Орфей е „първи свиралджия”, а от Родопите към Гърция слязоха музиката и поезията Изследователят:
20 ноември 2011, неделя
Никола Гигов e роден на 10.11.1937 г. в село Вълчи дол, Западните покрайнини. Съдбата му е драматична - семейството му бяга в България. С цената на неимоверни лишения завършва образованието си. Изключен е от университета, пратен в лагер. Има 7 досиета в ДС. Съпруг на дъщерята на писателя Николай Хайтов - Елена. Автор е на 52 книги - поезия и проза, издадени в България и чужбина. В печата има над 2600 художествени публикации, от които 300 са публикувани в чужбина - на 20 езика. Орфей и орфизмът са тема на неговия живот, 12 от книгите му са тази тема. Като изследовател на Орфей Никола Гигов е посетил 43 страни - от Япония до Америка, бе аргонавт в Колхида (1984 г.).
Има издадени 7 книги в чужбина и над 300 публикации.
Удостоен е със 100 национални литературни и с 18 международни награди. Включен е в Световната класация Великите мъже на ХХI век на САЩ. Лауреат на световна награда Диамантът Да Винчи на Интернационалния биографичен център в Кеймбридж, Англия. Удостоен с индивидуално място в Залата на славата в Американския биографичен институт - Северна Каролина.
Член е на СБП. Носител е на орден "Кирил и Методий" първа степен. Почетен член на Националната академия Орфика. Почетен гражданин на град Смолян.
- Ваша мисия е възраждането на българския дух. Как?
- Летим към чуждото, пълзим към родното - неслучайно тази мисъл е водеща за творчеството ми. Аз преобръщам пластовете пепел на древните векове, за да хвана Орфеевия огън, да възродя духа и гордостта на българите. Корените са нещо, с което никога човек не трябва да прави компромис. Народът ни е гениален - създал е 300 000 народни песни, въпреки робствата. Франция има 8000 народни песни, Германия има 50 000 народни песни. Иван Вазов, който е живял в Пловдив, е казал: Родопите са море от песни. Аз съм доказателство: 50 години пиша и бродя, не можах да преплувам това море.
Въведох термина лотофаги - да изядеш цветето на лотоса и тогава забравяш миналото си, името, народа си и накрая забравяш всичко. Питам се - защо България забравя? Та ние сме дали пример на целия свят с Орфей, за когото в енциклопедиите пише: най-големият смъртен поет и музикант в целия свят. Велики умове като Леонадро да Винчи и Виктор Юго са го възпявали. Френският поет Гийом Аполинер пише: Орфей, по-виден от 7-те чудеса на света. Бившият френски президент Шарл дьо Гол казва: България е мостът, по който античната култура дойде в Европа. Фактически ние сме родили Европа, която се е развила в днешния ден, осъществявайки замисъла на Орфей да се обединят племената в единна държава това, което правим днес. Ако беше жив Орфей, щеше да е щастлив, че толкова държави са се обединили - половин милиард души в единен свят.
- След 50-годишен труд преборихте ли се с грешките и заблудите около образа на Орфей?
- До мен Орфей се смяташе за гръцки герой. Коригирам историята, коригирам митологията, но с факти, включително от Гърция, доказвам, че нашият Орфей е историческа личност с творчество от 20 книги, посочвам заглавията им, давам резюмета. Избродил съм 240 села само в Средните Родопи, там в песните си народът го е възпял като "първи свиралджия, първи песнопоец".
Аз разграничих петте Орфея, те са знаменити, но всеки е живял в различно време. Гърците имат друг Орфей, живял през VI век преди новата ера в Атина, който е записал Илиадата. Нашият Орфей се нарича Родопееца, живял в Родопа през XIII век преди новата ера. В Атина открих книга, в която пише на гръцки: От Родопите към Гърция слязоха поезията, музиката и свещените изкуства. Ако такива златни редове, които съм събрал много, влязат в христоматиите, ще се почувстваме друг народ - създател.
- Имате ли официални доказателства за сензационната теория, според която Орфей е създател на първата писменост?
- Огласих тази теза, като я подкрепих с изображения и доказателства. Опасявах се да не се появи напрежение между Гърция и България. Напротив, намерих приятели в Гърция. На лекциите на световни форуми в Париж, Москва, Лондон развивам тази теза и никъде не съм имал опоненти - доказателствата ми са безупречни. Не си служа с фалшификации, патриотизмът ми не е псевдо. На гърците казвам: На мен може да не вярвате, но вярвате ли на Платон? А той е казал на гръцки: Видях купища книги от Орфей. Как ще отрекат това? Или пък казаното от Еврипид: На тракийски таблички е записано Орфеевото слово. Същото го казват Питагор, Есхил.
- Запазени ли са доказани стихове на Орфей?
- Да, доказано негови са стиховете: Искам да бъда небе всевиждащо, за да те гледам с всички небесни очи.
А преди да бъде убит, е изпял: Призовавам боговете да закрилят любимата ни Тракия.
Ето стихове на Орфей, написани преди 3300 години, които дори са надраснали нашето съвремие:
Мой бог е любовта! Познай себе си и ще познаеш вселената и боговете! Помощ на слабите, утеха на страдащите, надежда за всички! - велико изречение. Земята може да се завладее с лира, а не с меч!
Душата на човека е безсмъртна!-Великият Николай Коперник учен е написал с ръката си: Хелиоцентричната система не е моя, взех я от Питагор, а той я е взел от Орфей.
- Как делото и личността на Орфей са свързани с Пловдив?
- Най-важно е решението на Орфей да пренесе и огласи писмеността. Той прави това на тепетата, които днес наричаме Тримонциум. Тогава, преди 3300 години, Джамбазтепе е Орфеевия хълм. Точно там е Античният театър с 5-7 хил. места, построен в чест на Орфей от император Траян във 2 век след Христа. Тук е, да го нарека, нотариалният акт за мен и за България, че сме имали по-древна писменост, върху която са стъпили Кирил и Методий. Който иска да се увери, да отиде на Античния театър, да погледне от сцената в източния сектор, 10-и ред. Там има половинметрови протокирилски букви, изписани на седалката: Орфей. Той е бил патрон и почетен гражданин на Пловдив.
В Пловдив е имало древна статуя на Орфей по времето, когато е създаден Античният театър. Извлякох това от творбите на Калистрат, Филострат-Стари и Млади. Статуята е била на Агората, някъде между днешната поща и хотел "Тримонциум". Била е в цял ръст, от бронз. Орфей е прав, в дреха на дипли, пеплос, с музикални инструменти в ръце, заобиколен с мраморни барелефи на птици и животни, които го слушат.
През 165 г. идва от Рим Лукиан, римски писател, който чете свои творби на Античния театър. Това е голяма чест. Ето откъде идват думите, записани за Пловдив: Това е най-големият и най-красивият от всички градове, отдалече блести красотата му.
Гарантирам, че е исторически факт идването на Аристотел в Пловдив. Аристотел казва: Най-важните знания за звездния свят приех от Тракия - какви златни думи за България.
- Наистина ли вярвате, че на България є предстои славно бъдеще?
- Вярвам твърдо. Сега е последният ни шанс да реставрираме Орфеевата цивилизация, за да бъдем с достойнство, със звезда на челото в Европа.
Тъжно ми е, че не можем да преоткрием древното си величие. Някога са ни величали творци от Рим. Не можем сега да се молим като периферия на Европа, ние сме родилният корен на Европа - показват го и картите, с които разполагам. Осъществени се мечтата и идеята на Орфей за единна Европа. Вдъхновителят на Европа ще си стане пак зора за бъдното.
Затова работя. Казвам, че България е феникс. Неслучайно сега наша песен лети в Космоса, избрана измежду 20 000 песни. По отношение на песните смятам, че нямаме конкуренти. Както и за кирилицата, която е изключително съвършена азбука.
България на небето е по-голяма, отколкото на земята. Вярвам на българския народ, въпреки че спрях да вярвам на партиите. Вярата ми е в обичта към духовното, което идва от мъртвите, от живите, от бъдните. Както Орфей е казал: Със златна колесница към бъдещето ще летя.
- Как се сдобихте със 7 досиета?
- Аз съм българинът, на когото са открити 7 досиета. Чел съм шестте, прочитът само на едно ми отне 7 часа. Следили са ми всяка стъпка, предлагали са ми сътрудничество при много жестоки условия. Описал съм това в книгата ми "Цербери от ада" - за моето досие, за начина, по който отказвам да сътруднича. Казах си: Загубил съм много като бежанец, нека загубя и живота си, но няма да отстъпя. Не съм чел 7-то досие, това от 1987 г. Тогава ме поканиха да изнеса лекция за Орфей пред 20 професори от Вашингтон и още толкова от София. Американците бяха толкова впечатлени, че предложиха разработката ми да излезе в САЩ. Някой завидя и се роди 7-то ми досие - като на поклонник на западната култура. А сега ще ми направят ли досие като поклонник на източната култура, след като излезе книгата ми в Япония? Имам и книга за Русия - поклонник на северната култура? И за Египет - на южната култура. Така със сигурност ще бъда утвърден като поклонник на културата.
- Една от последните ви стихосбирки е давала кураж на японците по време на разрушителното земетресение?
- Книгата с поезия излезе на японски на 11 март във Фукушима с диск с космическата песен "Излел е Делю хайдутин" на Валя Балканска. 140 млн. японци я слушат по време на земетресението и се утешават. На срещи ми разказваха, че са спасявали книгата, пренасяли са я в Токио. Т.е. ние сме кръвно свързани, целият свят със земното кълбо. Книгата ми става вестоносец на мира. Не бива да забравяме, че в момента сме в ключов момент, подобен на този преди гибелта на древната Атлантида.
Японците ценят Орфеевото цвете като свещено, слагат го на врати, прозорци, в домовете, в които творят. Разбират, че това цвете носи безсмъртие. От всички цветя на земята това скално цвете издържа отскубнато две години, след което може да се възстанови и да разцъфти.
- Какво ви свързва с пророчицата Ванга?
- Виждал съм я веднъж, не съм искал да ми гледа. Телепатично четяхме мислите си. Нейни са думите: Гигов върви по Орфеева пътека и написаното от него е вярно. Много тача тази оценка.
„Марица"
http://rodopismolian.blogspot.com/2011/11/blog-post_20.html