Свещеният месец ал-мухарам
Първият месец в ислямския лунен календар е „Ал-мухарам“, който е един от четирите свещени месеци. Аллах казва в Корана:
„Броят на месеците при Аллах е дванадесет месеца според повелята на Аллах в деня, когато сътвори небесата и земята. Четири от тях са свещени. Това е правата вяра. Не угнетявайте през тях себе си.“ (Коран 9:36)
В този аят Аллах предупреждава мюсюлманите да не извършват грехове през тези свещени месеци.
Естествено, извършването на грехове е забранено по всяко време, но с този аят от Корана, Аллах ни обръща внимание, че през тези месеци греховете са още по-тежки и се наказват още повече, отколкото през друго време. Аллах е определил четирите месеца за свещени и е направил така, че извършените през тях грехове да са по-тежки. Той е направил също така добрите дела, които правим през това време, да се награждават повече.
Постенето през мухарам
Абу Хурайра предава: Един мъж дошъл при пророка (с.а.с.) и казал: „Кой пост е най-добър след постът през рамадан?“ Той (с.а.с.) казал: „Постът през месеца на Аллах, който наричате мухарам.“ (Предадено от Абу Дауд)
Пратеникът на Аллах (с.а.с.) е казал: „Най-изгодното постене след рамадан е през месеца на Аллах, месец ал-мухарам.“ (Предадено от Муслим)
От това, че в този хадис месецът мухарам се нарича „месецът на Аллах“, се вижда какво голямо значение му се придава. Затова през този месец мюсюлманинът би трябвало да пости, за да получи наградата на Аллах. Той би трябвало да пости особено на 10-ти мухарам – деня Ашура, тъй като постенето на този ден е от особено значение. На 9-я ден от месеца също може да се пости, за да се следва сунната на пророка Мухаммед (с.а.с.).
Предимствата на деня Ашура
1. Постенето на този ден премахва греховете от изминалата година.
Ибн Аббас предава: „Никога не съм видял пратеникът на Аллах (с.а.с.) да полага толкова усилия да пости на един ден, който предпочиташе пред другите дни, както на деня Ашура.“ (Предадено от Бухари)
Пратеникът на Аллах никога не пропускал да пости на деня Ашура. Той казвал: „Що се отнася до постенето на Ашура, се надявам Аллах да опрости греховете от отминалата година.“ (Предадено от Муслим)
Чрез постенето на един единствен ден може да бъдат опростени греховете за цялата изминала година. Оценявайки тази щедрост на Аллах би трябвало да прекараме деня Ашура в пост и надявайки се да получим наградата на Аллах и Неговото опрощение.
Според сунната се пости и на деветия ден от мухарам, както казва пратеникът на Аллах (с.а.с.): „Ако съм жив още през идната година, ще постя на деветия ден от мухарам.“ (Предадено от Муслим)
Трябва да сме наясно обаче, че предимство от поста има този, който изпълнява задълженията си на мюсюлманин и се стреми да върши добрини и се пази от извършването на грехове. Някой, който продължава да прави грехове и да не изпълнява задълженията си към Аллах, не може да очаква поста единствено на този ден да му донесе голяма награда.
2. На Ашура пророкът Муса (мир нему) и народът му били спасени от Фараона.
Когато Муса бил в Египет, приканвал Фараона и народа му, да се преклонят пред Аллах, като им показвал ясните доказателства на Аллах. Фараонът обаче бил високомерен и отрекъл посланието, с което Муса бил дошъл.
Така Аллах заповядал на Муса да напусне Египет, заедно с децата на Израел:
„И дадохме на Муса откровение: „Отпътувай с Моите раби нощем! Вас ще ви преследват.“ И изпрати Фараонът събирачи в градовете: „Тези [синове на Исраил] са малко хора. Те ни разгневяват, но ние всички сме бдителни.“ (Коран 26: 52-56)
„И тръгнаха да ги преследват по изгрев [хората на Фараона]. И когато двете множества се съгледаха, спътниците на Муса рекоха: „Ние сме настигнати.““ (Коран 26: 60-61)
Децата на Израел много се страхували, понеже видели пред себе си голямото море и зад себе си Фараона и неговите хора, да се приближават до тях. И така се обърнали за помощ към Муса (а.с.), който въпреки сериозната ситуация бил убеден, че Господарят му няма да го остави в беда и се опитал да ги успокои:
„Рече: „Не! Моят Господ е с мен и Той ще ме напъти!““ (Коран 26:62)
Аллах казва:
„И разкрихме на Муса: „Удари с тоягата си по морето!“ И то се разцепи. И всеки къс бе като огромна планина. И сторихме там другите да се приближат. И спасихме Муса и всички, които бяха с него. После издавихме другите. В това има знамение, но повечето от тях не вярват. Твоят Господ наистина е Всемогъщия, Милосърдния.“ (Коран 26: 63-68).
На друго място в Корана Аллах казва:
„И преведохме синовете на Исраил през морето, а Фараонът и войските му ги преследваха с гнет и вражда. А когато ги настигна потопът, каза: „Вече повярвах, че няма друг бог освен Онзи, в Когото повярваха синовете на Исраил, и съм сред отдадените Нему!“ Сега ли? А се възпротиви ти преди и бе от сеещите развала.“ (Коран 10:90-91).
3. Муса (а.с.) постел на деня Ашура от благодарност към Аллах
Ибн Абас предава: „Когато пророкът (с.а.с.) пристигнал в Медина, видял как евреите постят на деня Ашура. След това казал: „Какъв е този ден, който изкарвате в пости?“ Те (евреите) казали: „Това е един велик ден, на който Аллах спаси Муса и народа му, и удави фараона и народа му. Затова Муса постел на този ден от благодарност, така че и ние постим на него.“ Пророкът (с.а.с.) казал: „Ние имаме по-голямо право на Муса и сме му по-близки от вас.“ След това пратеникът на Аллах (с.а.с.) постел на този ден и казвал, да се пости на него.“ (Предадено от Муслим)
Според това постенето на този ден е израз на благодарност за спасението на Муса и децата на Израел. След като Муса е прекарвал този ден в пост от благодарност, и ние мюсюлманите го прекарваме в пост.
4. Постенето на Ашура е било задължение
Пророкът (с.а.с.) е повелил постенето на деня Ашура на мюсюлманите, като благодарност за спасението на пророка Муса (а.с.) и народа му. След като обаче било повелено постенето през месец рамадан, било премахнато задължението да се пости на деня Ашура.
Аиша (Аллах да е доволен от нея) предава: „Ашура беше един ден, на който племето Курайш постеше в пред-ислямския период. Пророкът (с.а.с.) също постеше на този ден. Когато пристигна в Медина, той постеше на този ден и повели постенето на него. След като по-късно беше повелено да се пости през месец рамадан, беше така, че ако някой искаше, постеше през Ашура, ако не искаше, не постеше.“ (Предадено от Бухари)
Пратеникът на Аллах е казал: „Наистина Ашура е един от дните на Аллах. Който иска, може да пости на този ден, и който не иска, да не го прави.“ (Предадено от Муслим)
Постенето на Ашура е една много важна сунна (традиция на пророка Мухаммед с.а.с.).
http://www.islamforbulgaria.com/islam/ibadat/muharam.html