Не съм запозната с това доколко е имало светски училища в Родопите преди 1912 г.
Все пак, ако се допита човек с подходящи ключови думи до търсачките, излизат някои неща.
Примерно тези:„Първото светско училище в селото е открито през 1854 г. в къщата на младия учител Никола Банев/Ковачевски.
Двуетажната сграда на новото училище е построена през 1888 г. с дарение от учителя Йордже Димитров Джорджев...”
Из
http://kovachevica.com/bg/History/------------------
"Отначало към църквата било открито килийно училище от Йеромонах Григорий, който и до днес е почитан като светец от християнското население в Средните Родопи. Той бил грък – монах от Света гора, Атон. Най-напред се установява в Момчиловци, където научава родопския диалект и създава т. нар. гръцка транскрипция ( изписването на думите от родопския диалект с букви от гръцката азбука ).
На тази „писменост” превежда гръцките богослужебни книги и ограмотява своите ученици в килийните училища в Момчиловци и околните християнски селища. Въпреки гръцкия си произход, по-късно, застава на страната на местното население в борбата му срещу Цариградската патриаршия и Ксантийската митрополия за българска църква и българско училище.
След 1867 г. килийното училище в селото постепенно прераства в българско и светско."
Из
http://www.momchilovtsi.info/historybg.htm-----------------------------------------
"За поддръжка на училищата си помаците от с. Каменица (Пещерска околия) и Ракитово през септември 1881 г. потърсили финансова подкрепа от Румелийското правителство. Сумата, която искали, била съответно 250 и 350 турски лири. Просветната дирекция отклонила молбата с финансови аргументи, но те срещнали отклик в Екзархийския постоянен комитет, който насърчавал християнизирането на помаците."
Из
http://pomak.webs.com/ptmtm/pomaks.html#2.1------------------------------------
А в Кърджали например изглежда първото светско училище е било открито година след 1912-та, през 1913-та.
„На 7 ноември 1913 г. е открито първото българско училище в града -“Първоначално народно училище“. Записани са 8 ученици, а до края на учебната година достигат 25. Училището има само две стаи. Учениците се увеличават и е необходима нова сграда. Тя се строи близо две години - 1926-1927. Това е старата сграда на училище „Отец Паисий”. За нуждите на просветното дело в града през 1942 г. е открита още една сграда – на гимназията.”
http://niprodcr.blogspot.com/2011/10/blog-post_7485.htmlВсе нещо може да се намери, така че, дори по този начин.
Макар четова, на което аз попаднах, е доста оскъдно и спорадично.