4.Имало ли е Български език?Или по точно от кога е наречен Български?
Вярно е имало е книги вестници и списания ,но на всякъде се казва славянски език?
А доколкото знам Българите не са Славяни!
Българският език е най-ранният писмено документиран славянски език.
В хода на историческото развитие на българския език и контактите му със съседните неславянски езици на Балканския полуостров настъпват значителни промени в сравнение с останалите славянски езици.
Извод:
-Това означава,че така наречения Български език всъщност е Славянски на който са говорели всички Славянски народи:Сърби,Словаци,Поляци и т.н.?!
-От това следва ,че Помаците и Българите през Османско не са говорели сегашния език!
А и Помаците, които не са живели в България след освобождението не са повлияни от тези влияния и те говорят език който не е повлиян от тези промени!
http://literatura.net-bg.info/index.php?option=com_content&task=view&id=143&Itemid=37
Голяма каша ти е в главата, драги Хюсеин. Виж само какви един-друг взаимно изключващи се "изводи" си направил?
Хем българите не били славяни, хем пък писали и говорили на славянски, хем езикът им не бил тоя, а някакъв друг, хем българският е най-ранният писмено документиран славянски език, хем...
Но така е, когато човек бърза да пише без да обмисли внимателно това, което пише и когато преписва оттук-оттам без да е вникнал в написаното.
Когато човек дискутира, ако иска да го вземат сериозно, не става само с "копи-пейст" и с претенции. Иска се човек да има и познания, както и умение да разсъждава логично.
Та едно по едно на твоите въпроси и "изводи".
1. Разбира се, че е "имало" български език.
Има запазени надписи на български от IX и X век, има ръкописни книги и (старо)българска литература от IX до XIV век, в които книги и извори се говори за българите, за тяхната история, има запазен един препис от XII век на кратко житие на Кирил, писано от Климент Охридски, в което изрично се споменава, че Кирил е българин, има старопечатни книги от XVI век - например, на първия български печатар Яков Крайков (който сам уточнява, че е българин от София).
Откога бил наречен български? Логично е, че след като има литературата на български език, в която се говори за българите и за тяхната история, логично е, че тия хора са говорили на български или не е логично според теб?
Или може би са говорили на арабски? Или турски? Или китайски? Ах, да говорили са ...славянски.
Даже църковнославянски.
Само дето няма един-единствен славянски език, а има много и различни славянски езици, пък и уж българите според теб не били славяни.
Но едно по едно, че когато едно кълбо от конци се оплете, разплитането му изисква търпение, та така и с изсипаните накуп "изводи" , в които мислите на автора така са се оплели, че сума време ще ми отиде сега да ги разплитам нишка по нишка.
Ето, например, това мъдро изречение: " Вярно е имало е книги вестници и списания ,но
на всякъде се казва славянски език?"
Къде навсякъде? В кои вестници и списания? В английските, във френските, в турските, в гръцките?
Аааа, за
българските вестници и списания ставало дума, но според Хюсеин в българските вестници "навсякъде се казвало славянски език".
Следователно излиза, че българските издатели и редактори като Петко Славейков, Любен Каравелов и Христо Ботев, които са издавали български вестници и списания, ги издавали на... славянски език, обаче (пак според Хюсеин) българите даже не били славяни.
Да се чудиш и маеш как така неславяните българи са писали и издавали български списания на някакъв чужд език и кой ли ги е чел и разбирал изобщо. Загадка, загадка
.
За български вестници и списания, уважаеми Хюсеин, говорим от 19 век насам, а това е времето на българското Възраждане, на борбата срещу гръцкия национализъм и за самостоятелна българска църква.
Българите, разбира се, се смятат за част от славянското семейство, но разбира се, че са издавали свои вестници и списания на български език, а не на "славянски" (или сръбски, или руски или ... патагонски) език.
"А доколкото знам Българите не са Славяни!"- демонстрира Хюсеин познанията си.
1. Малко извън темата, но все пак да уточним, че на български език "българи" и "славяни" са нарицателни и се изписват с малка буква, а не с главна буква.
2. Българите, както и всички народи на тоя свят, са се образували от смесване на различни племена и етноси. Голям дял в образуването на българския етнос имат славяните, друг голям дял имат прабългарите, водени от Аспарух. Това, което днес наричаме българи, се е получило от смесването на тези два етноса, но и не само от тях, защото траките, които са населявали тези земи, не са се изпарили във въздуха, разбира се. Да не говорим, че през вековете е имало и много други примеси. "Чисти арийци" няма никъде.
"
Българският език е най-ранният писмено документиран славянски език."Това е абсолютно вярно. Между другото, когато човек отвори холандския етимологичен речник за много думи като delen (деля), sneeuw (сняг) и други се споменава, че много рано думата е била засечена в
старобългарски писмени извори.
Езикът на българите принадлежи към славянското семейство, но същевременно е много специфичен език , защото е силно повляян от езика на дошлите с Аспарух българи - и като лексика, и като морфология и т.н.
По-натам Хюсеин цитира:
"В хода на историческото развитие на българския език и контактите му със съседните неславянски езици на Балканския полуостров настъпват значителни промени в сравнение с останалите славянски езици."Да, разбира се, но не само, защото българският език се отличава много и от другите балкански езици. Например, също като френски, холандски и английски българският език е аналитичен, тоест загубил е падежите си. Това, което прави от българския език уникален език, е неговата членна форма.
В почти всички езици членуването е отделно и се поставя пред думата, например:
la femme, de vrouw, the woman или другояче казано "та жена", а в български е след думата и се слива с нея: женаТА.
В родопските говори се пази и тройното членуване за неутрално разположен обект, за далечен обект или за близък обект: краваТА, краваНА, краваСА.
Има и други специфични характеристики, които се срещат САМО в български (и в днешния македонски:), но в нито един друг славянски или балкански език. Което доказва, че става дума за един и същ език.
Разбира се, тъй като България и Македония са отделени една от друга вече 100-на години, разликите между двата езика вероятно ще се увеличават и задълбочават.
България обаче бе първата държава , която призна Република Македония и така даде основание и на други държави да я признаят, което спести на Македония трагичната съдба на Босна и на Косово, защото Милошевич вече си точеше зъбите. За това далновидно и цивилизовано решение македонците трябва да са вечно признателни на българския министър-председател Филип Димитров, на президента Желев и на зам-министъра на външните работи Стефан Тафров.
По-натам Хюсеин прави следния
Извод:
-Това означава,че така наречения Български език всъщност е Славянски на който са говорели всички Славянски народи:Сърби,Словаци,Поляци и т.н.?!Това, драги Хюсеин, само означава, че и изводите са ти като познанията - доста приблизителни.
Няма славянски език, има много и различни славянски езици. Има руски, чешки, полски, сръбски, български и т.н. славянски езици.
Всички те са славянски езици, но българи и поляци, чехи и руснаци, украинци и сърби
не се разбират помежду си, ако не са учили съответния друг славянски език. За да ти стане ясно, повтарям още веднъж: българският език принадлежи към семейството на славянските езици, така както холандският и английският, например, принадлежат към семейството на германските езици.
От това следва единствено, че тези езици принадлежат на общо семейство, а не че холандците и англичаните говорят на немски, да речем.
По-натам казва Хюсеин:
-От това следва ,че Помаците и Българите през Османско не са говорели сегашния език!И да, и не. Не е бил 100% сегашният съвременен български език, разбира се, но е бил български език.
Българският език, както и ВСЕКИ друг език на този свят се променя с времето. За това например, съществува историческа граматика, която изследва тези промени.
Ясно е, че не само днешните българи, но и днешните французи или англичани не говорят езика, който техните предци са говорели преди няколко столетия.
Какво толквоа те учудва, та вадиш такива бомбастични изводи в постинга си, сякаш си открил топлата вода?
Поздрави и хубав ден!