата на хората има месо,риба и други продукти,тогава може да сложите и на моята трапеза."
Еслем казвал,че Юмер,Аллах да бъде доволен от него, живее в по-голяма немотия от хората:
- Ако гладът беше продължил по-дълго,със сигурност халифа Юмер щеше да почине първи от немотия.
Защото като управител той изпитваше немотията най-много. Така той страдаше заедно с хората.
Ето,това е пример за управник от епохата на камилите.
Ето още един пример:
Халифът Юмер се разболял,а лекарите му препоръчали да яде мед.
Но по това време не било възможно да се намери мед. Тогава някои се досетили:
"В хазната има мед, да вземем оттам".
Халифът не се съгласил:
- В хазната всеки има дял. Без разрешението и без знанието на обществото не мога да взема дори и дирхем (вид парична единица) оттам.
След това събрал хората, и им разяснил положението. Поискал разрешение да вземе мед от хазната.
Всички в един глас отговорили:
- Разбира се, вземи колкото поискаш!
Юмер вече можел да вземе мед.
След известно време върнал в хазната количеството, което взел.
И това е пример от епохата на камилите.
Още един пример:
Вървейки по пътя, видял просяк и го попитал:
- Защо просиш? Човекът му отговорил:
- Какво да правя, преди имах сили и изкарвах прехраната си. Вече остарях, нямам сили и не мога да работя. Силите ми стигат само да прося,понякога на пътя,понякога пред църквата.
Юмер разбрал, че това е възрастен християнин.
Тогава добавил:
- Погрижете се за този човек и му начислете ежемесечна парична помощ.Каква справедливост е това,човек да работи през младините си,а когато остарее да проси? Коя съвест може да приеме това?
Спираме дотук с примерите от времето на камилите.
Смятам,че следва въпросът: дали днешните просветители и образователи в епохата на ракетите,притежават същите качества, като тези управници от времето на камилите?
Живеят ли така както живее обществото?
Казват ли " погрижете се за този човек и му начислете ежемесечна парична помощ ",когато срещнат някой просяк?
 Ако го казват,то те са достигнали до времето на камилите.
Ако не го казват,много ли са първобитни примерите, които посочихме?
ЗЛАТНИ СТРАНИЦИ ОТ ИСЛЯМСКАТА ИСТОРИЯ
на Ахмет Шахин

Marlboro:
Когато Европа и ислямът се намразиха и причините за това.
[/size]В продължение на 300 години Инквизицията преследва като ерес всичко прогресивно. "Всеки, дръзнал да се занимава с търговия, финанси или производство, моментално е бил заклеймяван като евреин", пише историкът Америка Кастро. Докато по време на Просвещението точните науки изживяват истински възход в Централна Европа, в Испания учените спорят дали летящите ангелчета пренасят и душите. След края на Инквизицията тази враждебност спрямо науката и прогреса намира благодатна почва и в католицизма.През 1499 кардинал Франсиско Хименез нарежда изгарянето на 80 хиляди арабски книги в Гранада - варварски финал на едно многовековно културно смесване.В модерната епоха знаменателен остава дебатът във Валадолид през 16 век, когато католическите теолози спорят дали индианците от завладения Нов свят имат душа или пък трябва да се третират като животни (слава Богу, надделява първото мнение).
Между ХІІ-ти и ХVII-ти век в съзнанието на християните Ориентът се утвърждава като лоно на мрака и злото. Този изкривен образ се е запазил почти непокътнат и до днес - въпреки че двете култури всъщност имат общи корени. [/color]
[/size]За действителната история на исляма европейците знаят твърде малко. Милиони хора в Европа дори не са чували, че толкова много технически достижения и придобивки на модерността всъщност са заслуга на мюсюлмански учени отпреди столетия. Тук влизат както важните трудове по медицина, химия, математика и астрономия, така и чисто практически открития, които днес се използват в компютърните технологии или пък при прогнозите на икономическите експерти.[/color]
[/size]След залеза на Античния свят, между ІХ-ти и ХІV-ти век науките отново процъфтяват тъкмо в Близкия Изток и онези части от Европа, които се намират под ислямска власт. Голяма част от античното наследство е преведено първо от гръцки на арабски и едва по-късно - от арабски на латински. Тъкмо благодарение на това западната християнска култура е получила достъп до бисерите на античността. През арабските преводи до Европа достигат например важни астрономически открития на древните, които залягат в трудовете на Коперник и на Леонардо да Винчи.
По време на „мавърското господство” мнозина испанци приемат исляма. Други си остават християни, но спазват нравите, традициите и дори „дрескода” на мюсюлманите. Мъжете се обличат в дълги дрехи, учат арабски, възхищават се от космополитната култура на арабите, често пъти живеят в многоженство. Тогавашната арабска култура по въздействието си много напомня на American Way of Life.
В Кордоба има канализация и улично осветление, 3 000 джамии и 300 парни бани. Заедно със Севиля и Гранада, Кордоба се слави по цял свят със своите университети, където се изучават философия, право, литература, математика, медицина, астрономия, история и география. За всеки богат човек по онова време е въпрос на чест да има богата библиотека.[/color]
[/size]Изкривеният образ на исляма[/color]
[/size]През Х-ти век ислямската култура в Испания достига своя апогей, след което започва бавната й ерозия. Когато „маврите” окончателно са прокудени отвъд Средиземно море, през 1499 кардинал Франсиско Хименез нарежда изгарянето на 80 хиляди арабски книги в Гранада - варварски финал на едно многовековно културно смесване. Изобщо Католическата църква настоява християните съвсем отчетливо да се дистанцират от мюсюлманите. Така през следващите няколко столетия хората на Пиринейския полуостров постепенно привикват с мисълта, че са християни - независимо, че историческата истина е доста по-сложна. А Католическата църква, не само в Испания, обявява исляма за враг номер едно
И на няколко пъти предприема срещу него така наречените Кръстоносни походи.Ислямофобията от онези времена има обаче не само религиозни, а и идеологически корени. Светият престол смята, че е най-добре европейските държави да не се бият помежду си, а да обединят своите енергии срещу „неверниците” на Изток и срещу еретиците в своите граници.
Тъкмо между ХІІ-ти и ХІV-ти век възниква и изкривеният образ на исляма, който се е запазил почти непокътнат и до днес.Едва в епохата на Просвещението и Романтизма образът на исляма в очите на европейците започва да се променя. Османската империя отдавна вече не е заплаха
Колониализмът обаче възражда старите омрази. Европейците отново започват да гледат отвисоко на исляма, смятайки себе си за по-развита култура. Така е и до днес. Още преди няколко десетилетия американският литературовед Едуард Саид излезе с тезата, че Западът си е присвоил правото да „обяснява” Ориента, най-вече за да може по този начин да укрепи своето световно господство. И наистина, повечето днешни европейски и християнски възгледи за Ориента възникват именно в апогея на колониализма през ХІХ-ти и ХХ-ти век. През 1835 година европейците контролират едва 35 процента от територията на земното кълбо, а в началото на Първата световна война тази цифра вече набъбва до 85%. „Ориентализмът”, тоест преизмислянето на Ориента, се превръща във важен инструмент на колониалистите..Днес между Ориента и Оксидента цари недоверие. За европейците Ориентът символизира част от собственото им развитие, което е останало в миналото
Западът в почти гротескни мащаби преоткрива исляма като враг след края на Студената война и най-вече след атентатите на 11 септември 2001 година. Действителната причина обаче е по-дълбока. Както се е случвало многократно в световната история, вътрешните кризи пораждат страх от Чуждото. В свят, който все по-бързо се превръща в едно цяло, естествено възникват несигурност и съпротивителни рефлекси. И те обикновено са обърнати към чуждата култура - независимо от това колко тясно е преплетена тя със собствената. Така, както са преплетени Ориентът и Оксидентът.
Михаел Людерс в Ди Цайт./ и ДВ.Бг[/color]

Navigation

[0] Message Index

[#] Next page

[*] Previous page

Go to full version