Author Topic: Една противоречива статия...  (Read 38076 times)

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Offline Subeyi Kurt

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 3439
  • Gender: Male
Re: Една противоречива статия...
« Reply #75 on: January 20, 2012, 11:19 »
Време е да ги поокастрите с модераторски сатър защото не полагат необходимото уважение към другите и целенасочено се държат като неовъзродители.

Offline Svetlina

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1158
  • Опознай родината, за да я обикнеш!
Re: Една противоречива статия...
« Reply #76 on: January 20, 2012, 12:58 »
Съгласен съм с всичко , което историкът Стоян Динков излага в интервюто си, но го моля да акцентира върху историята на помаците. Видно е от неговите изложения, че  той е добре запознат с историята. ========

Би ли ни споделил с кое точно си съгласен?


Offline Svetlina

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1158
  • Опознай родината, за да я обикнеш!
Re: Една противоречива статия...
« Reply #77 on: January 20, 2012, 13:10 »
Ни най малко може да ме въвлече в дълбок размисъл по горе написаната статия за цар Борис "естествено,че християнството не е наложено с огън и меч и не са избити невинни хора,абсолютно невъзможно е чак 52 болярски рода" кой смее да го твърди тук от нас пред такива светила в науката история,като Расате,Светлина  тем подобни. Историята ни е тотално объркана от още по големи "светила" само и само България да е велика страна и българите велик народ.Помаците никога не са заслужавали внимание те са били  предатели винаги и това е втълпявано десетки години, въпреки всичко ние сме оцелели.Не се трогвам,че именно такива хора,които пишат все изопачени и омерзени неща се опитват да ни поучават,какви сме ние помаците от каде сме и т.н.Крайно време е да се разбере от всички помаци,че такива хора са подготвени и са точно с тази цел тук в сайта да ни разколебаят,разединят да всеят съмнение в душите ни.Помислете сами скъпи братя помаци и преценете дали въобще да четете глупостите написани от такива хора.

  Хат, въобще не съм учудена, че няма да повярваш на БЪЛГАРСКИ  или РУСКИ УЧЕНИ и твоето мнение не ме интересува,

но НЕ  РАЗБИРАМ защо СТ. Д. - С ПРЕТЕНЦИИ НА ГОЛЯМ ИСТОРИК, повтаря

лъжите СЪЗДАДЕНИ ОТ ЧУЖДЕСТРАННИ УЧЕНИ,  които  вече са ОПРОВЕРГАНИ

ОФИЦИАЛНО, ТА ДОРИ ГИ ДОУКРАСЯВА в единственото си  интервю във връзка с книгата

полу-"историческо моделиране"/разбирай измишльотини по  свободно избрана

историческа тема/ .



1.Хат, би ли посочил кой е писал "омерзени  и изопачени неща" тук?

2. А също да ми обясниш как точно аз (Расате и "други подобни") "разединявам/е 

помаците"?

3. Може ли да ми обясниш - тук пред всички - КОЛКО внимание трябва да отделяме на българоезичните мюсюлмани/ помяците, ахряните и пр. , както и начмините, по които ТОВА ВНИМАНИЕ ДА БЪДЕ ЗАСВИДЕТЕЛСТВАНО?

Предварително ти благодаря, Хат.

Offline BG POMAK

  • Senior member
  • ****
  • Posts: 239
Re: Една противоречива статия...
« Reply #78 on: January 20, 2012, 15:14 »
Съгласен съм с всичко което е публикувал в сайта, защото аргументите на другите не са убедителни.
Това което Динков излага като теза  другите на могат да я опровергаят. Не съм историк, аз съм строителен инженер, ако ти имаш по убедителна теза и си историк, моля убеди ме в обратното.
Всъщност аз искам Динков като човек, който не е помак и има информация за историята на помаците да я публикува. Конкретно мен лично ме интересува историята на помаците в област Кърджали.
Ако желаеш аз съм отворил за дискусия нова тема със  заглавие "Участие на помаците в обществено-политическия живот на съвременна България"

Offline Subeyi Kurt

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 3439
  • Gender: Male
Re: Една противоречива статия...
« Reply #79 on: January 20, 2012, 17:09 »
  Хат, въобще не съм учудена, че няма да повярваш на БЪЛГАРСКИ  или РУСКИ УЧЕНИ и твоето мнение не ме интересува,

но НЕ  РАЗБИРАМ защо СТ. Д. - С ПРЕТЕНЦИИ НА ГОЛЯМ ИСТОРИК, повтаря

лъжите СЪЗДАДЕНИ ОТ ЧУЖДЕСТРАННИ УЧЕНИ,  които  вече са ОПРОВЕРГАНИ

ОФИЦИАЛНО, ТА ДОРИ ГИ ДОУКРАСЯВА в единственото си  интервю във връзка с книгата

полу-"историческо моделиране"/разбирай измишльотини по  свободно избрана

историческа тема/ .



Човека е положил труд и е написал книги. Ти колко книги си написала или не ти остава време от възложената ти асимилационна дейност. Остави хората сами да преценят. Гн. Динков има съвсем нов подход на изследване което привлича вниманието на интересуващите се. Такива като тебе прогониха хората които искаха научно да изследват мита Батак и сега го използват с политически цели. Аман от затъмняващи светлини. ;D 8)

Offline С.Д.

  • Historian
  • *****
  • Posts: 135
Re: Една противоречива статия...
« Reply #80 on: January 20, 2012, 19:35 »
    Уважаема Светлина,
   За съжаление един друг мой учител – проф.д -р Николай Генчев, не е вече сред нас. Но, какво да Ви разказвам, уважаема Светлина... Вие определено ме развеселявате. Навремето, като дете, аз израстнах сред Димо Казасов и Михаил Арнаудов. Когато споменах, че един от учителите ми е проф. Драйфус, имах предвид, че е един от учителите ми, а не единственият.
Аз защитавам Булгарската световна идея, като една от най-древните в човешката цивилизация, дала началото на историческите формати – скити, сармати, хуни, тюрки и германи. Аз не мога да акцентирам единствено върху „склавоно-рюрикова” днешна трета Дунавска България, която е рожба на една панславистка доктрина. Вие я защитавайте тази доктрина, това е Ваше лично право.
  Уважаеми Сергей,
някъде тук бях описал моята визия за произхода на помаците. Сега ще я повторя накратко, с което се надявам да съм Ви полезен.
  Помаците са наследници на печенегите-шаманисти. След като са принудени от Източната Римска империя да сложат оръжие, печенегите се заселват предимно в Родопите. Те са родствен народ на хуно-българите, говорят на един и същи език, вярват в един бог, имат еднакви символи и митология, а също – и азбука. Разликата между хуно-българите и печенегите е единствено в териториалното разположение на огурите им (общините), както съответно и в номерацията им. Оттегляйки се в Родопите, печенегите като най-известните шаманисти сред тюркските народи, трудно възприемат ортодоксалното византийско християнство. Ето защо, по-късно те стават богомили, веднага след възникването на тази „ерес”. По-късно, част от тях се изселва в Босна и Херцеговина, където се свързват с местните торбеши. Разликата между помаците и торбешите е, че последните имат кумански произход, но куманите са също тюркски народ, както и печенегите, т.е., родствени са на Аспаруховите българи. Следователно, отхвърляйки византийския националистически ортодокс, печенегите стават богомили. Останалите в Родопите богомили веднага стават мюсюлмани, още след първата си среща с новата религия. Същото се случва и с богомилите в Босна и Херцеговина по-късно.
  Ислямът навлиза в Туна Булгар още през 9-ти век в Добруджа, чрез армията на генерал Мардан, изпратен от Волжка България да воюва срещу византийските инвазии в Туна Булгар. В Родопите новата религия навлиза в средата на 12-ти век под влиянието на търговци от узите, а през 13-ти век – и чрез татарите, които вече имат над 500 селища на територията на Второто Българско царство, известно по това време като Държавата Загора. Дори България-Загора си има и владетел-мюсюлманин в лицето на Чака (1299-1300). Османлиите идват едва през втората половина на ХІV век и нямат пряко отношение към мюсюлманството в Родопите.
  Имам копия от немалка част от османските архиви, свързани с Румели. Османлиите са били наистина големи педанти в архивирането. Налице са невероятни подробности. Имена, дати, кой кога се е родил, какво е работил, за кого се е женил, кога е умрял... Подробности, подробности... Толкова много, че няма как да сгрешиш, ако си безпристрастен изследовател. Питам се, защо в България не се публикуват официално тези архиви! Просто да се публикуват в издателството на БАН и всичките празнословия биха се прекратили.
  Нека завърша отново с два реда за Булгарската идея. Ще споделя съвсем накратко.
Преди 7000 години, една маса северни народи – европеиди, мигрира на юг и изток.Предполага се, че центърът на миграционния процес е в Скандинавия, Дания, Северна Германия и Прибалтика. Тези маси се насочват на юг и изток, заселвайки пространствата на Централна и Източна Европа, а също и Балканите. След това, около 4000г.пр.н.е. тези огромни маси се насочват на изток. Един малък миграционен вектор от тях, се прехвърля в земите, известни по-късно като Шумер, а един още по-малък вектор – в Египет. Останалите се разполагат от Рейн до Амур и от Северния Ледовит океан до Индийския. Най-източните им поселения осъществяват контакти с монголоидните народи в Далечния изток и, преди всичко – с китайците. През 3000г.пр.н.е. започва, поради редица исторически причини, втора велика миграция, но този път от изток на запад. Тези огромни племенни масиви, наречени по-късно со, саки и скити, бавно поемат в западна посока. Тази миграция поражда т.нар. „турански” геополитически вектор, който създава множество племенни съюзи и конфигурации. Това е епохата на оформяне на общините – огурите и огузите.
  В края на първото хилядолетие преди новата ера, нов огромен съюз, наречен „сюнну” от китайците осъществява една трета миграция от изток на запад. Политическата лексика заменя скито-сармати с хунну, хуни, хони...Едва ли по това време някой представител на този човешки масив е знаел, че е скит, сармат, хун или нещо друго, защото това са политически термини, възникнали много по-късно. Тези човешки масиви се делят на определен брой общини със съответната им номерация. Ето защо етнонимите произлизат от това разделение. Например, огуз произлиза от ок-стрела. Три огуза означава уч-огуз. Три по три уч-огуза, т.е. девет огуза,  означава токуз-огуз, и т.н., и т.н.....
  Около 3-ти в.пр.н.е. за тези племенни масиви започва да се говори като за „булгари”. Причини за това могат да се намерят както в Тангризма, така и в Библията , но нека за сега не изпадаме в излишни подробности.
Следователно „булгари” е световна принадлежност, една идея за еволюционна съпричастност. Когато саберските хуни налагат своята династия като управленска по волята на Тангра, родът Дуло-Зияджи става владетелски и признат от всички т.нар. скито-сармати. Това става през 150г. от н.е. и, както знаем, тази година е начало и на „Именник на българските ханове”. Например Авитохол в превод от старотюркски означава „наследник на дедите”, т.е. наследниците на дедите управляват 300 години, а именно до смъртта на Атила през 453г. Името Авитохол дава основание на псевдо-историците да твърдят, че няма такъв човек, защото е невероятно един човек да живее 300г., но те спират до тук, без да тълкуват това име. Виждаме колко е простичко. Най-велик сред „авитохолите” е безспорно Атила – Атиле Туки Колън Кобландъ. Негов пра-пра-правнук е Аспарух. Друг негов пра-правнук е Бумин, основателят на Гьоктюрк Хаганат. Ето, отново виждаме колко е простичко всичко.
  Историята е интересна, но не е така сложна наука, ако се проследят геополитическите миграции. Политическите наименования са следните: скити-сармати-хуни-булгари-тюрки-германи и т.н. Наименованието германи е по-ранно от тюрки, но наименованието тюкю, от което произлиза неговият западен еквивалент тюрки, е по-ранно от германи. Всичко останало са общините им – огури и огузи, чиято номерация ражда по-късно повечето от етнонимите. Основните езици на този човешки масив са седем. Нещо сложно има ли дотук?
  Когато Аспарух основава Туна Булгар, неговата Орда е хуно-тюркска в политически смисъл. Езикът на Аспаруховите хора е тюрк-булгар, т.е. старотюркски, а в конкретния случай като производен от езика на пост-атиловите хуни, той е базиран върху сянбийския език. Това го свързва директно с езика на първата тюркска аристокрация на Нушибите от първата половина на Vв. в Алтай. Аспаруховите българи вярват в Тангра, пишат с алански руни, родствени на орхонските, символиката им е тюркска в политически смисъл, както и митологията им. Ето защо, българите на Аспарух са политически тюрки, тъй като времето отговаря на политическия вектор на епохата. След хуните и булгарите идват политическите тюрки, в лицено на Ашина – Асена. Братът на бабата на Аспарух е Бу – Урган (Органа), който е бил Върховен Боке – хан на Гьоктюркския хаганат, известен в историята като Кайлюг Сибир Хан. В този смисъл, основателят на Гьоктюркската империя Бумин хан, като пра-внук на първородния син на Атила – Елак Бирули, се явява първи братовчед на Заберган, който е чичо на дядото на Кубрат. Нещо неясно има ли?
  Бихме могли да уточним всичко това с подробности, имена, години, брачни съюзи, кой на кого е син, брат, племенник, чичо, и т.н. Би било абсурдно да проследяваме генеалогията на всички племенни групи, тъй като това е практически невъзможно, защото те са конструирани на база общини именно върху териториалните формати, където са разположени огромните масиви, осъществили тези няколко миграции от запад на изток и обратно. Това са все същите народи, произлезли от историческия генезис на скито-сарматите, плюс една осмоза на изток с монголоидни народности.
  Ето това е накратко! Хубава вечер на всички!

Offline Turas

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 640
  • Gender: Male
Re: Една противоречива статия...
« Reply #81 on: January 20, 2012, 20:34 »
  Помаците са наследници на печенегите-шаманисти. След като са принудени от Източната Римска империя да сложат оръжие, печенегите се заселват предимно в Родопите. Те са родствен народ на хуно-българите, говорят на един и същи език, вярват в един бог, имат еднакви символи и митология, а също – и азбука. Разликата между хуно-българите и печенегите е единствено в териториалното разположение на огурите им (общините), както съответно и в номерацията им. Оттегляйки се в Родопите, печенегите като най-известните шаманисти сред тюркските народи, трудно възприемат ортодоксалното византийско християнство. Ето защо, по-късно те стават богомили, веднага след възникването на тази „ерес”.
Печенегите или печенезите (на арабски: Pacanāk, на гръцки: Πατζιναικος, на унгарски: Besenyő, на латински: Pacinacae) са съюз на тюркоезични номадски или полуномадски племена от Централна Азия, които се установяват в Северното Причерноморие в края на IX век, а през XI-XII век част от тях се преселват на Балканите. Като непосредствени съседи на Киевска Рус, Унгария, Първото българско царство и Византийската империя печенегите оказват влияние върху политическата история на тези страни. Под печенежки натиск унгарците са принудени да се преселят в настоящата си родина в края на IX в. След преселването си в североизточните български земи под натиска на руси и кумани печенегите са разгромени от Комнините през 1091 година

Богомилите са идейните последователи на учението на български свещеник, живял по време на царуването на цар Петър I (927-969), известен като Поп Богомил. Първите сведения[1] за появата на богомилството говорят за враждебното отношение на Цариградската патриаршия към него и за окачествяването му като вредна за интересите на църквата и държавата манихейска ерес, примесена с павликянство.

- Тия помаци много модерни били! Само чакали да  се появи някаква религия и са я приемали на мига! ;) И като са дошли в Родопите какво са заварили?

А сега си напрви сам справка:
През 1515 г. има 87 домакинства и 1 вдовица.  През 1515г в селото има само един мюсюлманин! Според Стефан Захариев към 1850 година в Костандово (Костантово) има 80 българо-мохамедански къщи и 270 жители-българо-мохамедани.  :o

Offline С.Д.

  • Historian
  • *****
  • Posts: 135
Re: Една противоречива статия...
« Reply #82 on: January 20, 2012, 21:49 »

   Уважаеми Вологез,

когато говоря за печенеги, аз все още не говоря за помаци. Следете ми мисълта, ако това Ви е възможно, разбира се. Споделих, че помаците произхождат предимно от Родопските печенеги, нещо, което е известно в цял свят  ;). Дори днес, ако си направите труда да обърнете внимание на символиката в сватбените им обреди, лесно ще анализирате шаманистката символика, която е пряка препратка към култовете на печенегите. Дори в една близка до нас Босна и Херцеговина, отдавна са написани книги за това, което споделих по-горе  ;) Относно богомилите - тази ерес е създадена от поп Богомил около 960 г., но това не означава, че се е разпространила като свински грип, нали така? Богомилството става по-популярно едва в началото на 11-ти век, което съвпада с първите атаки на печенегите на територията на Източната римска империя. Голяма част от пленените печенеги, са заселвани именно в Родопите, където са принуждавани да приемат гръцкия ортодокс. С времето, те стават богомили, тъй като техните силно изявени шаманистки практики, не им позволяват да повярват в православието. Това продължава спорадично през целия 11-ти век, както и през 12-ти век. Трябва да се четат повече сериозни исторически изследвания, не само Гугъл, все пак.
  Относно данните, които сте приложил, свързани с броя на мюсюлманите, а също и тези, изнесени от Стефан Захариев - оставям ги без коментар. Нека, ако ще дискутираме, да го правим сериозно, все пак  ;) Иначе ще излезе така, че мюсюлманската религия навлиза в Родопите след 9.9.1944 г.
  Успех!
 

Offline daczo

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 524
Ynt: Една противоречива статия...
« Reply #83 on: January 20, 2012, 22:02 »
С.Д. Къде в България са намерини мусюлански гробища от 9,10,11в.Какви следи има на тюрска теория.Къде архиолозите намериха изображение на вълк .Изкопаха черепи с изкуственна деформация.Такава както при ирански народи от централна Азия.Има фрески на лъв,сърна,дракон и тигър,но къде е вълка.Много пишат за тюрската теория от Чувашия и Татарстан,защото са приели тюрко-кипчаски език.Скелетите на избитите от Борис боляри,повече потвърждават иранската,но не тюрската.Като историк сигурно знаеш за вързване на привръзка на главата при пра-българите.Тези источници никой не е доказал.
  http://baltavar.narod.ru/BulgariWorld.html

Offline Turas

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 640
  • Gender: Male
Ynt: Re: Една противоречива статия...
« Reply #84 on: January 20, 2012, 23:13 »
  Богомилството става по-популярно едва в началото на 11-ти век, което съвпада с първите атаки на печенегите на територията на Източната римска империя. Голяма част от пленените печенеги, са заселвани именно в Родопите, където са принуждавани да приемат гръцкия ортодокс. С времето, те стават богомили, тъй като техните силно изявени шаманистки практики, не им позволяват да повярват в православието. Това продължава спорадично през целия 11-ти век, както и през 12-ти век.
В Родопите новата религия навлиза в средата на 12-ти век 

Уважаеми господин С.Д
следи си сам мисалта, ако е възможно това! ;)
И к'ва стана сега 4-5 век строят базилики, 6 век идват славяните, които 8 век приемт исляма, 11 век разпапурените печенеги се нахакват в Родопите като по пътя стават богомили и едва се настанили приемат исляма! :D  В това време някакви неизвесни хора строят крепоста Цепина и нахакват вътре две църкви и един параклис.
Алексий Слав  от 1207 до 1230 година обявява Родопите за независимо княжество, а себе си деспот на всички родопо-печенеги! :) :) :) През 1373 г османците завладяват родопите и не разрушават нито една църква построена от Помаците-печенеги 5-ти век, :) а също така дават и независимост на църквите им! По-лесно ще докажаш, че помаците са китайци..... :D

Offline Subeyi Kurt

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 3439
  • Gender: Male
Ynt: Една противоречива статия...
« Reply #85 on: January 21, 2012, 00:12 »
За да разберете какво ви се обяснява от Гн.Динков първо трябва да се освободите от страха че някой иска да ви искара турци което също е политическо назоваване и няма нищо общо с генеология или етнология. Ясно е че всички които изпитват алергия към названията тюрки или турци или няма да разберат анализа на С.Д. или ще се правят че не го разбират. Бих искал да попитам Гн.Динков дали в ТР е срещал предубедени турски или тюркски историци, археолози и пр. или пък дали е срещал хора които обезателно искат да искарат булгарите тюрки ,защото в БГ има доста хора които мислят че турските научни среди работят както някогашните български под прeкия контрол на КПСС БКП. ;)  Благодаря предварително.

Offline onegavon

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 636
Re: Една противоречива статия...
« Reply #86 on: January 21, 2012, 15:00 »
Печенегите или печенезите (на арабски: Pacanāk, на гръцки: Πατζιναικος, на унгарски: Besenyő, на латински: Pacinacae) са съюз на тюркоезични номадски или полуномадски племена от Централна Азия, които се установяват в Северното Причерноморие в края на IX век, а през XI-XII век част от тях се преселват на Балканите. Като непосредствени съседи на Киевска Рус, Унгария, Първото българско царство и Византийската империя печенегите оказват влияние върху политическата история на тези страни. Под печенежки натиск унгарците са принудени да се преселят в настоящата си родина в края на IX в. След преселването си в североизточните български земи под натиска на руси и кумани печенегите са разгромени от Комнините през 1091 година

Богомилите са идейните последователи на учението на български свещеник, живял по време на царуването на цар Петър I (927-969), известен като Поп Богомил. Първите сведения[1] за появата на богомилството говорят за враждебното отношение на Цариградската патриаршия към него и за окачествяването му като вредна за интересите на църквата и държавата манихейска ерес, примесена с павликянство.

- Тия помаци много модерни били! Само чакали да  се появи някаква религия и са я приемали на мига! ;) И като са дошли в Родопите какво са заварили?

А сега си напрви сам справка:
През 1515 г. има 87 домакинства и 1 вдовица.  През 1515г в селото има само един мюсюлманин! Според Стефан Захариев към 1850 година в Костандово (Костантово) има 80 българо-мохамедански къщи и 270 жители-българо-мохамедани.  :o

Вологез много добре си направил, че даваш датировки.Обърнете мнимание как Динков заселва печенегите в Родопите преди появата там на богомилството.Той очевидно не е запознат с богомилството за да го сравнява с шаманистките практики на печенегите /той не езнае нищо и за тях ,най-малкото защото няма исторически източници за тях ама нейсе/.Богомилство е е дуалистично учение създадено под влияние на манихейството,което е заимствало дуализма от Иранската митология.Както и да е "Нерде Ямбол, нерде Стамбул".Човека е просто любител на историята доколкото знам е геолог,така че е му е простено да не знае.

Ето защо, по-късно те стават богомили, веднага след възникването на тази „ерес”.

За да не съм голословен прилагам горния цитат от господин"Историка" ;) ;) ;)

Offline Svetlina

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 1158
  • Опознай родината, за да я обикнеш!
Re: Една противоречива статия...
« Reply #87 on: January 21, 2012, 17:03 »
Съгласен съм с всичко което е публикувал в сайта, защото аргументите на другите не са убедителни.
Това което Динков излага като теза  другите на могат да я опровергаят. Не съм историк, аз съм строителен инженер, ако ти имаш по убедителна теза и си историк, моля убеди ме в обратното.......
..........

Е, значи сте прочели въпросната книга?! Така ли да разбирам отговора Ви?

Offline С.Д.

  • Historian
  • *****
  • Posts: 135
Re: Една противоречива статия...
« Reply #88 on: January 21, 2012, 18:03 »


     Дами и господа, аз достатъчно ясно обясних, че за мое голямо съжаление не съм геолог. Наистина, геологията е прекрасна наука, но ми се струва прекалено трудна, ето защо, все още не съм я завършил. Обясних, че съм ученик на най-големият български историк от втората половина на 20-ти век - проф.д-р Николай Генчев, а по-късно и на проф.д-р Франсоа Драйфус. Ако имам сили и възможност, ще завърша и геология  ;)

    Уважаеми subigi kurt, бих искал да отговоря на Вашите въпроси. В Република Турция, имам честта да познавам някои от известните историци. Както не само там, но и в повечето големи страни...Това, което ми направи впечатление е, че те малко, дори никак не се интересуват от България и българската история. Бях леко озадачен, признавам си, но това е факт. Лично аз очаквах, че проявяват по-голям интерес, или поне по-активно изучават българската история, дори нашата обща история. Но това не е така. Допускам, че имат конкретни специалисти, които изучават тази тема, но аз, след като разговарях с достатъчно известни учени, останах именно с впечатлението, че темата България и българската история, е от втора величина, дори безинтересна...
    Желая Ви хубава вечер!

Offline onegavon

  • Forum fan
  • *****
  • Posts: 636
Re: Една противоречива статия...
« Reply #89 on: January 21, 2012, 19:46 »
Може и да сте бил ученик на проф.Генчев, ама явно не сте внимавл на лекциите.Как ще обясните грубата грешка от цитата:

Ето защо, по-късно те стават богомили, веднага след възникването на тази „ерес”.- става въпрос за печенегите