На Кристоф Ламбер внучето щяло да играе в "Родопски Боец III". Виж подробности в сайта идотизми.бг
Наистина има белези намерени в родопите,които говорят за заселване на "западняци"-просто спорът е от кой кръстоносен поход от "селският" ли или от 4-ия.Има остатъци не само в езика-но и множество намерени монети.
"Много интересен е периода на кръстоносците или на Латинската империя. За един доста дълъг период Източните Родопи стават главно поле на сраженията между българи, византийци и латинци. Според някои учени, историческата битка между Балдуин и Калоян, започнала край Одрин, завършва в нашия регион.
По-късно, след засада, тук в Родопите е убит Бонифаций дьо Монсор. Огромната и страховита крепост Моняк е център на латините и отправна точка. Оттук тръгва маршалът на империята Жофроа дьо Вилардуен за да освободи обсадения в Станимака(Асеновата крепост) Рение дьо Три, където прекарва в мизерия и нищета 13 месеца.
На следващата година обаче , когато царя умира край Солун , управителя на Родопската област Алекси Слав, близък роднина на Асеневци, отказва да признае властта на узурпатора Борил и се явява за самовластен родопски господар. От своята крепост той води преговори с императора на така наречената "Латинска империя", с център Цариград. Съгласно условията на договора Алекси Слав се признал формално за васал на императора Хенрих IV, като по този начин се стремял да запази родопската област от отграбванията и безчинствата.
Историята не ни показва с факти какво е било управлението на независимия родопски владетел , но явно то е било по вкуса на хората , защото властвуването на Алексий Слав трае близо четвърт век - от 1208 до 1231 год.
Въпреки че носят нещастие и разорения за земите през които минават техните войски кръстоносците донасят за нас много интересни исторически сведения за живота, бита и обичаите на местното население през този исторически период, като от особено важно значение за нас са множеството сведения в областа на топонимията - имена на реки, области, крепости, градове и др.
Сега ще приложа част от една статия наречена "Асеновград и кръстоносните походи", публикувана в Асеновградското издание за литература, изкуство и култура " Вечерник " 4/95 г, в която пише нещо много интересно. В едно от писмата до своята любима участника в Първия кръстоносен поход - дон Анзизо дел Гренада с рицарското име дон Аморе Море "любовта умира" пише нещо което има много голямо значение за историята на древния Асеновград. "Един ден - пише той - с дружинка посетихме ближен градец, наречен Стенимако. Това е град на прохлада, многовековни дървета,метоси и скитове - малки черковки ". Веднага прави впечатление името на града - Станимако /Асеновград носи името Станимака до 1934 година./. Няма съмнение, че рицарят така го е чул от месните жители и възпроизвел в писмото си, а той много точно възпроизвежда местните названия - пр. : Клувия, Добролонг, Яврово и др."Латините са владели този район и вероятно някой от по бедните рицари или оръженосци може да са се поселили в района.Ако не ти е известно рицарите са из целия католически свят-виж например създаването на швеция от рицарят от готски произход-Арн завърнал се след разбиването на държавицата им в светите земи от Саладин,ззатова поселението е разнообразно.
Ако друго не ти е известно селцето Сан стефано през 1878г е било заселено с християни,но не с гръцки ,а с френски и италиански произход.
п.с. Ако искаш да видиш червенокос и червендалест родопчанин отиди в град Триград и питай за Облака(Облаков)-държи една конефермичка там.Червената коса и зеления цват на очите са характерни за произлезлите от келтите и бритите народи-шотландци,но северната планинска част и ирландци и ако разбираш малко от генетика,ще видиш ,че алелите за зеления цват на очите и червената коса са рецесивни и се експресират фенотипно само в хомозиготно състояние и че няма как да стигнат до Родопите ако не са привнесени.