Author Topic: Красиви жени- Мюсюлманки / Beautiful muslim women /  (Read 16779 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline Тоска

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 2349
  • Gender: Male
  • % 100 + POMAK
Туба юнсал - Помакиня от Турция




Offline Nazmi

  • Charter member
  • *****
  • Posts: 3894
  • Gender: Male
  • Да почива в мир!

Offline ЖАРКО ЖЕГЛЕВ

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 1479
  • Gender: Male
http://www.trtbulgarian.com/trtworld/bu/newsDetail.aspx?HaberKodu=278c5592-e24a-434b-b361-f45983beb3ce

ЖЕНИ ЛИДЕРИ

Един от основните критерии за развитието на обществото е мястото на жената в обществения живот. Както в западните страни, така и в Турция движенията за подобряване на правата на жените започват през 19ти век, в периода на Османската държава.



Изпратена 18.01.2011 09:52:35 UTC
Обновена 18.01.2011 09:52:35 UTC
Един от основните критерии за развитието на обществото е мястото на жената в обществения живот. Както в западните страни, така и в Турция движенията за подобряване на правата на жените започват през 19ти век, в периода на Османската държава. В настоящата ни рубрика ще ви запознаем с турските жени приемани за пионери в усилията за подобряването и разширяването на правата на жените. Но преди това искаме да ви припомним някои исторически факти.
През 1864та година за първи път започна приемането на жени в учебни заведения в Османската държава. Първите жени бяха приети в медицинското училище, където учеха акушерство.

Равноправието между мъжа и жената в подялбата на наследството бе един от важните етапи в подобряването на правата на жените. С ферман на османския падишах от 1843та година на жените на територията на османската държава бе признато това право на равенство.

През 1856та година бе забранена търговията с роби и продажбата на наложници на територията на османската държава. С промени в закона за недвижимата собственост приети през 1858ма година, синовете и дъщерите добиха равни права при подялбата на наследствените територии. За първи път жените добиха

През 1858ма година бе предприета една важна стъпка и в сферата на образованието. Дотогава, нямаше учебно заведение за девойки завършили начално образование и искащи да продължат образованието си. Заможните семейства наемаха частни учители които учеха дъщерите им при домашни условия. През 1858ма година бе открито първото девическо средно училище.

В средата на 19ти век започна издаването и на първото списание за жени. Списанието на име Развитие на жената, започнало да се издава през 1869та година, бе първия редовен печатен орган за жени в османската империя.

През 1869та година бе приет един от законите с много голямо значение от гледна точка на правата на жените. Със закона за общото образование, образованието се превърна в задължително и за девойкитге в страната ни. Накратко, задължителното образование за девойките в страната ни е започнало още преди 150 години.

През 1870та година бе открито първото педагогическо училище за жени. С приетия през 1871ва година семеен кодекс, бяха веведин промени по въпроса за сключването на брак. Според кодекса, за да бъде валиден брачният договор, стана задължително той да се подписва в присъствието на държавен чиновник. Със същия кодекс минималната граница за сключване на брак при мъжете стана 18 а при жените 17 годишната възраст. Със същия кодекс бе предвидено да се считат за невалидни насилствено осъществените бракове.

През 1876та година бе приета първата конституция. В нея бе подчертано че образованието е задължително както за момчетата така и за момичетата.

Всичко което ви предадохме досега, бяха стъпки предприети през 19ти век. През 20тия век бяха предприети много по-бързи и ефикасни стъпки за подобряването на правата на жените. Само 30 години след приемането на решението за обявяването на началното образование за задължително и за момичетата, през 1913та година за първи път на държавна служба бяха приети жени чиновнички. След една година жените навлязоха и в сферата на търговията. През 1914та година в Истанбул се откри и първото девическо висше учебно заведение.

Само седем години след откриването на първото девическо висше учебно заведение, през 1921ва година в Истанбулския университет започна смесеното обучение на младежи и девойки. През 1922ра година в медицинския факултет на истанбулския университет бяха приети първите студентки.

В последвалия период османската империя се разпадна. Приключи с победа национално-освободителната война на турския народ. През 1923тагодина бе обявено създаването на Република Турция. Борбата на жените лидери на женското движение вече щеше да се води за жените в Република Турция.

С обявяването на републиката, в картки срокове бяха приети закони позволяващи на жените да навлязат в държавните дела. На 17ти февруари 1926та година, само три години след обявяването на републиката, бе приет Гражданския кодекс. С този кодекс бе забранено многоженството и едностранния развод. В градовете от много време насам и без това важеше принципът за едноженство и с приемането на този закон този принцип бе само узаконен. С гражданския кодекс на жените в страната ни се признаха правата на развод, настоятелство, разпределяне на общото имущество. С приетия през 1930та година закон за местните власти, за първи път на турските жени бе дадено правото да избират и да бъдат избирани. С този закон турските жени придобиха правото да участват в изборите за местни власти като избиратели или да повдигат кандидатурата си за различни постове в местните власти.

С приетия през 1930та година закон за общественото здравеопазване бяха поставени основите на учрежденията грижещи се за здравето на жените и децата. През 1930та година, 30 години след като жените получиха правото да участват в трудовата дейност, бе приет закон разрешаващ на майките да ползват отпуска по майчинство. През 1933 и 34та година бяха разширени изборните права на жените. С промени от октомври 1933та година в закона за селото, жените получиха правото да бъдат избирани за кмет и за членове на старейшинския съвет. С промяна в конституцията от декември 1934та година на жените бе признато правото да бъдат избирани за депутати. На проведените на осми февруари 1935тагодина парламентарни избори, за първи път 17 жени бяха избрани за депутати във ВНСТ. В следващите ни програми ще се спрем по-подробно на турските жени поели лидерската роля в борбата за изредените дотук права на турските жени. Ще започнем с Незихе Мухиттин която поема ролята на лидер на женското движение в османската империя и продължава дейностат си в тази насока и в периода на републиката.

prodaljenie

http://www.trtbulgarian.com/trtworld/bu/newsDetail.aspx?HaberKodu=9893d08d-b86a-4976-8643-87a9ed1bd0e9
http://www.trtbulgarian.com/trtworld/bu/newsDetail.aspx?HaberKodu=f49b308a-a0fe-416d-9121-c799fdf1957e

Offline EvroPOMAK

  • Global moderator
  • ****
  • Posts: 1410
  • Gender: Male
  • POMAK - POMAKY
Здравейте, уважаеми братя  помаци!  ........ Ето няколко снимки на красиви мюсюлманки(може и да са бивши мюсюлманки, де :) ):  .................. Сила Сахин (Sila Sahin)
За съжаление, някакви гадни талибани са  заплашили тази красавица... :-X :-[
Животът на първата мюсюлманка в Playboy e под опасност заради голите снимки
Gizem Memic .............  То би контину........... Аллах е велик!.......Обичайте се!   

Здрасти и Мьерхабьа "Данте" !  :)
Ти, така изневиделица набърже подхвана темата, че сейно сья доаждашь и за отпървом пать са спускаш сас най-новите ски от дъбова бъчва и то чак от "Върхът на Данте", по което нанадолнище е бая хлъзгаво от снега и леда, а па по-нагоре има бая лавини, че пък има и опасност от затрупване при вдигане на голем шум в теьйя баирье!  :D
Тая, убава заплашена дама е видехме от преди бая време, ама ти сигур си немал време да са поразровиш в темата и да я видиш, та затуй си я пуснал отново, с което да зарадваш наштьо ококорено народонаселение!   ;D 8)
Инак, за туй фото, нема нищо лошо, даже в сайять има и други убави неща, та затуй весело и приятно четене, писане, разглеждане и разхождане в сейяь Помашки потайности и баирье!  :) ;)

Offline ЖАРКО ЖЕГЛЕВ

  • Adviser
  • ****
  • Posts: 1479
  • Gender: Male
http://www.trtrussian.com/trtworld/ru/newsDetail.aspx?HaberKodu=65a9ce5f-6e9b-4e13-a7c9-97ec5dad0262
Каждые 27 из ста турецких инженеров – женщины. По этому показателю Турция опережает такие страны, как США, Нидерланды, Германия, Ирландия и Португалия. Однако и этот показатель считается недостаточным. К примеру, в целом на инженерных факультетах доля женщин среди преподавателей составляет 26 процентов. На некоторых же факультетах этот уровень доходит до 45 процентов. Это показывает, в какой степени турецкие женщины испытывают интерес к инженерному делу. Турецкие женщины испытывают интерес и к точным наукам, и к естествознанию. К тому же профессия инженера в Турции пользуется большим почетом и приносит значительную прибыль. Не случайно турецкие женщины тянутся к данной профессии. К тому же на работе не идет речи о половой дискриминации. Одна из турецких инженеров – Сабиха Рифат Гюрайман. О ней мы и расскажем ниже...

Сабиха Рифат Гюрайман – первая турецкая женщина – строитель. К тому же она – волейболистка. Родилась Сабиха Рифат в городе Манастир, который тогда входил в состав Османской империи. В настоящее время этот город находится в пределах Македонии и называется Битолой. В конце 19 – го века Манастир был одним из наиболее важных политических центров османского государства. Многие руководители османского периода, а также создатель Республики Турция Мустафа Кемаль закончили военный лицей, находившийся в этом городе. Именно в этом городе возникло армейское оппозиционное движение, выступавшее против власти султана Абдулхамида Второго. Именно в этом городе было основано общество « Единение и Прогресс ». Движение, приведшее к провозглашению в 1908 – ом году Османской империи конституционной монархией, началось здесь. После того, как в результате Балканской войны 1912 – го года Манастир перешел в руки сербов, семья Сабихи Рифат переехала в Стамбул. Детство ее пришлось на годы Первой мировой и национально – освободительной войны. Девочка училась в лицее, когда Турция была провозглашена республикой. В лицее она преуспела в математике. В 1927 – ом году Сабиха поступила в инженерное училище, став первой студенткой – девушкой. В последующие годы в училище стали поступать и другие девушки.

В те годы в Турции не было женских волейбольных команд. Так что Сабиха Рифат играла в волейбол с парнями – своими сокурсниками. Причем играла она очень хорошо, что привлекло внимание руководителей клуба Фенербахче, которые пригласили ее в мужскую команду. Эта команда стала чемпионом. В связи с этим руководитель спортивного клуба Фенербахче Хайри Селахаддин Атамер послал Сабихе Рифат поздравительное письмо, в котором отмечал роль девушки в победе волейболистов клуба.

По окончании училища Сабиха Рифат стала первой в Турции женщиной инженером – строителем. Начала работать она в анкарском строительном управлении, после чего перешла на работу в министерство строительства. Причем не чуралась Сабиха Рифат и работы непосредственно на стройке. Она трудилась на строительстве многих мостов, школ, правительственных резиденций, общественных зданий. В благодарность за ее труд во время строительства моста Кемер в анкарском уезде Бейпазары, местное население переименовало мост в « Девичий ». Сабиха Рифат на протяжении десяти лет была главным контролером на строительстве мавзолея создателя Республики Турция Мустафы Кемаля Ататюрка и нового здания турецкого парламента. После смерти мужа Сабиха Рифат переехала в Измир к племяннику, где и скончалась в 2003 – ем году. Детей у нее не было. Всю себя она посвятила работе. Свои сбережения она завещала Стамбульскому Техническому университету и образовательному фонду имени Февзи Аккая. На ее деньги были выделены стипендии многим студентам.

http://tr-tr.facebook.com/pages/Sabiha-G%C3%BCrayman%C4%B0lk-Bayan-M%C3%BChendis/153126224707716