Български > Политика

На 23(29) октомври 2011 г. - избори в Република България.

<< < (2/2)

Rahmie:
Нашенското неверие



Защо българите не вярват в честните избори? - пита Мирела Иванова в коментара си и си отговаря сама: заради липсата на почтеност, заради безобразното партийно номадство, заради Байганьовския модел на правене на избори...

Коментар на Мирела Иванова:

Вече сме в същинска предизборна хватка: мисля си дали животът не е отложен през този месец, за да текат кампанията, компроматните войни, срещите с избиратели и прочие прояви. Прогнозите за победители и избирателната активност калейдоскопно се сменят, свръхинформацията е от всякакъв десен. И всичко това на фона на констатацията, че българите не вярват в честните избори. Защо се получава така? Защо скептицизмът наш трае от самото начало на промените та до ден-днешен? Всъщност вярваха ли българите по време на комунизма в честните избори и победите с 99,99% на единствената тогава партия?

Къде го чукаш - къде се пука
 
За да не изпадам в народопсихологически патоси, ще си позволя да се спра само на няколко от основните аспекта в нашенското неверие. Още от първите свободни избори след 10 ноември ни остана горчив привкус на измама, утайка, която не само не се разпръсна, но и се напласти с времето.
 
Сенките на Държавна сигурност, подставени като важни политически пионки в многобройните по-големи и по-малки тогава партии, от една страна, и неунищожимостта на Байганьовския модел на правене на избори от друга и досега ни държат в шах, държат ни влага, държат ни нащрек. Не е само игра на думи, а страшна и съдбовна задкулисна политическа игра, която не поведе България по правилния път от самото начало.
 
Днес, двайсет и повече години след онова начало, виждаме едно безобразно и осъдимо от морална гледна точка партийно номадство, което отвращава мислещите хора. Предполагам, че мнозина нереализирани люде, разнасящи посредствеността си и тягата си към апетитна властова позиция от партия в партия, разчитат на националното късопаметство и масовата апатия.
 
Скелетите в политическия гардероб
 
Позабравени персони поотупват прахта и вчерашните си убеждения, позабърсват провалите си и се явяват с уж нови лица и в уж нови роли. Един царски министър, за когото парламентът гласува специална поправка, отменяйки задължителното за поста висше образование, вече е, с извинение, интелектуален фен на кандидатпрезидентската двойка на БСП.


А напориста дама, служила ревностно на СДС, попрехвърлила се после със съмнителна скорострелност в ГЕРБ  и попребивавала безуспешно там, днес е кандидат за вицепрезидент от РЗС. Това са само два отблъскващи примера от всичките 20, 200, 2000 или Бог знае колко.
 
Българите не вярват в честните избори, защото не вярват в почтеността, добрите намерения и фигурите от политическата класа. Разминаването между програми и обещания преди избори и делата подир тях сякаш изчерпаха и последните ни кредити на доверие. Предполагам, че това е причината избирателите да се фокусират върху определени личности, да съсредоточават и обвързват очакванията си около техните фигури, да им възлагат дори надежди, а после бързо да се разочароват. Може пък българите да не вярват в честните избори, защото не вярват достатъчно в самите себе си… За това ми допускане само бъдещето има думата.

Автор: Мирела Иванова Редактор: Александър Андреев/DW

Seiko:


Валидният вот: "Х", изписан със синя химикалка

Всички останали знаци ще направят бюлетината недействителна


Гласуването на предстоящите избори ще бъде валидно само когато е със знак "Х", изписан със синя химикалка върху квадратчето на избрания от гласоподавателя. Това са правилата, валидни за изборите на 23 октомври както за президент и вицепрезидент, така и за местни органи на властта. Всички останали знаци ще направят бюлетината недействителна.
 
Урните утре ще бъдат две - в едната ще се пускат бюлетините за избор на президент и вицепрезидент, а в другата ще бъдат останалите бюлетин, с които ще се гласува за местни органи на властта. Те ще имат надпис за кой вот са предназначени. Бюлетините за избор на президент и за местните избори се различават по своите гърбове, които са с различна цветна полиграфическа защита.
 
На изборите за президент и вицепрезидент ще се гласува с една интегрална бюлетина. Интегрални са и бюлетините за общински съветници и кметове. В бюлетината за общинските съветници е посочена политическата сила, от която са издигнати кандидатите, а когато е инициативен комитет или коалиция от партии, са посочени имената на първите трима от съответната листа. Другите два вида бюлетини са за избор на кмет на община и за кмет на кметство, допълва БТА.
 
Трите бюлетини за местните избори са с различна големина и размери в зависимост от регистрираните кандидати.
 На всяка дълга бюлетина за общински съветници има сгъвки за по-голямо удобство на гласоподавателите. Преди пускането им в съответните урни на бюлетините се поставят два печата, след което гласоподавателите се подписват в два отделни избирателни списъка.
 


Още по темата



Ден за размисъл преди вота 2 в 1
 Ако гласоподавател покаже демонстративно за кого е гласувал, бюлетината се унищожава и не му се разрешава повторно гласуване. При грешка СИК може да предостави само още една допълнителна бюлетина, без обаче да провери как е гласувано на старата.
 
Общо 11 382 са избирателните секции в страната. Ще се гласува в 264 общини. В чужбина секциите са 161. Съответните поделения на МВР ще работят и в изборния ден, за да издават удостоверения за тези, които нямат документи за самоличност.
 
Студентите могат да гласуват по постоянен адрес, а ако той се се различава от мястото на учебното им заведение, ще могат да гласуват само за президент.
 





Seiko:
Петьо Цеков


Всички срещу ГЕРБ

Само заедно леви и десни могат да спрат маргинализацията си. А с тези резултати в управлението животът на Борисов като вълк единак ще бъде временен. После ще трябва да се търси политическа глутница



Цяла нощ слушах разни хора, които четат изборните резултати, както Дяволът чете евангелието.

Така и не разбрах защо, като се издъниш на избори, трябва да дадеш пресконференция в национален ефир, вместо да виеш жално на лунна светлина. Явно Бисмарк е прав: "Най-много се лъже преди избори, по време на война и след лов".

ГЕРБ е първа политическа сила, партията постигна блестяща победа в София. Йорданка Фандъкова направи това, което малко политолози, социолози и обикновени анализатори са очаквали - това е факт, с който ГЕРБ заслужено трябва да се гордее. Разбира се, безспорен успех е победата на бургаския кмет Димитър Николов - феноменални 71%. Това е. Друго няма.

Кой му каза на Цветан Цветанов, че ГЕРБ върви във възходяща линия, след като очевидно губят 300 000 гласа в сравнение с последните избори? На кого не му е ясно, че още една такава победа, и ГЕРБ ще се пусне шус по пистата, по която летят отдавна СДС и БСП? Кой го би през устата Цветанов да обяснява как ГЕРБ отива на балотаж в Кърджалийско, където ДПС спечели 7 от 7 общини на първи тур?

ГЕРБ масово класира свои кандидати за балотажите в големите общини, но със своята политика "Сам срещу всички" може да се окаже, че партията взе, каквото можеше да вземе, на първи тур и


на втория само ще вади топката от вратата


София и Бургас - ок! Нещо друго? Друго няма. Славчо Атанасов в Пловдив, Веселин Марешки във Варна, Найден Зеленогорски в Плевен - всички те стартират от втори позиции, но с много добри шансове за краен успех. ГЕРБ ще вземе без проблем други два големи града - Русе и Стара Загора. Това е.

А кой накара Сергей Станишев да се държи толкова нелепо в изборната нощ? БСП излиза от този вот като малка провинциална партия, която има шанс да оцелее единствено в онези райони, които правителството на ГЕРБ тенденциозно е отписало. В 7-те големи български града БСП няма да има нито един кмет, като само в Стара Загора отива на балотаж (без никакъв шанс за успех). На много места в тези големи общини БСП е трета политическа партия - Пловдив, Варна, Бургас, Плевен. Задълбочава се тенденцията, която е видима от времето на тройната коалиция насам -


БСП е превърната в зависима партия


- за да се докопа до реално управление, тя трябва да живее в компромиси.

ДПС няма абсолютно никакъв повод за радост. В партията започна процес на разпадане, който само Аллах знае как и кога ще свърши. ЕНП на Касим Дал проби в смесените райони, като засега открадна около 10 процента от електората на ДПС. ЕНП взе в Алфатар - 15%, в Главиница - 37%, в Завет - 7%, Антоново - 10%, Самуил - 17%, Цар Калоян - 21%. ГЕРБ може и да не проби в Кърджалийско, но партията се позиционира и има свое стабилно представителство. НДПС отдавна има своите 5-6% в смесените райони. На практика 1/4 от електората на Доган в неделя не гласува за ДПС. Стигна се даже до обединение на Анти-ДПС силите - в Дулово, където те отиват на балотаж с 47%.


Това трябва да притеснява Доган, а не да му дава крила


Въобще не ми се говори за другите. За маргиналите. Десните са толкова зле и слава богу, че имат успешни кметове в Монтана, Пазарджик, Кюстендил, Хасково, иначе съвсем щяхме да ги погребем. Сигурно на "Раковски" и на "Кърниградска" цяла седмица ще се хвалят, че имат повече избрани на първи тур кметове от ГЕРБ, но тези кметове са резултат от чист мажоритарен избор и по никакъв начин Партията не е допринесла за техните успехи. По никакъв.

Подобно на БСП, СДС се превръща в малка провинциална партия, и то от четвърта величина. С две думи - някогашните колоси, които събираха по половин - един милион на митинг в София, сега са се окопали в бастиони като Монтана и Шумен. И в Две могили, разбира се - там на балотаж отиват синият и червеният кандидат, които победиха категорично ГЕРБ. Това е за сведение на Станишев.

А какво да кажем за онзи, дето като че ли трябва да е закачен на халоперидол? Дето има претенции да говори от името на нацията, а в същото време избирателите му намаляха с половин милион за 5 години? За Сидеров говоря. Оня, дето си ходи с вибратор в НДК . Неговите избиратели в национален мащаб са колкото половин "Люлин" . С толкова избиратели може да имаш претенции единствено за цвета на пердетата вкъщи, не за управлението на страната.

Яне има силен глас - като за около половин милион, но неговият кандидат взе... Абе, нищо не взе. Стефан Солаков и Светльо Витков взеха колкото него. И той щял да ми уволнява Бойко...

Да кажа и истината за Стефан Софиянски - резил - 2658 го извикаха в София.

Така. Това е картинката.

Истината е, че единствено съюзявайки се под лозунга "Всички срещу ГЕРБ", тези маргинали и полумаргинали имат някакъв шанс да изплуват.

БСП има прекрасна възможност


да си оправи вкуса в устата, ако Ивайло Калфин стане президент.


Засега червените изостават с 350 000 гласа, но тази разлика наистина не е фатална. БСП има поне три резерви и първите са собствени - партията може да мобилизира още гласове - на хора, които не харесват ГЕРБ, но не гласуваха на първи тур. 350 000 гласуваха за Кунева и повечето от тях предпочитат Калфин пред човека на Борисов. Третият резерв на червените се крие в ДПС - партията на Доган не мобилизира за президентските избори достатъчно хората си в Южна България.

При победа на Калфин Доган със сигурност ще заостри перчема и ще провъзгласи, че за пореден път той е определил президента на България. При победа на Калфин Кунева най-накрая може да членораздели, че партията на безпартийните ще си стане истинска партия, защото тя е определила държавния глава. При победа на Калфин само от СДС, ДСБ, "Атака" и РЗС нищо няма да кажат, щото ще са нагълтали още вода.

Интересно е дали заради "Всички срещу ГЕРБ" БСП ще помогне на десните кандидати в Плевен, Пловдив и Варна. Дали ДПС ще помогне на ВМРО в Пловдив...?

Разбира се, формулата "Всички срещу ГЕРБ" устройва засега все още и Бойко Борисов. Младата му партия имаше нужда от себедоказване на местни избори, а не от нищо неносещи коалиции с нищо незначещи десни партии. С тези резултати в управлението обаче животът на вълк единак ще бъде временен. После ще трябва да се търси политическа глутница

Navigation

[0] Message Index

[*] Previous page

Go to full version