Знайно е, че тук има доста добри познавачи на Исляма, тъй като някои като нази, сме по-слаби познавачи и "новобранци" в тази област, та ако може малко разяснения!
На снимките по-долу, е представена стара ислямска книга на арабски с вероятна датировка около 1500г. -1600 г., съдейки от това, като се предполага, че съвпада с начало на този период по изработката на места на поставен специален воден знак на хартията!
По досегашни сведения и данни представлява "Правен кодекс на мюсюлманите", или част от ислямските правни норми изведени чрез зададени въпроси и направени отговори за това, какво да прави мюсюлманина при определени предвидени, непредвидени и случайно стекли се обстоятелства с него, със семейството му и с неговото семейно и лично имущество!
Вероятно е част от Сборник на основните правни норми на "Фундаменталният ислям" в смисъл , основополагащият за нормите от преди и по време на последният Пророк Мохамед (с.а.с.) !
Настоящият препис е съставен от 96 глави-раздели, където въпросите са вписани с червено мастило, а отговорите в черно и рамкирани във всяка страница!
Със сигурност използван, като вид свещенна книга която е била полагана при нощуване периодично под възглавницата на "Султан Меджид" , "Султан Абдул Хамид" и "Султан Абдул Азис" !
Някъде сравняван с познанието и "УЛЕМИТЕ" , но където с това значение се обозначава обикновно следното:
"Думата алим служи за обозначаване на учен от различни области на средновековната арабо-мюсюлманска книжовност – от науките за езика и реториката до „науките за религията” (улум ад-дин). С настъпването на новото време алим може да обозначава и учен от всяка една област на науката, даже от нейните светски клонове. Множественото число „улеми” (‘улама’) в терминологичен смисъл, обаче, е събирателно понятие за авторитетните познавачи на „науките за религията”. Улеми се наричат онези, които в дълбочина познават историко-религиозната традиция на исляма (срв. „Сунна”) – както на теоретично равнище, така и от гледище на практическото й приложение чрез шариатското съдопроизводство. В тесен, терминологичен смисъл към улемите се причислява всеки учен от следните главни дисциплини, спадащи към „науките за религията”: правовед (факих, вж. „фикх”), тълкувател на Корана (муфассир), хадисовед (мухаддис, срв. „хадис”), специалист по четене на Корана (кари'), богослов (мутакаллим, срв. „калам”) и т.н. "
Да се надяваме, че всеки познавач на тази писменост, тълкувания и на тези понятия, да бъдат полезни за всички любознателни людье!