Османска България” разбунва духовете
Новоизлязла книга със заглавие “Пътеводител за османска България” разбуни духовете и предизвиква бурни дискусии по форумите в интернет.
Книгата показва старинни джамии, мостове, чешми и сгради, построени през 500-те години, през които страната ни е част от Османската империя. Богато илюстрирана с фотографии, тя разкрива любопитните, понякога шокиращи детайли за съдбата на османското наследство във Варна, Узунджово, Гоце Делчев и Кюстендил и отвежда до непознати за туристите места като Суворово и Текето. От нея научаваме малко известни факти като например този, че църквата “Свети Седмочисленици” в центъра на София е била първоначално построена като джамия. Автори на изданието са Димана Транкова, Антони Георгиев и проф. Христо Матанов (бивш шеф на Дирекцията по вероизповеданията).
В интернет дискусиите за книгата четем: “Мда, в България има богата отоманска и еврейска култура. А има ли изобщо българска култура? Аман от ибрикчии!”
Друг гневен форумец добавя: “Османска България няма. Идиоти. България или е “Българска”, или я няма изобщо!”
Не липсват и мнения в обратната посока: “Турците са построили манастирите и църквите, хамамите и къщите, дето им викат “възрожденски”. Рилският манастир - типична турска архитектура. Единствено на манастира край Поморие е написано, че турчинът Селим бей го е построил.”
Специално за в. “Труд” професор Матанов коментира: “Препоръчвам на всички, които наричат тази книга антибългарска, първо да я прочетат внимателно. Призовавам да се спре с този елементаризъм в историята! Имаме тежко наследство, трудно за преглъщане, но без да свикнем с миналото, не можем да градим настоящето. Европа ни дава достатъчно примери за цивилизован подход към миналото - вземете отношенията между Полша, Германия и Русия.“Антони Георгиев добавя: “Целта на книгата е да информира интересуващите се от България какво виждат, докато пътуват от Силистра до Гоце Делчев и от Видин до Малко Търново.”
http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=1115291