Всеки тук има право да си изкаже мнението,и никой не е застрахован от грешки!
Защо изказването на мнение,трябва да се свързва с нападане!Не виждам нищо лошо,че някой имат различни виждания от тези на Дилмана!Не е нужно някой да я защитава,защото никой не я напада а, просто изказва различно мнение!Gece yolcusu изказва мнение ,че едвали не трябва като говорим с някого,който ни защитава трябва да клюмаме глава и да сме съгласни с него,не смятам също ,че някои е задължен да защитава Помаците,а и не е нужно да се защитават ,освен тази част от тях която са престъпници или са угнетени по някакъв начин!
1.Дилмана казваш ,че си НАПЪЛНО съгласна с Боян!В следващ цитат казваш:Да.По ПРИНЦИП съм съгласна!
2.За езика не исках да кажа,че Вие сте казала,говорех по принцип за тези които казват ,че езика е едно от основните неща за определяне на етнос!
3.След Освобождението
народните представители решават, че официалният български език ще бъде по североизточните наречия.
След Освобождението народните представители решават, че официалният български език ще бъде по североизточните наречия, както е и до днес, според изказа на източната говорна група, най-вероятно защото населението на най-големите тогава градове в страната - Русе, Велико Търново, Шумен, Габрово, Стара Загора и Пловдив, са били в единна позиция по отношение на ятовата граница. Така особено ясно се отделят като диалекти шопският - Софийско, Пернишко, Кюстендилско, Самоковско и в Северозападна България, а така също и македонският диалект (който днес в Р. Македония се опитват да легитимират като отделен език от българския) в Разложко, Петричко, Струмишко, Благоевградско и др.
http://literatura.net-bg.info/index.php?option=com_content&task=view&id=143&Itemid=374.Имало ли е Български език?Или по точно от кога е наречен Български?
Вярно е имало е книги вестници и списания ,но на всякъде се казва славянски език?А доколкото знам Българите не са Славяни!
Българският език е най-ранният писмено документиран славянски език. Историческото му развитие се характеризира с четири главни периода:
-
дописмен (праславянски) (до 9 век)- обхваща периода между славянското нашествие на Балканите (5-7 век) и мисията на солунските братя св.св. Кирил и Методий в Моравия през 60те години на 9 век.
-
старобългарски (църковнославянски) (9–11 век) - обхваща периода между
приемането на църковнославянския за официален език на България и края на Първото българско царство през 1018 година. Според някои лингвисти началото на старобългарския език е поставено малко по-рано със
създаването на първата славянска азбука (глаголицата) през 862 г. от Константин-Кирил Философ(св. Кирил). През този период са написани най-старите глаголически и кирилски старобългарски писмени паметници.
България става средище на славянската култура и писменост.-
среднобългарски (12–14 век) - приблизително обхваща периода от възстановяването на българската държава до падането под османска власт.
Езикът на Второто българско царство е основа за създаването на руска, сръбска и влахо-молдовска редакция и добива значение на общ книжовен славянски език. Руският фонетичен вариант на среднобългарския език от епохата на Втората българска държава, пренесен в Киевска Рус от митрополит Киприан, и до днес е език на православните църковни богослужения в много славянски държави и е общ църковен език.
-новобългарски (от 15 век). След Освобождението
народните представители решават, че официалният български език ще бъде по североизточните наречия, както е и до днес, според изказа на източната говорна група, най-вероятно защото населението на най-големите тогава градове в страната - Русе, Велико Търново, Шумен, Габрово, Стара Загора и Пловдив, са били в единна позиция по отношение на ятовата граница.
Така особено ясно се отделят като диалекти шопският - Софийско, Пернишко, Кюстендилско, Самоковско и в Северозападна България, а така също и
македонският диалект (който днес в Р. Македония се опитват да легитимират като отделен език от българския) в Разложко, Петричко, Струмишко, Благоевградско и др.
АзбукаПрез 886 г. България приема глаголическата азбука, създадена от
византийските мисионери св.св. Кирил и Методий през 50-те години на 9 век. Глаголицата постепенно е заменена с кирилица - азбука, създадена в Преславската книжовна школа в началото на 10 век. За неин създател се смята св. Климент Охридски. Повечето букви в кирилицата са заети от гръцката азбука; за онези звукове, които нямали гръцки еквивалент, се използвали опростени варианти на глаголически букви.
Азбуката, използвана в банатската норма на българския език, е латиницата, основана на хърватската редакция. В Република Македония се използва кирилица, близка до сръбската азбука.
Характерни особеностиВ хода на историческото развитие на българския език и контактите му със съседните неславянски езици на Балканския полуостров настъпват значителни промени в сравнение с останалите славянски езици.
Извод:
-Това означава,че така наречения Български език всъщност е Славянски на който са говорели всички Славянски народи:Сърби,Словаци,Поляци и т.н.?!
Те обхващат промени в морфологията и синтаксиса, характеризиращи се с почти пълно отпадане на падежните форми, възникване и употреба на определителен член, запазване на славянските прости глаголни времена (минало свършено време и минало несвършено време) и развитие на нови, възникване на дублирано пряко и непряко допълнение, изчезване на инфинитива и развитие на четвърто (преизказно) наклонение (несвидетелски форми) при глаголите и др.
Тези промени разграничават като цяло развитието на морфологията и синтаксиса в българския език от посоката на развитие на останалите славянски езици.Макар че неговите граници мъчно могат да се определят,
руското влияние върху българския език през епохата на Възраждането и при създаването на Третата българска държава е било доста силно. Част от възприетата по това време лексика от руски език е от старобългарски произход и бива "върната" в новоизграждащия се български книжовен език като църковнославянска и старобългарска. Паралелно с нея обаче навлизат и голям брой думи от чисто руски произход (предимно в обществено-политическата област), спомогнали за изграждането на съвременния български книжовен език.
Извод:
-От това следва ,че Помаците и Българите през Османско не са говорели сегашния език!А и Помаците, които не са живели в България след освобождението не са повлияни от тези влияния и те говорят език който не е повлиян от тези промени!
http://literatura.net-bg.info/index.php?option=com_content&task=view&id=143&Itemid=375.Не съм казал ,че Помаците са честни,трудолюбиви,мирни.А пък другите не са!?Дилмана,тук се прояви като журналистка изопачи ми думите!
Казах ,че ние Помаците трябва да направим така ,че да ни знаят като такива!