Author Topic: Ислям - Islyam  (Read 185321 times)

0 Members and 14 Guests are viewing this topic.

Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
    • Всичко за село Корница
Ynt: Ислям
« Reply #45 on: April 21, 2009, 12:01 »
Ислямската цивилизация в Андалусия и нейното влияние
 
През X-XI век Кордоба, населяван от над един милион души, представлявал средище на цивилизацията, подобно на Багдад и Константинопол. В града имало двеста хиляди жилищни сгради, шейсет двореца, шестстотин джамии, седемстотин обществени бани, седемнайсет висши училища и седемдесет народни библиотеки.

Светлината, която излъчвало появилото се в Мека Слънце на исляма, след няколко века започнала да озарява на изток Трансоксиана и земите близо до Китай, а на запад - Европа. Стремително напредващите мюсюлмански завоеватели дебаркирали в Испания (711 г. от н.е.) и около 715 година завладели всички големи испански градове. После продължили инвазията си към вътрешността на Франция. От друга страна, тръгвайки от Сицилия, те стигнали до предградията на Рим.

Мюсюлманите, които все още не били изгубили вътрешната си динамичност, през първите двайсет и пет години завладели Северна Африка и обърнали погледа си към Андалусия на отсрещния бряг. Необходимо било да се изчака възможност за сдобиване с технически средства за нейното завземане. През 711 г. от н.е. за пръв път Тарик ибн Зияд преминал на отсрещния бряг с кораби и, воден от възвишената си любов за прославяне Словото на Аллах, той успял да разгроми 90-хилядната армия на крал Родерик със седем хиляди войници. Просвещаването на Европа от страна на ислямската цивилизация е станало възможно с посредничеството на италианския остров Сицилия, който близо две столетия е бил под ислямска власт, където и днес са налице мнозина ислямски паметници, и на Испания (Андалусия), която била под господството на исляма в продължение на осем века.

След като мюсюлманите завзели голяма част от Европа, включваща част от териториите на Испания, Португалия, Италия, Кипър и Франция, в тези земи настъпили важни научни и културни промени. Просвещаването на Европа от страна на ислямската цивилизация продължило до Ренесанса. Причини за възникването на Ренесанса и Просвещението били ислямската култура и цивилизация. В периода, в който Андалусия била под управлението на владетелите Абдуррахман II, ел-Хакем и Мансур (912-1002), Кордоба, населяван от над един милион души, представлявал средище на цивилизацията, подобно на Багдад и Константинопол. В града имало двеста хиляди жилищни сгради, шейсет двореца, шестстотин джамии, седемстотин обществени бани, седемнайсет висши училища и седемдесет народни библиотеки.

Улиците на андалуските градове били покрити с каменни настилки, имало калдъръми и нощно осветление. Възможно било да се измине разстояние от десет километра в светлината на уличните лампи, монтирани пред построените в близост една до друга сгради. Арабските инженери изградили мост със седемнайсет свода над река Гуадалкивир. Абдуррахман I най-напред се заел с изграждането на водопреносна мрежа в Кордоба, за да осигури вода за домовете и градините.

Халиф ал-Хакем изпращал свои служители в градове като Александрия, Багдад и Дамаск със задачата да проучат всички книжарници, да закупят продаваните книги и да препишат тези, които са необходими. Така в столицата била изградена голяма и богата библиотека. Отбелязва се, че броят на книгите в нея бил четиристотин хиляди. Само каталогът, в който били вписани книгите в библиотеката, е бил четиридесет и четири тома.

Въздействието и обаянието на словото, литературата, религията, както и на социалните институции на андалуските владетели, било толкова силно, че мнозинството от християните водели мюсюлмански начин на живот, въпреки че не били встъпили в исляма.

Европейските крале избирали служителите и съветниците си от мюсюлманските среди и ценели високо учените, идващи от Сирия и Багдад. Особено крал Роджър II и Фридрих II водели мюсюлмански начин на съществуване, обличали се като мюсюлманите и подражавали на техния стил на живот.

Ислямската цивилизация в Андалусия била много по-развита от европейската и с нищо не отстъпвала на източния ислямски свят. Основаният от страна на Абдуррахман III университет "Кордоба" в столицата бил на равнището на най-реномираните висши учебни заведения в света по онова време. Този университет бил създаден по-рано от университета "ал-Азхар" в Кайро и от медресетата "Низамие" в Багдад. Висшето училище привличало голям брой студенти мюсюлмани и християни, но не само от Испания, а и от Европа, Африка и Азия.

В по-големите градове в Андалусия имало висши училища със статут на университети. Най-важните от тях се намирали в Кордоба, Севиля, Малага, Гранада и Толедо. Европейците изпращали студенти в тези учебни заведения, те научавали арабски език и превеждали на латински трудовете, които били продукт на ислямската цивилизация.

Видният ориенталист Райнхард Дози казва: "В онази епоха в Андалусия почти всеки човек е владеел четмо и писмо." Докато всичко това се случвало в мюсюлманска Испания, през същата епоха в християнска Европа малцина, предимно църковни служители, успявали да се доберат до частични знания.
 
в-к "Заман-България"
23 March 2009, Monday
 
 

Offline Gelina

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1487
  • Gender: Female
Ynt: Ислям
« Reply #46 on: April 21, 2009, 13:26 »

Offline Serif mkd

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 337
  • Gender: Male
Ynt: Ислям
« Reply #47 on: April 21, 2009, 18:29 »
   Prekrasen klip Gelina!!!Allah da te nagradi so 99 nagradi i zelbi!

PETER

  • Guest
Ynt: Ислям
« Reply #48 on: April 21, 2009, 22:40 »

Offline oruch

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 226
Ynt: Ислям
« Reply #49 on: April 21, 2009, 23:10 »
--------------------------------------------------------------------------------
 Малко истина от Харун Яхя за тези които мислят, че корана е човешка "измислица".
 Как ли може да се подреди всичко това от човек?


Математическото чудо на Корана

 

ПОВТОРЕНИЕТО НА ДУМИ В КОРАНА

В Корана някои думи, имащи определена връзка помежду си, по един много удивителен начин са повторени или по равен брой пъти, или според значението си се явяват точни делители една на друга. В таблицата отдолу са представени такъв вид думи и броят на повторенията им в Корана.

- Изразът “седем небеса” е използван 7 пъти. “Сътворяването на небесата” също е повторен 7 пъти.

СЕДЕМ НЕБЕСА
СЪТВОРЯВАНЕТО НА НЕБЕСАТА
 
 7 пъти

7 пъти
 

- Докато единственото число на думата “ден” е употребено 365 пъти, то множественото число, т.е. “дни” е използвано 30 пъти. Броят на повторенията на думата “месец” е 12.

ДЕН
ДНИ
МЕСЕЦ
 365 пъти
30 пъти
12 пъти
 


- Думата “предателство” е употребена 16 пъти, броят на повторенията на “злоба” също е 16.

ПРЕДАТЕЛСТВО
ЗЛОБА
 16 пъти
16 пъти
 

- Броят на повторенията “растение” и “дърво” е един и същи: 26.

РАСТЕНИЕ
ДЪРВО
 26 пъти
26 пъти
 


- Докато думата “наказание” е използвана 117 пъти, то “прощаването”, което е една от основните характеристики на морала, на който Коранът ни учи, е употребена точно два пъти повече, т.е. 234 пъти.

НАКАЗАНИЕ
ПРОЩАВАНЕ
 117 пъти
2x117=234 пъти
 

- Резултатът, който получаваме, когато преброим използването на глагола “рече”, е 332. Същият е и броят на повторенията на глагола “рекоха”.

РЕЧЕ
РЕКОХА
 332 пъти
332 пъти
 

- Един и същи е и броят на употребяваните думи “земен живот” и “отвъден живот”.

ЗЕМЕН ЖИВОТ
ОТВЪДЕН ЖИВОТ
 115 пъти
115 пъти
 

- В Корана думата “дявол” е използвана 88 пъти. Броят на повторенията на думата “ангел” е 88.

ДЯВОЛ
АНГЕЛ
 88 пъти
88 пъти
 

- Думите “вяра” и “неверие” са повторени 25 пъти в Корана.

ВЯРА
НЕВЕРИЕ
 25 пъти
25 пъти
 

- Думите “рай” и “ад” също имат еднакъв брой повторения: 77.

РАЙ
АД
 77 пъти
77 пъти
 

- В Корана “милостинята закат” е употребена 32 пъти. Броят на повторенията на “благославяне” е също 32.
(Милостинята закат е задължителна за мюсюлманите и има важно социално значение.)


МИЛОСТИНЯТА ЗАКАТ
БЛАГОСЛАВЯНЕ
 32 пъти
32 пъти
 

- Докато определението “праведници” се използва 6 пъти, то “нечестивци” се употребява два пъти по-малко, т.е. 3 пъти.

ПРАВЕДНИЦИ
НЕЧЕСТИВЦИ
 6 пъти
3 пъти
 

- Равен брой повторения – 5, имаме и на думите “лято-жега” и “зима-студ”.

ЛЯТО-ЖЕГА
ЗИМА-СТУД
 1+4=5 пъти
1+4=5 пъти
 

- В Корана думите “вино” и “опиянение” също са използвани поравно: 6.

ВИНО
ОПИЯНЕНИЕ
 6 пъти
6 пъти
 

- Думата “богатство” е използвана 26 пъти, а “бедност” два пъти по-малко, т.е. 13 пъти.

БОГАТСТВО
БЕДНОСТ
 26 пъти
13 пъти
 

- Думите "език" и "наставлявам" са използвани по равно: 25 пъти.

ЕЗИК
НАСТАВЛЯВАМ
 25 пъти
25 пъти
 

- Думите “помагам” и “нарушавам” са повторени по 50 пъти.

ПОМАГАМ
НАРУШАВАМ
 50 пъти
50 пъти
 

- Броят на повторенията на думите “награда” и “провал” също е равен: 108.

НАГРАДА
ПРОВАЛ
 108 пъти
108 пъти
 

- Думите “беда” и “признателност” са използвани по равен брой пъти: 75.

БЕДА
ПРИЗНАТЕЛНОСТ
 75 пъти
75 пъти
 

- Глаголите “обичам” и “покорявам се” също са употребени поравно – 83 пъти.

ОБИЧАМ
ПОКОРЯВАМ СЕ
 83 пъти
83 пъти
 

- Думата “улеснявам” е използвана три пъти повече, отколкото “затруднявам”.

УЛЕСНЯВАМ
ЗАТРУДНЯВАМ
 36 пъти
12 пъти
 

- Броят на повторенията на думите “суров” и “търпение” е еднакъв: 115.

СУРОВ
ТЪРПЕНИЕ
 115 пъти
115 пъти
 

- Повторението на думите “жена” и “мъж” също са равни на брой: 23.

ЖЕНА
МЪЖ
 23 пъти
23 пъти
 

- В Корана думите “слънце” и ”светлина” са използвани 33 пъти.

СЛЪНЦЕ
СВЕТЛИНА
 33 пъти
33 пъти
 

- В Корана думата “човек” е употребена 65 пъти; общият брой на изразите, свързани със сътворението на човека, дава същото число.

ЧОВЕК 65 пъти
ПРЪСТ
ЧАСТИЦА СПЕРМА
СЪСИРЕК
КЪСЧЕ КАТО НАДЪВКАНО МЕСО
КОСТИ 
ПЛЪТ 
 17 пъти
12 пъти
6 пъти
3 пъти
15 пъти
12 пъти
 
ОБЩО 65 пъти

- В Корана думата “суша” е използвана 13 пъти, а думата “море” 32 пъти. Ако съберем употребата на тези две думи ще получим числото 45. Процентът на повторенията на “суша”, който е 13, от 45 е 28,88888889%. Процентът на повторенията на думата “море” – 32, от 45 е 71,11111111%. Така получените проценти са реалното процентно съотношение между водата и сушата на нашата планета. 1

СУША
МОРЕ
ОБЩО
 13 пъти
32 пъти
45 пъти
 13/45=%28,88888889
32/45=%71,11111111 
%100
 


ИЗЧИСЛЕНИЕТО “ЕБДЖЕД” В КОРАНА

Всяка буква от арабската азбука има числено значение, т.е. на всяка буква съответства едно число. Благодарение на това ние може да правим разнообразни изчисления. Именно този начин на изчисляване се нарича “Ебджед”.2

Мюсюлманите се възползват от това числено значение и започват да го прилагат в различни области. Един от приложните методи е науката “Джифр”.



“Джифр” наричаме науката, която ни дава информация за евентуални бъдещи събития. Това е един от методите, от които се ползват хората, заети в сферата на извършване на тълкувания върху численото значение на символните знаци и букви. Най-съществената разлика между “Джифр” и “Ебджед” е, че “Ебджед” е наука за нещо, което вече се е случило, а “Джифр” за нещо, което евентуално ще се случи.3

Този метод на изчисление бил широко разпространен още преди Коранът да бъде низпослан. Всички събития от арабската история били записвани, като на всяка буква била дадена числена стойност и по този начин била зарегистрирана датата на всяко едно събитие. Тези дати се получават, като съберем съответните числени стойности на всяка от използваните букви.

Когато разгледаме някои айяти от Корана чрез т.нар. метод “ебджед”, ще забележим някои, съответстващи на значението на тези айяти, дати. И когато видим, че споменатите в съответните айяти събития са се случили на датите, които сме получили чрез изчислението “ебджед”, ще разберем, че в тези айяти се съдържа скрито знамение за тези събития. (Аллах знае най-добре)

- В Корана е посочено за стъпването на Луната през 1969.

 

Наближи часът и се разцепи луната. (Сура Камар, 1)


Арабската дума “шакка” освен “разделяне на две, разцепване” се използва и със значенията на “набраздяване, разкопаване, обработване на земя, разравяне на почва”:



 Ние проливаме обилно водата. После разпукваме земята и правим от нея да поникнат зърна и грозде, и зеленина, и маслини, и палми, и гъсти градини, и плод, и трева.
(Сура Абаса, 25-31)
 

Както се вижда от този айят, думата “шакка” не е използвана в смисъл на “разделяне на две, разцепване”, а на “разпукване на земята и поникване на разнообразни култури”. Когато оценим думата “шакка” (използвана в 1ви айят от Сура Камар) чрез това й значение – “разпукване на луната”, също така се разбира и стъпването през 1969 година на Луната, при което са извършени разнообразни изследвания върху повърхността на Луната. (Аллах знае най-добре) Всъщност има още едно знамение, свързано с това събитие. Численото значение на някои думи, използвани в този айят от сура Камар, ни дават числото 1969. Един доста важен момент при този метод на изчисляване е, че съществува вероятност при изчисляването да се получат много големи и безсмислени числа. Въпреки вероятността за получаване на смислено число да е твърде малка, изключително забележително е получаването на една толкова недвусмислена цифра.




... Наближи часът и се разцепи луната...
По мохамеданското леточисление: 1390
По християнското леточисление: 1969


През 1969 година американските австронавти извършили изследвания на повърхността на Луната, посредством разнообразни уреди разкопали и разровили почвата, взели проби от нея и ги донесли на Земята.



 

ЦИФРАТА 19 В КОРАНА

Една друга страна на математическото чудо на Корана е зашифрованото използване на цифрата 19 в айятите. Това число, към което ни се насочва вниманието в 30ти айят на сура Мудассир, на някои места в Корана е зашифровано. Можем да изброим следните примери:

Математическият дизайн на Басмалах:

Първият айят в Корана е “В името на Аллах, Всемилостивия, Милосърдния”. На арабски се произнася като “Bism Allah Al-Rahman Al-Raheem” и обикновено е известен като Басмалах.

Басмалахът е толкова специален и уникален, че представлява базата, на която е изграден основаващият се на числото 19 математически дизайн на Корана. Това е въвеждащата фраза на Корана и се състои от точно 19 арабски букви. Тези букви са изложени в долната таблица с приблизителните им български еквиваленти и съответстващите им числени значения.



 1.буква  8.буква  15.буква
 2.буква  9.буква  16.буква
 3.буква  10.буква  17.буква
 4.буква  11.буква  18.буква
 5.буква  12.буква  19.буква
 6.буква  13.буква     
 7.буква  14.буква     

Четирите думи и деветнадесетте букви на Басмалах са свързани съобразно математическа система, която е невъзможно да бъде съставена от човека. Тази забележителна система е базирана на номерата и численото значение на буквите, от които са съставени четирите думи на Басмалах. Нека, преди да ви представим тази невероятна математическа система да обобщим информацията, която трябва да знаем за Басмалах, в следната таблица:

Четирите думи от Басмалах, българският им превод,
броят на арабските букви във всяка една дума и тяхното числено значение
No. Арабски Български Бр. букви Числено значение Общо
1 Bism В името 3 2, 60, 40 102
2 Allah Аллах 4 1, 30, 30, 5 66
3 Al-Rahman Всемилостивия 6 1,30,200,8,40,50 329
4 Al-Raheem Милосърдния 6 1,30,200,8,10,40 289
Общо 19   
 786


Използвайки данните от гореизложените две таблици, получаваме следните, основани на числото 19, математически случаи:

1. Басмалах се състои от 19 арабски букви.

2. Поредният номер на всяка дума от Басмалах и записаният след това брой на буквите в нея образуват 8-цифрено число, което е кратно на 19:
1 3 2 4 3 6 4 6 = 19 x 19 x 36686

3. Нека заменим броя на буквите на всяка една дума от точка (2) с общото числено значение на тази дума. По този начин става така, че след поредния номер на всяка дума записваме неговото общо числено значение и се получава едно 15-цифрено число, което е кратно на 19:
1 102 2 66 3 329 4 289 = 19 x 5801401752331

4. Нека заменим общото числено значение на всяка дума от точка (3) с общото числено значение на всяка една буква на тази дума. Например, общото числено значение на първата дума – 102, да бъде заменено с 2, 60, и 40. Подобно, общото числено значение на втората дума – 66, да бъде заменено с 1, 30, 30, 5 и т.н. Резултатът е 37-цифрено число, което е кратно на 19:
1 2 60 40 2 1 30 30 5 3 1 30 200 8 40 50 4 1 30 200 8 10 40 = 19 x 66336954226595422109686863843162160

5. Нека вмъкнем поредният номер на всяка една буква от думата преди численото й значение от точка (4). Например, численото значение на буквите от първата дума са 2, 60 и 40. Когато вмъкнем поредните номера на буквите, получаваме 1 2 2 60 3 40, където поредните номера са записани с курсив, а численото значение с удебелен шрифт. Подобно, численото значение на буквите от втората дума са 1, 30, 30 и 5. Когато вмъкнем поредните номера на буквите, получаваме 1 1 2 30 3 30 4 5 и т.н. Когато всички числа бъдат събрани на едно място се получава едно 56-цифрено число, което е кратно на 19:
1 1 2 2 60 3 40 2 1 1 2 30 3 30 4 5 3 1 1 2 30 3 200 4 8 5 40 6 50 4 1 1 2 30 3 200 4 8 5 10 6 40 = 19 x 590843895848580686595 . . .

6. Нека заменим общото числено значение на всяка дума от точка (3) със сбора на числените значения на първата и последната буква на думата. Например, общото числено значение на първата дума – 102, се заменя с 42. Цифрата 42 е сбор на 2 и 40, които са числовите значения на първата и последната буква на първата дума. Подобно, общото числено значение на втората дума – 66, се заменя с 6, което е сбора на 1 и 5. Повтаряйки този процес и за четирите думи на Басмалах, получаваме едно 11-цифрено число, което е кратно на 19:
1 42 2 6 3 51 4 41 = 19 x 748755339 (2+40) (1+5) (1+50) (1+40)

7. Вземете под внимание числата, използвани в случаите (2) и (3). В (2) след поредния номер на всяка дума бе поставен броят на буквите (3,4,6 и 6) на думата. В (3) заменяме броя на буквите на всяка една дума с численото й значение (102, 66, 329 и 289). Сега, за този точка след поредния номер на всяка дума ще запишем сбора на броя на буквите и численото значение на думата. Ето така числото, което ще използваме за първата дума, ще бъде 105 (3+102). За втората – 70 (4+66), за третата – 335 (6+329) и за четвъртата – 295 (6+289). По този начин след поредния номер на всяка дума от Басмалах ще поставим цифрите 105, 70, 335 и 295, в резултат на което пък ще получим 15-цифрено число, което също е кратно на 19:
1 105 2 70 3 335 4 295 = 19 x 5817212281805 (3+102) (4+66) (6+329) (6+289)

8. Вземете под внимание точка (2), където след поредния номер на всяка дума от Басмалах бе поставен броят на буквите на думата. В този точка, след поредния номер на всяка дума ще запишем аритметична прогресия на общия брой на буквите. Например, броят на буквите на четирите думи от Басмалах са съответно 3, 4, 6 и 6. Следователно аритметичната прогресия на буквите за първата дума ще бъде 3. За втората дума ще бъде 7 (3+4), за третата: 13 (3+4+6) и за последната: 19 (3+4+6+6). След това записваме поредните номера на думите, последвани от аритметичната прогресия на буквите, отговарящи на съответната дума. Резултатът е 10-цифрено число, което също е кратно на 19:
1 3 2 7 3 13 4 19 = 19 x 69858601
(3+4) (3+4+6) (3+4+6+6)

9. Този случай е много подобен на точка (8). Тук обаче вместо да използваме аритметичната прогресия на буквите на всяка дума, ще използваме аритметичната прогресия на численото значение на буквите, отговарящи на всяка една дума. Например, численото значение на буквите на четирите думи от Бисмалах са съответно 102, 66, 329 и 289. Тогава аритметичната прогресия на численото значение на буквите ще бъде 102 за първата дума, 168 (102+66) за втората, 497 (102+66+329) за третата и 786 (102+66+329+289) за четвъртата дума.

Следователно ние записваме поредните номера на думите, последвани от аритметичната прогресия на численото значение на буквите, отговарящи на съответната дума. Резултатът е 16-цифрено число, което се дели на 19:
1 102 2 168 3 497 4 786 = 19 x 58011412367094
(102+66) (102+66+329) (102+66+329+289)

10. След численото значение на всяка буква записваме поредния й номер (от 1 до 19) в Басмалах и получаваме 62-цифрено число, което се дели на 19. Поредните номера са изписани с удебелен шрифт.
2 1 60 2 40 3 1 4 30 5 30 6 5 7 1 8 30 9 200 10 8 11 40 12 50 13 1 14 30 15 200 16 8 17 10 18 40 19 = 19 x 113696858647647 . . .

В този точка всяка една от четирите думи на Басмалах е подчертана, за да покаже числата, представляващи тези думи. Тази информация ще ви е от полза, за да може да разберете следващия точка.

11. Вмъкнете поредния номер на всяка дума (1, 2, 3, и 4) в края на подчертаните числа от точка (10), като запазите числата непроменени. Резултатът е 66-цифрено число, което е кратно на 19. Поредните номера на думите са записани с курсив:
2 1 60 2 40 3 1 1 4 30 5 30 6 5 7 2 1 8 30 9 200 10 8 11 40 12 50 13 3 1 14 30 15 200 16 8 17 10 18 40 19 4 = 19 x 1136968584963...

12. Вземете под внимание числата от точка (11) и заменете поредните номера на думите (1, 2, 3, и 4) с техните числени значения (102, 66, 329, и 289), докато запазвате всички останали числа непроменени. Като резултат получаваме едно 73-цифрено число, което е кратно на 19:
2 1 60 2 40 3 102 1 4 30 5 30 6 5 7 66 1 8 30 9 200 10 8 11 40 12 50 13 329 1 14 30 15 200 16 8 17 10 18 40 19 289 = 19 x 113696858432 . . .

13. Нека този път променим мястото на числените значения на думите (102, 66, 329, и 289) от точка (12) и ги сложим преди думите, а не както по-рано след тях. Резултатът е 73-цифрено число, което също е кратно на 19:
102 2 1 60 2 40 3 66 1 4 30 5 30 6 5 7 329 1 8 30 9 200 10 8 11 40 12 50 13 289 1 14 30 15 200 16 8 17 10 18 40 19 = 19 x 5379790738 . . .

14. За всяка дума от Басмалах напишете следното: а) броя на буквите в думата; б) общото числено значение на думата; в) численото значение на всяка една буква в думата. Например, вземете първата дума от Басмалах. Тя има 3 букви. Общото числено значение на тези букви е 102. Индивидуалните числови значения на всяка една буква са съответно 2, 60, и 40. Следователно за първата дума ще запишем 3, 102, 2, 60 и 40. Числото, което получаваме, е 48-цифрено и е кратно на 19.
3 102 2 60 40 4 66 1 30 30 5 6 329 1 30 200 8 40 50 6 289 1 30 200 8 10 40 = 19 x 16327686340...

15. В точка (14) общото числено значение на думите е изписано с удебелен шрифт. Сега обърнете внимание на тези удебелени цифри и нека първата мине най-отзад, а втората заеме мястото на първата. Резултатът е 48-степенно число, което е кратно на 19:
3 2 60 40 102 4 1 30 30 5 66 6 1 30 200 8 40 50 329 6 1 30 200 8 10 40 289 = 19 x 17160005390...

16. Нека изобразим всяка една от четирите думи на Басмалах чрез поредните номера на буквите, от които се състоят. Например, първата дума се изобразява чрез 123, тъй като тя се състои от първите три букви на Басмалах. Втората дума се изобразява чрез 4567, тъй като се състои от буквите 4, 5, 6, и 7. Подобно, третата дума се изобразява чрез 8910111213, а четвъртата чрез 141516171819, тъй като те съдържат буквите съответно 8-13 и 14-19. Ако съберем тези четири числа, изобразяващи думите в Корана, резултатът става 12-цифрено число, което е кратно на 19:
123 + 4567 + 8910111213 + 141516171819= 150426287722 = 19 x 7917173038

17. Вземете под внимание числата, които изобразяват всяка дума от Басмалах, от точка (16). Вместо да съберем тези числа, записваме всяко едно от тях, последвани от поредния номер на думата. Например, след първото число – 123, което изобразява първата дума, пишем 1. След второто число – 4567, което изобразява втората дума, пишем 2, и т.н. Сега резултатът е 33-цифрено число, което също е кратно на 19:
1 2 3 1 4 5 6 7 2 8 9 10 11 12 13 3 14 15 16 17 18 19 4 = 19 x 64813512047900 . . .
18. Този случай се базира единствено на три числа. Ние знаем, че Басмалах се състои от 4 думи и 19 букви с общо числено значение 786. Нека сега съберем тези числа на едно място. Резултатът е 6-цифрено число, което е кратно на 19:
4 19 786 = 19 x 22094

19. Басмалах е първият айят от Корана. Той се състои от 19 арабски букви. Тези 19 букви съставят четирите думи, като броят на буквите във всяка една дума е съответно 3, 4, 6 и 6. Основавайки се на тази информация, нека да напишем 1 – номера на айята, след него 19 – броя на буквите и след тях 3, 4, 6 и 6 – броя на буквите във всяка една дума от Басмалах. Като резултат получаваме едно 7-цифрено число:
1 19 3466 = 19 x 19 x 19 x 174

Както виждаме, това число се дели на 19 не веднъж, не два пъти, а три пъти. Възможно ли е една толкова сложна, заплетена и внушителна математична система да бъде случайна?

Изключително невероятно е четирите думи и 19те букви на Басмалах да имат за резултат толкова много цифрови комбинации, основаващи се на числото 19. Тези комбинации не изглеждат като случайни. Те са твърде съвместими. Нека например да погледнем към числата в случаите от (2) до (9). Както сте забелязали, числата в тези случаи имат един и същи формат:

1 ? 2 ? 3 ? 4 ? = n

Числата от 1 до 4 изобразяват четирите думи от Басмалах. Въпросителните знаци изобразяват произволно цяло число, а резултатът “n” е число, кратно на 19. Съществуват само две възможни обяснения за това числата в случаите от (2) до (9) да бъдат в такъв формат. Едното е, че всичко това е случайно. В края на краищата чудотворните неща се случват само понякога и не могат да бъдат обяснени лесно, ако въобще могат да бъдат обяснени.

А другото обяснение е, че Басмалах е бил съзнателно структуриран по такъв начин, че да има за резултат една такава забележителна математическа система. Когато изчислим чрез теорията на вероятностите кое от двете обяснения има по-голям смисъл, ще видим, че вероятността цифровите комбинации от случаите (2), (3) и (4) да станат случайно е почти 1 на 7 катрилиона. Следователно би било твърде нелогично дори да предположим, че математическата структура на Басмалах не е нищо повече от една проста случайност. Ако изключим възможността от наличието на случайност, тогава трябва да приемем другото обяснение.

С други думи, ние трябва да приемем, че Басмалах е бил структуриран съзнателно по такъв начин, че да дава като резултат една такава забележителна математическа система. Бихме ли могли да изключим вероятността една такава сложна система да бъде проектирана от някой друг освен Аллах?

Липсващият Басмалах:
Басмалах заема важно място в Корана. Той е встъпителна фраза на всяка една от 114те сури в Корана, с изключение на 9та сура. Липсата на Басмалах в тази сура озадачавала хората, които изучавали Корана, поколения наред и за обяснението на този феномен били изложени доста теории.

Така както се оказва, това също е част от една математическа структура, която е сложно вградена в Корана. Тъй като Коранът се състои от 114 (19x6) сури, то поради липсващия Басмалах от 9та сура ще имаме общо 113 Басмалаха, което е число, неделимо на 19. Ако започнем да броим от 9та сура обаче, ще видим, че липсващият Басмалах е компенсиран точно след 19 сури – в сура 27. Тази сура съдържа два Басмалаха, единият в началото, а другият в 30ти айят. По този начин, чрез допълнителния Басмалах в 27ма сура общият им брой в Корана бива възстановен на 114 (19x6). След 19 сури откриваме не само липсващият Басмалах, но и това, че сборът на номерата на сурата и айята, в които се появява допълнителният Басмалах, е 57 (27+30), или 19 x 3.

Това е нещо доста забележително и ни показва как целият Коран е като пъзел, чиито елементи си съответстват в една базирана на числото 19 математическа система. Връзката между липсващия и допълнителния Басмалах ни кара да помислим по-задълбочено върху математическия дизайн на Корана. Ако съберем номерата на сурите, започващи от сура 9 (с липсващия Басмалах), до сура 27 (с допълнителния Басмалах) ще получим 342
(9+10+11+12+13+14+15+16+17+18+19+20+21+22+23+24+25+26+27= 342).

Този сбор е кратен на 19. Забележителното тук обаче е, че ако преброим броя на арабските думи от първия Басмалах на 27ма сура до втория, който се намира в 30ти айят на същата сура ще видим, че сборът е абсолютно същият като този между двете сури, а именно 342, или 19 x 18.

Общият брой на номерата на сурите от Сура Тауба (9) до Сура Немл (27) е 342


Коранът се състои от 114 (19x6) сури.

- Първата низпослана сура (96 сура) е 19та отзад напред.

- Първите низпослани айяти са първите 5 айята на 96 сура от Корана и общият брой на думите, от които са съставени, е 19.


         
5. дума  4. дума  3. дума  2. дума  1. дума 
.         
   9. дума  8. дума  7. дума  6. дума 
.         
  12. дума  11. дума    10. дума 
           
. . 15. дума  14. дума  13. дума 
.         
    19. дума   18. дума  17. дума  16. дума 


Както се вижда, първите 5 айята са съставени от общо 19 думи. Вмъкнатата между тях буква "" не е дума. Буквите "" също не са включени в изброяването.

- Първата низпослана сура (Сура Алак) се състои от 19 айята, които от своя страна са съставени от 285 (19x15) думи .

- Последната низпослана сура – Наср, е съставена от общо 19 думи.

         
5. дума  4. дума  3. дума  2. дума  1. дума 
         
10. дума  9. дума  8. дума  7. дума  6. дума 
         
      12. дума  11. дума 
         
  16. дума  15. дума  14. дума  13. дума 
         
    19. дума  18. дума  17. дума 

Нещо повече, първият айят от тази сура, в който се споменава за подкрепата на Аллах, се състои от 19 букви.



  1. буква   8. буква   15. буква
  2. буква   9. буква   16. буква
  3. буква   10. буква   17. буква
  4. буква   11. буква   18. буква
  5. буква   12. буква   19. буква
  6. буква   13. буква
  7. буква   14. буква


- В 19ти и в кратните на 19 айяти думата “Аллах” е използвана общо 133 (19x7) пъти.

- Численото значение на думата “вахид” (буква “и” имаме само когато четем, но тя не се пише), която означава “един”, е 19. В Корана тази дума е използвана заедно с думи като “една и съща храна”, “една врата” и др. Но в смисъл на “Един Аллах” е използвана точно 19 пъти.


Арабските букви са изписани без ударенията им Буквите в думата "вахид" Численото значение на буквите
 
 
 
 
 В
A
Х
Д
 6
1
8
4
 
Общата стойност на численото значение на думата   19


- Изразът “Служете само на Аллах”, чието арабско значение е “Вахдаху”, е използван само в айятите 7:70, 39:45, 40:12, 40:84 и 60:4. Когато съберем тези числа, без повтарящите се, получаваме числото 361 (19 x 19

- Думата “Аллах” в Корана е използвана общо 2698 (19x142) пъти.

- Думата “Милосърден” е използвана общо 114 (19x6) пъти в Корана.

- В Корана са споменати 30 различни числа.

1 7 19 70 1.000
2 8 20 80 2.000
3 9 30 90 3.000
4 10 40 100 5.000
5 11 50 200 50.000
6 12 60 300 100.000

Когато съберем всички тези числа (без да се взимат под внимание повторенията), се получава числото 162 146. А това е 8534 пъти числото 19:
1+2+3+4+5+6+7+8+9+10+11+12+19+20+30+40+50+60+70+80+99+100+200+300+
1000+2000+3000+5000+50000+100000=162146 (19x8534).

- Като започнем от началото на Корана, първата сура, която се състои от 19 айята, е Сура Инфитар. Друга характерна черта на тази сура е, че последната дума е “Аллах”. В същото време това е 19та употреба отзад напред на думата Аллах в Корана.

- В 50та сура, която започва с буквата “Каф”, има 57 (19x3) букви “каф”. В 42ра сура, която също започва с буквата “каф”, отново има 57 (19x3) букви “каф”. 50та сура съдържа общо 45 айята. Ако съберем номера на сурата и броя на айятите, като резултат ще получим 95 (19x5). В 42ра сура има общо 53 айята. Ако съберем 42 и 53, отново резултатът ще бъде 95 (19x5).

50. Сура . 57 (19x3) букви Каф
42. Сура . 57 (19x3) букви Каф
50. Сура 45 айят 50+45=95 (19x5)
42. Сура 53 айят 42+53=95 (19x5)

- Численото значение на използваното определение за Корана – “славен”, в първия айят на Сура Каф е 57 (19x3). Както споменахме по-горе, общият брой на използваните в сурата букви “каф” също е 57.

- Когато съберем номерата на айятите, в които е спомената буквата “каф”, ще получим числото 798, което е 42 пъти числото 19. От друга страна, 42 е и номерът на една от другите сури, които започват с буквата “каф”.

- Само в началото на 68ма сура е разположена буквата “Нун”. Общият брой на буквите “нун” в тази сура е 133 (19x7).

- Когато съберем броя на айятите на сурите, чиито номера са степен на числото 19:

. НОМЕР НА СУРА БРОЙ АЙЯТИ
19x1 19. Сура 99
19x2 38. Сура 89
19x3 57. Сура 30
19x4 76. Сура 32
19x5 95. Сура 9
19x6 114. Сура 7
ОБЩО . =266 (19x4)

- Буквите “Йа” и “Син” се намират в началото на Сура Йа Син. Докато буквата “Син” е използвана 48 пъти, буквата “Йа” 237 пъти. Тези две букви са използвани общо 285 (19x15) пъти.

- Единствено 7ма сура започва с буквите “Алиф, Лам, Мим, Сад”. В тази сура буквата “Алиф” е използвана 2.529 пъти, “Лам” 1.530 пъти, ”Мим” 1.164 пъти и “Сад” 97 пъти. Ето така четирите букви са използвани общо 2.529 + 1.530 + 1.164 + 97 = 5.320 (19 x 280) пъти.

- “Алиф”, “Лам” и “Мим” са най-използваните букви в арабския език. Тези букви са използвани едновременно в началото на шест сури – 2, 3, 29, 30, 31 и 32. Броят на употреба на трите букви във всяка една от тези шест сури е кратно на числото 19 [9.899 (19 x 521), 5.662 (19x298), 1.672 (19 x 88), 1.254 (19 x 66), 817 (19 x 43)]. В шестте сури тези три букви са използвани общо 19.874 (19 x 1.046) пъти.

- Като начални букви “Алиф, Лам, Ра” са използвани в сурите 10, 11, 12, 14 и 15. В тези сури употребата на трите букви е общо 2.489 (19 x 131), 2.489 (19x131), 2.375 (19 x 125), 1.197 (19 x 63) и 912 (19 x 48).

- Началните букви Алиф, Лам, Мим, Ра са използвани общо 1 482 (19x78) пъти. Буквата Алиф е използвана 605 пъти, буквата Лам 480 пъти, Мим – 260 пъти и буквата Ра 137.

- Началните букви Каф, Ха, Йа, Айн, Сад са използвани в една сура – 19та сура. В тази сура буквата Каф е спомената 137 пъти, буквата Ха 175, Йа – 343 пъти, Айн – 117 пъти и буквата Сад 26 пъти. Общо петте букви биват използвани 137+175+343+117+26=798 (19x42) пъти.

Другите констатации в тази насока са следните. В целия Коран:

- думата “пратеник” е използвана 513 (19x27) пъти,

- думата “покорете се” е използвана 19 пъти,

- думата “Господ” е използвана 152 (8x19) пъти,

- думите “раб”, ”човек, който служи” и “служба” са използвани общо 152 (8x19) пъти.


ЧУДОТВОРНОТО ЧИСЛО 19

- Числото 19 представлява сбора на първите степени на числата 9 и 10. Деветнадесет е и разликата между вторите степени на числата 9 и 10.

10 1
10 2
 10+9
100 - 81
 19
19
 

- Слънцето, Луната и Земята се нареждат в една линия на всеки 19 години.4

- Кометата Халей преминава през слънчевата система на всеки 76 (19 x 4) години.5

- В тялото на човека има 209 (19 x 11) кости.6

- Костите на ръката са точно 19 на брой.7


Мястото на числото 19 в триъгълника на Паскал

- Сборът на първите 19 цифри от триъгълника на Паскал е 38 (2x19).


Фигура 1: Първите 19 цифри

Триъгълникът на Паскал е аритметичен триъгълник, който се използва в алгебрата и при вероятностните изчисления.

- Сборът на първите 19 числа от триъгълника на Паскал е 57 (3x19).


Фигура 2: Първите 19 числа
 

- Начело на съдържащите се в триъгълника на Паскал числа има точно 19 единици.


Фигура 3: Единиците, разположени в първите клетки

- Заключение:

Сборът на първите 19 цифри е кратно на 19.
Сборът на първите 19 числа е кратно на 19.
Броят на единиците, разположени в първите клетки, е 19.


Връзката на триъгълника на Паскал с шифъра 19,
според последователността на низпославане
на айятите от Корана

- Първата низпослана сура – 96та сура, е 19тата отзад напред. Тя се състои от 19 айята и в сурата има точно 285 (19 x 15) букви. От своя страна в първите пет низпослани айята има 76 (19x4) думи.

- Първите низпослани айяти от втората низпослана сура – 68ма сура, са съставени от 38 (19 x 2) думи.

- В третата поред ниспослана сура има 57 (19 x 3) думи

- Когато разгледаме самия триъгълник на Паскал, ще видим, че сумата на числата, които се делят на 3, е 96. 96 е и номерът на първата низпослана сура.


Фигура 1 : Сумата на числата, кратни на 3
 

- Сумата на числата, които се делят на 2, от триъгълника на Паскал, е 68. Това е и номерът на втората поред низпослана сура.

 Фигура 2: Сумата на числата, кратни на 2
 

- Сумата на едноцифрените числа от триъгълника на Паскал е 73. Това е и номерът на третата низпослана сура.

 Фигура 3: Сумата на едноцифрените числа.
 

 

 "Това е само Напомняне за световете. След време ще узнаете вестите в него."
(Коран, 38:87-88)
 
 
 
     
 ---------------Глави--------------- Един нов свят Размисли върху Корана Да запитаме себе си Земята и отвъдното Едно ново измерение Чудесата, които са ни пред очите Математическото чудо на Корана Еволюционната измама 

PETER

  • Guest
Ynt: Ислям
« Reply #50 on: April 22, 2009, 00:36 »
Малко истина от Харун Яхя за тези които мислят, че корана е човешка "измислица".
 Как ли може да се подреди всичко това от човек?

Дай ми коя да е книга и с достатъчно време (около 150 години ),хора и средства, и с добавяне на безсмислени или двусмислени изречения ще постигна същите, че и доста повече пропорции и "чудеса". ;)

Виж това:
Учени твърдят, че свещената книга на исляма не е точно такава, каквато изглежда
http://www.mediatimesreview.com/december/koran.php

А мое подозрение е че компилацията освен юдеизъм, християнство, будизъм, заратустризъм, митове, легенди, фолклор и обичаи се включва и една позабравена религия -манихейството  ( III век ).
От досега с тази религия  произлизат павликяни, богомили, катари, албигойци и прочие секти.

Offline abc

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1415
Ynt: Ислям
« Reply #51 on: April 22, 2009, 08:00 »
oruch копи - пейст?

Голям майтап ще е ако си то и прочел  ;D

Offline mirvam

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 327
  • Gender: Male
  • Помакът си е помак!
    • Ислям
Ynt: Ислям
« Reply #52 on: April 22, 2009, 08:27 »
Абе вие двамата (Петер и Абс) ако не искате да вярвате, то поне мълчете бе хора.Престанете да се подигравате!!! Писна ми от такива провокатори. Админите да помислят дали да толерират такива постове, които са пряко или косвено срещу Исляма и мюсюлманите (помаците в частност). Демокрация, толерантност не означава да позволяваме да ни стъпят на главата. Правете разлика!
Стараем се да угодим на "някои", но забравяме, че Аллах трябва да е доволен от нас.

Offline abc

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1415
Ynt: Ислям
« Reply #53 on: April 22, 2009, 08:47 »
Къде я видя тази подигравка, че не разбрах?

Ти откъде си сигурен, че Аллах е доволен от теб или недоволен от мен?

Offline mustafa_b

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 2359
  • Gender: Male
    • Всичко за село Корница
Ynt: Ислям
« Reply #54 on: April 22, 2009, 08:54 »
Дай ми коя да е книга и с достатъчно време (около 150 години ),хора и средства, и с добавяне на безсмислени или двусмислени изречения ще постигна същите, че и доста повече пропорции и "чудеса". ;)

Виж това:
Учени твърдят, че свещената книга на исляма не е точно такава, каквато изглежда
http://www.mediatimesreview.com/december/koran.php

А мое подозрение е че компилацията освен юдеизъм, християнство, будизъм, заратустризъм, митове, легенди, фолклор и обичаи се включва и една позабравена религия -манихейството  ( III век ).
От досега с тази религия  произлизат павликяни, богомили, катари, албигойци и прочие секти.

"Видните" учени от обкръжението на Петер твърдят, че й животът е възникнал случайно. Веригата от съвпадения, в която вярват тези видни професори, е толкова отдалечена от разума, че това оставя наблюдаващите отстрани в пълно изумление. Според тези професори първо са се съединили няколко прости химични вещества, като са формирали един протеин, което е толкова възможно да се случи, колкото произволно разпръснати букви да се съединят и да се образува поема. След това, други съвпадения водят до появата на други протеини. По-късно те също се комбинират случайно по един организиран начин. Сега, не само протеините, но и ДНК, РНК, ензимите, хормоните и клетъчните органели, всеки един от които са изключително комплексни структури, става така, че се появяват и се съединяват случайно. Ето така, в резултат на тези милиарди съвпадения се заражда и клетката.

Чудотворните способности на простата случайност са довели и до създаването на Свещения Коран с всичките му закономерностти и чудеса, описани в постинга на Оруч. Вервайте си в случайностите, господа!

Offline ЖАРКО ЖЕГЛЕВ

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 1480
  • Gender: Male
Ynt: Ислям
« Reply #55 on: April 22, 2009, 09:09 »
Hiç kuş tüylerini incelemiş miydiniz? Kuş tüyleri kuşların uçmalarını sağlayan çok karmaşık özelliklere sahiplerdir. Her kuş türünün tüyü farklı renklere sahiptir ve bizim çok hoşumuza gider. Örneğin tavuskuşunun tüyleri o kadar güzeldir ki, insanlar hep tavuskuşu tabloları yaparlar veya kumaşların üzerine tavus kuşu tüyünün motiflerini çizerler.

Ancak kuşların ve özellikle tavus kuşunun tüylerinden hiç hoşlanmayan biri vardır. Bu kişi Charles Darwin'dir. Çünkü Darwin tüm diğer canlılar gibi tavuskuşunun tüylerinin de tesadüfler sonucunda meydana geldiğine inanmaktadır. Ama bu tüyler o kadar mükemmeldir ki, hiç kimse bu kadar mükemmel bir tüyün tesadüfen oluştuğuna inanamaz. Bunun üzerine Darwin şöyle demiştir:

"Şimdilerde ise doğadaki bazı belirgin yapılar beni rahatsız ediyor. Örneğin bir tavus kuşunun tüylerini görmek beni neredeyse hasta ediyor" .

Bizim çok hoşumuza giden tavus kuşunun tüylerini Allah yaratmıştır. Ama Darwin bu gerçeğe inanmak istemediği için "hasta olduğunu" söylemiştir.

Offline ЖАРКО ЖЕГЛЕВ

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 1480
  • Gender: Male

Offline ЖАРКО ЖЕГЛЕВ

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 1480
  • Gender: Male
Ynt: Ислям
« Reply #57 on: April 22, 2009, 09:31 »
Charles Darwin recognized this problem of dangerous display, too--not in guppies but in many other species.  He was especially troubled by peacocks. He knew that the bigger and brighter the tail, the more that peahens are attracted. "The sight of a feather in a peacock's tail, whenever I gaze at it, makes me sick," he said.

The peacock's tail did not confirm the theory of natural selection, as Darwin at first formulated the idea in The Origin of Species (1859). A long, heavy, brightly ornamented tail not only seems unnecessary for peacock survival, but it appears to be a big liability. Surely, the theory of natural selection would have predicted peacocks more fit to survive with shorter, lighter, less spectacular tails, so that the birds would attract fewer predators, would escape them more easily and would save a lot of energy?


Offline ЖАРКО ЖЕГЛЕВ

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 1480
  • Gender: Male
Ynt: Ислям
« Reply #58 on: April 22, 2009, 09:44 »
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%BE%D0%B4%D0%B0

Водата е съединение, без което не би бил възможен живота на Земята.Покрива около 71 % от площта на планетата , съсредоточена главно в океаните и други големи водни басейни. Постоянно променя агрегатното си състояние, поради изпаренията , концентрацията на водните пари под формата на дъжд и повторното вливане в океаните.

Чистата и прясна вода е необходима за съществуването на всяка една форма на живот.

Водата единственото вещество, което се намира свободно в природата в три агрегатни състояния. Може да се среща под много форми : Водна пара, облаци, ледници, айсберги, малки реки в планините и т.н. Основно се разделя на сладка и солена. Наименование на водата според агрегатното състояние :

При нагряване от 0 до 4 °С водата се свива. Поради това рибите, например, не умират през зимата - ако температурата се понижи под 4 °С, по-студената вода, имаща по-малка плътност, остава на повърхността и там замръзва. Под леда температурата остава положителна.
Плътността на водата е най-голяма при 3.98 °C

Знаете ли че горе написаното е различно само за кристализацията на водата.

Offline ЖАРКО ЖЕГЛЕВ

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 1480
  • Gender: Male
Ynt: Ислям
« Reply #59 on: April 22, 2009, 09:50 »
Нека знаем повече езици. Нека четем повече. За  да  разсъждаваме по-правилно.